Miloš Forman: Co tě nezabije…

• slovenský

Miloš Forman: Čo ťa nezabije...

Milos Forman: What doesn't kill you...

Dokumentární / Životopisný

Česko, 2009, 4x50 min (SE: 110 min, Director's cut: 224 min)

Není pochyb o tom, že Forman je náš největší režisér. Bylo to celé dobře zpracované, milé, nenásilné.. Dozvěděla jsem se toho hodně o jeho životě, ale bohužel trošku méně o jeho tvorbě.. Ovšem ty skoky z dokumentu do filmů byly vynikající. Tenhle dokument je jednoznačně přínosem (a myslím, že nejen pro mě).. Ale tomu Formanovi bylo někdy tak špatně rozumět.. To je ale jen detail :)(18.2.2012)

Kdyby se mě někdo zeptal, jakou profesi obdivuji ze všeho nejvíce, bude to zcela jistě režisér, zejména takový, který je zároveň i vizionářem. A jsem opravdu pyšný že i český národ má jednoho takového, který splňuje všechna možná kritéra, že může být považován za velikána světového filmu. Dokument „Co tě nezabije…“ není špatný, ale řekl bych že je velice obecný. Občas se dozvíme nějaké zajímavosti, ale jsou zde i věci, které zde vůbec být nemusely. Například pasáže z rodinného oběda bych oželel a naopak bych uvítal více informací z profesního života. Paradoxně nejvíce se mi z DVD líbily bonusové rozhovory, které obsahují velké množství skutečně zajímavých informacáí o natáčení atp. Přijde mi, že Miloš Forman by si zasloužil něco komplexnějšího a obsáhlejšího v ideálním případě něco podoného jako Stanley Kubrick: Life in Pictures. Moc mi nesedl ani hudební doprovod, který má někde až příliš velkou ambici ilustrovat atmoséfru jedntlivých momentů. To mi nesedlo zejména u historky s Jaws.(20.2.2012)

Forman zůstává v tomhle dokumentu naštěstí normálním člověkem, žádnou nabubřelou primadonou (no, možná až na to Porsche, kterým jezdí : ))) Jen škoda, že se tak málo mluvilo o jeho úplných začátcích (obzvlášť o jím natočených českých filmech) a spíše se dozvídáme o jeho dění za oceánem.(27.10.2011)

Možnost seznámit se s režisérem českého původu, M.Formanem. A pro ty, které zajímá jeho život víc, tak mohu jen doporučit knihu o něm, kterou mu pomohl sepsat i další člověk z česka žijící v U.S.A. Jan Novák. Kniha je především dokladem o době v zemi, kde strávil M.Forman kus svého života. Po přečtení si této knihy jsem si řekl: Kdyby nevyšla, nebyla napsána, nebyl M.Forman, tak by byl můj život rozhodně ochuzený.(7.6.2010)

Přiznám se, že naprosto nezvládám oddělit mou lásku k Milošovi Formanovi od tohoto dokumentu a tak jediný vodítko pro mé hodnocení je jiný a jinak zaměřený dokument s Milošem Formanem, Drž se toho snu. Miloš Forman je neuvěřitelný vypravěč. Všechno co povídá říká tak jak si to myslí, žádný "bacha abych někoho nenasral" "budu radši říkat co mě napíšou moji agenti, kvůli mé image", ne nic takovýho. Forman je svůj, co srdce, to jazyk a to se mě na něm neuvěřitelně líbí. Když si k tomu připočtu co všechno dokázal, že v Americe se vypracoval od hovna k trůnu jen díky svému neuvěřitelnému talentu necítím nic jinýho než obrovský respekt a úctu k tomuhle chlapovi. To jak o něm mluvili všechny ty filmové stár bylo fakt nádherný. Javier mě úplně dojal, on sám je skvělej chlap, takže takováhle upřimná poklona na adresu Miloše je o to krásnější. Já osobně beru tento dokument jako setkání s někým koho si vážím a jehož vyprávění mě nikdy nebude nudit.(28.12.2010)

• - Dokument nabízí vedle setkání s velkým vypravěčem Milošem Formanem, jeho přáteli a rodinou i důvěrnější seznámení s řadou významných osobností: s producenty jeho oscarových filmů Michaelem Douglasem (Přelet nad kukaččím hnízdem) a Saulem Zaentzem (Přelet nad kukaččím hnízdem, Amadeus, Goyovy přízraky), producentem Paulem Rassamem (Valmont), scénáristou a dlouholetým přítelem Jean Claude Carrièrem a dalšími. Promluví zde i známí herci ze slavných Formanových filmů: F. Murray Abraham (Oscar za roli Salieriho v Amadeovi), Annette Beningová (Valmont), Woody Harrelson (Lid versus Larry Flint), Luise Fletcherová (Velká sestra z Přeletu nad kukaččím hnízdem), Natalie Portmanová (křehká Inés z Goyových přízraků) a další. [Zdroj: CinemArt] (POMO)