Rok 117 našeho letopočtu. Římské impérium se rozprostírá od Egypta k Španělsku, na východě sahá až k Černému moři. Jen v severní Británii se nedaří dobýt území obývané divokým a krutým kmenem Piktů, bojujících proti organizovaným římským jednotkám partyzánskými metodami. Quintus (Michael Fassbender), který jako jediný přežil piktský útok na římskou pevnost, táhne spolu s legendární Devátou Legií pod vedením generála Virila (Dominic West) na sever, aby splnili jasně znějící rozkaz – sprovodit Pikty ze světa a zničit jejich vůdce Gorlacona. (oficiální text distributora)

Hakha

Průměrná podívaná, která postrádá napětí a výraznější dějovou linku. Vcelku ponurou atmosféru nepodtrhují záporáci, kteří mě nepřipadali nesympatičtí a to pokládám za dost velké mínus. Spíš jsem sympatizoval s Olgou Kurylenko, na kterou se moc dobře koukalo a svou roli zahrála přesvědčivě. Za zmínku stojí dobrá hudba, mnoho usekaných končetin, Olga Kurylenko a čarodějka. A tak tuto jednohubku hodnotím 3 hvězdičky… ()

Botič

Its HARD To Believe! Hloupé až na půdu, ale proklatě zábavné! Survivor - Hra o přežití v těžko uvěřitelných historických kulisách a dechberoucích lokací, které vyzdvihují Marshallovu báchorku o řád výše, než by si původně zasloužila. Čistokrevné béčko s vizuálem za milion. ()

3DD!3

Kéž by takhle nějak vypadal BRAN MAK MORN. Syrová, válečná řežba. Marshall má své rezervy a měl by se hlavně naučit stříhat a přechody mezi určitými scénami taky nejsou úplně košer, ale umí vykreslit parádní atmosféru plnou války a krve. Obsazení je znamenité. Výborný, správňácký Michael Fassbender je vyvažován němou divoškou s ďábelskou tváří Olgy Kurylenko. A Dominic West, i když se tam moc neohřál potěšil. Málem bych zapoměl, Eskheriho hudba se povedla na jedničku. ()

Arachneuss

Po odpadovém Soudném dni jsem od Marshalla už raději nic neočekával. Centurion je tak díky tomu, minimálně pro mne, velkým překvapením. Krev tady cáká po litrech, všechno je správně špinavé a vůbec má celý film, už jen díky divoké krajině severní Anglie, ten správný dobový feeling. Jen škoda, že vše viditelně kazí malinkatý rozpočet, kvůli kterému si nemůže režisér dovolit ani jednu pořádnou válečnou bitvu ála Gladiátor. Posledních patnáct minut děje, kde ultimátní bad-ass baba chcípne během sekundy, u Hadriánova valu jsou narychlo odkráglování rovnou dva hrdinové a vše zakončuje dojemný polibek, zatímco na scénu romanticky sněží, to už zazdilo. A sexuální scéna nebo alespoň nahatá Olga nikde? Hanba ti, Neile. ()

Kaka

Digitální krev mi celkem vadila. Platí zde pořekadlo, že méně je někdy více. Jinak ale typicky Marshallovské trademarky nechybí. Syrové, špinavé, drsné prostředí je vynikající. Michael Fassbender je mi čím dál více sympatický a děj má ďábelský spád. Rozpočtem a scénářem se ani zdaleka nemohlo jednat o epický velkofilm plný monumentálních bitev, ale i tak se to dá přežít. Jde spíše o moderně pojatý akční film, jehož děj se odehrává v drsném středověku. Až na detaily to jde celkem solidně dohromady. ()

Spiker01

Nejhnusnější závěrečný titulky, co jsem kdy viděl. Jinak Fassy rulezz! Nemám moc rád tyto britské promrzlé lesy, ale zas můžu Římské filmy, které na tomto území probojovali mnoho bitev, takže jsem schopen toto překousnout...7/10 ()

sud

Působivá a sympaticky neambiciózní řežba se skromným rozpočtem a (přesto) působivou vizuální stránkou. O historické věrohodnosti by se sice dalo diskutovat (no, i když znám větší a slavnější adepty do diskuse), ale tentokrát se na to tolik nehraje. Herci jsou charismatičtí, akční scény správně drsné a i pro to poselství (stejně jako pro lásku) se nakonec místo najde. Po delší době příjemné překvapení na téma "starý Řím". 85%. ()

akisha

Fandila jsem Piktům. Tak asi tak. Jelikož jsem celkem chápala, proč chtěj ty Římany dostat pryč. A kdyby mezi Římany nepatřil Michael Fassbender, bylo by to ještě horší, protože jinak je ta římská partička dosti tucová (pár zástupců menšin, jeden veterán, zrádce, nuda). I tady je vidět, že Marshall točit umí, ale měl by se orientovat na žánry, který líp ovládá (ano, nenápadná prosbička o další horor, jako byl The Descent), protože jinak to je celkem slabota. Nezajímavej děj by se dal překousnout, kdyby ho Marshall uměl vtipně a zábavně prodat (jako to dokázal právě u The Descent), ale tohle je prostě další utahaná variace na historický dobrodrůžo s nějakejma těma drsnejma domorodcema, která je výjimečná jedině a pouze tím, že tam hraje Michael Fassbender The Awesome. A ještě k Olze... Možná že je jen těžko uvěřitelný, aby barbaři z lesů byli tak krásný a sexy, ale zápal se jí upřít nedá. ()

viperblade

Centurion není vůbec špatný film. Teda, není to nudný film a to se cení. Řekl bych, že to, co mi chybělo v Solomonu Kaneovi, mi dal právě tento film. Bitvy jsou zde sestříhaný skvěle, dočkáte se mnoha useknutých končetin a hlavně uvidíte tři skvělé herce. Z Fassbendera se klube prvotřídní herec, který konečně dostává šanci v lepších filmech, Jimmy McNulty (pardon, Dominic West :-)) byl generál, pro kterého by opravdu každý muž dobrovolně obětoval život, no a Olga Kurylenko tu sice moc nemluvila (resp. nemluvila vůbec) ale vynahradila to skvělými bojovými scénami a částečně i vzhledem. Je jasné, že příběh je "trošku" předvídatelný, ale i přes to, jak už jsem zmínil na začátku, nenudí a já opravdu prožíval tu cestu a boje s nimi. Navíc já mám slabost pro filmy, kde jsou opravdoví chlapi - silní, držící své slovo a ochotní i zemřít jeden pro druhého. Takže proto mírně zaokrouhluju nahoru. ()

castor

Těšil jsem se.. a sakra jak.. schopný řemeslník Neil Marshall, nehostinná příroda, římští vojáci, drsné holky, syrová atmosféra, spousta krve, stále zajímavější Michael Fassbender, stále krásnější Olga Kurylenko.. Výsledek ale není to pravé ořechové. Zlé to není, ale celé to působí jak bez ladu a skladu. Žádné zapamatovatelné scény, jen pěkně ve stejném rytmu a napětí odvyprávěná jednohubka s velmi úsporným rozpočtem, která je sice dostatečně krvavá, ale právě mezi akčními sekvencemi scházejí pevnější švy. Celému vyprávění chybí nápad, scénář neurazí, ani nenadchne, herci se snaží jen po výši svých honorářů. Kdo Marshalla (který si za to málo snímku dokázal vytvořit identifikovatelný rukopis) zná, přesně věděl, co může čekat. Tempo zvládá, jen ten konec se mu trochu rozpadnul. Finále není ani velkolepé, ale jednoduše bez šťávy. Pobaví, nenadchne. Třeba takoví Psí vojáci nebo Pád do tmy si mě získaly víc.. přesto se už teď na dalšího Marshalla těším!! Na tom se nic nemění.. ()

D.Moore

Já bych chtěl dát čtyři hvězdy, vážně bych chtěl. Za to, jaký je Centurion nadupaný film, za to, jak se v něm (skoro) pořád něco děje, za to, že (skoro) nenudí a má plno sympatických postav, za to, jak nekompromisně se v něm seká, kuchá, řeže, krájí a bůhvíco dalšího, za Marshallovu divokou režii, za Eshkeriho hudbu, za (pro mě) překvapivou Olgu Kurylenko.... Jenže kvůli odbyté finální konfrontaci, čarodějce a kvůli víceméně hloupému závěru nemůžu. Škoda. A velká. Dávám tedy lepší tři hvězdy s tím, že mi nebude dělat problém se na Centuriona někdy podívat znovu, což je určitě taky plusový bod. ()

Spooner

Soudný den v historickém kabátě. Je to stejně jednoduché (pro někoho až blbé) a naprosto brutální, ale Neil Marshall to ani nijak neumí. A režijně to opět zvládl na jedničku, celé to rychle uteče, akce je správně drsná a navíc je i mnohem lépe sestříhaná než v případě Soudného dne. Což je velké plus. Záda Marshallovi navíc kryje ultradrsňák Michael Fassbender, kterýmu věštím zajímavou budoucnost. Ten svým výkonem nechá zapomenout i na neuvěřitelně prkenou a vtipnou Olgou Kurylenko, která při bitvách působí opravdu k smíchu, ale aspoň že nemluví. Jenom je škoda, že ke konci tomu trochu dochází dech a bylo to malinko blbé už i na mě. I tak ale celkem slušný historický nářez. 70% ()

Wacoslav1

Průměrnej masakr bez nějakých větších ambicí. Na akční scény se slušně kouká a tak hlavně za ně a i s přihlédnutím k faktu, že to bezproblémově uteče zvedám své původní hodnocení o hvězdičku. Zkrátka takový kousek co nenadchne ani neurazí, ale ty plytké postavy trochu naštvou. Všechny charaktery jsou tu jenom načrtnuté a moc se toho o nich nedozvíme. Zkrátka klaďasové jsou kladní a záporáci záporní. A tak nejzajímavější je úloha Olgy Kurylenko která je jakože němá a tak za celý film neřekne ani slovo.50% ()

petero

Neil Marshall a opäť absolútna spokojnosť. Oľga Kurylenko odtínaním hlavy protivníkovi konkuruje Solomonu Kaneovi. Neil to so žeskými hrdinkami skrátka vie. Takéto béčka môžem. Videné: 3x. ()

Davies182

Vrchovatě naplněná očekávání. Centurion je akční přehlídkou drsného římského života řadového vojáka. Žádné minimalistické béčko tu nehrozí už jen díky výborné hudbě a jakž takž povedené, dusivé atmosféře. Souboj několika mužů s jejich pronásledovateli a samotnou přírodou se prostě povedl. Kurylenko působí ve většině scénách, kdy je to záměrem, kupodivu opravdu hrozivě a záchvaty smíchu jsem při jejím "herectví" netrpěl. Nejlepší výkon podává pochopitelně West, jeho kamarádský generál s prořízlou pusou je bezvadný. Fassbender se trochu ztrácí, nicméně to přisuzuji autentičnosti ztvárnit co nejlépe obyčejného centuriona v davu :-). Na film se určitě podívám co nejdříve znovu, je to taková akčnější, tupější verze Valhally Rising. A konečná bitka ruluje. ()

gogo76

Výborný historický krvák, ktorý ma takmer nenechal vydýchnuť. Vždy sa tu niečo deje, je skutočne akčný, drsný a netradične krvavý. Michael Fassbender sa do svojej úlohy výborne hodil a jeho hviezda právom stúpa závratnou rýchlosťou. Je naozaj zaujímavé, že tesne po tomto filme vznikol film Orol deviatej légie, s ktorým majú naozaj veľa spoločného. Režisér N. Marshall už dávnejšie ukázal svoje kvality, ale žiaden jeho film s výnimkou Pádu do tmy, nepôsobí tak kompaktne a celistvo. Som zvedavý na jeho ďalší film a chcem sa presvedčiť, či jeho stúpajúca kvalita filmov bude pokračovať. Jediné, čo mi trocha nesedelo bola už dnes v podstate hviezda Olga Kurylenko, ktorá má na tvári makeup neustále a preto jej úlohu mohol zastúpiť prakticky ktokoľvek. Inak som bol s nasadením a adrenalínom naozaj spokojný. Mám rád takéto naháňačky po lesoch. Uvažoval som aj o plnom počte, ale moje štyri berte ako veľmi silné. 80%. ()

Reiniš

Schématická lesní honička bez větší dávky napětí a výraznějších postav. Nevím proč, ale tentokrát jsem to Marshallovi prostě nevěřil. Jeho typická režijní osobitost se nedostavila a nebýt těch několika krvavých výstřiků, domníval bych se, že se jedná o začátek historické televizní minisérie z dílny Hallmark. Průměrné a lehce zapomenutelné. ()

Xmilden

Film mi notně připomněl úvodem snad Gladiátora a později Krále Artuše. Trošku mi přišlo že režisér Marshall přestřelil žánr do kterého se pustil. Ani se nedivím že film byl stažen z distribuce našich kin, protože si upřímně neumím moc představit že by měl kdovíjak vysokou návštěvnost. Je to veskrze takové béčko v historických kostýmech. Režiséra Marshalla si ale moc vážím, už za jeho skvosty jakými jsou Descent nebo Doomsday. Centurion je film, který neuškodí vidět, ale rozhodně dlouho ve vašich myslích nezůstane. PS: Druhá projekce se vyplatila, film není zase tolik špatný jako na první pohled. Jediné mínus bych viděl v Kurylenko, která působí v roli trošku nedůvěryhodně. ()

-bad-mad-wolf-

Neil Marshall je řízek, přesto mě tentokrát spíše zklamal. Centurion má energickou a krvavou akci, našlapaný úvod a dostatečně vysoký testosteronový index, aby pány bavil, jenže mu to není nic platné, když se prostřední pasáž zoufale plácá od ničeho k ničemu. Olga Kurylenko jako starověký terminátor překvapivě není na škodu, její pohnutky mi ale byly ukradené a zbrklý závěr v pevnosti poněkud přistřihl velkolepé revenge jízdě křídla. Potěší vtipné narážky na jiné filmy ("Leonidas?" "Jo, mám předky z Řecka.") a kupodivu i vkusně podaná linka se zavrženou čarodějkou. Kdo by jí odolal, když si očividně odskakuje k vizážistovi do jednadvacátého století, že... ()

Phobia

Už dlouhé týdny si s "Centurionem" můj jedovatý jazyk (potažmo klávesnice) neví rady. Nechce se mi film omatlávat sračkami, protože špatný nebyl, ale zároveň nevím, co vlastně vyzdvihnout nad průměr... snad charisma Michaela Fassbendera. Prostě taková historicky dobrodružná bajka o tom, jak si Římani a Piktové hrají na honěnou... a honí se a honí, sem tam se opíchají... gladiem nebo jiným ostrým či tupým, bodným či sečným předmětem. Nenadchlo mě to, neurazilo mě to, s lepším scénářem, sebevědomější režií a vyšším rozpočtem mohl "Centurion" dosáhnout vyšší šarže, než pouhé: "Hm, dalo se, celkem dobrý." 60% ()

Neil Marshall a další bitva o Západozemí

Neil Marshall a další bitva o Západozemí

09.07.2013

Neil Marshall vypluje s Bayovými piráty

Neil Marshall vypluje s Bayovými piráty

04.09.2012

Neil Marshall: Profesionálové nebo emzáci?

Neil Marshall: Profesionálové nebo emzáci?

30.03.2011

Skotský béčkař, od něhož jsme naposledy viděli (pseudo)historickou řezničinu Centurion, dlouho snil o celovečerním remaku kultovního seriálu Profesionálové. To už neplatí. Film se pořád připravuje,… (více)

Jana Eyrová jako gotický horor

Jana Eyrová jako gotický horor

23.11.2009

Ano, všechno teď bude goth a emo. 260 miliónů za první víkend je 260 miliónů za první víkend (vy víte, o kterém filmu je řeč). Dokonce i klasika Charlotte Brontëové bude v nové filmové adaptaci… (více)