Orel Deváté legie

• Velká Británie The Eagle (více)

V roce 140 našeho letopočtu, dvacet let po zmizení římské deváté legie na severu Británie, přijíždí do Británie mladý římský voják Marcus Flavius, aby zde sloužil jako velitel posádky. Marcův otec byl velitelem deváté legie, která zmizela i s jejich symbolem, zlatým Orlem. Marcus věří, že vykoupí čest svého otce odvážným působením zde v Británii. O pár dní později Marcusova bdělost zachrání většinu mužů posádky, na kterou zaútočí keltské kmeny. Je vyznamenán za statečnost, avšak kvůli zraněné noze je propuštěn za služby. Později se Marcus dozví, že na severu Británie někdo symbol Orla deváté legie spatřil, a tak se rozhodne, že se vydá do neprobádaných končin za Hadriánův val. Doprovod mu dělá jeho o Esca, který Římany nenávidí, ale který je Marcovi zavázán, protože mu během gladiátorského souboje zachránil život. Po několika týdnech putování severskou divočinou se Esca a Marcus setkávají s Guernem, což je bývalý římský voják Lucius, který bojoval v řadách deváté legie pod vedením Marcova otce. Lucius sdělí Marcovi, že symbol zlatého orla ukradli Pomalovaní, což je jeden z nejkrutějších kmenů mezi Seveřany. Marcus i Esca dojdou až k Pomalovaným, kterým Esca řekne, že je synem náčelníka, který prchá před Římany, a že Marcus je jeho otrok. Díky tomu je Esca kmenem Pomalovaných přivítán a přijat. Esca po pár dnech Marcovi pomůže v noci tajně přepadnout válečníky, kteří hlídají Zlatého orla... (TV Nova)

blackJag

Nečekaně dobré. Film by se dal označit jako volné pokračování nedávného CENTURIONa Neila Marshalla, je ale o třídu lepší (z neslaně nemastného traileru to přitom vypadalo na podobný průměr). Především počáteční část je výborná, působí reálně, obouvá se do každodenní rutiny římského vojáka na výspě daleko od domova a mohlo jí být věnováno i více pozornosti. Špatný naštěstí není příběh ani potom, i když dobrodružné rysy má povětšinou standardní, scénárista (nebo vlastně autorka (!) předlohy) ale udělali jedno velmi šťastné rozhodnutí – z příběhu téměř vypustili ženský element a tím snímek oprostili od nadbytečných jemností. Jen ten konec se dal zvládnout o dost lépe. 80% ()

strelenaL

Tento film se mi líbil. Jen je škoda, že to bylo PG13. Příběh byl dobrý, hudbá úžasná, herecké obsazení nemám námitky. ()

V.Silver

Kde Centurion končí, začíná Orel deváté legie. A můžu říct, že na tohle pokračování jsem se hodně těšil a vyplatilo se počkat! Opět hezká kamera (i když místy bylo poznat, že rozpočet nebyl největší), slušné herecké výkony a troška toho patosu na konec - ale ani mi tam tak nevadil, čekal jsem ho a naservírován byl slušně :) 75% Zajímavé komentáře: Malarkey, Superpero ()

KarKulA

Dobrodružných filmů z éry starověkého Říma se zas tak moc netočí, takže je to docela překvapení, že se v tak krátké době po Centurionu vynořil další snímek na obdobné téma. Tendle je ale oproti jmenovanému rozhodně o laťku výš, protože v sobě obsahuje příběh postav a není jen snůškou nepřehledných akcí. Vypadá to drsně a realisticky, má to pěkně ponurou atmosféru, bohužel poslední třetina sklouzla do takového podivného patosu a film krapet schodila (Mark Strong, kterej tu byl mimochodem k nepoznání, musel prostě dostat ještě svůj prostor - tím nemyslím že by byl ve své roli nějak špatný). Tatum a Bell mi z počátku ne úplně seděli a na jejich místě bych si dovedla představit mnoho herců kteří by se tam hodili lépe, ale po chvíli jsem si na ně zvykla a musím uznat že byli "uvěřitelní". Slabší 4*. ()

Kosmik 1

Zvědavost mi nedala a já se rozhodl podívat na Orla deváté legie. Kdybych si měl vybrat, zvolím raději Centuriona, avšak tenhle příběh orla mě také nezklamal. Není o moc horší, jen je bohužel místy poněkud natáhlý a trošku se dostavila i nuda. Jinak docela ujde. 60% ()

D28

Skoro som dala štyri, pretože filmy o priateľstve, cti a s tak trochu rozprávkovým nádychom skrátka žerem, chlapské filmové dvojice sú väčšinou taktiež vďačným objektom / a naopak ženy mi ako filmové hrdinky vôbec nechýbajú/.Naviac som bola prekvapená vyznením filmu, čakala som niečo celkom iné / a horšie /. Hviezdu nepridám, lebo nelogickostí bolo jednoducho trošku veľa a interiérové scény a dialógy /na rozdiel od krásnych vonkajších/ na mňa pôsobili občas až trápne. ()

mkubalikova

Nevím, jestli to byla náhoda, nebo to tvůrci takto plánovali, ale Orel Deváté legie hezky navazuje na Centurion. Centurion je o chloupek lepší, koukat se na to ale dá. 60% ()

Kali4

První akt v pevnosti je vynikající a je znát, že celý tvůrčí tým v pozadí si to užívá a dává do filmu maximum. Od přesunu "z fronty" je to už jen standard, nic překvapivého či zajímavého. Centurion s Fassbenderem je kvalitativně vyrovnanější, ale zase nemá žádný pamětihodný moment. Bell i Tatum velmi příjemní, i když Bell trochu ztrácí na důvěryhodnosti po fyzické stránce. ()

Luksa

No teda, The Eagle je prozatím moje největší překvapení letoška. Přes herce (Tatum i Bell příjemně překvapili, a jejich postavy jsou sympaťáci jak poleno), celkem věrohodné reálie, děj, až po nadstandartní audovizuální stránku (hudba, kamera). Nejvíc si na filmu ale cením působivé starodávné atmosféry, kterou filmy podobného ražení z poslední doby postrádají a přes kterou mě snímek na necelé dvě hodiny pohltil do svého světa. Skvělá podívaná. 90% ()

Kangaxx

Novodobých historických filmov je čoraz menej, ide pritom o môj najobľúbenejší žáner. Preto ich vždy hodnotím neobjektívne a radšej k hodnoteniu pridám ako uberiem :-). The Eagle je film, ktorého hodnotu celkom jednoznačne zráža hojne sa vyskytujúce klišé, ale tomu sa vzhľadom na celkovú konštrukciu filmu asi nedalo vyhnúť. Ide o príjemne plynúcu historickú oddychovku, ktorá síce neprináša nič nového čo by tu už predtým nebolo, na druhej strane ani diváka nijako zvlášť neuráža, takže môžem odporučiť na príjemné nedeľné dopoludnie. Slabšie 4*. ()

Hollohlaway

Překvapivě dobrý snímek, který boduje hlavně syrovostí, a reálností z časů Římského impéria. Bylo příjemný koukat jak vypadal tábor římské legie, všichni byli špinaví a otrhaní, jen bitvám by slušel delší čas, když už to začne být zajímavé, je po všem, takže na akci to příliš nestojí. Ale nepřehlédnutelně kvalitní kamera a střih, dobré obsazení a hudba z toho dělají velice příjemný kousek, škoda nízkého rozpočtu, mohla z toho být pecka. ()

jenik71

Úvod nevypadá vůbec špatně, bohužel je to jen do doby, než se Marcus (Ch.Tatum) vydá se svým otrokem na sever za ztraceným Orlem Deváté legie. Mohlo to být celé o dost lepší, kdyby byl promakanější scénář a to hlavně ve druhé polovině filmu. Možná by neuškodil ani větší rozpočet. Na druhou stranu ale tvůrci zřejmě neměli v úmyslu natočit nějaký historický velkofilm, takže výsledek je takový běžný průměr. ()

Šakalík

No jééé, další pseudohistorická krávovina, které věrohodnost zamávala už po pěti minutách. Příběh velitele římské kohorty, který ve snaze očistit jméno svého otce putuje na nepřátelský sever Británie hledat zlatou korouhev, kterou jeho tatík při jedné potyčce s tamními domorodci zašantročil, je už z principu prostě blbost na kvadrát. A to nemluvím o té hromadě patetických keců typu „kde je Orel, tam je Řím!“, které Channing Tatum coby představitel hlavní role plive na diváky. Místy to sice má docela i atmosféru, a to především v pasážích, kde vystupuje tajemný kmen „Tuleních lidí“, jenomže to jenom do chvíle, než se zjeví Tatum se zlatým ptákem v záběru. Kapitolou, která definitivně pohřbí divákovu naději na alespoň slušnou fantasy, je závěrečná bitka tuleňáků s ex-legionáři, kteří si to přihasí oslepení září zlaté korouhve kdoví odkud. Následný povel římského velitele „braňte Orla!“ už divák slyší jen v agónii, kterou sledování tohohle vpravdě historického veledíla přináší (nemluvě o tom, že Tatum – před chvíli ještě skoro mrzák – se najednou ohání mečem jako Schwarzenegger za mlada). Bože, za co nás diváky trestáš?! Jedna hvězda za Tuleně. ()

BMAJTZ

Protože jsem Centurionovi dal hvězdy tři tak tomuhle musím dát o jednu méně. Ten film je opravdu divný. Brit se rozhodne kompletně zahodit za hlavu svou minulost, stát se zrádcem svého vlastního národa, aby naopak jeden římam mohl své jméno očistit a stát se národním hrdinou. Něco mi v tom prostě nesedí a říkejte si co chcete. Holt asi toho brita už přestalo bavit válet se v hlíně když se může přidat k národu jež jsou s hygienou trochu dále. Ve filmu který se zabývá jakousi ctí a hrdostí jdou tyhle dvě premisy v solidním rozkolu navzájem proti sobě. Na filmu mi toho vadilo samozřejmě mnohem více. Kdybych si měl vybrat stranu tak se přidám k utlačovaným britům nežli k šlechetně vyhlížejícím římanům. Dále musím říct, přestože jsem schopen pochopit činy lidí jež si staví na cti. Nevidím jediný důvod proč by pro prakticky bezcennou sošku orla mělo umírat hodně lidí jenom kvůli tomu, že představuje jakýsi symbol čehosi. Opravdu ne, tomuhle nevěřím a přišlo mi to dosti hloupé. Každopádně opět palec nahoru za netypické období a rozhodně netypicky zvolený konflikt dvou národů, tedy římané proti britům, tohle jsem snad ve filmu ještě neviděl (kromě tedy zmíněného Centuriona). Mimochodem ještě jedna drobná poznámka, už kdysi když jsem viděl trailer jsem tvrdil, že to tvůrci tentokrát skutečně přehnali a v traileru vyzradili prakticky všechno důležité. Toto tvrzení trochu poupravím. Trailer opravdu neskutečně prozrazuje celý děj, jediné co vynechává jsou pojítka mezi jednotlivými scénami, ale hlavní dějová linie je prakticky zachovaná s filmem. Pokud máte nakoukáno pár filmu lehce si z traileru sestavíte celou dějovou linku ke které vám bude chybět znát asi jenom posledních 10 minut filmu. Takže abych to shrnul, pánové takhle ne a když už chcete navnadit trailerem tak aspoň u toho přemýšlejte a sestříhejte ho nějak rozumně. ()

slovan1

Vzhledem k o mnohem více zábavnějšímu Centurionovi musím ohodnotit níže. Délka přemrštěná, hluché místa, méně akce... Nejzábavnější byl začátek a útok na pevnost. Poté už vícemeně nuda... Krajina opět jako v Centurionovi hezká, ten sever Anglie prostě má něco do sebe. ()

ZkuKol

MTV Centurion. Tatum není tak dobrý herec jako Fassbender, Macdonald neumí akci a snaží se o psychologii tam, kde se my těšíme na Mashallovovo jízdu. Bell asi jediný pochopil, o co tu jde a vcelku si to užil. Příběh je defacto pokračování Centuriona, jenže snad ještě hloupější. MacDonald měl cca dvojnásobný rozpočet, takže je tu vše trochu větší a trochu hezčí. Jenže to prostě nemá moc koule a závěrečné naháněná + akce tu jsou spíš z nutností, místo aby vás donutili propotit sedačku. Film celkem vděčně ukazuje život legionářův, římskou touhu po slávě a sílu "britského" odboje. Na nudný večer to není špatná spása, ale vždycky raději doporučím Centuriona. Táta ztratil orla, syn ho vyráží najít a vrátit, potká cestou Marka Stronga a taky třeba "tulení" lidi... 50% ()

LuciusWlk

Zajímavě temný, surový, nepřikrášlený. Příjemná alternativa k velkorospočtovým snímkům. Díky nepřeumělkování však vyniká atmosféra, která se dá mnohdy až krájet. Místy se film sice táhne, ale následující sled událostí opět omotá vaši pozornost a přitáhne si vás zpět! Připočítejte vynikající soundtrack a bravurní kameru. Výborně, tohle beru! ()

sedm.1

Nenudící historický snímek, který je tedy zápletkově dost naivní a na nějaká historická fakta opravdu z vysoka kálející, ovšem pokud je to provedeno na úkor zábavy, jako právě zde, tak to rozhodně neřeším, ba spíš naopak to vítám. Celý film má takové střední tempo, v žádném případě tedy nejde o nějakou strhující zběsilou jízdu, na druhou stranu je zde ale i minimum hluchých míst, akce je také spíš po skromnu, ovšem když přeci jen přišel její čas, tak mě mile překvapila, neboť byla zpracována celkem na slušné úrovni, atmosféra mě oslovila hodně, tvůrcům se jí zde totiž podařilo navodit velice působivou a celému film pomohla i při navození zajímavého stylu a vizuálu. Solidním lákadlem bylo obsazení, a vyplatilo se, jak Tatum, tak Bell tu jsou za velké sympaťáky a jejich „výpravě“ jsem skutečně přál dosažení úspěchu. Velké negativum filmu shledávám v tom, že se Orel deváté legie snažil hrát i na emoce, které se ale příliš nepovedli vyvolat, takže to na mě pak mělo bohužel spíš opačný efekt, tedy dost chladný a prázdný výraz. Celkově jde ale jinak o skutečně povedený snímek, který sice nedisponuje ničím výjimečným či extra výrazným, po celou dobu ale dokáže lehce udržet divákovu pozornost, takže ve výsledku jde o velice pěkný průměr. ()

Spike23

Ze začátku jsem silně začínal pochybovat, že z toho může vzniknout něco dobrého. Vypadalo to jako ohraná klasika, kde velitel bude vést armádu do boje, pak se do toho přimíchá politika, a pak už nezůstane žádná naděje na něco dobrého, jelikož politika je ve filmu nuda sama o sobě a obzvlášť v historickém. Jsem nesmírně rád, co ale z toho nakonec vzniklo. Žádná armáda, žádná politika, jen hlavní duo putující za orlicí naskrz prochcanou Británií ( ještě pár takovýchto filmů a nejspíš začnu mít tu Británii i rád ). V některých okamžicích jsem byl do toho tak zažraný, že se mi díky atmosféře začaly dostavovat nostalgické pocity z Apocalypta, za což jsem jenom rád. Určitě se zde najde mnoho nereálných nedostatků, které jako obvykle u každého filmu jsou jedna z hlavních příčin snížení výsledného hodnocení. Naštěstí pokud film plní svůj účel, vešekrá reálnost nutná pro všechny puntičkáře jde stranou a vůbec mě nezajímá ( kdyby realita nebyla v mnohých případech nuda a stereotyp, jaký by pak filmy měly smysl? :-) ) , a účel The Eagle splnil výborně, jak z hledicka historicky naučného, tak i v celkovém provedení ( s roztřesenou kamerou se asi hold budu už muset smířit ). S takovými filmy jen tak dál, začíná jich tu být nedostatek. ()

Zemřel herec Paul Ritter

Zemřel herec Paul Ritter

06.04.2021

Akční hrdina budoucnosti?

Akční hrdina budoucnosti?

11.11.2010

Ještě nedávno jsme se mu vysmívali pro jeho fešáckou tvářičku a nevalné herecké schopnosti, hvězda Channinga Tatuma však stoupá. V G. I. Joe jsme mu akčního hrdinu docela věřili, v pozvolna se… (více)

Včera jsme to roztočili, drahoušku

Včera jsme to roztočili, drahoušku