Čtyřlístek ve službách krále

Lucky Four Serving the King

Animovaný / Fantasy / Rodinný

Česko, 2013, 90 min

• Agoran

Celkem příjemné překvapení. Příběh nenudí a spolu se vtipy si drží ducha komiksu. Co však u mě zásadně sráží hodnocení je nechutný (!) product placement. To je naprosto neodpustitelné - radši bych, aby ten film nebyl, než ho nechat vzniknout za tuhle cenu.(3.3.2013)

• jayspolek

Příběh měl docela zajímavý nápad, ale k čemu tam byla vsuvka se zloději zlatých cihel...? Product pacemant jak noha, takhle to ani nebudou moct dávat v TV, když je v dětských pořadech zakázán. No co dodat, že to nebude zázrak jsem čekal, ale že mi to znechutí Čtyřlístek jsem nečekal. Asi půjdu hrabat do sklepa jestli nenajdu starý komiksy abych si spravil chuť.(28.2.2013)

Jako velký fanda Čtyřlístku jsem se na první film o Čtyřlístku opravdu těšil. A rozhodně nejsem zklamaný. Animace je povedená a příběh také není špatný. Vtipy také nechybí, takže spokojenost. Ale nemohu si odpustit strhnou hvězdu za tolik Product Placementu.(15.9.2013)

• Big Bear

Měl jsem kdysi, vlastně moje máma - známou v trafice v Dlouhé ulici, hned na rohu Revoluční. Vždy když vyšel Čtyřlístek, jeden mi schovala pod pultem. Vždy byl hned pryč. Tuším, že stával 7 Kčs. Měl jsem jej od dílu 3 snad všechny včetně speciálů. Ty první jsem nikdy nesehnal. Jak přešla léta, ty komixové sešity někam zmizely...a já zapomněl i na Pinďu i na Bobíka a spol. Před časem mne zaujal inzerát, kde kdosi čísla vykupuje v cenách několikanásobně převyšujících původních 7 Kčs... Když se v Reflexu objevil článek ,,Čtyřlístek ve službách tvarohu'' o filmovém zpracování slavné čtveřice a product placementu ve filmech pro děti, zatoužil jsem si se synkem zavzpomínat. Zároveň mne zajímalo, jak bude na partu zvířecích kamarádů reagovat on, odkojený Shrekem, Auty, Nemem a dalšími blockbustry Pixaru a Dysneyho studií. Animace byly jednuduché, ale to byly i kresby původně. Příběh mne moc nezaujal a byl divně stavěn. Humoru tam bylo tak málo, že jsem se až divil, pominu-li trapné padání kohouta z plotu (asi 3x znázorněné). Závěr? Syna to zaujalo, ale nějaké extra nadšení jsem neviděl. Já si po shlédnutí musel říci, že tohle na mne už nefunguje a také jsem si uvědomil, že je to poprvé, kdy na mně v animáku kydali tvůrci reklamu... Po tomhle do Třeskoprsek na dlouhou dobu raději nezavítám. Dávám dvě poloviny kamene mudrců. * *(26.8.2013)

• Gemini

Filmový Čtyřlístek je podobným milníkem v tvorbě pro děti jako byl druhý díl Saxany (tedy Saxána). A tyto dva umělecké počiny spojuje hned několik rysů. Čtyřlístek naštěstí nemá problémy s technickou stránkou (když pominete ty občas příšerné 2D dvořany) a hudba Ondřeje Soukupa zní ve své orchestrálnosti jako kdyby ji složil nějaký klasik filmové hudby (jako třeba Danny Elfman, viz úvodní titulky). Také naštěstí nevede děj směrem k tomu, aby skutečné zlo nerespektující nikoho a nic dosáhlo všeho, co si předsevzalo. Ale bohužel, tím asi pozitiva končí. Filmový Čtyřlístek totiž evidentně tak jako druhá Saxána ve srovnání s první funguje v jiném světě než Čtyřlístek původní, protože v této jeho verzi se jako running gag "zvesela" šikanuje zcela nevinný a pro děj absolutně nepodstatný kohout (do kterého pořád někdo kope, je něčím strefován, rozplácne se o několik předmětů atd.), chlapecké postavičky se spolu na férovku rvou jako koně, a dívčí členka týmu se nejmenuje Fifinka, ale Fifi - bo je to asi víc cool pro dnešního dětského diváka než původní víceslabičné jméno:P Ale to není zdaleka to nejhorší. A není to ani - po vzoru Saxánovského "draka", který byl ve skutečnosti hroch - čtyřlístkový GRYFON, jehož designéři si frčeli na hodně kvalitním matroši, takže mu místo orlí dali evidentně SLEPIČÍ HLAVU VČETNĚ HŘEBENU (přičemž nám Myšpulín samozřejmě vysvětlí, že gryfon je magický tvor s tělem lva a hlavou orla...). Tím hlavním terorem, který filmový Čtyřlístek zákeřně přináší do dětských pokojů, je totiž všudypřítomná OSTENTATIVNÍ KOMERCE (Pribináček, Chupa Chups, Robby Bubble, HM Hračky, Česká pošta a další), které se tvůrci jednoznačně věnovali daleko více než nějakému trapnému ději. Vždyť je to přece jenom pohádka pro blbé české touchpadové děti, tak proč si dělat hlavu třeba s tím, že dvě postavy nosí Kámen Mudrců v holých rukách a nic se nestane, a o půl hodiny později je obrovským průšvihem, že tentýž kámen mění ve zlato vše, čeho se dotkne, VČETNĚ FIFINČINY HOLÉ RUKY a Pinďových zubů. Nebo s tím, že kdokoliv může cestovat časem tím, že otáčí pražským ORLOJEM VE VĚŽI CHRÁMU SVATÉHO VÍTA, ale nějak to nikoho nenapadlo, včetně dvorního alchymisty Rudolfa II., který toto poradí Čtyřlístku, ale císaře a jeho věrného lva poslal do budoucnosti za pomoci jakéhosi elixíru s omezeným působením. Z celého filmu přímo čiší odfláknutost scénáře - nebo skutečně brutální zásahy nějakého duševně chorého ubožáka do něj - podle hesla "to neřešte, že to nedává smysl, vždycky můžete říct, že to je magie":P A tak zimní démon, který po celý film létá v červencovym hicu nejen z Vitkovic na Ostravicu, ale i z šestnáctého do jednadvacátého století, najednou v tom samém hicu roztaje, a všechno je sluníčkové a duhové a profitující... a já jdu naprosto znechucen otevřít některý z hromady fungujících Čtyřlístků mého dětství. Třeba Z Pohádky Do Pohádky je o tisíc procent výš než tahle nechutnost. No, to přeháním, jen o šedesát procent výš, protože tohle dostane ideologický ban ve výši 40%. Má to totiž bohužel slušné technické kategorie a není to ZLO, je to jen komerční past na diváka, která k němu nemá ani tu nejmenší slušnost - jenom na hranici otravnosti se potácející "veselou písničku". Takže tomu nemůžu ani dát odpad, jen vás varovat před ztrátou času a mozkových buněk. Hlavně těch dětských.(25.2.2014)

• - V bytě lupičů můžeme vidět plakát, na kterém jsou dvě známé komiksové postavy od DC Comics. Jedná se o Batmana a jeho protivníka Jokera. (karlik4801)

• - První oficiální zmínka o filmu se objevila v září 2009 na stránkách Bio Illusion. (Elwanelyn)

• - Premiéra filmu byla odložena z původně zamýšleného ledna na březen 2013. Příčinou byl shořelý server a zkrat dalších počítačů, což způsobilo ztrátu části dat. Během nehody tvůrci přišli přibližně o 18 minut filmu. Nakonec šel snímek do kin ještě na konci února 2013. [Zdroj: deník Metro] (hippyman)