Miloš Forman: Co tě nezabije…

• angličtina Milos Forman: What Doesn't Kill You... (více)

O Milošovi Formanovi před rokem 1989 točil Jaromil Jireš pro Němce, Věra Chytilová pro Belgičany a po sametové revoluci vznikl konečně český dokument Drž se toho snu v režii M. Šmídmajera. Zachytil Miloše Formana při jeho putování na kole z Paříže na MFF v Karlových Varech a právě jízda na kole tvořila symbolický motiv k jeho životním a tvůrčím peripetiím. Za posledních 15 let došlo ve Formanově životě k velkým změnám a i jeho profesní kariéra prošla určitými zvraty a peripetiemi... Miloslav Šmídmajer se tak opět vrátil k tomuto stále vzrušujícímu a inspirativnímu „tématu“, aby zachytil současný život i myšlení této velké osobnosti a díky osobnímu vztahu i kontaktu otevřel i některá intimní zákoutí Formanova života, která se stala inspirací pro jeho filmovou tvorbu a s neobyčejnou hloubkou a v nečekaných souvislostech zazněla v jeho filmech. (oficiální text distributora)

NinonL

Viděla jsem delší verzi a nenudila se ani chvíli. Jeho filmy i jeho osobnost jsou velmi zajímavé a zřejmě to není ani takový cynik, jak jsem si původně myslela (proto, že opustil své malé syny a emigroval). Nejvíc se mi z dokumentu líbilo Formanovo vyprávění, jak se blízko svého domu v Connecticutu pokusil zachránit dusící se kachní mládě z hejna, které u nich každý rok hnízdilo. Mládě nezachránil, kachny to navíc braly jako útok a k domu se už nikdy více nevrátily. Zvláštní je duše opravdových umělců a Miloš Forman umělcem je. ()

kobejn

Nedávno umřel Václav Havel a já jen čekám, kdo bude další. Čímž nechci říct to, že se nemůžu dočkat až někdo umře, ale to, že se prostě teď bude stávat čím dál častěji, že někdo, koho mám rád a vážim si, prostě umře. Miloš Forman patří rozhodně mezi ty, u kterých mě zpráva o jeho smrti zcela jistě silně zasáhne. Miloš je takovej náš českej Rocky - chlápek, kterej se z outsidera vyšplhal na vrchol, muž, kterej "dobyl Ameriku". Zatímco kolega Passer v USA díru do světa neudělal, a neudělal ji nikdo z ostatních exilových českých režisérů, Forman to dokázal. Obdivuhodný talent i člověk. Působí trochu nemotorně a komicky, když mluví nebo kouří doutník a hraje si na "big bosse", ve skutečnosti je to neuvěřitelně chytrý a pracovitý tvůrce, který si prostě svojí prestiž vydřel a zasloužil. Bylo by fajn, kdyby ještě zvládnul natočit jeden film, ale i kdyby ne, to co udělal je obdivuhodný a docela to stačí. Jeho české filmy miluju bezvýhradně. Ty americké s výhradami - minimálně tři jsou ale extraordinary. Takže Miloš Forman - rozhodně ano a navždy. No vida, ten den nastal dnes, 14.4.2018.Miloš is gone. ()

sta

forman je vypravěč, který a) umí vyprávět takřka dokonale a b) má vskutku co říct.. problém šmídmajerova filmu je v tom, že nepřidává nic, co by člověk neznal z předchozích formanovských biografií (knižních) a nenabízí ani nic nad plán skvěle poskládaných historek ()

ABLABLABLA

No konečně jsem na to někde narazila, i když jsem si musela počkat až to bylo v TV. Formana sama považuju za Pana režiséra a je hezké, že ač je to velký formát, tak se pořád hlásí k naší malé milé České republice. Určitě si zaslouží chválu, obdiv a úctu, ale nemůžu si pomoct.... na mě snímek místy působil vychloubačně. Ono jeho úspěch se dá zobrazit i lépe. Prostě občas jsem měla pocit jako by mu ta sláva opravdu stoupla do hlavy a myslel si o sobě, že je naprostý génius, což samo o sobě není špatné, ale když to hodíte na kameru a do filmu působí to namyšleně. Jinak je tu relativně dobře zobrazená celá jeho režisérská kariéra i s rodinnými peripetiemi, ovšem opět.. Přišlo mi krapet divné, natáčet ho při obědu s jeho staršími syny, na nichž bylo vidět, že je jim to krajně nepříjemné a že prostě nemají s otcem takový vztah, jaký on by si přál a jaký si představuje. A co se týče vztahu s jeho mladšími syny, tak mi to přišlo, že na kameru se to snaží taky hodit, jak je skvělý otec. Ale líbilo se mi, že sám řekl: "Pro mě je absurdní, že se se svými syny nedorozumím česky v ČR." No je to absurdní, ale tak může si za to vlastně sám, že je neučí česky a zvláště, když oba jejich rodiče jsou Češi - Martinko špatně sis je vychovala. :D Dozvěděla jsem se mimo jiné i řadu osobních věcí o jeho dětství a neměl to lehké. 4*, protože tu až moc řeší rodinný život před tím režisérským, což mě třeba zajímá více. P. S. Musím to prostě napsat, i když to nijak nesouvisí s jeho filmovou kariérou. Jaké jsou šance, že jeden chlap za svůj život zplodí dvakrát jednovaječná dvojčata a vždycky kluky? ()

kaylin

Nejen tvorba Miloše Formana je zajímavá, ale je zajímavý i jeho život. V tomhle případě je to navíc podáno jeho slovy, zajímavě. Miloš Forman je skvělý vypravěč, a to nikoli jen filmový. Navíc se zde prezentují informace, které jsou skutečně zajímavé, ne až tak známé a nakonec také emotivní. Informace, zajímavý člověk, skvělé filmy, filmy, které ani nevznikly, tohle je něco, co musí filmového fanouška nadchnout. ()

topi

I světový režisér, který točil Oscarové filmy dokázal stát stále na zemi a být obyčejným člověkem. Lidskost z Formanova charakteru jen srší a jeho vyprávění bych dokázal poslouchat celé hodiny. Bohužel již odešel navždy a s ním odešel i talent a osobnost, která je nenahraditelná. Odpočívejte v pokoji mistře....... ()

togaf

Dokument o někom, kdo vedl (vede) tak zajímavý život a dokáže o něm zajímavě mluvit, se snad ani nedá pokazit. Foman si vyprávění o všech svých filmech užívá a já bavila stejně jako při sledování jeho filmů. ()

Fanucci

Postrádal jsem víc iniciativy ze strany tvůrce přijít s něčím novým, originálním...Především mi chyběl větší důraz na téma Formanova rozhodnutí (dilematu) opustit vlast a rodinu na úkor šance prorazit v zahraničí a svobodně tvořit. Nepřísluší mi ho za tento krok odsuzovat a ani tak nečiním. Ale pokud měl dokument přijít s něčím novým, neotřelým a nebýt jen oslavným portrétem, tak přesně toto téma by mu dodalo na zajímavosti a posunulo by ho v mých očích výše. Je ovšem otázka zda vůbec Forman chtěl toto téma více rozebírat a otevírat veřejnosti...Má koneckonců plné právo to neudělat. ()

StrYke

Ačkoliv mě film zrovna nenudil, vůbec jsem si z něj však nic nevzal. A to je u dokumentu samozřejmě špatný ()

mrksik

Poctivé remeslo (to nie je urážka). Po formálnej stránke ničím objavný dokument, po obsahovej ničím kritický, ale ako portrét osobnosti, prečo nie. Autor film zostrihal so zjavným citom, smutné pasáže striedajú veselé, nudné napínavé, no napriek tomu v druhej polovici dokument upadá do akejsi schematickosti (čomu sa pravdepodobne nedalo tak či tak vyhnúť, pokiaľ teda autor nechcel vypustiť - niektoré - Formanove filmy). Možno mi trochu vadila príliš návodná hudba, ale po pravde zaoberám sa tu vecami, ktoré sú pre bežného diváka prakticky nepostrehnuteľné. Btw., prečo je pri filme Černý Petr použitá scéna z Lások jednej plavovlásky? ()

Nautila

Nehodnotím Formana (samozřejmě), ale pouhou formu 'dokumentu'. Celou dobu jsem si přišla jako divák obelhávaný a opíjený banánem - špatně sebrané a uskupené informace, hraní rozhovorů, které zjevně už kdysi mezi lidmi proběhly, ale teď si je režisér vyprosil tak, jako by byly vyprávěny poprvé, evidentně špatná spolupráce s lidmi, režisér se nikdy nedostává pod povrch atd. Prostě špatný dokument, který o Formanovi nic nového neřekne, toť vše. ()

LTeez

Jednoznačně plný počet bodů, ale ne proto, že by tento dokument byl tak bravůrně natočen, že bych si z toho sedl na zadek. Zaujala mě spíše osobnost pana Formana, možnost nahlédnout do jeho osobního života a uvědomění si, kolik toho vlastně udělal pro naši kinematografii.... Bohužel jsem měl možnost vidět jen 110 min. verzi, ale ta 224 minutová přijdu na řadu určitě také - jen o něco později.... Jak říká pan Forman - nechat uležet tak 3-4 týdny ! ()

zette

Velka zaplava myslenek, vzpominek a historek Milose Formana (videl jsem delsi verzi, 224 minut). Skoda, ze reziser Smidmajer do dokumentu vice nezasahnul (mozna pred Formanem nenasel dost odvahy) a tak se vlastne jedna o "one man show". Velmi zajimave je vypraveni kolem priprav nataceni jednotivych filmu ci cenzura v byvalem Ceskoslovensku. Forman umi velmi verohodne a vtipne vypravet, treba jak leteli malym letadlem s Willem Sampsonem (indian z Preletu nad kukaccim hnizdem) a hledali pilotova zatoulaneho kone..."Indian byl bledy jako stena, my byli cerveni jak rudosi":-). Pro me jeden z nejvyznymnejsich lidi nasi historie, ktereho velmi respektuji. ()

mortak

Chodit jako pejsánek za význačnou osobou s kamerou a sbírat veselé příhody z natáčení, tak se nedělá dobrý dokument. Toto je takzvané mramorizování za pochodu. ()

sator

Pánbu zaplať za to že dokument vznikl.Viděl jsem režisérkou verzi. Na můj vkus bych spíše historky ze života nahradil větším tahem směrem ke vzniku filmu či jejich natáčení.Prostě pozadím filmu.Je tam dost tlachání. ()

Mylouch

Příběhy ze života českého velikána světového filmu, který utáhne režisér svým vyprávěním (přestože jde o historky už stokrát vyprávěné, bez puncu spontánnosti) a řada spolupracovníků dodává potvrzení skutečného. Dokumentaristicky ale o velký zázrak nejde. Potěší hlavně vzpomínky na etapu života v hotelu Chelsea ()

Festival nad řekou se blíží

Festival nad řekou se blíží