Reklama

Reklama

Clevelandská mafie se ho pokoušela poslat na věčnost pěstmi, kulkami i bombami. Svému osudu ale čelil s odhodláním keltského válečníka... V 70. letech zuřila v ulicích Clevelandu válka gangů. Jen během léta roku 1976 explodovalo více než třicet bomb přímo v centru města u Erijského jezera a Cleveland získal nelichotivou přezdívku „Bomb City“. Místní organizovaný zločin měla pod palcem italská mafie, která vedla zuřivou válku s irským gangsterem Dannym Greenem (1933–1977). Ten se stal ústřední postavou války podsvětí, která jednou pro vždy změnila organizovaný zločin ve Spojených státech amerických. Snímek Jak sejmout Irčana zachycuje Greenův vzestup z přístavního dělníka v jednoho z nejobávanějších gangsterů, jenž dokázal přežit několik pokusů o vraždu. To v něm utvrzovalo dojem, že je potomkem mytologických keltských bojovníků a sázel na pověstné irské štěstí. Svou kriminální kariéru začínal jako vymahač dluhů, ale rychle se dokázal stát velkým hráčem, jemuž šli usilovně po krku italští mafiáni i policejní detektiv Joe Manditski. Ten měl zároveň pro Greena určitou slabost, protože v prostředí clevelandského podsvětí představoval velmi rozporuplnou osobnost. V hlavní roli se představil severoirský herec Ray Stevenson, pro něhož se jednalo o jednu z prvních větších hereckých příležitostí. Ve vedlejších rolích se objevili slavní herci jako Chris Walken, Vincent D’Onofrio nebo Val Kilmer. (Česká televize)

(více)

Videa (2)

Trailer

Recenze (327)

SaNcHeZ_cz 

všechny recenze uživatele

V Americe zločinu nevládli jen Italové. V 70. letech jim ukázal Ir s tváří Raye Stevensona, že zahrávat si s Iry není úplně ten nejlepší nápad pod sluncem. Sejměte zabijáka je sice béčková podívaná s nepříliš vydařenými zvláštními efekty, nicméně prodává příběh který vyvrcholil v jednu z největších mafiánských válek v historií se sympatickým tempem které by mu mohla velká část konkurenčních podobně laděných snímků závidět. Nejedná se sice o kdoví jakou hitovku, avšak retro kriminálek které zaujmou a nenudí zase v poslední době tolik není. ()

Chrustyn 

všechny recenze uživatele

Slušně natočený pohled na život drsných irských gangsterů inspirovaný skutečným příběhem. Ray Stevenson není špatný ale určitě by filmu více prospěl někdo zkušenější, který by možná dokázal film vytáhnout z lepšího průměru o něco výše, protože režisérovi to moc nejde. Přesto slušný film na jedno podívání. ()

Reklama

Superpero 

všechny recenze uživatele

Takový průměr, kde nic nevyčnívá, kromě divného výběru herců. Ray Stevenson mi celkem seděl a jeho pěstní souboje byly nejlepší z celýho filmu, ale ostatní herci mi přišli takoví divní. Bez zápalu. Val Kilmer tam je naprosto k ničemu a má jen obří, tučnou hlavu. Prostě to bylo hrozně předvídatelné, což ani tak neva, ale zde nebylo nic, co by mi utkvělo. ()

Terva 

všechny recenze uživatele

Film je natočen podle skutečného příběhu. Původní název zní Zabít Irčana. Ir jménem Danny Greer je ale fakt fešák. A není to žádné neviňátko, ale má v sobě i kus dobra. Zajímavý příběh o drsném životě. Ve filmu je použita velice optimistická hudba. Ke konci příběhu to pěkně bouchalo, v Clevelandu začalo být horko. Natočeno podle knihy "To Kill the Irishman", kterou napsal Rick Porrello. CITÁT - Každý z nás dostal to, co si zaslouží. ()

klerik 

všechny recenze uživatele

Toto je ťažká káva. Stále premýšľam, ako niekto mohol zohnať peniaze na takto nehorázne nedivácky film. Nie že by bol vyslovene zlý, ale je to nálož. Nič v ňom totiž nie je komerčné, ani náznak snahy zapáčiť sa bežnému divákovi. Ja mám rád rôzne (pre mnohých neznesiteľné) artovky, ale Irishman na mňa pôsobil, že má minimálne dve a pol hodiny. Celý vizuál filmu i hercov je podriadený dobe, v ktorej sa príbeh odohráva, ešte aj vyzlečená žena vyzerá v retro spodnom prádle príšerne. Príbehov gangstrov sme tu mali už mnoho. Tento si určite zapamätáte, ale možno viac pre jeho totálnu divnosť - od rozprávača (Val Kilmer pôsobí, akoby len išiel okolo, keď natáčali) až po hlavného hrdinu, ktorý aj napriek tvári Raya Stevensona pôsobí sympaticky snáď len v poslednom zábere... ()

Galerie (35)

Zajímavosti (5)

  • Film je natočný podľa knihy Ricka Porrella "To Kill the Irishman: The War That Crippled the Mafia". (Vrtto)
  • Pre film bol dočasne znovuotvorený štadión Tiger Stadium po dobu približne jedného týždňa. Štadión bol pôvodne otvorený v roku 1912 a zatvorený o 87 rokov neskôr, keď Detroit Tigers začali hrať na novom štadióne. Tiger Stadium bol zbúraný po tom, čo bol film dokončený. (Vrtto)
  • Režisér snímky Jonathan Hensleigh a hlavný protagonista Ray Stevenson majú spoločnú jednu komiksovú postavu od vydavateľstva Marvel - zabijaka zločincov Punishera. Obaja totiž boli pri tom, keď sa dostával na filmové plátna. Avšak nebolo to pri spoločnom filme - Hensleigh režíroval snímku Kat (2004) a Stevenson si ho rovno zahral vo filme Punisher: The Warzone (2008). (toi-toi)

Reklama

Reklama