Jmenuji se Oliver Tate

Velká Británie / USA, 2010, 97 min

Richard Ayoade

Richard Ayoade

Erik Wilson

Richard Ayoade je výborný komik (ked´ vidím Mossa v IT Crowd je mi do smiechu nech robí,alebo hovorí čokoľvek) a celkom sľubný režisér,zato trošku slabší scenárista.Ponorka je pekne natočená a zostrihaná a technická stránka vôbec obsahuje množstvo nápadov,podporených príjemným pesničkovým soundtrackom.A herci tiež robia čo sa dá.Najviac ma pobavila asi Sally Hawkins v úlohe matky - dokonale reálna a ujetá postava,navyše výborne zahraná.Jediný problém je potom práve v tom scenári.V maličkostiach funguje (predstavy hlavnej postavy,alebo vtipy-každý jeden rozosmeje),je ale trošku dosť jednoduchý a aj cez neustálu snahu o opak aj pomerne neoriginálny.Ayoade donekonečna rozoberá názory a životné postoje hlavnej postavy a občas zabúda na dej (napríklad známosť jeho matky prejde k nejakému výraznejšiemu dejovému posunu asi až po hodine filmu).Tiež sa miestami opakuje,ale to nie sú nejaké závažné chyby - spojenie všetkých tých detailov,hudby a hercov zanecháva určite silnejší dojem. 70%(21.3.2012)

(3,5*) Kdo je na těch 8mm asi točil, když před kamerou běhali spólu?(9.6.2011)

Richard Ayoade v "Submarine" rezignuje na vypravěčství příběhu a místo toho se soustředí na zachycení subtilních pocitů hlavní postavy, která celý film doprovází voiceoverem v první osobě. Divácky vstřícná sonda do hlubin dospívající duše fantazií bohatě obdařeného mladíka se neobejde bez obligátních motivů typu posílání dopisů ve třídě, šikana, generační propast, první sexuální zkušenosti, apod. Činí tak ale formálně neotřelou cestou: Ayoade je hračička a jeho filmový debut hýří originálními nápady - "3 důvody proč mít sex" mě vyloženě dostaly :) - a vyprávěcími prostředky, které se přiznaně inspirují u řady úspěšných filmů posledních let. Vyloženě mi sedla kamera s řadou krásných záběrů a tklivé písničky Alexe Turnera, které dokonale souzněly s obrazem na plátně. "Submarine" sice není žádný extra novátorský počin, ale jistá svěží energie začátečnického entuziasmu z toho na mě dýchla. Film na pomezí dvou žánrů uměřeně kombinuje vážné a komické polohy, jak se od něj tak nějak očekává, hlavní hrdina je vyloženě sympaťák a konec mě osobně potěšil. Naopak si musím rýpnout směrem k věku obou hlavních hereckých představitelů, kteří zde ve svých 19 letech hráli postavy o 4 roky mladší, na což jsem vždy velmi alergický. (Mimochodem Craig Roberts mi strašně připomínal upíří holčičku z filmu "Ať vejde ten pravý" z r. 2008, kterou hrála Lina Leandersson). Celkově jsem ale z této ČSFD.cz projekce (několik týdnů před oficiální premiérou v kinech) odcházel filmem relativně nedotčen a nemohu se ubránit dojmu, že jsem to všechno už tak nějak stokrát v různých variacích viděl jinde. Starosti hlavního hrdiny mě, snad vinou věkové i kulturní bariéry, nechaly vcelku chladným, zasmál jsem se pár vtípkům a pokochal se několika záběry, ale celkově se film kolem mě prohnal, aniž by mě nějak emočně zasáhl - a tím u mě osobně selhal ve své zřejmě nejdůležitější ambici. Ano, Olivere, až ti bude 38, budeš na to všechno koukat jinak, ale když si to uvědomuješ už teď, o něco se připravuješ... Ačkoli jsem se u "Submarine" celkově bohužel dost nudil, přiznávám filmu jeho formální kvality a opatrně bych ho doporučil ke zhlédnutí i dalším divákům: možná si vás získá více než mě.(8.6.2011)

Hudba: Andrew Hewitt úvod a první část (film je rozdělen na dva party) je skvělý a mé fanouškovské srdce zaplesalo, když po dlouhé době opět vidělo film, který civilním a vtipným způsobem řeší školní lásku a outsidera, který "tichým hlasem" provází filmem (film podobného ražení jsem dlouho neviděl a trochu se mi po něm stýskalo). Když se film dostane do druhé části, kdy řeší problémy rodičů, bohužel se dostává do mírné křeče a už není tak lehký jako v předešlých scénách. I přesto- příjemný zážitek.(8.6.2011)

Film, který v mých očích zosobňuje všechny rysy nedávno se vzepnuvšího hipster hnutí. Hezké obrázky bez jakékoliv spojitosti s nitrem. Pár cool nápadů, ale moje srdce se nepohnulo.(4.1.2013)

• - Richard Ayoade si za svoj debut vyslúžil označenia ako "európsky Wes Anderson" či "britská chlapčenská Amélia z Montmartru (2001)". Film je prirovnávaný k snímke V koži Johna Malkovicha (1999). (Sufferer)

• - Snímek je filmovou adaptací románu "Submarine" od Joea Dunthornea. (Chickenka)

• - Písně k filmu složil a naspíval Alex Turner, zpěvák kapely Arctic Monkeys, kterým v roce 2008 Richard Ayoade režíroval záznam koncertu Arctic Monkeys at the Apollo. (ThinkGeek)