Ulovit miliardáře

• angličtina Catch the Billionaire (více)
Česko, 2009, 90 min

Předloha:

Martin Nezval (kniha)

Kamera:

Marek Jícha

Tomáš Matonoha, Ester Janečková, Jiří Mádl, Kateřina Pechová, David Štěpán, Josef Carda, Milan Šteindler, Radomil Uhlíř, Miroslav Etzler, Tomáš Vorel ml. (více)

Miliardáře touží ulovit každý i každá. Policisté, novináři, politici, umělci, dámy i chlápci od náboženství. Na úspěšného podnikatele Patrika Grossmanna je navlečena vykonstruovaná reportáž. Atmosféra zhoustne natolik, že si do něho může každý kopnout, a tím demonstrovat svou morálnost. I jeho přítelkyně, televizní rosnička, cítí, že by její kariéra mohla být ohrožena. Zdálo by se, že musí přijít nezastavitelný pád, když se v marihuanovém opojení dostaví spásný nápad… Podstatnější než příběh je odhalování vztahů a mechanismů, na nichž funguje informační společnost. Diktatury nepoužívaly Public Relations, ale propagandu. O propagandě věděl každý, ale nikdo ji nevěřil. O Public Relations neví nikdo, ale věří mu každý. Zkrátka být dnes miliardářem, není nic záviděníhodného… (oficiální text distributora)

Francik

Poprvé mi dělalo problém udržet pozornost na současném filmu při odpolední projekci a to bez fyzické, psychické či intelektuální únavy. ()

kikuka

Povedala by som, že niekde medzi filmovým Garfieldom a filmovým Sexom v meste. Aby sme boli jasní, jedno vacsie utrpenie nez druhe. Akoby z nostalgie za Tele Tele, jeho Na vlastní bulvy, či Občanským joudom a rozhorčenia "nezávislého pozorovateľa" vzniklo jeden a pol hodinku trvajúce reporelo karikujúce politku, spravodlivosť a jej presadzovanie, média, ženy, deti, homosexuálov, rôzne spolky a cirkvi bez ohľadu na ich (ne)závislosť. Jednoducho všetko. A všetko je dôležité slovíčko aj čo do mizanscénického (či ako to nazvať) uchopenia: kostýmovanie a výprava pokrývajú dobu súčasní (jabĺčko, kam sa pozrieš, SUV), ale aj doby minulé: odevy okrem Grossmana pripomínajú krikľavé priznávanie sa k statusu podnikateľa, ktoré fičalo začiatkom a v polke 90rokov; hudobne ide až niekam do konca 80tych rokov (pesničkovo evokuje éru Básnikov a počiatky seriálu Iva Jahelku). Dtto platí o oči vyrážajúcich homosexuáloch. Ale dobre, prvoplánovosť a do očí bijúca jadnoznačnosť každej informácie je mottom filmu, ktorý pre svoje príbehové inšpirácia siaha do dôb, povedala by som, tiež nejakých 15 rokov za nami. Práve tá jednoznačnosť všetkého a tématické všeobjímanie je v tejto ich intenzite priintenzívne na film. Ale aspoň vyvolal nejaké tie emócie..pobúrenia. Síce skôr voči filmu. Paradoxne, pseudomuzikálové, či operetné štylizovanie vo vzťahu k postavám (ich prezentačné entré) vychádzajúce k divákovi, oslovujúce priamo jeho v konečnom dôsledku stavajú nášho filmotvorcu do pozície onoho karikovaného nezávislého novinára. ()

Cimr

To, že je tento film mezi 200 nejhoršími podle hodnocení uživatelů čsfd je naprostý úlet, který nejsem schopný pochopit. Ale možná dojde k tomu, co Vorel předpovídá, a sice že bude Miliardář doceněn až za pár let. U tohohle projektu tomu fakt věřím. Vorel má totiž výbornou schopnost vystihnout dobu v tak bizarním zrcadle, tak zkarikovanou, až to u některých diváků budí odpor, vzpomeňte na to, jak nejdřív propadl Kouř. Mě osobně Ulovit miliardáře vyloženě potěšilo. Je to vynikající pohled na současnou společnost, který mísí typicky sklepácký humor (přehrávání) se supermoderními technologiemi, nádhernou kamerou a poutavým prostředím. Navíc všichni hrají skvěle, překvapila mě Ester Janečková, Josef Carda i Miroslav Etzler, ovšem mým hrdinou je zapřísáhlý katolícký investigativní novinář Radomil Uhlíř. Hned ta nakamuflovaná facka na začátku mě rozsekala a zírat jsem nepřestal až do konce. Zdejší uživatelé by se mohli spíš místo broušení ostrovtipu na téma - další důkaz, že česká kinematografie jde do hajzlu - zamyslet nad tím, co chtěl film říct. Ale tomu, v jakém mediálním a bulvárním absurdistánu žijeme, se budeme asi opravdu moct zasmát až za pár let. Aspoň doufám. ()

Z0oMb3E odpad!

Nehorázna kravina najhrubšieho zrna. V tomto filme je všetko trápnosť, nuda, otrasní herci, o ničom scenár, pedofília, rasizmus atď. Jediná vec ktorá ma na filme zaujala bola rola schizofrenického nezávislého novinára ktorú podpriemerne zahral Radomil Uhlíř. Upozorňujem, že jeho podpriemerný výkon bol zo všetkých najlepší, a tak si môžete spraviť obraz o ostatných. Všetky tie stupídne dialógy a dokonca príhovory postáv k divákovi vyznievajú úplne umelo, neprirodzene až vtieravo. ODPAD! ako hrom. Neodporúčam nikomu, iba ak na spôsobenie mozgovej mŕtvice. ()

befelemepsvz

Vůbec mně to nepřišlo špatné, spíše kontroverzní. Jasně, že to není normální český film, ale upřímně "normální český film" se taky někdy přejí a je potřeba to osvěžit něčím novým nebo spíše jiným a pokud přistoupíte na režisérovu hru, můžete se celkem obstojně bavit. Herecky to velmi dobře táhne Tomáš Matonoha, Jiří Mádl dobře ustál svou roli primárního s*áče a velmi mě překvapil Josef Carda, který by měl konečně dostat ve hraném filmu trochu větší prostor (komouš z Rebelů byl moc jednoduchý). ()

fremy

Smát se oprávněně můžou ti, kteří vědí jak to "tam nahoře" chodí. Přesto se nějaký zvláštní humor podařilo protlačit, avšak vítězná píseň od začátku filmu značí, že si Vorel příliš věřil. ()

Vermillion

Ačkoli mám filmy Tomáše Vorla opravdu ráda, u tohoto snímku jsem si raději troufla nic neočekávat. A udělala jsem dobře. Námětu se zajisté mohlo dostat lepšího zpracování a o hereckých výkonech ať se raději ani nemluví. ()

blackrain odpad!

Pan Vorel není žádný troškař. Milionář mu zřejmě nestačí a tak se vytasil rovnou s miliardářem. Udělala jsem velkou chybu, že jsem se při filmu rozhodla večeřet. Ona ta večeře se mi totiž málem stala osudnou. Z úleku nebo respektive z údivu mi zaskočilo sousto v krku. Po této zkušenosti už radši u žádného Vorlova filmu jíst nebudu. Nemuselo by se mi to vyplatit. ()

kaylin

Nemám rád tohle afektované herectví, prostě mi to nesedí. Je to přehnané a nakonec to ani není vtipné. Tomáš Vorel se zase snaží upozorňovat na nějaké ty problémy společnosti. To se mu celkem daří, jen zvolil formu, která prostě není přístupná každému, respektive skoro nikomu. Vorel navíc šel cestou přílišné doslovnosti, která celkem úspěšně nudí. Závěr je pak už vlastně o ničem a člověk ani neví, co by si z toho měl vzít. Nekouká se na to dobře. ()

Dr. Hawkeye odpad!

Strašlivě špatný film. Herci buď neumí hrát (Kateřina Sedláková), netuší jak v tomhle panoptiku hrát (Jiří Mádl) a nebo neskutečně přehrávají (vlastně všichni)... ()

CageDepp

Já se bavil od začátku až do konce. Herecký výkony byly všechny perfektní. Kateřina Sedláková byla ze všech nejlepší. Ani Mádl mi nevadil a to je co říct. Nechápu tak špatný hodnocení kvůli tomu dám o hvězdu víc. ()

JohnMiller

Malo to pár vtipných momentov (Pár berte doslova.. 2) Napríklad nastraženie pasce malým cigáňom, no ináč je to hrôza akú dokáže uzrieť svetlo sveta iba u našich susedov (mi na tom nie sme o nič lepšie) No, oproti babovřeskom a kameňákom to bolo podstatne menej trápne, takže prihodím jednu hviezdu aby sa nepovedalo. ()

Toj odpad!

Rómové kradou, židé jsou bohatí, spisovatelé jsou ziskuchtiví, média lžou, lidé jsou hloupí, policisté jsou falešní, boháči jsou bez vkusu, ženy jsou štětky, politici jsou dosazení, křesťané jsou nenávisiví a všichni jsou zkorumpovatelní... Wow, Vorel je zřejmě génius, jak někdo dokáže, tak úžasně inteligentně proniknout hluboko pod povrch soudobé společnosti a vytvořit, tak úchvatně alegorické dílo? Pan Jan Novák z Horní Dolní, povoláním hospodský povaleč a pravidelný přispěvovatel do diskuze ke článkům na Novinky.cz, musí momentálně pukat závistí... O to víc zamrzí, když přiznám, že Vorla mám docela rád.. Jeho starší filmy bavily i se silně stylizovaným herectvím a měly něco do sebe... Tohle je odporný. K pochválení není téměř nic (snad něco málo z technického zpracování (digi kamera). Nejenomže přírodní Vorel ztratil veškerou soudnost a postrádá schopnost jakéhokoliv hlubšího vhledu, zároveň tahle pseudoalegorická blbost má naprosto nesmyslnou narativní strukturu - furt se něco děje, furt nás něco šokuje, ale dohromady se neděje vlastně nic. Svým způsobem umění... Nedělám si iluze o fungování současné společnosti v ČR, ale tenhle film mě urazil. Musel jsem sledovat nesourodou spatlanost různých nesmyslných předsudků a vykonstruovaných ptákovin. Pozor!!! Tenhle film nefunguje ani jako odpočinková ptákovina. Naopak má divácká zkušenost je, že film mě unavoval a cítil jsem se neuvěřitelně trapně za samotný film i za všechny herce, kteří se k tomu propůjčili. Vorel je blb... ()

L_O_U_S

Těžko uvěřit, že člověk, který stojí za filmem nazvaným Kouř, natočí takovou splácaninu, jakou je Ulovit miliardáře. Jestliže v Kouři absurdita a afektovanost funguje bravurně, tady vše vyznívá spíše trapně. Zhruba chápu, co se Vorel snažil říct, ale tentokrát se sekl nehorázně. Pokud jde o herce, Matonohu jsem nikdy neměl příliš rád, zato Esterka je fajn. Ovšem za nápad obsadit Jiřího Mádla by se někdo měl houpat za koule v průvanu. (573., srpen 2010) ()

Skip odpad!

Při sledování tohoto filmu se dostavil onen pocit, kdy koukáte na něco vyloženě trapného, až máte sami pocit trapnosti a stydíte se za to, co vidíte. Tenhle pocit opravdu nesnáším. Nevím, koho tímhle chtěli pobavit. ()