Šerif MacKenna měl štěstí i smůlu v jediném okamžiku. Je poslední, kdo v rukou umírajícího Apače spatřil mapu legendárního Zlatého údolí. Po pokladu přitom touží bandité vedení cynickým lupičem Coloradem i řada lidí z města. Nikdo netuší, co jim jeho hledání může přinést. Když se zkušený MacKenna díky náhodě stane zajatcem banditů, zdá se, že je nic nemůže zastavit. Spojeni chamtivostí a strachem z pomstychtivých Apačů se vydávají vyzvednout obrovský zlatý poklad… Působivý western natočil režisér J. Lee Thompson, který vsadil na silný příběh, prostředí sluncem vyprahlého Monument Valley v Arizoně a Glen Canyonu v Utahu, stejně jako na herecké výkony obou hlavních hvězd – Omara Sharifa v úloze lupiče Colorada a Gregory Pecka, jenž ztělesnil šerifa MacKennu. Mohl se však opřít o propracovaný scénář producenta a scenáristy Carla Foremana, jenž je rovněž podepsán pod proslulým snímkem V pravé poledne. Svoji působivost dodnes neztratily hudba a písnička José Feliciana, stejně jako strhující a nečekaný závěr filmu. (Česká televize)

JohnnyD

Výborný dobrodružný western so skvelým castingom (Julie Newmar je úplne živelná!), úplne fantastickou kamerou, na ktorej majestátne vyniká americká príroda, a v neposlednom rade originálny príbeh s finále, za ktoré by sa nehanbil ani Indiana Jones. Škoda len, že podobne ako iné dobové westerny, má asi tak o 20 až 30 minút dlhšiu minutáž, než by bolo vhodné (vidieť to najmä v prvej polovici, kde je úplne zbytočné množstvo postáv). A tie scény zo štúdia (často priamo v scéne kombinované s reálnymi lokáciami) sú ako päsť na oko. ()

forsberg

Pěkný začátek a pěkný konec. Zbytek můžete klidně prospat, pokud ovšem nejste kromobyčejně zvědaví na spoustu řečí o tom, kdo je větší padouch, na nekonečné záběry koňských nohou a na hloupé zadní projekce. ()

sheen

Čekal jsem od toho obsazení asi něco víc. Hlavní i vedlejší role napěchovány hereckými velikány. Prostředek byl na mě zbytečně dlouhý ale to finále to zachránilo. ()

salahadin

Spoustu scén tu být nemuselo, ale především jsou scény mnohem delší, než by být měly, aby udržely pozornost diváka. Užijete si hodně detailů lezení po skalách, ježdění na koni atd. atd. Proč střihač neúřadoval? Byl by z toho mnohem svižnější kousek. Takto se to táhne jak smrad z apačského záchodu. Pravda, herci nebyli špatní a tu blondýnku bych bral taky, ale než jsme se dostali ke konci, podstoupili jsme fakt dlouhou cestu, během níž se nic moc nedělo. Navíc nemám moc v oblibě filmařskou berličku typu všezhroucení čehokoli v závěru filmu i za předpokladu nestabilního geologického podloží za přispění apačských ducháčků... Co ale naopak velmi oceňuji, že Peck hraje opravdového gentlemana ve vztahu k ženě a nikoli (s)permanentního rozsévače. Holt stará dobrá škola. ()

Anderton

Film viacerých kontrastov. Je plný naivných efektov, očividných zadných projekcií, ale občas poteší netradičným strihom, až rapidmontážou. Príbeh je Indiana Jonesovského razenia, až rozprávkovo pôsobiaci, veľmi zábavný, ide ale zase proti revizionizácii westernu od povedzme polovice 50. rokov. Western plný veľkých hviezd, v menšej úlohe prekvapí Edward Robinson. Veľkým plusom je krásna výprava. Príbeh nie je až tak priamočiary, občas sa to trochu premieša, k slovu sa dostanú viaceré skupinky zlatuchtivých dobrodruhov. Celkovo nadpriemer, snáď tie slabšie triky v nikom nevzbudia myšlienku na remake. ()

Kothy

Ani tento western mě nijak zvlášť nezaujal. Alespoň tu mají větší roli indiáni. Celé se to zaměřuje hlavně na zlatou horečku a co jsou lidi ochotni udělat pro zbohatnutí. Šerif MacKenna je donucen spolupracovat s bandity při hledání apačského zlata. To samozřejmě nevěští nic dobrého. Po dlouhém trvání sice dosáhnou svého cíle, ale přežije jich jen hrstka. Filmu bych vytkl dlouhou stopáž a málo akce. Už bych si měl dát od těch westernů pokoj. "Někam se zahrab a už nevylízej." ()

Mariin

Na tu dobu grandiózní western, "odysea" bandity Colorada skvěle zahraného Omarem Sharifem a šerifa Mackenny v podání Gregory Pecka. Šéfa další skupiny banditů hraje dobře Elie Wallach. Příběh se celý prakticky odehrává v exotické skalnaté krajině, což mám rád (žádné dlouhé kecy chlapů, žijících ve městě, kteří se od Evropanů liší jen tím, že nosí na hlavě kovbojské kloubouky...). V tomto případě vyprahlé Monument Valley v Arizoně a Glen Canyon v Utahu. Vynikající hudba, stupňující se napětí směřující k vyvrcholení, ozvláštněném zemětřesením. To vše je důvod, proč tomuto westernu, snad i z nostalgie mládí, dát pět hvězdiček - a ty dávám westernům velmi zřídka. Viděl jsem to tehdy širokoúhlé v kině, a to byl opravdu zážitek. Mimoto bych se vsadil, že některými prvky z tohoto filmu se inspiroval Spielberg ve svém Indiánu Jonesovi. ()

pm

Trikově překonané, katastrofický závěr s odstupem let komický, ale šerif Gregoryho Pecka je jak má být, píseň José Feliciana je nadčasová a má nefalšovanou energii, stejně jako okouzlující padouch Omara Sharifa, jehož dobrodružné filmy představují kus mého dětství. ()

Arsenal83

Keď už hlavný herec (Peck) povedal, že to je mizerný western, tak to stojí za zamyslenie. Naozaj to žiadna legenda podľa mňa nie je, hoci v Sovietskom zväze dumali inak a film sa tam stal jedným z najsledovanejších v histórii. Dve dievčatá stoja za to a tiež Omar Sharif, ktorý bol dobrým záporákom. Zvyšok je predĺžená poloindiánka s honbou za zlatom, ktoré, ako to býva, aj tak nikto nedostane. ()

dopitak

Oproti všem očekáváním u mě film své ambice nenaplnil. Důvodů je víc, ale za hlavní problém považuju velmi slabý scénář, nešikovně poslepovaný a s mnoha nepochopitelnými pasážemi (Colorado vystřelí na skále, čímž sice přiláká pozornost Apačů, ale ti ho z neznámých důvodů nepronásledují; při útěku před vojáky má skupina jen minimální náskok "na dohled", ale v klidu se na kopci zastaví a pozoruje je atd.).___Obvykle přijímám zadní projekci jako něco dobového, co k filmu patří a je to specifikum doby, rozhodně mi nevadí. V Mackennově zlatu jsou ale projekce vyloženě pouťové, kdy všichni sedí na kdovíčem a jsou vidět jen nad pas, hýbají se přitom ze strany na stranu. Ve scéně na voru pustili záběry z popředí (pohyb lidí a koní) zrychleně, což taky nevypadá dobře proti normálně plynoucí řece. Trikově je to prostě dost nepovedené, a to samozřejmě respektuju dobu vzniku filmu, střih značně nepřesvědčivý. No prostě tady šlápli pánové od techniky vedle.___ K hercům: Gregory Peck na jedničku, Omar Sharif až na tu příšernou angličtinu (Proč tak mluvil? Kdo mu to poradil?) taky. Camilla Sparv, i když celou dobu v záběru, měla spíš jen štěky, Julii Newmar to v roli indiánky moc seklo, ale tu paruku by si bývala zasloužila lepší.___Viděl jsem už lepší a logičtější westerny. ()

klerik

MÚMIA+POKLAD NA STRIEBORNOM JAZERE Dobrodružný trikový veľkofilm, ktorý je náhodou westernom. Zaujimavá práca s kamerou a z toho vyplývajúca akčnosť potešia, niektoré scény však dnes nechtiac rozosmejú... Rozhodne netradičná klasika... ()

Chrustyn

Pomalejší ale koukatelný western s výbornými výkony Pecka a Sharifa. Žádné velké přestřelky nebo honičky na koních ale příjemná a pohodová atmosféra, honby za pokladem. ()

MontyBrogan

Pripomínalo mi to staré bondovky. Hlavný hrdina šarmantný muž zákona. Nejedna žena bojuje o jeho priazeň. Akčné scény vynaliezavo dobrodružné, ale kreatívne bezradné. Možno by stáli za zmienku aj akrobatické efekty a strihy, no v technických kategóriách nie som doma. Tak sa budem držať porekadla hovoriť striebro, Mackenna zlato.. ()

Jinny

Kdysi Kaňon d´el Oro, později Starý Adams podle muže, který kvůli němu přišel o zrak, a nakonec Mackennovo zlato. Krásný úvod a ještě lepší konec. Vše mezi tím neurazí, nepobaví, nedojme, nerozesměje... ()

anais

Vynikající obsazení (včetně vedlejších rolí - Edward G. Robinson, Eli Wallach) nedokáže zachránit film, který dnes v mnoha ohledech působí spíš legračně...ať už to je svůdná hippie indiánka plavoucí nahá v laguně nebo velkolepé destrukční finále s nesmyslným Peckovým výlezem na skálu. Krom toho film dost kolísá v tempu a ve srovnání s Leoneho kousky, nebo třeba s tradičnějším Hawkesovým El doradem, zůstává spíš zajímavostí, kterou trumfne i Poklad na stříbrněm jezeře. ()

honajz

Za mne docela zklamání. Předvídatelné, pomalé, zdlouhavé (klidně to mohlo mít o hodinu míň, a nikdo by nic nepoznal), s mizernou zadní projekcí, s mizernými triky (až na skalní pueblo, to se povedlo) a mizerným střihem, voice over (!), chyby skriptu (po bitce na pěsti a omlacování o skálu a po průjezdu padajícím tunelem v jeskyni nemají kluci v obličeji ani škrábnutí?)  a příběh je pohádka o Honzovi, který ke štěstí přišel a princeznu si vysloužil a od sudiček zlato dostal, zkřížená s Pokladem na Stříbrném jezeře. Chemie mezi postavami nefunguje, Gregory Peck nemá co hrát, akce moc není, některé postavy jsou nám zdlouhavě představovány, aby je vzápětí někdo kilnul a ony zmizely z děje... A ve výsledku je to celé o tom, abychom se nenechali zaslepit zlatem. Uf. ()

Lacike

Čakal som, že to bude napínavejší dobrodružný western. Dobré 2/3 tam postavy, ktorých je fakt habadej, vedú diskusný krúžok o tom, kto z nich je najdrsnejší frajer, ktorý nakoniec získa to legendárne zlato. No a medzitým sa ich rady prerieďujú. Akcie tu veľa nie je a často ju zhadzuje komická zadná projekcia. Takto by som na koňovi dokázal cválať aj ja. Okrem finále je pôsobivá jedine pasáž na rieke. Chudáci kone. No a vo finále, po nekonečnej päsťovačke, film nečakane zmení žáner na katastrofický a hlavných hrdinov tam začnú naháňať padajúce skaly jak v nejakej Emmerichovke. Ale napriek zastaraným trikom ma finále bavilo. Celkovo to je podla mňa precenený priemerný film, ktorý sa často strašne vliekol a ani hviezdne obsadenie nedokázalo tým jednorozmerným postavám dodať poriadnu šťavu. Bolo mi jedno kto z nich sa na konci bude tešiť z kopy zlata. 5/10. ()

Folpa

Celkově si na film moc už nepamatuji ale vzpomínám jak na konci bylo to zemětřesení a to bylo moc dobrý :) ()

Suzie05

Docela solidní western, akorát podle mého skromného názoru, s tím nejhorším střihem na světě. Možná to mohlo být i o takovou půlhodinku kratší, ze začátku to byla dost nuda. ()