Miloš Forman: Co tě nezabije…

• slovenský

Miloš Forman: Čo ťa nezabije...

Milos Forman: What doesn't kill you...

Dokumentární / Životopisný

Česko, 2009, 4x50 min (SE: 110 min, Director's cut: 224 min)

• raroh

Typické formanovské žoviální vzpomínání, které nemá žádnou korekci. Např. tvrdit, že Werich byl začátkem 50. let zakázané jméno, je samozřejmě nesmysl, ještě povrchněji mluví o E. F. Burianovi. Je samozřejmé, že to jsou představy, které charakterizují mluvčího, tak je chce vidět v době, kdy se to točilo, ale autoři snímku by neměli prostě nechat Formana jen se opájet svým hlasem a barvitostí nutně a notně zkreslených vzpomínek.(6.8.2013)

Forman spomína a robí to pútavo, dobre sa počúva a vzhľadom na svoj vek sa odprezentoval ako stále vitálny a nápaditý režisér a celkom pútavý rozprávač, ktorý neľahko prerazil medzi svetovú režisérsku špičku.(19.3.2010)

Jak vlastně hodnotit? Jako dokument tenhle film totiž nestojí za nic, nemá absolutně žádnou koncepci, nevěnuje se ani práci, ani soukromí Miloše Formana, jen opatrně našlapuje před svou modlou. Naštěstí je Forman hodně silná osobnost s mimořádným vypravěčským talentem, takže Šmídmajerově totální filmařské impotenci podává Viagru v podobě svých vzpomínek na leccos. Přiznávám, že nehodnotím dokument jako takový, ale primárně Formanovo vyprávění.(24.8.2014)

Viděna prodloužená (224minutová) verze. Miloš Forman je režisér, kterého mám už dlouho v TOPce režisérů. Ale až tenhle dokument mi otevřel oči a já se až styděl, protože jsem se o něm samém nevěděl prakticky nic. Nevěděl jsem, co se stalo s jeho rodiči, nevěděl jsem, že je v Americe stále tak uznávaný… Ale možná to je ten důvod, proč byl tento dokument natočen - pro takové, jako já, kteří sice vědí, že Miloš je skvělý režisér, ale nevědí, že je taky takový normální chlap, s kterým je radost spolupracovat (slova Natalie Portman) a který přesně ví, co chce točit a jak to chce točit. Dokument, který jsem viděl já, měl bezmála čtyři hodiny (byly to čtyři díly rozdělené po 56 minutách) ale upřímně můžu říct, že jsem se nenudil ani jednu z těch minut a že jsem si prostě musel pustit všechny díly naráz. Nejen, že se dozvíte spousty zajímavostí (např. že samotný Truffaut (mimochodem, velký Formanův kamarád) zaplatil za film Hoří, má panenko, protože od něj producent dával ruce pryč) uvidíte spoustu známých osobností (Portman, Douglas, Harrelson) a vyslechnete si spoustu zajímavých historek, které jsou někdy úsměvné (např. že na konkurzu pro film Vlasy se sešli jak Madonna, tak Bruce Springsteen) a někdy zase pochmurné (hlavně ze začátku, kdy vypráví o rodičích). Jsem rád, že jsem tento dokument viděl, protože díky němu jsem mohl nahlédnout do života jednoho génia, který dost proslavil Českou republiku. Doufám, že pan Forman natočí ještě mnoho skvělých filmů a já mu přeju, aby mu zdraví vydrželo co nejdéle a chuť pro natáčení filmů taky.(30.8.2010)

Musím říct, že jsem poprvé nevěděl, jestli se na tento dokument podívat. Sám nevím proč, ale byla to veliká blbost nepodívat se, takže jsem se hned rychle vzpamatovat a vylítnul jsem zasednout k televizi. Nejvíce jsem se těšil na pozdější scény z natáčení a ve společnosti Nicholsona, Douglase, Harrelsona, Carreyho a spoustu dalších. Je to výbornej dokument o životu Miloše Formana, největšího z českých režisérů. Jeho filmy jako Přelet nad kukaččím hnízdem, Muž na měsíci a další, to je prostě neodolatelná podívaná.(28.12.2010)

• - Dokument nabízí vedle setkání s velkým vypravěčem Milošem Formanem, jeho přáteli a rodinou i důvěrnější seznámení s řadou významných osobností: s producenty jeho oscarových filmů Michaelem Douglasem (Přelet nad kukaččím hnízdem) a Saulem Zaentzem (Přelet nad kukaččím hnízdem, Amadeus, Goyovy přízraky), producentem Paulem Rassamem (Valmont), scénáristou a dlouholetým přítelem Jean Claude Carrièrem a dalšími. Promluví zde i známí herci ze slavných Formanových filmů: F. Murray Abraham (Oscar za roli Salieriho v Amadeovi), Annette Beningová (Valmont), Woody Harrelson (Lid versus Larry Flint), Luise Fletcherová (Velká sestra z Přeletu nad kukaččím hnízdem), Natalie Portmanová (křehká Inés z Goyových přízraků) a další. [Zdroj: CinemArt] (POMO)