Pět let od premiéry kultovní dokumentární hyperkomedie ČESKÝ SEN přicházejí její autoři do kin s novým filmem. Po dvou letech natáčení a roce ve střižně představí svůj nový – neméně kontroverzní – film o české, občanské, mediální a politické válce, v níž se svedla bitva o americký radar v Brdech. Autoři film ČESKÝ MÍR ambiciózně nazývají „portrétem české společnosti 20 let od sametové revoluce“. Žánrově ho opět charakterizují jako dokumentární komedii a dodávají, že tentokrát bude navíc napínavá. (oficiální text distributora)

PAVEK

Tento pseudo-dokument je mimořádnou sondou zobrazující typický český primitivismus. Pseudo-dokumentem je tento snímek v prvé řadě proto, že v něm prakticky není dán prostor opozici. To, že jak Klusák, tak Remunda, jsou kritiky radaru, kritiky zahraniční politiky USA a dokonce kritiky práva Israele na sebeobranu není žádným tajemstvím a snímek podle toho vypadá. Prakticky po celou dobu sleduje počínání protiradarového proudu, přičemž pro-radarové organizace ve filmu nemají ani jednu jedinou vteřinu prostoru. Stejně tak je to s vědeckými pracovníky, je ukázán jeden který poukazuje na údajnou nesmyslnost, většina akademiků a fyziků kteří jsou opačného názoru v "dokumentu" vůbec není. Stejně tak není ve snímku zmíněno, že samotný návrh umístění radarového zařízení na území ČR nepochází z USA, nýbrž od nás, radar totiž navrhl český jaderný fyzik a v současné době místopředseda Strany svobodných občanů ( www.svobodni.cz ) Jiří Payne, který sám Američanům v době, kdy byl poslanec, navrhl, aby zde radar vybudovali. Payne taktéž není v "dokumentu" vůbec zmíněn. Naopak některé kreatury zobrazené v tomto snímku byly doslova na přesdržku. Je neuvěřitelné, jak hluboce lze klesnout, kam až může primitivismus dosáhnout. Snímek je tedy přínosem v tom že ukazuje, jak jednoduše a bez souvislostí značná část české populace myslí. ()

RomanHyde

Jelikož v této republice žiji již 33 let, musel jsem se do tohoto dokumentu docela nutit. Věděl jsme, že mi nic nového neukáže, že člověk s otevřenýma očima tohle zažívá den co den a pokud si dokáže udržet zdravý nadhled, tak ví kdo je kdo a o co mu jde. . Dokument je spíše směřován na "neprobuzené" a lidi ze zahraničí, kteří chtějí poznat českou mentalitu zvenku. V podstatě je tento dokument smutná záležitost, řemeslně je zpracován dobře a co víc k tomu říct... ()

Al Mustafa

No dozvěděl jsem se několik zajímavých novinek jako např. KLDR už není nebezpečný stát. Japonsko, Německo atd. nejsou suveréní státy. Ale korunu všemu dala holka co mluví o tom jaký si Parkanová udělala trapas předělávkou písničky o Gagarinovi . trapas to sice byl,ale jako mnohem větší trapas mi přijde myslet si že Gagarin vzlétnul do vesmíru v 50.letech. I přes tyto zajímevé názory mě film spíše nudil hlavně kvůli některým zbytečným částem jako např. té s divočákem nebo té o pravidlech focení v bílém domě. Navíc na můj vkus autoři až moc stranili odpůrcům radaru. ()

Gastovski

Byl jsem proti radaru, jsem proti radaru a budu. Z dokumetu lze velmi dobře poznat, že šílenci jsou na obou stranách barikády. Dokument je zručně natočen, ale občas jsem se nudil (například při partyzánských výpravách v lesích). Ovšem záběry obyčejných lidí i těch z vyšších sfér stojí za vidění. ()

JohnnyB. odpad!

Doufám, že tento dokument zachycuje nereprezentativní vzorek lidí z naší společnosti, tolik zabedněnosti ve 108 minutách jsem ještě neviděl. Greenpeace se zde také předvedli. Měli fajn 6 týdnů dlouhé prázdniny ve vojenském prostoru. Zajímalo by mne, kdo tyto lidi financuje. Jinak samotný dokument o ničem, maximálně můžu ocenit, že se autorům podařilo záběry seřadit chronologicky, jinak nechápu co bych měl vyzdvihnout. Celé mě to od začátku do konce iritovalo a po shlédnutí bych potřeboval vidět něco s inteligetními protagonisty a obsahem (ala Svěrák /Smoljak), abych si nemyslel, že jsme národ úplných tupců. ()

Snake.Charmer

Klusák s Remundou jsou vynikající dokumentaristé, o tom žádná. Český sen, se kterým se nejen díky samotnému názvu nabízí srovnání, je však podstatně zábavnější a svěžejší dílko, protože autoři sami jsou strůjci oné "komedie". Zde jen sledují dění. Ale to u dokumentu lze jen stěží vyčítat. Jen s podtitulem filmu trochu nesouhlasím. Více než komedie o radaru mi připadá Český mír jako tragikomedie o českém národu. ()

JohnBruk

RECENZE A VIDEOREPORTÁŽ : http://britske-listy.cz/art/52204.html Nový český film, který nese přízvisko „dokumentární komedie“, bude toto jaro zcela jistě snímán optikou drobnohledu a nepochybně se nevyhne nejedné živé diskuzi. Nejen kvůli svému kontrastnímu obsazení, kde proti sobě či spolu stojí malé i velké role a mnohdy tak kouzelně vyznívá absurdita momentu. Především tak kvůli setrvačnosti emocí a stálé živosti problematiky možné existence americké vojenské instalace na českém území. ()

jura-roy

Jeden úhel pohledu na celou kauzu s radarem. Navíc bez předchozího uvedení do problému z globálního hlediska. (Kolik usa základen a radarů je např. v německu, anglii atd., pouze český národ se tomu brání.) Nelze pomýšlet nad samostatnou českou zemí, která bude neohroženě stát dalších 1000 let v suverenitě a vzdorovat celému světu. Pánové K. a R. po zdařilém českém snu svou tvorbu v českém míru neodhadli. Velké zklamání. Zajímavé komentáře s nimiž souhlasím cogi, Zeck. ()

#47

Remunda a Klusák opět dokázali přes zdánlivě jasné a prosté téma nastolit otázku daleko hlubší. Tj. stejně jako u Českého snu nešlo jenom o jakýsi fiktivní supermarket a českou lásku k nakupování, ale hlavně o sílu médií, která dokázala svými masážemi nejenom přivézt davy lidí k pomalované desce, ale i naházet do volebních uren dostatečný počet hlasů pro vstup do EU. Český mír tedy ukazuje nejenom celou tu taškařici okolo amerického radaru, ale hlavně otázku, zda přímá demokracie je správnou cestou. Osobně jsem byl vždy na straně příznivců radaru, ale to teď není podstatné, důležité je, zda má každý bez rozdílu kvalifikace, intelektu či životních zkušeností mít stejné právo hlasovat např. o bezpečnosti nás všech. Při vší úctě jsem přesvědčen, že "Pepa Voháňka z horní-dolní", který má 8 tříd základní školy a celý život zná akorát tak práci v JZD a každodenní ožrání se v místní krčmě, asi nedokáže objektivně zhodnotit všechny technické, bezpečností, vojenské, ekonomické či zahraničně politické důsledky svého "ANO" či "NE" v případném referendu. Takový člověk se nerozhoduje podle toho, co si o dané problematice nastudoval, ale pravděpodobně si udělá obrázek pouze podle toho, co mu zrovna řeknou na Nově, či kterou variantu momentálně podporuje politik, kterému Pepa důvěřuje nebo ještě lépe prostě na veškeré volby či referenda kašle a spíš si hledí půllitru. Za určitou trapnost českých voličů považuji i to, že svými kroužky poslali do krajského zastupitelstva i starostu Trokavce, který je jedním z "hrdinů" dokumentu a jehož jedinou kvalifikací pro kariéru krajského zastupitele byl odpor k raketové základně. Takových politiků "jednoho tématu" je ale stále dost a je jen blbostí voličů, že takovýmto lidem sypou své hlasy ve volbách. Pokud jde o můj soukromý názor na argumenty angažovaných odpůrců radaru, dle mého názoru jsou z části poněkud hloupé, z části dokonce záměrně vylhané, viz např. ZDE. V tuto chvíli jde ale spíš o to, jakou hodnotu má argument, že "dvě třetiny občanů jsou proti radaru". Mě osobně se při podobných otázkách okamžitě vybavuje citát Benjemina Franklina: "Demokracie je i to, když dva vlci a jedno jehně hlasují o tom, co bude k večeři." ()

agassi68

Mooreovsky ladený dokument o kauze radar. Keďže som to sledoval vtedy len letmo, dozvedel som sa pár nových informácií v čase, keď túto kauzu prekrylo množstvo ďalších. Rezultát - v jednote je sila. ()

sumperacek

Záběry chvilkové trapnosti národa. Příjemně jsem se bavil, je to zase jedna zajímavá sonda do české povahy. Nejvíce mě pobavil mluvčí policie jako zástupce "Zelených mozků ". ()

cogi

Kdybych se měla vyjádřit k tématu dokumentu, tak rovnou můžu začít psát knížku ... Každopádně beru, že každý má jiný názor, ale tvůrci prostě se zaměřili jen na jednu stránku věci a opačné názory skoro vůbec neukázali, jediné, co ukázali byl chlápek, který vždycky znervozněl, když měl před sebou kameru. ... Tvůrci ani nevyvracovali a nepoukazovali na špatné názory a myšlenky ... většina lidí si myslela a pořád myslí, že k nám měla napochodovat armáda jako v roce 1968 (když trošku přeženu), a hlavní věc, na kterou se obecně zapomíná ... Proč se vůbec staví vojenské objekty .. Proč asi? ... Teroristé, na ně vpodstatě nikdo nepoukazuje, vždycky je špatný jen ten, kdo se brání? .. Tak to teda uděláme tak jak si to myslí hrdinové dokumentu, nebudem nic dělat ... a za chvilku budou všechny ženy odhaleny od hlavy k patě, nebudou mít práva, teroristé a podobné národy budou decimovat zbytky demokracie ... A pozor, at mi nikdo neříká, že se to neděje ... Akorát ted Severní Korea napadla Jižní Koreu a tyhle problémy budou trvat, a národy, které vždycky jen seděli na zadku nedopadli dobře ... neříkám, že Amerika dělá všechno 100%, ale názor tvůrců je druhý extrém a radši budu nadhodnocovat než podcenovat, nechci, abych někdy v budoucnu byla jen lidský odpad a majetek muže ... a nejlepší na celé věci je to, že muslimové se stejně rozšiřují po světě i tak, postupně zasahují do demokratických států, v roce 2030 bude v Německu převyšovat muslimská národnost. Nejen v Německu i v ostatních zemích ... prostě když se jim ubráníme vojensky, tak oni se stejně infiltrují a pomaličku ale jistě se začnou věci hýbat pro jejich prospěch. ()

Jeand´Boa

Dokument by měl o něčem vyprávět, něco popisovat, něco divákovi, který dychtí a má zájem, předložit a poskytnout informace...ač mám tvůrce rád a líbí se mi, do čeho se pouštějí, toto se jim nepovedlo...výsledkem je zmatený sestřih, u kterého si nejsem jist, co vlastně měl ukázat a o čem předložit konkrétně informace. Skoro to až působí jako spíše časosběrný dokument - události sestříhané za sebe bez nějakého většího logického uspořádání. Jen čas řídí takovéto dílo - tvůrci ne... ()

Wopat

Nevím na kolik může být přesný komentář v úvodu: "Tento národ je z osmdesáti pěti procent blbej jak hovno." Ale soudě podle řečí protestujících byl ten odhad mírný. Takovou hromadu debility jsem ještě neviděl. Strašně žeru lidi, kteří jsou rádi, že se podepíšou a nažerou se příborem, ale na téma mezinárodní politiky jsou největšími odborníky. Těmto já dávám ocenění za první místo v žebříčku lidské stupidity. V těsném závěsu za nimi se umístili ti rádoby vzdělanější. Ti, kteří si hrajou na chytré a místo aby s politiky debatovali a obhajovali své názory, když mají tu příležitost, tak se jich jako tupé ovce ptají na jednu a tu samou věc, i když už jim bylo odpovězeno. Ti, kteří projdou kolem cedule "Zákaz vstupu, vojenský prostor" a pak blbě čumí a nechápou, jak si může vojenská policie dovolit je odtamtud vyvést. Ti, kteří na vyzvání k prokázání totožnosti křičí do světa, že jsou v jejich vlastním státě, kde se totožnost neprokazuje. Ti, kteří křičí: "Nechceme tady Američany!" a svůj nový stát nazvou Peaceland. Proboha, lidi (jestli vás tak můžu nazvat, abych neurazil opravdové lidi), probuďtě se a DRŽTE HUBY!!!! Nevím jestli se mám smát nebo brečet... to jsem se trochu nechal unést a vlastně už ani nehodnotím ten film, že? :) Takže: dokument moc pěkný. Škoda, že nebylo dáno více prostoru lidem radar schvalujícím. Alespoň těch stále zmiňovaných 30% času, abychom se zasmáli i druhé straně. ()

mi-ib

Je až neuvěřitelné, jak snadno se z této velmi vážné věci dá udělat velmi vtipná fraška. Asi proto, že to je fraška. Musím říci, že několikrát jsem se opravdu od srdce zasmál. Když jsem viděl toho pána z Trokavce, jak akčně přechází přes prostor a pak se mu posléze dva členové družiny ztratili, musel jsem se smíchy popadat za břicho. Líbila se mi jedna z posledních vět celého filmu: "Nebýt toho odporu proti radaru, už by se dávno v Brdech betonovalo." Samozřejmě Amíci by si tu postavili radar tak jako tak. Ale opravdu věřím, že naším vlesdoprdelačstvím bychom je dokázali dotlačit i k tomu, co sami Amíci nechtějí, jak se posléze ukázalo. ()

Lucas87

Mír a nejen ten český je snem každého člověka, kromě Američanů a jejich propagace expanzivní politiky, kdy se snaží ve světě vyvolat novou vlnu zbrojení, protože na studenou válku zbrojařské koncerny vzpomínají v dobrém. Americký obranný systém, kteří naši řiťolezci se Sášou Vondrou propagovali byl zcela špatný krok naší diplomacie. Co posledních 5 let předvádí naše vlády je k pláči. S dokumenty od pana Klusáka jsem se velice vžil, působí amatérsky, i když jsou plné subjektivních faktů, jsou jeho obrazové snímky nestranné, a zobrazují skutečnost kolem nás, kterou lze špatně vnímat díky našim novinářům, televizím. Jde vidět, že lobbistům se podařilo oklamat se svou proamerickou politikou hlavně starší generaci. 4* hvězdy si to oprávněné zaslouží, aby mladší generace věděla, co nás to za vlastizrádce chtělo Americe zaprodat. ()

Festival Finále v Plzni zahájí Český mír

Festival Finále v Plzni zahájí Český mír

18.04.2010

Festival českých filmů Finále 2010 se letos uskuteční od 18. do 24. dubna. Zahajovacím filmem bude v předpremiéře uvedený dokument Český mír režisérů Víta Klusáka a Filipa Remundy. Festival v… (více)