Šerif MacKenna měl štěstí i smůlu v jediném okamžiku. Je poslední, kdo v rukou umírajícího Apače spatřil mapu legendárního Zlatého údolí. Po pokladu přitom touží bandité vedení cynickým lupičem Coloradem i řada lidí z města. Nikdo netuší, co jim jeho hledání může přinést. Když se zkušený MacKenna díky náhodě stane zajatcem banditů, zdá se, že je nic nemůže zastavit. Spojeni chamtivostí a strachem z pomstychtivých Apačů se vydávají vyzvednout obrovský zlatý poklad… Působivý western natočil režisér J. Lee Thompson, který vsadil na silný příběh, prostředí sluncem vyprahlého Monument Valley v Arizoně a Glen Canyonu v Utahu, stejně jako na herecké výkony obou hlavních hvězd – Omara Sharifa v úloze lupiče Colorada a Gregory Pecka, jenž ztělesnil šerifa MacKennu. Mohl se však opřít o propracovaný scénář producenta a scenáristy Carla Foremana, jenž je rovněž podepsán pod proslulým snímkem V pravé poledne. Svoji působivost dodnes neztratily hudba a písnička José Feliciana, stejně jako strhující a nečekaný závěr filmu. (Česká televize)

eagle-eye odpad!

Sorry, ale myslel jsem si, že zlato se vyskytuje v podobě malých zrn v křemenné výplni žil nerostů, které se dostanou do náplavů... Čili podle mě jsou jen 2 způsoby, jak přijít k zlatu 1) těžba nerostů, za 2) rýžování zlata. Z chemického hlediska je tedy naprosto nemožné, aby zlato tvořilo část jakéhosi červeného pískovce. Když k tomu připočtu závěrečnou dramatickou scénu s polygraficko-katastrofickým finále zrychleným asi o miliardu let, vychází mi Mackennovo zlato jako největší hovadina, kterou jsem měl možnost spatřit. Jako shnilá třešnička na zkaženém dortu je pak finálová bitva ve stylu capoiry přerušenou seřezáním páskem... Půl hodiny jsem údivem po skončení filmu nezavřel hubu, jako komedie by to bylo dost dobrý, ale tento "western" se bral bohužel naprosto vážně...:-( ()

farfalla

Western inspirovaný stejnojmennou knihou Hecka Allena (pseud. Will Henry) z roku 1963. Příběh vypráví o tom, jak touha po zlate může zkazit různé typy lidí. Je to trochu jiný western, má takové lehčí, hippie, rockovější ladění. Příběh má vypravěče, také se hodně používá klíčované pozadí. Bílí, Mexičané i indiání žijou spolu, dokonce můžou být i členy jedné bandy. Eli Wallach, Telly Savalas a Edward G. Robinson mají dost malé role na to, jaké filmové hvězdy to byli. A také je možné vidět nahou Hesh-ku a Omara Sharifa. Je zajímavé sledovat, jak lidé s vidinou zlata a snadného zbohatnutí lehce opustí své zaměstnání, rodiny i čestnost. A jak snadno najdou argumenty, aby si obhájili své rozhodnutí. Po celém tom dlouhém a úmorném putování putování plném zvratů se mi líbil ten happyend. ()

Miller

Jeden z mých nejoblíbenějších westernů, jediná škoda je, že hvězdy Lee J. Cobb a Eli Wallach tam byly chvilinku. Gregory a Omar správní sympaťáci.A TA HUDBA! 100% Rotten Tomatoes: 70% | FDb.cz: 81% | kfilmu.net: 83% | IMDb.com: 68% | Kinobox: 69% | průměr: 74% ()

kolemjdouc

Po dlouhých padesáti letech jsem se odhodlala k tomuto filmu a dopadlo to jak jsem předpokládala.Proti tomu ,co mi zůstalo v paměti ,tohle vyšlo jako vyčpělý parfém.Klasická kovbojka,jednoduchý scénář.Film jsem viděla v Mostě, kdy ho uváděli v prvním velkoplošném kině.S akustikou tehdy nevídanou.Ty výstřely ,kterých ozvěna se odrážela od skal, není nic proti tomu ,co bylo slyšet tehdy v kině.Hudba Quincyho Jonese byl zážitek.Vypadá to na to,že s tím něco udělali když to dabovali.Měli nechat titulky.Zkrátka originál.Promítalo se na obloukové plátno.Tehdy jste měli pocit, že v té prérii sedíte. ()

Hanes88

Jeden z těch lepších westernů. Kdykoli je znovu v televizi, velice rád se na něj znovu podívám. Gregory Peck v hlavní roli skvělý stejně jako Omar Sharif jako záporák. Záběry na tu dobu až nadstandartně skvělé a nakonec i skvělý závěr. 80% ()

prezdivaka

Film je pozoruhodný jen svým provedením. V dnešní době k politování. Triky byly špatné už v době vzniku. Velká část záběrů je se zadní projekcí a i běžné záběry jako je např. jízda na koni je vytvořena v ateliéru. Nenapadá mě nic jiného, než finanční úspora za drahé slavné herce, která vedla tvůrce k tomu, aby takový (snad) ambiciózní snímek vypadal jako televizní dílo. Kameraman se ani nesnaží vytvořit u bližších záběrů dotáčených v ateliéru stejnou světelnou realitu jakou má background. Polystyrénové skály, modely stromečků a zemětřesení, jaké by zvádla lépe i Hermína Týrlová v 50. letech. Scénář je ubohý až k trapnosti. Nechybí skály padající těsně za zadky koní a podobné hollywoodské speciality. ()

Spectre

Skutočne výborný relaxačný film s nadmieru kvalitným obsadením. Pri hodnotení je dôležité uvedomiť si, čo od filmu čakám. Samozrejme, s Leoneho perlami sa to nedá porovnávať, avšak o to ani nejde, nakoľko sa jedná o odlišný subžáner. Kritika sa bude vzťahovať na scenár, ktorý nie je nič extra a má buď chyby, alebo miestami koketuje s rôznymi klišé. Čo však musím vyzdvihnúť sú vynikajúci herci, výborná panoramatická širokoúhla kamera a dobrý, dynamický, strih pri akčných scénach. Triky sú v tomto prípade kategória sama o sebe, ale platí tu to, čo poznáme zo všetkých veľkofilmov: Výborne spracované (dôstojne aj v dnešnej dobe) trikové sekvencie vyvážené úplne blbými a zbytočnými spätnými projekciami hercov "jazdiacich na koni". Napokon spomeniem hudbu... diváci, ktorí sa naladia na úvod filmu budú chrochtať blahom. Cez všetky nedostatky... tento film je kvalitný western, ktorý odporúčam zhliadnuť nielen fanúšikom žánru. ()

spiritus

Dobrý, tochu netradičně pojatý western, který může zaujmout široké publikum. Herci zde podávají výborné výkony, zvlášť Sharif a Peck. Klasické dílo. ()

indiano

Westernopý klenot 60 - tych rokov uvádzaný na panoramatickom 70 mm formáte bol hitom v našich kinách. Pamätám sa, ako dav fanúšikov vytlačil okienko pri pokladni a musela zasiahnuť Verejná bezpečnosť.. Film má svoje čaro aj dnes, aj keď scény zo zadnou expozíciou pôsobia archaicky a naivne,no práve to je na týchto filmoch 60 - tych rokov nostalgicky krásne...No a hviezdne obsadenie nemá komentár... ()

RomeroIsGod

Po starým dobrým náčelníkovi Apačů byl tohle můj nejoblíbenější western v dětství. Nemůžu pod čtyři hvězdy, i když dneska mi westerny už moc neříkaj. 75% ()

waits

Oddychový western, působící trochu starosvětsky, se silnými tahouny Peckem a Shariffem. Shariff hraje lehce stylizovaně, na padoucha působí občas měkce a nepatřičně sympaticky, ale čas od času ukáže, proč velí tlupě zrovna on. Peck je skvělý, stejně jako Wallach, Thompson používá zajímavé záběry (indinái jedou tryskem v hustém lese, záběry z koně, např.) jediné, co film trochu brzdí, jsou (občas studiové?) exteriéry a nepřekvapivý děj. Na nedělní podvečer lze doporučit. ()

reich

Jedna, dvě nebo tři hvězdy dát tomuto filmu? Neskutečný a nezasloužený!!! Hvězdný velkofilm, který diváka nebo pravého westernového fanouška nezklame, samotné obsazení je naprosto fenomenální a funguje dokonale... Gregory Peck exceluje a hraje opět pana správňáka... K tomu mu sekunduje jako vždy výtečný Omar Sharif v roli grázla Colorada. Telly Savalas je sice v menší roli, ale stejně dokonalý a posledního grázlíka ztvárňuje Eli Wallach, což mě mrzí, že nedostal větší prostor ve filmu, ale i tak předvádí svůj standart... Ovšem za zvláštní zmínku stojí krásné herečky, první z nich je švédská herečka Camilla Sparv (Inga Bergmann) a Julie Newmar jako indiánka Hesk-Ke. I přes obrovskou délku, film si udržuje napětí a příběh člověka nenudí... Obzvlášť musím ocenit na svou dobu velice slušné triky, střihy, pohled divoké jízdy na koni do kaňonu je neskutečný a působí opravdově, to všechno mě přivádí na 5 hvězd a hodnocení 95% ()

RockStar01

Jeden z mála amerických westernů, které na mě zapůsobily. Hodnocení zvedla závěrečná demoliční scéna, která ze začatku nevypadala nic moc, ale pak byly efekty, na svou dobu, působivé. ()

111tom111

Pro mě asi nejlepší Western vůbec.Poprvé sem viděl asi v 7letech a dodnes si pamatuju ten zážitek....navíc filmy kde se někdo honí za pokladem mě vždycky dost bavili.A i když vim že tady na čsfd nemá Mackennovo zlato vysoké hodnocení,tak i přesto je to u mě top Western. ()

odpadlik123

Jeden z mých úplně prvních westernů, není divu, že jsem z něj byla tehdy pořádně nakřivo. Ale co je úžasné, mně to zůstalo do teď. Technicky (hlavně ty zde zhusta zmiňované zadní projekce) to není moc dobré, dabingově to nebylo dobré, ale je to tak naivní a má to takové exteriéry, že to ani nevadí. Úžasné dobrodružství s úžasným cílem - kaňonem plným zlata. A po jeho stopách se vydává veselá skupina (čítající v titěrných rolích Eliho Wallacha či R. Masseyho, kteří vezmou záhy za své), aby do zlatého cíle dorazila jen nejnezdolnější elita: Velmi nesympatický šerif Mackenna Peck, jediný znající cestu, honosící se celý film postojem: „zlato patří indiánům a já ho nechci ani vidět“ a starající se o velmi nesympatickou osiřelou blondýnu. Za jejími rodinnými událostmi stojí po 99% filmu stoprocentně optimisticky naladěný skautík Colarado Sharif, přenášející svůj nezdolný entuziasmus (či se o to alespoň pokouší) na všechny kolem (až na poněkud prkenného studeného čumáka Pecka), vtipkující, radující se, sem tam nejistý (čili tak trochu lidský) a v jádru jen toužící si za krvavé peníze zařídit pěkný poctivý život Američana v Paříži. A samosebou, jak už to tak bývá u mých favoritů, strašlivě nebezpečný a krutý. Jeho osobní indián (znám nám coby Lurch ze seriálu Addamsova rodina), fešná indiánka a posléze krutý Savalas tradičně bez vlasů nám doplňují skupinu. Mnohé útrapy na pouti za tajemstvím kaňonu vrcholící záběry z dovolené, to vše ovšem přerušeno zcela nepochopitelnou skalní bitkou, kdy je mnou dlouhou dobu uznávaný prototyp kovboje (voilà, Egypťan), vůdce skautského oddílu Colorado ošklivě otlučen o zeď. Ale vězte, že bozi se rozzlobí (snad na Mackennu hodí aspoň šutr, ne?) a jejich pomsta je věru nejapokaliptičtějším kouskem, co znám. Kojoti holt zalezou do hodně hlubokých nor, aby je hrdinný napakovaný Peck nevyčuchal, přesto relativně šťastný závěr a hudba nezapomenutelná - čili nostalgie mého srdce. Gold, Gold, Gold, you can live without that gold… ()

Kakho-oto

Jeden z nejzábavnějších a pro mě i nejlepších amerických westernů vůbec. Příběh je spíše pohádkový, odehrává se v autentickém a nádherném prostředí amerického západu. Herecké výkony jsou na dobré úrovni, hudba i napětí ucházející, Camilla Sparv velice pohledná. Zloba mrtvého indiána v závěru filmu je tím neskutečným pohádkovým prvkem. Dost mně vadilo časté používání kulis v pozadí, tehdy to bylo již dost zbytečné a taky laciné. 80 % ()

Ozzy2

Už jen za to obsazení si tenhle klenot zaslouží 5 hvězd,.Film z dob, kdy herci ještě hráli a proto se jim říkalo herci. ()