Šerif MacKenna měl štěstí i smůlu v jediném okamžiku. Je poslední, kdo v rukou umírajícího Apače spatřil mapu legendárního Zlatého údolí. Po pokladu přitom touží bandité vedení cynickým lupičem Coloradem i řada lidí z města. Nikdo netuší, co jim jeho hledání může přinést. Když se zkušený MacKenna díky náhodě stane zajatcem banditů, zdá se, že je nic nemůže zastavit. Spojeni chamtivostí a strachem z pomstychtivých Apačů se vydávají vyzvednout obrovský zlatý poklad… Působivý western natočil režisér J. Lee Thompson, který vsadil na silný příběh, prostředí sluncem vyprahlého Monument Valley v Arizoně a Glen Canyonu v Utahu, stejně jako na herecké výkony obou hlavních hvězd – Omara Sharifa v úloze lupiče Colorada a Gregory Pecka, jenž ztělesnil šerifa MacKennu. Mohl se však opřít o propracovaný scénář producenta a scenáristy Carla Foremana, jenž je rovněž podepsán pod proslulým snímkem V pravé poledne. Svoji působivost dodnes neztratily hudba a písnička José Feliciana, stejně jako strhující a nečekaný závěr filmu. (Česká televize)

sir-dave

Lehce nadprůměrný western. Gregory Peck na hodné straně, Omar Sharif na druhé. Vše se valí v pohodovém tempu až ta finalová scéna mě moc nenadchla... Trochu jsem nechápal proč lezli nahoru a pak zase dolu, také mohli ubrat na těch digitalních tricích.. ()

Mol

Colorado byl teda gauner. Když starý muž u ohně vyprávěl o zlatu, tak seděl a poslouchal jako 8 letej kluk. ()

sator

Za ten úžas dětských očí... 😊 Úvodní píseň filmu se jmenuje Old Turkey Buzzard a nazpíval ji slepý José Feliciano, portorikánský zpěvák, skladatel a kytarový virtuóz. ()

farmnf

Jak hodnotit oblíbený dětský naivní film. To není objektivní. Rozhodně se v tomhle filmu nic neřeší, než touha po zlatě. Omar Sharif je zloduch, protože se na to hodí, Peck je klaďas protože se na to hodí, blonďatá holka je klaďaska, protože se to od holky z dobrý rodiny čeká a indiánka je kurva a má navíc jizvu, to se taky hodí. Pěkné si to skouknout po 30 letech. ()

ivan_drago

Jeden z prvních filmů, co jsem si půjčil ve videopůjčovně, spolu s King Kongem s Robocopem, a mám k tomu filmu velmi vřelý vztah. Právě ta posedlost tím pokladem a krvavé rozuzlení jsou ingredience, které tento film řadí mezi mé velmi oblíbeně, třeba jako Divokou bandu. Thumbs up. ()

Cushing

Špageťárna po americku. Spíš než western je to giganticky nasnímané, legračními triky zpochybněné chlapácké dobrodružství s exploatačními a erotickými scénami. Peck je v hlavní roli poněkud unavený (možná i alkoholem, měl jsem dojem), vyniká Sharif, jenž tu hopsá jako čamrda po energetickém nápoji, a třeba Savalas hraje naopak příšerně, jako by byl poprvé před kamerou. Film pro velký kluky! Já ho viděl už jako malej, kult holt zůstal kultem. O tý nahatý indiánce se mi zdá dodneska... Jinak verze, která v srpnu 2010 šla na ČT1, je technicky obdivuhodná, takovýhle domácí biják jsem snad ještě nazažil. Mrzelo mě ale, že krvárny a drasťárny jsou poněkud přistřižené... ()

pytlik...

Pěkný western, až tedy na ty "trikové" pasáže a závěr. Lezení na skálu mi ani tak nevadilo, i když mi není jasné, proč ti kladní hrdinové nepoužili v nestřežené chvíli radši koně (samozřejmě ne k výškrabu na skálu, ale k opuštění zlatého ráje tím samým otvorem, kterým tam přijeli). Co mě ale naštvalo, je ta závěrečná bourací scéna, kdy všechno padá (některé skály i několikrát, patrně pro velký úspěch). Já nevím, co mají tihle autoři za zvyk, počínaje Batličkou přes tenhle western až třeba po Karla Maye, že vždy když nějaká výprava po dlouhém a strastiplném putování najde poklad a bohatství, nikdy si ho neužije, vždy ho jen tak zahlédne, maximálně v případě, kdy je autor milosrdný, si ho i na chvíli polaská a vzápětí je poklad navždy v čudu, pohřben kamením či vodou. Proč to nemůže mít šťastný konec, že se všichni napakujou, zloduši se ve světle třeba i napraví, páč už mají všeho dost a vědí, že už nemusí dělat lumpárny? ()

Blue.Poison

Na western příliš ukecané a hlavně s moc kulisami. Nechápu proč byla taková spousta scén točena ve studiu, když měli tvůrci po ruce tak dokonalou krajinu. V tomto případě mi vážně nejde do hlavy tak vysoké hodnocení.. ()

Master19

Herecky bezchybné (aby ne, když se člověk podívá na jména...), ale trikově hodně vyčpělé a v dnešní době nepoužitelné. Tvůrcům mohlo dojít, že pokud někdo leze kolmo nahoru, nemá zakloněnou hlavu, atd. ()

drackula

Herecký koncert Omara Sharifa, ktorý stráca na scénaristických a logických chybách, na otravnom rozprávačovi a na závere, ktorý to na oko deštrukčne naozaj rozbalil, ale príbehovo to bol asi posledný klinec do rakvy. Každopádne nenáročný western na jednorázové pobavenie. 50 % ()

Kosmik 1

Musím říct, že na svou dobu strašně povedený western a vlastně i dnes (když budeme brát s nadhledem efekty) se jedná o kvalitní podívanou s docela slušným dějem. Postavu Colorada v podání Omara Sharifa jsem si užil. Kolem něj se pohybuje spousta dalších, bohužel však dost nevýrazných postav (no možná až na tu pěknou indiánku s výstavníma... no nic, nechal jsem se malinko unést :-) ). Jediné dvě věci, kvůli kterým srážím hodnocení dolů, jsou za prvé: neustále se opakující záběry prostředí, které byly nejspíš dolaďovány někde v ateliéru, když se nepodařilo vybrat solidně natočený záběr, nebo nevím jakým stylem to probíhalo, avšak působilo to dost nevkusně. Stejně tak jako opakující se záběry padajících skalisek. A za druhé: příliš utahaná první polovina filmu. Jinak jsem byl spokojen a jsem rád, že jsem tento western mohl vidět. 70% ()

JohnSmith

Upřímně jsem byl zklamaný. Takové herecké obsazení, kterému dominuje Omar Sharif ve skvělé padoušské roli a taková nuda. Ne že by film byl nudný celý, jakmile se přehoupne do druhé poloviny tak je čím dál víc zajímavější, ale prokousat se první hodinou je děs. ()

Autogram

Apačská pověst vypráví o skrytém kaňonu a obrovském zlatém pokladu, který Apačové hlídají. Dokud dokážou ukrývat kaňon pŕed světem, dokud se zlata nedotknou, budou silní a mocní. Tak praví legenda. ... O něco později dostal kaňon jméno MacKennovo zlato. –––– Začína to veľkolepo veľkým preslovom rozprávača a nádhernými zábermi na púštnu prériu z pohľadu letiaceho supa. Neskôr ale prichádzajú dosť nezrozumiteľné dejové obraty a ani pravidelne sa objavujúci rozprávač nedokáže dej vysvetliť tak, aby dával úplný zmysel. No a záver je na tom tiež podobne. Snaha o trikové efekty je úplne smiešna a musela taká byť už v dobe vzniku. ()

Aqualung

Co k tomuhle filmu dodat?Je to půvabný, byť nasládlý příběh v němž, jak už to bývá, jde o souboj dobra se zlem, přičemž dobro má pořádnou dávku štěstí.Nejde aplikovat nějaká přísnější kritéria,a to jak z oblasi pohádek, tak z oblasti westernů.Mělo to od každého cosi.Podstatné mi však přijde, že to bylo o exteriérech.Ty spektákly jsou nádherné.Je to krásná pozvánka k návštěvě národních parků USA.No a ten závěr, no to je americký happy end se vším všudy.Ale buďme vlídní jak k příběhu, tak k protagonistům.Dobře se na to kouká......A ()

ranp

Slušný western s krásnou přírodou a zajímavou hudbou. Gregory Peck tu představuje klasického klaďase a Omar Sharif klasického záporáka. Celý film mi však přijde trochu vláčný a zbytečně natahovaný. Kdyby měl o půl hodiny méně, tak bych dal hodnocení 4 hvězdičky, takhle je to na tři. ()

Wally

Na začátku to vypadalo na pohodový western, který se však časem překlopil do žánru ´Indiana Jones´ a trošku to na kvalitě ubralo...škoda.... A závěrečné efekty s pukajícími skálami? To už i Karel Zeman měl lepší efekty. tohle působilo hodně lacině... Oceňuji výkon O. Sharifa, který byl zábavný a vtipný. ()

Han22

Mackennovo zlato je takový ten klasický film, co jsem ho xkrát viděl v programu v televizi, ale nikdy jsem se k němu nedostal, až nyní. A je to paráda už od úvodní stylové písničky. Děj se v podstatě nehne z krásné přírody či prérie, kamera kouzlí na šedesátky nečekané záběry, včetně dost psychedelických, jsou tu krásné holky, ve vedlejších rolích Meredith, Robinson či Wallach a výborný ústřední trojlístek Peck, Sharif a Savalas. Příběh je taková americká dobrodružná variace na Poklad na stříbrném jezeře. Někde v prérii má být apačské údolí plné zlata a šerif McKenna (stárnoucí Peck) má tu smůlu, že má v hlavě mapu a stává se zajatcem banditů vedených charismatickým a pragmatickým Coloradem (výborný Sharif). A začíná putování plné zajímavých zvratů a chamtivosti. Vidina zlata zaslepí ctihodné měšťany co se neváhají spojit s bandity, zlatou horečkou trpí i indiáni a jak myslíte, že bude reagovat cynický velitel vojáků (tradiční Savalas)? Vybíjená postav je parádní, není to ani na chvíli nuda a fantastický finální souboj se zcela nečekaným (luxusním) katastrofický dovětkem rozhodl, že si trošku nadhodnotím na 5*. PS SPOILER: A hrdinové poruší pravidlo podobných filmů a s prázdnou neodejdou, což mi udělalo taky radost. ()