Pět let od premiéry kultovní dokumentární hyperkomedie ČESKÝ SEN přicházejí její autoři do kin s novým filmem. Po dvou letech natáčení a roce ve střižně představí svůj nový – neméně kontroverzní – film o české, občanské, mediální a politické válce, v níž se svedla bitva o americký radar v Brdech. Autoři film ČESKÝ MÍR ambiciózně nazývají „portrétem české společnosti 20 let od sametové revoluce“. Žánrově ho opět charakterizují jako dokumentární komedii a dodávají, že tentokrát bude navíc napínavá. (oficiální text distributora)

Alvin

Mohla by to být bajka o tom, kterak chrabrá zvířátka ubránila svůj les před zlým medvědem a jeho přisluhovači. V hrané verzi bohužel většina aktérů a jejich výroky působí komicky až trapně. ()

Shaman::..

Oproti Českému snu to nemá tak silný námět. Dva tábory se hádají, říkají svoje „pravdy“. Jedna parta hloupější, než druhá. A řeší ho…. To je, když neodborníci řeší něco, co by měli nechat na jiných, a jít si hrát na skauty někam do volně přístupných lesů a ne do vojenských prostor. ()

Askaneli

Pěkný PR video pestrýho spektra protiradarovejch nadšenců. Madam Objektivita zdechla stranou, ignorována a nepovšimnuta, ještě před první klapkou. A dát největší část prostoru vyhrazenýho pro reakce příznivců radaru Magoru Jirousovi, což je sice prvotřídní masér, ale jehož specifický projev nemusí být pro některé diváky tak docela stravitelný, a to ani se speciálními přípravky, je docela zavádějící. ()

evangelik

Shlédnuto 06/2023, tedy v 16. měsíci U-R války. ...tehdy se protestovalo proti radaru ve jménu nebezpečí, které (údajně) neexistuje. Dnes bych si už tak jistý nebyl. Na Bursíkově místě bych asi reagoval slovy W. Churchila: 70%? Věřím jenom těm statistikám, které jsem si sám zfalšoval... ()

kubass

Klusák s Remundou ukázali, že dokážou udělat parádní dokument i bez svého konstruktu reality. Téma je vlastně obdobné, jako u Českého snu, až na to, že tentokrát manipulaci s masou sami nevytváří, ale sledují. Zásadně stojím proti názorům, že jsou v tomto snímku filmaři zaujatí - pokud stoupenci pro-radarových aktivit v Českém míru působí směšně (osobně jsem se nasmál, jako už dlouho ne), tak si za to můžou jedině svojí: nekompetencí (Klvaňa), arogancí (Topolánek, Bursík)... ()

augustin43

opravdu jsem se nasmál. To jsem v takové míře nečekal. Jenže kdybych si předem přečetl obsazení, mohlo mně to dojít, že to bude špičková komedie: George W. Bush, Ivan Martin Jirous, Jan Vyčítal, Miloš Zeman, Ladislav Smoljak, Jiří Lábus, Tomáš Töpfer, Jiří Krytinář a další..... zejména klip Vyčítala patří do zlatého fondu českého popu. ()

Clar

To jsou ty americký filmy - plác, plác, plác... Jako když kráva sere do vody. Vynikající postřeh té venkovské ženy. ()

Tosk

50%. Je ovšem třeba důsledně oddělit hodnocení filmu (70%) od hodnocení vystupujících (ne)herců (30%). Tolik vynucených zdravotních přestávek a odchodů na čerstvý vzduch jsem už dlouho nepotřeboval. ()

fishbonik

Mnoho povyku pro nic, to je asi důvod, proč nesleduju zprávy a tímpádem jsem vpodstatě o radaru nic nevěděla, a přišla jsem o něco? Ne... ()

Shadowrat

Zajímavý dokument, který stálo za to shlédnout a nahlédnout tak za články, reportáže a zprávy, které nám v té době přinášely více či méně podložené informace. ()

eoj

Tak takhe se mají točit dokumenty. Názor tvůrců mě totiž tolik nezajímá, rád si ho udělám sám ;) ()

AdamDM

Po tom ako som dopozeral Český sen, som si ihneď musel pozrieť Český sen, a dúfal som že bude aspoň taký dobrý ako predchodca. Trochu som bol ale sklamaný. Ani som ako Slovák nemohol prežívať emócie ako Češi, ktorých sa to týka. Kamera mi prišla taká uťahaná a dej sa len pomaly posúval dopredu. Obdivujem ale ľudí, ktorí sa dokážu postaviť aj proti drvivej väčšine a bojovať do posledných síl ako mnohý v tomto filme a vlastne na celom svete. ()

JIP.XF.cz

Komedie, která je k smíchu jen když člověk nepřemýšlí, že jsme jen díky shodě náhod neměli nedaleko Prahy strategický cíl číslo 1. ()

strpozdiv

Další brutální groteska z České kotliny. Na rozdíl od snu je tenhle mír opravdu český! Žabomyší války o pozlacený prase, zatímco někde nad hlavami se nám vznáší řešení a společná pravda. Pivní militarismus krmený mediálním hovnem. Ovšem když přijde opravdová výzva či možnost konfrontace, poslušně držíme hubu. Před velmocemi jsme oficiálně papežštější než papež, i když uvnitř je nenávidíme. Byli jsme v historii opravdu tak poplivaný a nedůležitý, nebo to mimoňství jenom hrajeme?! A kdo bude v roli užitečného idiota příště, Víťo a Filípku? ()

Archeix

Tak nevím. S jakým záměrem autoři tenhle film točili? Určitě nechtěli, aby si divák udělal o radaru fundovanější názor, to by aktérům poskytli mnohem více prostoru a donutili je zasadit pojednávané události do nejrůznějších kontextů. To by se nezabývali motivy, jakým byla vlaštovka na besedě. Chtěli ukázat, že čím méně lidé o problému vědí, tím halasnější mají názor? To by jim zase museli klást otázky, které by jejich myšlenkový svět obnažily. Natočit komedii o radaru? To by museli buď jít do toho předem s vědomím, že účastníky zesměšní, nebo tušit, jaké dětinské věci jim lidé předvedou (píseň s klipem, peaceland, natřásání se před kamerami). Vidím to tak, že točili, co jim přišlo pod ruku, a pak se s tím snažili něco udělat; nejsnazší bylo komedii. A vlaštovku chycenou v prostoru, v němž nechtěla být a v němž nakonec vykoná potřebu, využili jako symbolu: vždyť co jiného můžeme jako občané dělat s tématem, které nám bylo vnuceno, o jehož okolnostech nic nevíme a o němž jinak nerozhodujeme? Pro mě to ale na dokument s tak závažným tématem bylo málo. 50 % ()

Festival Finále v Plzni zahájí Český mír

Festival Finále v Plzni zahájí Český mír

18.04.2010

Festival českých filmů Finále 2010 se letos uskuteční od 18. do 24. dubna. Zahajovacím filmem bude v předpremiéře uvedený dokument Český mír režisérů Víta Klusáka a Filipa Remundy. Festival v… (více)