Pět let od premiéry kultovní dokumentární hyperkomedie ČESKÝ SEN přicházejí její autoři do kin s novým filmem. Po dvou letech natáčení a roce ve střižně představí svůj nový – neméně kontroverzní – film o české, občanské, mediální a politické válce, v níž se svedla bitva o americký radar v Brdech. Autoři film ČESKÝ MÍR ambiciózně nazývají „portrétem české společnosti 20 let od sametové revoluce“. Žánrově ho opět charakterizují jako dokumentární komedii a dodávají, že tentokrát bude navíc napínavá. (oficiální text distributora)

tranquill

Pěkná satira. Je zajímavé se po těch několika letech od usnutí projektu "Radar" podívat na problematiku blíže a udělat si svůj názor... ()

alanP

V nejdelší den roku - 21.6.2010 - kino Lucerna - odpolední představení pro seniory - od 16:00. Jaroslav Hašek by to nenatočil lépe. ()

cdome.82

Byť se autoři přiklánějí spíš na jednu stranu (hádejte kterou), stejně je to hezká zábava, trošku srovnatelná s "Kupředu levá, kupředu pravá". Takže hvězdička za Krytináře a "mentalitu amerického lidu", hvězdička za "ami go home" a "greenpeace co bojujou s velrybama", hvězdička za tu krásně chladnou profesionalitu vojenské policie a jejího mluvčího (č. 0521), který se nebojí přiznat, že neví co udělá ostaný drát se zvířátky, neb není specialista na lesní zvěř a hvězdičku za luxusní lesní hudbu MIDI LIDÍ. A slova Ivana Martina Magora Jirouse "U některejch věcí nechci referendum, protože tenhle národ z 85% blbej jak hovno" tesat do kamene, ty kundo :) ()

Louie

Celkově zdlouhavý a značně nevyvážený dokument, který odkoukal pár věcí od Michaela Moora. Ten si ale na rozdíl od tvůrců jde ve svých filmech tvrdě za svým. Český mír jen v poklidu klouže po povrchu obou stran (pro a proti radaru) a ve své podstatě nám ani jednu neukáže pořádně. ()

R.A.D.E.K

Po zdařilém díle s názvem Český sen přišla dvojice Klusák + Remunda s dalším dokumentem na zajímavé a aktuální téma. Avšak narozdíl od předešlého titulu není Český mír obsahově vůbec zajímavý, chybí jakákoliv gradace nebo napětí a pouze suše (občas vtipně) shrnuje to, co už jsme se mohli dozvědět ze sdělovacích prostředků. ()

ChickenPate

Nejlepší z celého dokumentu byl chlapík co tématem radar dostal druhou mízu a začal si hrát na nějakého Ramba se sekerou za opaskem. ()

mdouglas

Osobně se nedomnívám, že by Klusák s Remundou byly na straně odpůrců radaru. Aspoň ne na straně těch, co v dokumentu vystupovali. Nedokážu si totiž pořádně představit, že by svoje sympatie takhle vyjadřovali ke starostovi, kterej nemá problém vystupovat na komunistickejch shromážděních, k aktivistům, který máchaj 70% národa který vzali bůh ví kde, který se hrozně divjej, že jsou vyváděný z vojenskýho újezdu, kde nemaj co dělat a hloupejma důchodcema s argumentama, že tu nechtěj američany, protože točej blbý filmy. Nemluvě o tom, že jsou přesvědčený, že to oni odradili USA od umístění radaru nejen v Brdech, ale asi i v Polsku. Tohle je, aspoň pro mě, jenom ukázka toho, jak každej u nás rozumí všemu a požaduje demokracii, aniž by věděl co to vlastně je a nechce něco, o čem nic neví. Prostě ukázka lidský hlouposti a ubohosti. ()

Seraph1

Od dokumentu bych čekal, že bude více "dokumentární". Něco ve stylu fundovaných názorů obou stran. Také by u tohoto tématu nebyli na škodu i nějaké obrázky či grafy s vysvětlením o funkčnosti tohoto radarového štítu či hlubší úvahy o dalších dopadech (ekonomický, politický). Místo toho jsem dostal přehlídku těch nejuhozenějších individuí prokládaný nicneříkajícími záběry o ničem. Chápu sice, že to co píšu nebylo cílem autorů, ale takový dokument by pak podle mého měl smysl. Čumět hodinu a půl na to, jak jsou lidi blbí mi v tomto případě nějak zábavné nepřišlo. Všichni stejně víme, že takových lidí je v populaci velmi velké procento (nejenom u nás v ČR, ale kdekoliv). A co se týče mého názoru na radar, byl jsem spíše proti, takže si nemyslím, že by můj úsudek na tento dokument ovlivňoval můj názor na výstavbu radaru. 35% ()

rivah

Stejná metoda, stejný výsledek. Klusák s Remundou to jinak neumí...To byly ještě doby, kdy jsme se uměli bránit, abychom nebyli zataženi do cizího konfliktu. Ach jo. ()

touchud

Vtipné, svižné, dobrý komediální dokument, ale jako dokumentu tomu chybí trošku pohled do hloubky, nějaká ta teorie, zasvěcené názory obou stran. A nejlépe z celého dokumentu je zachycena naše armáda, byl jsem na ně hrdý, na gumy. ()

john.h

Líbilo se mi, když někdo, třeba Obama, řešil radar a do toho tam byl záběr na kus lesíka, kde lezou mravenci. Ukazovalo to na absurdnost celé situace. Pak bylo vidět, že na obou stranách se našli blázni, ale na straně, která byla proti radaru, jich bylo mnohem víc. Mentalita některých těch lidí mě až zarážela. Oni by snad pro ten kus lesíku byli schopní i položit svůj život. Jen další důkaz, že lidi jsou jen stádo tupých ovcí a že se dají přesvědčit k čemukoliv. A ten kdo to dokáže je ten kdo má moc. Já jsem jedině rád, že se mezi ovce neřadím. ()

Chamyl

Bohužel to není dokument, ale agitka. Je sice dobře, že se někdo věnoval tématu, které tak silně rozdělovalo veřejnost i politiky, ovšem škoda, že je z autorů až příliš moc znát, jaké na sobě měli dresy. Celá tato kauza navíc začala mnohem dříve, než Remunda s Klusákem vzali kameru do ruky a není tedy úplně korektní se o tom ani nezmínit. Nicméně oboustranná demagogie z plátna přímo kapala, takže mi je jasné, že autorům ani o nějaké věrohodné zachycení kauzy "Radar" rozhodně nešlo. Film je cennější jako studie lidské tuposti, omezenosti a neschopnosti (či lépe neochotě) diskutovat o jiných než vlastních názorech nebo řešeních a za to mu dám 3*. Kde chybí argumenty a rozum nastupuje agresivita a emoce. Je mi to líto, ale musím souhlasit s Magorovým výrokem a to nejen ve vztahu k otázce referenda k radaru. Tento "dokument" je koneckonců nejlepším důkazem, že má Jirous pravdu. ()

Judy24

Vít Klusák s Filipem Remundou nám to opět ukázali. Je pravda, že okolo radaru se strhla neskutečná vřava, neskutečné divadlo a vlastně i komedie a trvala dost dlouho na to, aby pošramotila pověst vládě a možná nám všem, nemluvě o tom, jak to celé skončilo (asi se tomu nikdy nepřestanu smát). A páni dokumentární režiséři to jenom všechno hezky zdokumentovali a já se celou dobu náramně dobře bavila. Protože když to pak vidíte všechno popořadě (včetně extrémů typu "Dobrý den, radare!") nechce se vám málem ani věřit, že se to doopravdy mohlo stát. Ale stalo a neměli bychom na to zapomenout. Díky kluci. ()

Tormentor665

Je to neskutečně zjednodušené. A to na obou stranách. Celé téma to v podstatě bagatelizuje. Ve své době to mělo spíše pozitivní dopad, ale když se na to ve zpětném pohledu člověk podívá, žádné velké umění tvůrci nespíchli. ()

Hank

Taková lidová, (někde více, jinde méně) trapná veselice, která mimojiné pojednává o radaru, ale ještě více o české povaze, touze hrát si na indiány(hrdiny, válečníky), v které se tak nějak ztratilo jádro pudla, tzn. fundovaný základ sporu. Nicméně nic to nemění, že se jedná o velmi zábavnou věc, dobře sestříhanou s skvělým hudebním doprovodem, která dokazuje, že i my zde máme takové malé Michael Moory. ()

Festival Finále v Plzni zahájí Český mír

Festival Finále v Plzni zahájí Český mír

18.04.2010

Festival českých filmů Finále 2010 se letos uskuteční od 18. do 24. dubna. Zahajovacím filmem bude v předpremiéře uvedený dokument Český mír režisérů Víta Klusáka a Filipa Remundy. Festival v… (více)