Pět let od premiéry kultovní dokumentární hyperkomedie ČESKÝ SEN přicházejí její autoři do kin s novým filmem. Po dvou letech natáčení a roce ve střižně představí svůj nový – neméně kontroverzní – film o české, občanské, mediální a politické válce, v níž se svedla bitva o americký radar v Brdech. Autoři film ČESKÝ MÍR ambiciózně nazývají „portrétem české společnosti 20 let od sametové revoluce“. Žánrově ho opět charakterizují jako dokumentární komedii a dodávají, že tentokrát bude navíc napínavá. (oficiální text distributora)

MyrnaAlec

Jako správný dokument je to taková tragi-komedie. Ještě že jsme tam kde jsme a nikdo se o nás nezajímá, stydět se můžeme sami. Nejde o argumentaci pro x proti, ale o rozhled a kompetenci zúčastněných. Při poslechu "mouder" prostých lidí z vesnice kolem Brd se mi zastavuje nejen rozum. Křupanství, omezenost a čecháčkovství v plné síle. Oproti tomu Jirous na úvodu se svou dějinnou sondou do historie a hláškou :"Promiň že jsme tě nazval kun..., ty čur...!". Lidi kolem Greenpeace se svým naivním pacifismem, mluvčí vojenské policie pan Čermák jako naprosto nejvtipnější "gumová hlava". Jojo, a to se blíží volby. ()

piglit odpad!

Levicové vidění světa - placené z ruských zdrojů a podporované palestinskými studenty - to již vypovídá o mnohém... Vpomínám, jak kampaň proti radaru utichla v okamžiku napadení Gruzie ruskými vojsky. A poté moje dcera změnila názor ve prospěch radaru. ()

Dinsberg

Do dneška vlastně nechápu, o co v celé kauze šlo. Kdo by měl na radaru největší zájem? Tenhle film jen potvrdil, co si myslím už delší dobu. A sice že se klátíme jako topol ve větru od východu k západu, podle toho jak na nás fouká. A že je tenhle národ "z 85 % blbej jako hovno"? No, 40 let jsme byli učeni, že přemýšlení máme nechat soudruhům a tohle jsou dozvuky. ()

Yuri69

Nemůžu jinak. Celý snímek věrně odráží tu naší českou náturu. Každopádně musím dát pátou hvězdičku za tragikomické výstupy kpt. Čermáka. 45. MFF KV ()

nula87

Další povedený "dokument" dvojice Klusák Remunda, který sice není tak dobrý jako Český sen (i proto, že toto téma časem pozbylo na aktuálnosti), ale pořád je to zábavný, nenudící film, s mnoha povedenými, dobře vypointovanými scénami. A vidět, jak někteří jedinci jako smyslů zbavení běží vstříc vojenské policii s jakýmsi pomalovaným prostěradlem extaticky vykřikující Peaceland, to stojí za všechny peníze. 65% ()

Forsetino

Dokument věnující se velmi významnému tématu let nedávných. Naštěstí ke stavbě radarové základny a tím pádem i k pozvání cizí armády na území naší suverenní republiky nedošlo, i když snaha tehdejších představitelů o špičatou hlavu, aby se jim lépe lezlo Američanům do prdele byla téměř enormní. Jako by si neuvědomovali svoje důsledky do budoucna a jako by byli hluší vůči technologickým námitkám o zbytečnosti a nefunkčnosti zařízení... Hlavně aby zviditelnili sami sebe. Sluší se obzvláště vypíchnout výkon Vlasty Parkanové, která se opravdu zachovala jako správná ministryně obrany tím, že ze sebe udělala naprostou krávu novou interpretací písně o Gagarinovi, ale žena na druhé straně, Riceová, jí v plácání kravin zdatně konkurovalam, když vypustila do světa hovadiny o české historii. Naštěstí vše dobře dopadlo. Nedomnívám se však, že tu radar nestojí proto, že by tehdejší představení dostali rozum, ale stalo se tak z jiných strategických důvodu, které jsou pro USA výhodnější. Je třeba vzdát holt iniciativám (rozhodně však ne Greenpeace!) upozorňujícím na absurditu celého projektu a jejich vytrvalý boj. Přesto, že tento dokument spíše ukazuje zbytečnost celé stavby, si nemyslím, že to amerikanofily přesvědčí o tom, že ne radaru bylo správné. Dokument tedy vcelku zdařilý a snad neupadne v zapomnění a občas nám tu vlezdoprdelskou povahu připomene, abychom se jí mohli příště vyvarovat! Jinak velmi pěkně působí člověk, který má lidem podávat informace o radaru (p. Klvaňa), který po odborné stránce ví naprosté hovno, což není u manažéra tabákové společnosti nic překvapivého. Já bych asi to sebevědomí mluvit o něčem, čemu nerozumím neměl. Na závěr si vypůjčím výrok jedné babičky z dokumentu, a to, že na mě neustálé ukazování prstem na Írán jako hrozbu působí, jako když kráva sere do vody a dělá to plesk, ale stejně to někteří tupci žerou, stejně jako ty americké filmy! Dobrý komentář: Hellboy, Flyboy, Gastovski, Dinsberg. ()

Melpomene

dokument celkom zaujímavo spravený, vadilo mi však prílišné presadzovanie jednej strany (a ružové písmo pri popiskoch) ()

Pitryx odpad!

Tak pokud první film dostal něco málo plusů, tento nemá nárok ani na těch pár. Prostě mne na tomto projektu nezaujalo vůbec, ale vůbec nic. 201108068450/8853 ()

Binne

Oh, tady to bude komplikovanější. Na dobu veřejné diskuze ohledně radarů si pamatuji jen velmi matně tudíž tento dokument byl zajímavým oživením daného tématu - vezmu-li v potaz, že si aktuálně libuji v dokumentech ohledně porevoluční historie našeho národa - bylo to více než zajímavé. Ohledně vybudování amerických radarů nemám jasný názor, osobně bych s tím problém neměla ale absolutně rozumím lidem, kteří ano...a to je ono. Proč nejsou schopni lidé mezi sebou vyjádřit aspoň minimální míru pochopení? Neříkám souhlasu - klidně obrovského a hlasitého nesouhlasu, ale minimálně té snahy o pochopení. V dokumentech je několik momentů, kdy se jedna strana snaží rozvést diskuzi (pouze diskuzi!) a druhá strana to kategoricky odmítá...a z toho mi je úzko. Nemyslím, že je to cosi vepsaného do charakteru českého národa, je to v lidech, nicméně naše bohatá zkušenost z autoritami nás nutí v sobě probouzet jakýsi puberťácký vzdor, kdy nevidíme a neslyšíme, pouze budeme nesouhlasit se vším, co je nám nabídnuto a souhlasit s čímkoli, co se jeví jako cesta "rebelů" - protože jak jinak si vykompenzovat pochroumané sebevědomí národa? Za všech okolností budeme hodní, nadřízenému v práci nikdy neřekneme, že je idiot...před manželkou/manželem si nedupneme a nebudeme upřímní...ale v momentě, kdy policista bude plnit svou práci, tak mu začneme nadávat...na silnici budeme na každého troubit, co to jde, jen proto, že náš čas je dražší než čas druhého. A pak především! Když se nás někdo zeptá na náš názor, tak stačí říct velmi hlasité a velmi "chlapácké" NE! Aby všichni na návsi slyšeli, jací jsme hrdinové! A ohledně dokumentu - skvělá práce...jsem ráda, že neměl pan Klusák tendenci zářit jako morální maják a nechal mnoho prostoru druhým. ()

g.laudeo

Pět hvězd dávám jen velmi silným záležitostem, které mě válcují. Tohle je taková příjemná pohoda, takže za 4, ale výtky vlastně nemám. Strašlivě jsem se několikát nařehtal. Klip s Vyčítalem - to je prostě fantastický masakr, který se musí vidět. Souboje eko-diverzantů s vojenskou policií taky stojí za to. Humor, střídavě zdravý rozum a nablblost lidu jsou pozoruhodné, stejně jako nulovost úředníků (Klvaňa). Vtipná cesta do hlubin českých povrchních a pokryteckých politických duší... ()

Titleist

Vynikající. Remunda s Klusákem si z českého národa vždycky dokázali udělat neskutečnou prdel. Smál jsem se co to šlo. Ivan Martin Jirous, vlezdoprdelka Topolánek, týpek co v žádnym případě není komunista, protože volil Zelený a vycvičený divočák Jonáš. Super sranda! ()

sendisis

Čekala jsem víc od této "komedie". Film jde hodně po povrchu a ani se moc nepokouší dostat se blíž k jádru věci. Je to dost manipulativní. Hodný rodák, sympatický starosta... Český sen má můj obdiv, český mír mě zklamal. ()

Akvidizerp

žánrem jednoznačná komedie jen pracuje s reálnými materiály a ne hranými a aranžovanými (až na pána co si hraje na rambo-švejka co pak a nepřekoná žiletkový drát) a proto v druhém plánu to dokument být musí (co říkal mirek topolánek v bílém domě jsem předtím neslyšel a trochu mi ho to zdokumentovalo) sumou ať se film líbí nebo ne, přece jen zrcadlo, těm co myslí česky, nastavuje( i když možná trochu pokřiveně zřejmým stanoviskem tvůrců ) a v tom je jeho hodnota ()

lobo87

Nie som príliš fanúšik dokumentov a tobôž nie slovenských či českých, ale Český mír ma zaujal a bavil svojou reálnosťou, aktuálnou témou, niektorými "postavami" a celkovým zistením, koľko hlúpych ľudí u nás žije (v ČR a SR). V dlhšej stopáži ako v tej televíznej hodinovej by ma to však asi už nudilo...60% ()

IQ.89

Já tady žádnýho emeričana v uniformě nechci ani vidět, takže si sbalte svoje megaprojekty nebo se spojím s KLDR a tomu přívalu kamenů, šípů a oštěpů nedokážete odolat ani s vaším protiraketovým deštníčkem. ()

Festival Finále v Plzni zahájí Český mír

Festival Finále v Plzni zahájí Český mír

18.04.2010

Festival českých filmů Finále 2010 se letos uskuteční od 18. do 24. dubna. Zahajovacím filmem bude v předpremiéře uvedený dokument Český mír režisérů Víta Klusáka a Filipa Remundy. Festival v… (více)