Čtyřlístek ve službách krále

Lucky Four Serving the King

Animovaný / Fantasy / Rodinný

Česko, 2013, 90 min

• verbal

Tak co, milé děti? Chtěli jste vidět rozhýbaný Čtyřlístek, nebo aby vám ten pedofilní pán z marketingového oddělení hodinu a půl doporučoval zkulvené lízátko, po kterém vám teta zubařka rozvrtá vyhnilé mlíčňáky, tvalohovou slačku, co způsobí, že budete vyžrané jako Bobík či snad chemickou, multivitamínovou nálož, po níž vám slezou vlasy a nehty? Já na to teda šel hlavně kvůli Fifince, která mě zase naučila psát dopisy, protože mě strašně baví olizovat jí zezadu u poštovní přepážky. A místo spousty leglace mám teď plnou hlavičku toho, jak přinutím tatínka, aby mi nakoupil co nejvíce těch škodlivých potravin a já mohl být ráno ve školce za flajela. To všechno jen proto, že je strýček Němeček kulva plodejná (to slovíčko na "k" paní učitelce raději neříkejte, co dělá ve svém volnu je její soukromá věc a mohla by se stydět!) a je schopen na stará kolena za pár žetonů z Monopolů zaprodat klenot českého komixnictví, jenž hrdinně odolal i ideologickému nátlaku ludých zlůd, a který milují už nejmíň dvě degenerace. Jestli ho někde potkáte, můžete mu chlustnout na boty nebo po něm cvrnknout kuličku z nosu. Cílit leklamu na děti může totiž jen totální zmld nebo jehovista, víte! Jen moc doufám, že až mi maminka koupí další číslo, nebude mít Myšulín tričko s Tlansfolmelama, Pinďa kšiltovku s Emenems, Bobík nebude žrát Maršmelousy s velkým detailem na obal a Fifinka vypadat jako plastová, umělohmotná bloncka, co rozkošně mrká. Takže, ač je zpracování docela milé, jako celek je to nutno spláchnout do hajzlu a zlostně za tím třísknout poklopem!(8.3.2013)

• Gemini

Filmový Čtyřlístek je podobným milníkem v tvorbě pro děti jako byl druhý díl Saxany (tedy Saxána). A tyto dva umělecké počiny spojuje hned několik rysů. Čtyřlístek naštěstí nemá problémy s technickou stránkou (když pominete ty občas příšerné 2D dvořany) a hudba Ondřeje Soukupa zní ve své orchestrálnosti jako kdyby ji složil nějaký klasik filmové hudby (jako třeba Danny Elfman, viz úvodní titulky). Také naštěstí nevede děj směrem k tomu, aby skutečné zlo nerespektující nikoho a nic dosáhlo všeho, co si předsevzalo. Ale bohužel, tím asi pozitiva končí. Filmový Čtyřlístek totiž evidentně tak jako druhá Saxána ve srovnání s první funguje v jiném světě než Čtyřlístek původní, protože v této jeho verzi se jako running gag "zvesela" šikanuje zcela nevinný a pro děj absolutně nepodstatný kohout (do kterého pořád někdo kope, je něčím strefován, rozplácne se o několik předmětů atd.), chlapecké postavičky se spolu na férovku rvou jako koně, a dívčí členka týmu se nejmenuje Fifinka, ale Fifi - bo je to asi víc cool pro dnešního dětského diváka než původní víceslabičné jméno:P Ale to není zdaleka to nejhorší. A není to ani - po vzoru Saxánovského "draka", který byl ve skutečnosti hroch - čtyřlístkový GRYFON, jehož designéři si frčeli na hodně kvalitním matroši, takže mu místo orlí dali evidentně SLEPIČÍ HLAVU VČETNĚ HŘEBENU (přičemž nám Myšpulín samozřejmě vysvětlí, že gryfon je magický tvor s tělem lva a hlavou orla...). Tím hlavním terorem, který filmový Čtyřlístek zákeřně přináší do dětských pokojů, je totiž všudypřítomná OSTENTATIVNÍ KOMERCE (Pribináček, Chupa Chups, Robby Bubble, HM Hračky, Česká pošta a další), které se tvůrci jednoznačně věnovali daleko více než nějakému trapnému ději. Vždyť je to přece jenom pohádka pro blbé české touchpadové děti, tak proč si dělat hlavu třeba s tím, že dvě postavy nosí Kámen Mudrců v holých rukách a nic se nestane, a o půl hodiny později je obrovským průšvihem, že tentýž kámen mění ve zlato vše, čeho se dotkne, VČETNĚ FIFINČINY HOLÉ RUKY a Pinďových zubů. Nebo s tím, že kdokoliv může cestovat časem tím, že otáčí pražským ORLOJEM VE VĚŽI CHRÁMU SVATÉHO VÍTA, ale nějak to nikoho nenapadlo, včetně dvorního alchymisty Rudolfa II., který toto poradí Čtyřlístku, ale císaře a jeho věrného lva poslal do budoucnosti za pomoci jakéhosi elixíru s omezeným působením. Z celého filmu přímo čiší odfláknutost scénáře - nebo skutečně brutální zásahy nějakého duševně chorého ubožáka do něj - podle hesla "to neřešte, že to nedává smysl, vždycky můžete říct, že to je magie":P A tak zimní démon, který po celý film létá v červencovym hicu nejen z Vitkovic na Ostravicu, ale i z šestnáctého do jednadvacátého století, najednou v tom samém hicu roztaje, a všechno je sluníčkové a duhové a profitující... a já jdu naprosto znechucen otevřít některý z hromady fungujících Čtyřlístků mého dětství. Třeba Z Pohádky Do Pohádky je o tisíc procent výš než tahle nechutnost. No, to přeháním, jen o šedesát procent výš, protože tohle dostane ideologický ban ve výši 40%. Má to totiž bohužel slušné technické kategorie a není to ZLO, je to jen komerční past na diváka, která k němu nemá ani tu nejmenší slušnost - jenom na hranici otravnosti se potácející "veselou písničku". Takže tomu nemůžu ani dát odpad, jen vás varovat před ztrátou času a mozkových buněk. Hlavně těch dětských.(25.2.2014)

• Tuax

Myslel jsem si že to bude bída, ale ono to bylo ještě horší. Po celou dobu jsem si nedokázal zvyknout na animaci, která se mi nelíbila na každém kroku čtyřlístkovské čtyřky. Jako král, lev a další postavy byly docela dobré, příběh byl zábavný, docela odvážný. Jenže to zpracování mě dosti znechucovalo po celou dobu, chvílemi jakoby animace byla taková přískoková, než plynulá. Do toho hudba, která mi lezla vyloženě na nervy. Taky nemám moc zkušeností z filmy z cílenou reklamou na různé věci aže jich tady bylo, byť třeba jen jako nápis krámku na náměstí atd. Beru, že Pribináček vyvolal v kině mezi dětskými diváky bouřlivou reakci, ale co ten má společného se čtyřlístkem... Celkově se děti smály jen při scénách s kohoutem, který byl výrazně vedlejší postavou a to mi přijde na takový animák velmi málo. Hlasy mi k postavám taky příliš neladily, jsem odkojený komiksem jenž jsem kdysi jako malý sbíral na stovky čísel. A přeci jen Bobíka jsem měl za většího drsňáka, Piňdu za většího uličníka... Velké zklamání, ale viděl jsem naštěstí pro tento film větší hrůzy takže 3/10(7.3.2013)

• PetGriDus

Ten product placement je jak pěst na oko.(28.2.2013)

• PinokKio

Legendární komiksová čtyřka vtrhla do světa filmu .. a hned do toho ve 3D (já to ale viděl placatě). Do vínku dostala vcelku příjemnou grafiku a hravou Soukupovu hudbu, ovšem také dost nudný, zašmodrchaný a hodně natahovaný příběh, který by neobstál ani na stránkách stejnojmenného časopisu.(9.8.2013)