Anonym

• Velká Británie Anonymous (více)
Velká Británie / Německo / USA, 2011, 130 min

Režie:

Roland Emmerich

Scénář:

John Orloff

Kamera:

Anna Foerster

Vanessa Redgrave, Rhys Ifans, Joely Richardson, David Thewlis, Paula Schramm, Robert Emms, Edward Hogg, Rafe Spall, Jamie Campbell Bower, Xavier Samuel (více)

Příběh filmu Anonym, který se odehrává v Anglii za období vlády královny Alžběty, spekuluje o otázce, která už po staletí vrtá hlavami akademiků a géniů jako Mark Twain, Charles Dickens a Sigmund Freud: kdo je doopravdy autorem díla, připisovaného Williamu Shakespearovi? Odborníci o tom vytrvale diskutují, byla o tom napsána řada knih a učenci zasvětili celé životy obraně či popírání teorií o osobě autora nejuznávanějšího díla anglické literatury. Anonym nabízí jednu z možných verzí jejich výkladu a zaměřuje se na dobu, kdy politické skandály a intriky, tajné románky na královském dvoře a zákeřné plány hamižných šlechticů, toužících po trůnu, vycházely na světlo na těch nejpřekvapivějších místech: na londýnských jevištích. (oficiální text distributora)

TonyStark

Moc jsem od toho nečekal, ale Emmerich příjemně překvapil. Zápletka ohledně Shakespearova autorství je zajímavá a kdoví jak to s nejslavnějším dramatikem vlastně tehdá bylo... Vanessa Redgrave byla výborná,stejně tak Rhys Ifans. Ale nevíc mě dostalo vizuální a řemeslné zpracování filmu - na tom si dal opravdu záležet. Dokonce i na detailech. ()

nula87

Zajímavá historická hříčka, která předkládá mnoho možná a kdyby. Chvíli mi trvalo, než jsem si zvykl na trochu nepřehledné skoky mezi časovými rovinami, ale nakonec si to sedlo. Vykreslení doby je moc pěkné, a i ty vztahové a umělecké konspirace dávají smysl. Až u závěrečných titulků jsem zjistil, že to natočil monstrózně-katastrofický Emmerich, a to jsem si řekl "no teda..." 60% ()

Pitryx

Během necelých dvaceti minut tři retrospektivy. Udělaly v tom ještě větší zmatek. Ale ani pak mne to nebavilo. Pletly se mi postavy, v ději jsem se ztrácel a smutně koukal na hodiny už po dvaceti minutách. Té délky jsem se zhrozil tak, že jsem začal čistit papriky a film sledoval jen jedním okem. Výprava a kostýmy jedinečné, ale jinak je to prostě děsivá blbina. Historické čachry a intriky nestály za nic a nezajímaly mne. Takže prostě dávám plusy jen kostýmům a výpravě. Ono, kdyby v tom neudělali takový guláš, možná by se dalo hodnocení zvednout. ()

PlysovyMacko

Napad , ze Shakespeare nenapisal vlastne diela urcite zaujme. Pribeh sa odohrava v roznych casovych rovinach a je trosku prekombinovany ( moj milenec je moj syn), ale moju pozornost si film drzal do konca. A Rhys Ifans je velmi charizmaticky. ()

Dejff_2004

Může Vám to připadat divné, ale král katastrofických filmů, Roland Emmerich, natočil historické drama pracující s konspirací, která hýbe světem už pár let. Kdo byl vlastně ve skutečnosti autorem děl, které jsou připisovány Williamovi Shakespearovi? Příběh, odehrávající se v alžbětinské Anglii, vypráví o tom, že skutečným autorem divadelních her, sonetů a básní, nebyl tolik opěvovaný literární génius Will Shakespeare ale hrabě z Oxfordu Edward de Vere (Rhys Ifans). Ten je však nucen „vzdát se autorství“ svých her. Především jeho tchán William Cecil (David Thewlis) mu určuje, co má dělat. Zajisté tomu napomohl i milenecký románek z mládí mezi Edwardem a samostatnou královnou Alžbětou I. (Vanessa Redgrave, mladou Alžbětu hraje Joely Richardson)… Intriky jsou na místě. Více na mém blogu. ()

situs

Anonym je hodně rozporuplný film. Na jednu stranu dokáže okouzlit skvěle zvládnutým řemeslem, na druhou stranu jakkoliv je klíčový nápad, tj. podstoupení autorství Shakespearových her originální a dokáže přitáhnout pozornost, zbytek příběhu tvoří jakási vykalkulovaně přemrštněná směs pateticko-machiavellistického melodramatu, která jinak nadějný film degraduje do průměrnosti. ()

x_ander

Emmerich se rozhodl jednou natočit místo megalomanských monstrprodukcí něco komornějšího, a to historické drama o Shakespearovi. Nu, proč ne, zkusit se má všechno. Jestli z toho ale vznikl kvalitní film, to už je věc druhá. Anonymous jednoznačně boduje svým námětem, který je dostatečně zajimavý, a společně se zakomponováním Shakespearových her či dějových nitek z nich vycházejících dokáže udržet pozornost celých 130 minut. To méně pozitivní je, že hned na začátku je divák vhozen mezi množství postav a jejich vzájemných vztahů, ve kterých jsem já osobně tápal celou dobu a ani v závěru mi nebylo uplně jasné co, kdo, s kým a jak. Nevýrazní a zaměnitelní herci pak na přehlednosti nepřidají. Emmerich to tedy zkusil a tento pokus mu vyšel napůl. Každopádně pokud to po dalších třech katastrofách a zničeních světa zkusí znovu, nebudu se zlobit. ()

migsee

Pro mě parádní podívaná... Parádní zápletka, geniální hudba... btw taky jste si chvílema mysleli, že Oxdforda hrae Christopher Waltz? ()

Demoiselle

Nejdříve jsem měla 3, ale po rozvážení jsem dala 4 - a zase se vratila ke 3. Hezké ztvárnění Londýna a hlavně divadla / to se mi líbilo moc, jak lidé přožívali představení a v mysli věřím, že to tak opravdu bylo/ a příběh byl poutavý, protože jestli máte rádi Shakespeara aspoň trochu, tak vás tato otázka víc než jednou napadla. Ale stejně to vše stojí na Rhysovi a stojí to dobře. ()

handpa

15% za hezký začátek.. a jako poděkování autorům za zbývajících 100minut ničím nerušeného spánku.. Moc upovídané, plné zbytečné rozsáhlích vysvětlovacích scén. ()

jack_scott

Na to že to je od Emmericha tak je to super, úplně neuvěřitelné. Nechce se věřit, že jeden a ten samý člověk natočil toto a 10000 BC... Ten film má dobrou výpravu což je typické, ale fajn námět, zápletku, scénář...Je fakt že je to lehce nepřehledné dějovo-postavově, to by člověk zrovna od Emmericha fakt nečekal. Příběh je to ale docela dobrý, škoda že ne vše bylo využito jak mělo....viz třeba Essex....Nuže, časy se asi mění. Dávám slabší 4 hvězdičky a 78%. ()

route60

Proč odsuzovat film Anonymous jen pro jeho tvůrce nejedná se totiž vůbec špatný snímek, Emmerich a jeho pohled na Shakespeara je jen jeho názor a má nato právo ale pravdu se nikdy stejně nedozvíme, vynikajíci výprava a heci dávaji tomu filmu šmrnc, ano souhlasit z Emmerichem nemusím ale špatný film to není. ()

Blazis34

Těžko hodnotit, když po shlédnutí traileru jsem čekal více akce a méně dialogů. Ty mě občas nudily a vzaly kouzlo příběhu. Sice tvůrci vystihli historickou dobu, kostýmy také zdařilé, avšak to hlavní - výraznější akční náboj mi tam scházel. Možná hodnotím záporně, protože nejsem nějaký extra milovník divadelní scény, ale od Anonyma jsem čekal mnohem více a proto dávám jen 40% - dvě hvězdy. ()

PanChodny

Podle mě se jedná o zajímavě zpracované konspirační téma o Shakespearovi. Skvěle zobrazená jeho doba a dobrá zápletka. Akorát na začátku se opravdu příliš nešlo vyznat kde a kdy se zrovna děj filmu nachází - bylo to tak nepřehledné až nás to celkem rušilo od poklidného sledování a museli jsme diskutovat kdo je kdo a kde a kdy se to vše nachází. To je podle mě velké mínus - 70%. ()

Mr.Keli

Pro vychutnání snímku je potřeba se zcela odprostit od všeho ostatního. Výborné masky zazdili ostatní herce a jejich projevy, ke konci se již člověk plně orientuje. Škoda, specifičtější odlišení herců by prospělo. V tomto filmu nenajdete akční scény, pouze akčně vytříbené dialogy. Téze o Shakespearovi je reálná pouze do té doby, do které budete věřit vy. Tímto si film podřezal nožičky. Režie je dobrá, druhé podívání určitě nabídne víc. 80% ()

lobo87

Hlavnými prednosťami tohto historického filmu sú atmosféra, kostýmy a Rhys Ifans. Hlavným nedostatkom réžia Rolanda Emmericha a neprehľadnosť. Áno, dá sa odsledovať, kde sa dej práve nachádza, ale skákanie medzi časovými rovinami je chaotické a núti človeka byť neustále v strehu a nie nechať sa unášať filmom. Viac som sa vyznal v Inception ako v tomto filme. Ako varianta príbehu o Shakespearovi určite nesklame a predstavuje aj určité vzdanie holdu klasickému divadlu, čo nie je na škodu... 60% ()

baclajean

Spracovať túto tematiku si vyžaduje určite veľa nápadov a taktiež odvahy. Myslím, že prepadák to rozhodne nie je. Worth watching. ()

dzules

četla jsem samé špatné recenze a proto jsem od filmu moc nečekala, o to víc jsem byla příjemně překvapená. Člověk to nesmí brát jako film faktu, ale spíše jako další variaci na téma Zamilovaného Shakespeara - je to prostě jen teorie. Nemám co filmu vytknout. ()

Roland Emmerich zničí Měsíc

Roland Emmerich zničí Měsíc

09.05.2019

Emmerich zničí Bílý dům... zase

Emmerich zničí Bílý dům... zase

04.04.2012

Studio Sony/Columbia minulý týden utratilo 3 milióny dolarů za scénář akčního thrilleru White House Down od Jamese Vanderbilta (Zodiac, Amazing Spider-Man). Je to nejvyšší suma, jaká byla letos v… (více)

Oscar 2012 - výsledky

Oscar 2012 - výsledky