Miloš Forman: Co tě nezabije…

• slovenský

Miloš Forman: Čo ťa nezabije...

Milos Forman: What doesn't kill you...

Dokumentární / Životopisný

Česko, 2009, 4x50 min (SE: 110 min, Director's cut: 224 min)

Viděna prodloužená (224minutová) verze. Miloš Forman je režisér, kterého mám už dlouho v TOPce režisérů. Ale až tenhle dokument mi otevřel oči a já se až styděl, protože jsem se o něm samém nevěděl prakticky nic. Nevěděl jsem, co se stalo s jeho rodiči, nevěděl jsem, že je v Americe stále tak uznávaný… Ale možná to je ten důvod, proč byl tento dokument natočen - pro takové, jako já, kteří sice vědí, že Miloš je skvělý režisér, ale nevědí, že je taky takový normální chlap, s kterým je radost spolupracovat (slova Natalie Portman) a který přesně ví, co chce točit a jak to chce točit. Dokument, který jsem viděl já, měl bezmála čtyři hodiny (byly to čtyři díly rozdělené po 56 minutách) ale upřímně můžu říct, že jsem se nenudil ani jednu z těch minut a že jsem si prostě musel pustit všechny díly naráz. Nejen, že se dozvíte spousty zajímavostí (např. že samotný Truffaut (mimochodem, velký Formanův kamarád) zaplatil za film Hoří, má panenko, protože od něj producent dával ruce pryč) uvidíte spoustu známých osobností (Portman, Douglas, Harrelson) a vyslechnete si spoustu zajímavých historek, které jsou někdy úsměvné (např. že na konkurzu pro film Vlasy se sešli jak Madonna, tak Bruce Springsteen) a někdy zase pochmurné (hlavně ze začátku, kdy vypráví o rodičích). Jsem rád, že jsem tento dokument viděl, protože díky němu jsem mohl nahlédnout do života jednoho génia, který dost proslavil Českou republiku. Doufám, že pan Forman natočí ještě mnoho skvělých filmů a já mu přeju, aby mu zdraví vydrželo co nejdéle a chuť pro natáčení filmů taky.(30.8.2010)

Forman spomína a robí to pútavo, dobre sa počúva a vzhľadom na svoj vek sa odprezentoval ako stále vitálny a nápaditý režisér a celkom pútavý rozprávač, ktorý neľahko prerazil medzi svetovú režisérsku špičku.(19.3.2010)

Hudba: Petr Malásek. Velice zajímavý dokument s velmi charismatickou osobností. Zatím jsem viděl pouze 110min. verzi, která mi přišla v několika momentech zkratkovitá, takže se moc těším na režisérskou verzi (a třeba už to bude na *****) (04.01.2011) Teď jsem dokoukal verzi v délce 224min. a příběhové zkratky nebyly bohužel rozvedeny, jen přídáno další (někdy více, někdy méně zajímavé) vyprávění, takže verzi 110min. bych dal 4hvězdy a u verze 224min. se přikláním spíše ke 3hvězdám, neboť nevyužít 224min. a zůstat v mnoha případech na povrchu, či přeskočit určité situace mi u tak velké osobnost příjde jako velká škoda (30.01.2012)(4.1.2011)

Miloš Forman a jeho vypravěčské schopnosti by byly za pět hvězdiček, ale dokument už dopadl o poznání hůř. Zřejmě to ale bude tím, že jsem viděl kratší verzi, takže asi proto mi přišla většina věcí odfláknutá. Stejně bych si ale dokázal s přihlédnutím k tématu a obsazení představit zajímavější dvě hodiny. 60 %(18.2.2012)

Miloš Forman je bezpochyby nejlepší český režisér a nahlédnutí k tomu co a jak dokázal (a že toho není málo) bylo velice příjemné. Dokumenty v lásce nemám, ale dle mého je tohle perfektně odvedená práce na kterou se mi doopravdy moc dobře dívalo. PS: Jednoznačně jediný dokument na který se chystám podívat ještě jednou. 85%(6.1.2011)

• - Dokument nabízí vedle setkání s velkým vypravěčem Milošem Formanem, jeho přáteli a rodinou i důvěrnější seznámení s řadou významných osobností: s producenty jeho oscarových filmů Michaelem Douglasem (Přelet nad kukaččím hnízdem) a Saulem Zaentzem (Přelet nad kukaččím hnízdem, Amadeus, Goyovy přízraky), producentem Paulem Rassamem (Valmont), scénáristou a dlouholetým přítelem Jean Claude Carrièrem a dalšími. Promluví zde i známí herci ze slavných Formanových filmů: F. Murray Abraham (Oscar za roli Salieriho v Amadeovi), Annette Beningová (Valmont), Woody Harrelson (Lid versus Larry Flint), Luise Fletcherová (Velká sestra z Přeletu nad kukaččím hnízdem), Natalie Portmanová (křehká Inés z Goyových přízraků) a další. [Zdroj: CinemArt] (POMO)