Vražda

• Česko Zločin (více)
TV spot 7
Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller
Dánsko / Norsko / Švédsko / Německo, (2007–2012), 38 h 5 min (Minutáž: 54–58 min)

Tvůrci:

Søren Sveistrup

Hudba:

Frans Bak

Sofie Gråbøl, Lars Mikkelsen, Bjarne Henriksen, Ann Eleonora Jørgensen, Marie Askehave, Michael Moritzen, Søren Malling, Nicolaj Kopernikus, Bent Mejding (více)

Série(3) / Epizody(40)

Seriál se zabývá jediným případem vraždy. Dvacet dílů je rozloženo do dvaceti dnů vyšetřování. Studentka Nanna Birk Larsen je nalezena mrtvá v autě na dně řeky. Soudní pitva prokáže, že dívka byla před smrtí mučena a znásilněna. Vyšetřování se ujímá komisařka Sarah Lund. Měl to být její poslední den v kodaňské mordpartě. Má se stěhovat za přítelem do Švédska. Na oddělení je už její nástupce Jan Meyer. Lund však obětuje své soukromí, je odhodlána najít vraha. Pátrání přivádí vzájemnou antipatií trpící dvojici Lund-Meyer mimo jiné na kodaňskou radnici, kde je v plném proudu volební boj o post primátora. Protože podezření padá i na politiky z radnice, získává případ politickou dimenzi. Dalším okruhem podezřelých je rodina mrtvé dívky a zaměstnanci špeditérské firmy jejího otce. Vrah může být i mezi spolužáky a učiteli. (wero1000)

Popluh

První díl naznačuje možnosti velkého počtu motivů, prolínání několika rovin a velké možnosti variability na poli vztahů mezi postavami. A velkorysý rozsah seriálu naznačuje, že na vše tentokrát bude dost času. Případné srovnání s Twin Peaksem sice na místě není, to ale samozřejmě nevylučuje, že se z toho nemůže vyvinout výborný seriál. ()

Chrysopras

Opět musim konstatovat, že Skandinávci opravdu umí! Po delší době zas koukám na nějakej seriál, kde se nemůžu dočkat dalšího dílu :-). Výživná krimi-politická zápletka, velesympatická vyšetřovatelka, novej kolega, velkej prostor pro pozůstalé a zajímavá atmosféra. Vlastně ( evidentně ne náhodou ) naposledy mě takhle bavil Wallender, ikdyž ten koncept je trochu jinej. Jsem rád, že tohle vidim dřív než americkou kopii ( která je tu příznačně lépe hodnocena ). Po třech dílech dávám ****, ale jestli to udrží "drajv" a konec nebude úplně pitomej, bude to na max. .... Tak konec úplně pitomej nebyl ( ikdyž jsem čekal víc ) a protože cca 3, 4 díly před tim poslednim byly doost dobrý, zvedám skutečně na slabších *****. ()

kinderman

Mottem seriálu by se mohla stát replika jedné z vedlejších postav v 18.dílu: "Policajti?! Ti podezřívaj každej den někoho jinýho." Síla spletitého vyšetřování tkví v něčem jiném než v logicky vybroušeném vyústění (to zde opravdu nenajdeme, zůstává víc udivených otázek než uspokojujících odpovědí), a sice v důrazu na psychologii postav, vzájemné vztahy a (špinavá) tajemství, která spousta aktérů poměrně dlouho úspěšně skrývá. Chytilo mě to od počátku a těšil jsem se na každé pokračování. ()

BoredSeal

Solidní krimi seriál se zajímavým vývojem. Bohužel dvacet dílů je zbytečně moc, příběh se přehnaně natahuje. Míra zvratů a momentálních podezřelých drasticky snižuje charizma vyšetřovatelky Lundové, pravidelně tvrdohlavě stíhající právě podezřelého pachatele, aby jí pak těsně před zatčením nebo po docvakla intuice, že to nemůže být on. Když se to stane poněkolikáté, je vám jen předem líto následků a obětí jejího chování. Seriálu výborně prospívá neokoukané severské prostředí a velmi dobrá je druhá příběhová linie s politikem Hartmannem, která je bezchybná i včetně závěru, ostatně i celkové zakončení seriálu můžou tvůrci zarámovat. Pokud vás neprudí to nastavování děje, zvraty, Lundová a bědování vokalistky do tuctového hudebního doprovodu, nepochybně dáte o hvězdičku navíc. ()

Vyhy

1. série - 70% Seveřené to prostě umějí. Trochu mě nejdříve odrazovala délka první série, přeci jen 20 dílů je hodně. Nakonec to uteklo rychleji, než bych čekal. Pomalé tempo, hodně zvratů a sympatické postavy (za mě nejoblíbenější - Meyer a Hartmann). Jen to finále mi přišlo trochu nedotažené a ve vzduchu zůstalo viset spousta otázek. Kvůli tomu nižší hodnocení, než by si seriál zasloužil. 2. série - 80% Ze začátku jsem se bál, protože téma teroristů mi moc nesedlo, ale nakonec se v tom ukázalo něco víc. Opět pomalé tempo, gradující napětí a ke konci fakt netušíte, jak to dopadne. Vraha jsem si tipl pár dílů před koncem a i když to vypadalo, že jsem se mýlil, naštěstí jsem měl pravdu. To potěšilo. ()

Joges

Velmi napínavý a dobře zpracovaný seriál, finále skutečně mistrně vrcholí, jen střed byl zbytečně rozvláčný, někdy méně znamená více. ()

Cheeter

Celkově se jedná o zajímavý seriál. Zajímavé případy byly ve všech třech řadách. První série akorát mohla mít také pouze deset dílů, takto mi přišla dost dlouhá. Ostatní již v tomto směru byly lepší. Nejzajímavější, z hlediska případu, mi přišla druhá řada. ()

Wormboy

Famozna severska kriminalka, ktora v 20 castiach prvej serie predklada mozaiku policajneho vysetrovania vrazdy studentky na pozadi prebiehajucej predvolebnej kampane v danskej Kodani a zarovej dopad jednak straty dcery a jednak samotneho vysetrovania na rodinu pozostalych. Fantasticky koncept, skvele spracovanie, kde od zaciatku az do konca nie je iste v podstate nic (uzivatel Marigold trefne poukazuje, ze okolo 17 casti nie je vylucene, ze sa zacne zatykat aj medzi filmarmi samotnymi:)). Mne to vsak nevadi. Serial ma napriek nadstandardnej dlzke vynikajuce tempo...ano, je tu par veci, na ktorych by sa dalo popracovat, ale nejde o nic (ani Lundovej sialene svetre), co by mi zaverecny dojem mohlo skazit. 1.seria 4,5/5* 2.seria je vyrazne kratsia, Lundova je este divnejsia, ale cele to bezproblemovo funguje a preto zostavam na rovnakom hodnoteni :4,5/5* ()

laik_60

Severské krimi, opäť nesklamalo. Celý serial sa rozvíjal v troch smeroch - jeden vyšetrovanie vraždy - deň po dni, druhý dramatičnosť rodiny zavraždenej, ako zvládali (nezvládali dni po tragickej udalosti, a aby toho nebolo málo, politické intrigy v rámci predvolebného boja medzi dvomi kandidátmi za primátora Kodane. Neustále zvraty vo vyšetrovaní udržiavali napätie až do samého konca serialu. Odporúčam milovníkom kiminálok. Určite si prídu na svoje. ()

Radiq

První série: Tak su asi v polovině a nemužu se dočkat konečnyho vypátrání vraha. Trochu nudná je ta část odehrávající se v politickejch kruzích, to si člověk maximálně tak řiká, že sou to všechno idioti a dělaj prácu na hovno. Částečně nudnej je taky ten děj v rodině pozůstalých - místama je lepší, místama spíš horší, hlavně ta pozůstalá matka, která mě tam docela sere - nejen zvolenou herečkou (chyba), ale i hysterickým a hloupým chováním (ale za to nikdo nemuže). Je škaredá a ještě navic hnusná. Každopádně tajemná a ponurá listopadová severská atmosféra na mě působí jak světlo na můru a další děj očekávám jak pani matka svoje nenarozeny děcko. Škoda, že někdy je děj docela zdlouhavej a táhne se to jak ježkovy střeva po silnici. Ale jinak je to inteligentní a napínavá detektivka a po zauzlení se už těšim na rozuzlení... A chýlí se mi to ke konci a i když je to pořád stejně zdlouhavy, tak mě to stejně pořád baví. Trochu mě štve, že je to někdy zbytečně moc komplikovany, ale jinak by tam nemohlo byt tolik zvratů... Druhá série: Řek bych, že o něco lepší, než prvni série, ale taky to neni něco, kvuli čemu by měl papež šukat maly chlapečky. Moc mi tam neseděla ta politická linie, ale bez ní by to zas asi taky nebylo uplně ono. Ale dobry bylo, že oproti první sérii mělo tohle o něco rychlejší tempo a nebylo to tak moc zamotany. I když bylo to zamotany, ale docela pochopitelně. Akorát to rozuzlení mě nakonec docela zklamalo, ale co už. Taky Lundová a její chlapskej styl mi k ní už tak nějak nejde. Ale každopádně zajímavej inteligentní seriál, kterej mě zajímal až do konce... Třetí série: Stejně jako v předchozích dvou sériích, i tady je problémem hlavně ta politická stránka, která mě osobně teda vůbec nezajímá. Každopádně je to ale natočené zas tak stejně dobře a je škoda, že to nepokračovalo ve stejnym stylu, jak první díl s mrtvolou v přístavu, která byla fakt realistická a masitá. Jinak člověk už tak nějak očekává všechny ty různý zvraty, odhalené tajemství a motivy jednotlivých postav, takže aspoň mě to pak ubírá ten pravej zážitek. No, stejně hodnotím zase stejně, třema hvězdičkama... ()

Kamkon

Skvělá Sophie Grabol - borka jak má být, skutečně PANÍ HEREČKA. Celkově ten seriál tak chytne za srdce, dojme, napne, vtáhne do děje - tohle jsem u seriálu ještě nikdy nezažila. A ten konec - no prostě naprosto super, žádnej americkej patos. Je hrozně dobrý si rozšiřovat obzory o to, co se točí na severu a že pro někoho tak malá země dokáže strčit do kapsy většinu hollywodský produkce. Doporučuji všem! ()

Belbo

Hodně přeceněné dílo. Je pravda, že současná česká produkce mu nesahá ani po kotníky, ale i tak. Důkazy se objevují a vyvracejí jak na běžícím pásu a stejně s nimi i podezřelí. V jednom dílu postava podezřelá je, v druhém už zas ne a objevují se důkazy na jinou, vyvrácené ve třetím a tak pořád dokola. U americké verze se mi víc líbí druhé polovina (2. série), u dánské prvních deset dílů. PS: Nechápu kdo na csfd blbnul a udělal z jednoho seriálu tři profily. ()

LadyPupu

Vnímavější divák, resp. divák, který má dost odkoukáno, sice ca od 2. dílu tuší kdo je vrah, ale to nic nemění na tom, že Dánové prostě umí nejen chlastat, ale i dobře točit vysoce návykové krimi. Forbrydelsen se vyznačuje vskutku tísnivou atmosférou, silnými hereckými osobnostmi a místy tak extrémně působivými emocionálními momenty, že mě v dostaly do kolen. 1. série 100 %. ()

Jizni Tlapa

A je to tu! Nemožné se stává skutečností a legendární severská série Most dostává nakládačku od dánských sousedů!! Od prvního dílu to šlape a i přes množství epizod vás Zločin nepustí ani na minutu! Úplně jednoduchá zápletka rozpletená do geniálního příběhu a ukázková tvorba ve stylu honu na kočku a myš! ()

noriaki

Temná, pomalá a vyčerpávající kriminálka o dvacetidenním maratonu vyšetřování vraždy Nanny Birk Larsen, během něhož si sáhla na dno sil jak komisařka Sarah Lund, tak i já. Čtyři dny jsem skoro nespal, ale nakonec jsme spolu zjistili, co že je to shnilého v království Dánském. Seriál má všechno co se dá čekat od skandinávské produkce. Skvěle napsané a zahrané postavy, opravdové emoce, pořádně hutnou atmosféru a paranoidní scénář. Fakt že se jeden případ táhne celou sérii je sice trochu limitující, ale ani tak jsem se neubránil tomu, abych postupně neobvinil prakticky všechny, snad kromě samotné Lund. Předvídat děj, nebo dokonce být napřed před vyšetřováním, dost dobře nejde. Příběh je hodně zamotaný a nakonec nic není takové, jaké se to zdálo na počátku. Přes všechny zvraty dává zápletka smysl a to i zpětně. Jen občas se objeví nějaká ta deus ex machina v podobě příhodné smrti, nebo nových informací od už vyslechnutého svědka. Forbrydelsen má svůj vlastní styl, do kterého se špatně dostává, ale který se těžko opouští. Už teď mi ta věčně deštivá noční Kodaň chybí. A tebe Sofie Gråbøl, tebe budu pozorně sledovat. ()

venison

Po pilotu: Jelikož mám brutálně nakoukanou americkou verzi Zločin, tak jsem musela po 10 minutách pilot vypnout. Určitě je to stejně skvělé, ale já to prostě nedám. Za prvé mám oblíbené americké protagonisty a za druhé je to naprosto totožně odvyprávěné, takže přesně vím, jaká bude dalsí scéna. ()

Mr.KarlAdler

V Dánsku se vraždy řeší výhradně za deště, mraků, pološera nebo tmy. A jenom to domalovává ponurou, vlezlou atmosféru Forbrydelsen, za kterou jsem strašně vděčný. Zavražděná Nanna je vlastně takovou Laurou Palmer, čímž taky podobnost s Twin Peaks končí a opravdu to nemá s douglasovými jedlemi nic společného - ta úvodní linka mi když už připomíná spíš Eastwoodovu Mystic River. Nicméně mě to vcuclo jako Sára jednu z těch svých nekonečných pastilek proti kašli. A nic na tom nemění ani ta přehnaná zamotanost, kdy kodaňská policie postupně obviní a zase osvobodí půlku města. Lars Mikkelsen hraje jako o život a nekonvenční parťáctví Lundové s Mayerem mě baví stejně jako psychologický ponor do většiny charakterů, a že jich není málo. Jejich tragické příběhy vtáhnou po pár dílech natolik, že budete chtít dokoukat. ()

cross

Severská detektivka ve své nejčistší podobě - 1.serie : Skvělé seznámení s Lundovou, několik paralelních linek, napětí od začátku do konce ale 4* jen proto, že 20 dílů je prostě moc na kontinuální udržení pozornosti... 2.série - po několika měsících se vracím k Lundové a jsem nadšen - jak linií detektivní tak politickou - podle mě nejlepší série, které prospělo hlavně ořezání na 10 dílů.... 3. série - Nejlepší z obou světů - politika se vyspěle proplétá s detektivní zápletkou, pouze nelogičností je více. Celkově ale opět skvělé, závěr naprosto odzbrojující a devastující - sice nevěřím, že by se takto aktéři v reálu zachovali, ale faktem je, že jsem z toho byl několik dní mimo a vyústění osudů jsem nemohl uvěřit... Bravo! Forbrydelsen je pro mě mistrovská ukázka severské kriminálky, s neustálými zvraty, podezřelými, temnou atmosférou i temnými niterními osudy hlavních hrdinů. Tomuhle skoro není co vytknout! ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD