Šerif MacKenna měl štěstí i smůlu v jediném okamžiku. Je poslední, kdo v rukou umírajícího Apače spatřil mapu legendárního Zlatého údolí. Po pokladu přitom touží bandité vedení cynickým lupičem Coloradem i řada lidí z města. Nikdo netuší, co jim jeho hledání může přinést. Když se zkušený MacKenna díky náhodě stane zajatcem banditů, zdá se, že je nic nemůže zastavit. Spojeni chamtivostí a strachem z pomstychtivých Apačů se vydávají vyzvednout obrovský zlatý poklad… Působivý western natočil režisér J. Lee Thompson, který vsadil na silný příběh, prostředí sluncem vyprahlého Monument Valley v Arizoně a Glen Canyonu v Utahu, stejně jako na herecké výkony obou hlavních hvězd – Omara Sharifa v úloze lupiče Colorada a Gregory Pecka, jenž ztělesnil šerifa MacKennu. Mohl se však opřít o propracovaný scénář producenta a scenáristy Carla Foremana, jenž je rovněž podepsán pod proslulým snímkem V pravé poledne. Svoji působivost dodnes neztratily hudba a písnička José Feliciana, stejně jako strhující a nečekaný závěr filmu. (Česká televize)

Sopholojong

"Indiansky" western vo svojej dobe (69) patnast rokov po zaruke. Otravne zadne projekcie, panoramy snimane bezpecne z dialky, aby sme nerozoznali dablov, Omar Sharif s nejakym divnym mexickym prizvukom, jeden hnusny stop motion trik v uvode na moste a mnozstvo dalsich v zavere, cvalanie odnikud nikam, charaktery a dialogy ako z najposlednejsieho ochotnickeho divadla, blondinka v problemoch, hrajuca ako "blondinka" a tie zrychlene sceny na rafte - common!!!... na hranici znesitelnosti to udrziavaju len "svihacky" Peck, krasna "naughty" Indianka a zaujimavy rozpravac v pozadi. ()

Kajagogo

Ako každé dieťa rokov šesťdesiatych a sedemdesiatych som bol odchovaný na „indiánkach“ z proveniencie NSR, neskôr i NDR. I keď sme kričali nadšením, keď to červenokožci (rudí) natreli zlému Santerovi, podvedome mi niečo nesedelo. Preto prvý riadny americký western, ktorý sa mi ako dieťaťu zafixoval, znamenal pre mňa veľký objav.   Vtedy som videl OZAJSTNÚ krajinu z Divokého západu, nie stredomorský kras, ktorý sa mi navyše  v podvedomí spájal so Žandárom (četníkom) zo St. Tropez. Kaskadérske kúsky boli tiež OZAJSTNÉ kaskadérske výkony (stunts), nepredvádzali ich učitelia telocviku zo SFRJ. Kone boli tiež OZAJSTNÉ, predtým som o takých koňoch ani nechyroval (lipicány z národného chovu v Slovinsku sú síce nádherné kone, napríklad do cisárskeho kočiara, ale do podmienok Ameriky druhej polovice 19. storočia absolútne nevhodné). Aj keď niektoré javy vo filme pôsobili zjavne protizmyselne už v tej dobe (raz ide hlavný hrdina vyprahnutou krajinou, potom sa plaví na rieke vôkol s nádhernou zeleňou), indiáni sú vykreslení dosť realisticky (to jest politicky nekorektne, viď. Monkey, ktorý má v českom dabingu pomenovanie Opičák). Dôležitá bola tiež scéna s kúpajúcou sa indiánkou v tom jazere, tá sa mi vlastne v pamäti utkvela  najviac. Proste, z panoramatického kina Strojár v Martine, kde sme tento film videli, sme vyšli celkom ohromení. Takto má správny western vyzerať! (Niekoľko vysvetliviek pre mladých, ktorí by prípadne mohli nerozumieť archaické skratky: NSR –komunistický názov pre SRN –Spolková republika Nemecko, NDR – Nemecká demokratická republika, hovorovo Východné Nemecko, SFRJ –Socialistická federatívna republika Juhoslávia). ()

padlar

Tak dnes to byla dobrá nostalgie. VHS s tímto filmem byla jedna z prvních, co jsme si kdysi koupili. A dodnes si pamatuji otřesný dabing, pod kterým byly slyšet původní dialogy v angličtině. Jinak na filmu je vidět doba jeho vzniku - místy z nějakého důvodu zrychlené záběry, záběry na detail herců s ubíhajícím pozadím za nimi apod. Když se od tohoto odhlédne, tak jde ve své podstatě o průměrný western. ()

Pucmeloud

Průměrný western, možná spíše dobrodružný film natočený trikovou technikou poplatnou době vzniku, ale dobře řemeslně zvládnuté. Skvělé herecké obsazení, nádherná hudba a písnička José Feliciana...jako malej kluk jsem ten film miloval. Ale i dnes se na něj dá dívat a vzpomínat na herce, kteří už tu nejsou....tři hvězdičky je málo, čtyři moc, ale co: já jsem se poněkolikáté dobře bavil. ()

Sindibad15

Na Westerny moc nejsem, znám dobře Mayovky a jinak nic. Ale Mackennovo zlato mě fakt zaujalo svým až nadčasovým provedením. Vůbec jsem se u něj nenudil. Za mě 4 hvězdy. ()

PORTER44

Průměrná dobrodružná podívaná z honbou za zlatem G.Peck a O.Sharif se vydávají za zlatem a ke konci cesty se k nim přidá T.Savalas který si nakonec toho zlata užije nejmíň,když zlatou žílu mezi skalami najdou apači vyvolají zemětřesení a zlatá žíla skončí pod zemí.Na tu dobu docela dobré efekty,s hereckými výkony spokojenost. ()

topol999

Tak se vám přiznám, přátelé, že nevím, co je na této kovbojce tak suprového.... V popisu je napsáno, že je to jeden z nej. westernů, ale kruci, vzpomněl bych si na hodně lepších klenotů tohoto žánru! No tak jdeme na Mackennovo zlato: když pominu, že efekty a obraz je jak z doby kamenné, chabý herecký výkon Sharifa a zápletku celého filmu, tak tomu dám opravdu se zavřenýma očima průměr (tedy 3*). Ještě nechápu, proč tady hraje pan Savalas, tedy, pro mě je to dobře, ale takovouto nezajímavou a tuctovou roli??!! Stejně tak i Eli Wallach.... Navíc dabing od mistrů z ČT byl tentokrát na zvracení!! Jako fakt Šťastný ne Pecka??!! Děs a běs!! Naopak Pavel Pípal jako slepec, byl opravdu excelentní, škoda, že mluvil tak malou roli.... 50% Koukám, že příští neděli mě čeká Rudé slunce, což je úplně jiná káva... (hurá). Toto jsem opravdu vidět nemusil. ()

mdf

Nostalgický dobrodružný western o hledání ztraceného zlata Apačů,který má svoje chyby,zadní projekce atd.,ale i tak je to jedn z mojich oblíbených. ()

RadekV

To už ve filmu Cesta do pravěku jsou lepší triky. A voda v jezeře jako borůvkový jogurt tomu dala korunu. Děj průmerný. ()

Nellaron

Nie som westernový fanúšik, ale tento ma bavil. Zaškrtol u mňa všetky políčka. Seriózny klaďas, slizký záporák, krásna ženská no a rozprávkový príbeh o zlate apačov ukrytý kdesi vo vyprahnutej nehostinnej krajine. Možno kliše, ale v tomto filme to všetko hralo na super nôtu. Možno aj kvôli silnej charizme dvoch hlavných hrdinov (Gregory Peck a Omar Sharif) a soundtracku od Quincy Jonesa. Jeden z mála filmov, u ktorého by som uvítal v dnešnej dobe remake. Na originále je vidno zub času. ()

OtokPag

Parádní film, skvěle natočený příběh s úžasnými herci. Viděl jsem ho minimálně 20x. Pokaždé mě baví ta sestava lapků a hlavně ta posedlá Heške 😍. Tenhle film neomrzí, dávám pět brašen plných zlata! ()

milanista

Ač film podle názvu znám desítky let, viděl jsem ho dnes poprvé. A nelituji, že jsem ho neviděl dřív. Podruhé se určitě dívat nebudu. Čekal jsem super western, ale viděl jsem jen dobrodružný film alá Doly krále Šalamouna na západě.... Už scénář budí rozpaky, včetně nesmyslného závěru. Největší faul je rozšíření skupiny hledačů  obšírné vysvětlování, kdo je kdo, aby nám scénárista skupinu za pět minut nechal vystřílet a tím zmizet z filmu! Nemluvím ani o nelogických návaznostech... Banditi se bez jakéhokoli zájmu kavaleristů okolo nich dostanou z úkrytu aby je za pár chvil nepozorovaně "nějak" objeli a stačili se na ně připravit. A to i přesto, že mají banditi se sebou indiánské stopaře, kterým neunikne ani chvějící se větev 200m daleko! Kam se Mackennovo zlato hrabe na Poklad na stříbrném jezeře. Mimochodem, ví někdo proč přijeli indiáni na konci do kańonu? ()

Petbrab

Trochu netradiční western s vypravěčem, ale mě to chytlo. Nádhera Monument Valley a Grand Canyonu. Výteční Peck a Sharif. Hudba rovněž chytlavá. ()