poster

Jmenuji se Oliver Tate

 • Velká Británie

  Submarine

 • Slovensko

  Volám sa Oliver Tate

 • Slovensko

  Ponorka

  (festivalový název)

Komedie / Drama / Romantický

Velká Británie / USA, 2010, 97 min

Režie:

Richard Ayoade

Scénář:

Richard Ayoade

Kamera:

Erik Wilson
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Kryšpín
  ****

  Dokud budou na světě teenageři, tak tu budou příběhy, z kterých budou mít pocit jedinečnosti. A dokud tady budou lidé, jako je Richard Ayoade (kteří už svou cílovou skupinu dávno přerostli), tak vždy najdeme důvod, vážit si takových příběhů o madistvé trapnosti, ostrakizaci a úzkosti. Oliver sebe představuje ve svém životopisném filmu a Ayoade mu dopřává svůj styl, který je decentní, ale hravě si pohrává s námluvy z filmů francouzské nové vlny (spousta kol a pláží) a stylem (skokové střihy a ruční kamera). To v celku dává krásnou směs romantiky a rebelství.(8.6.2011)

 • xxmartinxx
  ***

  Mohl to být skvělý nezávislák, nakonec si toho však Richard Ayoade na svá bedra naložil příliš. Oliver dojde všude do půl cesty, navíc je u toho nesnesitelně negativní. Nevidím v tom větší smysl. A to jsem na tenhle film čekal už od prvního traileru...(17.7.2011)

 • Vančura
  ***

  Richard Ayoade v "Submarine" rezignuje na vypravěčství příběhu a místo toho se soustředí na zachycení subtilních pocitů hlavní postavy, která celý film doprovází voiceoverem v první osobě. Divácky vstřícná sonda do hlubin dospívající duše fantazií bohatě obdařeného mladíka se neobejde bez obligátních motivů typu posílání dopisů ve třídě, šikana, generační propast, první sexuální zkušenosti, apod. Činí tak ale formálně neotřelou cestou: Ayoade je hračička a jeho filmový debut hýří originálními nápady - "3 důvody proč mít sex" mě vyloženě dostaly :) - a vyprávěcími prostředky, které se přiznaně inspirují u řady úspěšných filmů posledních let. Vyloženě mi sedla kamera s řadou krásných záběrů a tklivé písničky Alexe Turnera, které dokonale souzněly s obrazem na plátně. "Submarine" sice není žádný extra novátorský počin, ale jistá svěží energie začátečnického entuziasmu z toho na mě dýchla. Film na pomezí dvou žánrů uměřeně kombinuje vážné a komické polohy, jak se od něj tak nějak očekává, hlavní hrdina je vyloženě sympaťák a konec mě osobně potěšil. Naopak si musím rýpnout směrem k věku obou hlavních hereckých představitelů, kteří zde ve svých 19 letech hráli postavy o 4 roky mladší, na což jsem vždy velmi alergický. (Mimochodem Craig Roberts mi strašně připomínal upíří holčičku z filmu "Ať vejde ten pravý" z r. 2008, kterou hrála Lina Leandersson). Celkově jsem ale z této ČSFD.cz projekce (několik týdnů před oficiální premiérou v kinech) odcházel filmem relativně nedotčen a nemohu se ubránit dojmu, že jsem to všechno už tak nějak stokrát v různých variacích viděl jinde. Starosti hlavního hrdiny mě, snad vinou věkové i kulturní bariéry, nechaly vcelku chladným, zasmál jsem se pár vtípkům a pokochal se několika záběry, ale celkově se film kolem mě prohnal, aniž by mě nějak emočně zasáhl - a tím u mě osobně selhal ve své zřejmě nejdůležitější ambici. Ano, Olivere, až ti bude 38, budeš na to všechno koukat jinak, ale když si to uvědomuješ už teď, o něco se připravuješ... Ačkoli jsem se u "Submarine" celkově bohužel dost nudil, přiznávám filmu jeho formální kvality a opatrně bych ho doporučil ke zhlédnutí i dalším divákům: možná si vás získá více než mě.(8.6.2011)

 • LoLaa
  ****

  Většina z nás má v životě stejné problémy jako Oliver a stejně tak je pravda, že až nám bude 38, tak nám na tom už asi nebude záležet... Tento příběh mě bavil a překvapil svou neuvěřitelnou lidskostí a pravdivostí.. Možná by mohl skončit už dříve a epilog by mohl být vynechán, tím by byl ještě reálnější, ale i tak se mi líbil hodně. Nicméně herec Craig Roberts (kterého jsem v Submarine viděla poprvé) mi přišel takový "nemastný, neslaný", prostě nic moc, Yasmin Paige (kterou jsem rovněž nikdy předtím hrát neviděla) to ale tak trochu zachránila.. Stejně jsem ale přeci jen čekala něco víc od filmu, o kterém jsem tolik četla a slyšela dlouhou dobu dopředu.(24.8.2011)

 • Javert
  ****

  Instagramová hipsteřina, ale krásná. Vím, zní to jako oxymóron, ale v tomhle případě to tak opravdu nemyslím...(15.7.2012)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace