Melancholie

• Česko Melancholia (více)

Film Melancholia dánského režiséra Larse von Triera před diváky rozprostírá intimní portrét konce světa. Globální zánik lidstva je vyobrazený prostřednictvím sester Justine a Claire, ztvárněných bravurně herečkami Kirsten Dunstovou a Charlotte Gainsbourgovou. S těmi se diváci seznamují v den Justininy svatby, který má být završený velkolepou a precizně zorganizovanou oslavou na honosném venkovském sídle, kde bydlí Claire s manželem a malým synem. Jenže navzdory podrobným plánům je průběh večera narušován nejrůznějšími vnějšími faktory. Během veškerého lidského hemžení a marné snahy dodržet přednastavený absurdní řád se zpoza slunce vyloupne planeta Melancholie, jež se pohybuje po zkázonosné trajektorii. Lars von Trier předkládá jízlivý protipól hollywoodským spektáklům o konci světa, který ale se snímky, vůči nimž se vymezuje, má současně mnoho společného. Jak je pro Trierovu tvorbu posledních let typické, cynicky manipuluje s emocemi diváků a zároveň publikum od filmu distancuje záludnými symboly a rébusy, zatímco nechává ve vycizelovaných záběrech defilovat ansámbl složený z mezinárodních hvězd a charakterních herců a hereček. Vedle zmiňovaných Kirsten Dunstové a Charlotte Gainsbourgové se v dalších rolích objeví Kiefer Sutherland, Charlotte Ramplingová, Udo Kier, Stellan Skarsgard a John Hurt. (Česká televize)

SensationW

Tiersův konec světa ve zvláštním provedení..film má dvě části 1.Justine a 2.Clare, prní část se zdá psíš jako amatérské video (něco jako natáčení ruční kamerou). Svatební hostina dvou novomanželů se změní v naprosté fiasko, Justine si začíná uvědomovat svou vlastní nevyrovnanost snad kvůli vztahu k ostatním členům rodiny - otci, matce, tchánovi zároveň zaměstnavateli, svému novomanželi..vnitřní rozpolcenost se prohlubuje, cítí se téměř bez síly a energie, pomáhá ji její sestra Clare. 2.část Clare - zde se Clare začíná projevovat v pravém světle, její ochranářská role z první části se mění do mírně psychicky narušené osoby tušíc blížící se konec světa. Vidíme zde rozdílnost pohledů na život a smrt obou sester - jedna by si přála "mít to hezké" společně na terase popíjet vínečko a čekat na ono, Justine ale sarkasticky pronese proč to neuspořádat "na hajzlu"? Nominace mezi nejlepší na festivalu v Cannes a poměrně vysoké hodnocení mi možná nevědomě podsunuly myšlenku skvělého filmu..byl ale opravdu tak senzační? ..po skončenín film nekompromisně odsuzuji, nicméně ještě několik hodin poté ve mně doznívají pocity sklíčenosti, deprese a melancholie..přeci jen, že by na tom filmu něco bylo? ()

Kay84

Katastrofický film? Ne - spíš filmová katastrofa! Špatný film se - naneštěstí pro diváka i pro režiséra - spojil s velkým očekáváním, které nebylo naplněno. Lars von Trier se snaží zuby nehty uspokojit všechny - snaží o artfilm a zároveň pochlebuje mainstreamovému diváku a tak mu vznikne dokonalý paskvil, který divák sleduje střídavě se svými hodinkami. Úvodní sekvence je zajímavá, ale příliš dlouhá a unavující. První část filmu je nedotažená a zbytečná. Jediná dobrá scéna je ta s limuzínou. Druhá část filmu je o poznání lepší, ale nepochopitelná - kdo by se sakra bál konce světa, kdyby byl zítra? Herecké obsazení je zajímavé, ale postavy jsou neprokreslené a plytké - Kirsten Dunst její roli nevěřím, Charlotte dělá, co může, její filmový syn se jeví jako herecká "zombie". Hudba je skvělá a řekla bych, že filmu velmi pomáhá, ale ani ta či krásný dům, kde se děj odehrává, bujné poprsí Kirsten Dunst či modravá planetka to nezachrání. Téma by si zasloužilo lepší uchopení a zpracování a pak by Lars von Trier na sebe nemusel hloupě upozorňovat nejapnými vtipy o Hitlerovi. Možná doufá, že tak přitáhne do kin více lidí, ale ani to z Melancholie neudělá lepší film.. 30% ()

rudeboj

Hned na úvod. Zvláštní a do určité míry i působivé dílko filmového rošťáka Larse Von Triera mě možná trochu zklamalo. Čekal jsem asi o něco hutnější atmosféru hlavně v první části, která se mi chvílemi zdála skutečně až příliš zdlouhavá. Jednání postav na oslavě mě rozčilovalo a Dunst, Gainsbourg, Sutherland i Skarsgård by za první půli skutečně zasloužili pár facek (to je ale pochvala). Znuděná, depresivní a nepředvídatelná nevěsta Justin boří domeček z karet v podobě snobské svatební oslavy velice důsledně a po jejím řádění zůstává jenom zmar. Pomáhá jí v tom její nihilistická matka a i v rozhodujících chvílích apatický otec. Sestra Claire se snaží vše udržet pohromadě, ale s postupujícím večerem je vše jen a jen horši a původně radostná událost končí v troskách. A planeta Melancholia se stále přibližuje... Druhá část má už úplně jinou atmosféru. Dochází ke změně měřítka (i když kulisy jsou jedny a ty samé), kdy už nejde jenom o zkaženou rodinnou oslavu ale o zkázu celého světa. V druhé půli se postupem času také střídají role obou sester. Apatická Justine s blížící katastrofou ožívá a je to právě ona, která se na konci chová pragmaticky a postavy v těžké chvíli stmelí. Claire naproti tomu končí jako zmatená, vyděšená a bezmocná figurka. Beznaděj je ve filmu vůbec dobře zachycena a Melancholia, která ke konci zabírá už skoro celou oblohu je fascinující a děsivá zároveň. Navíc vydává všudypřítomné nepříjemné hučení (sice nesmysl, ale působivé to je). Zajímavý je nápad umístit děj na odříznuté venkovské sídlo. Vznikl tím jednak jasně vymezený prostor pro konfrontaci několika hlavních postav a jednak je i díky tomu atmosféra na hony vzdálená americkým velkoprodukcím s jejich srdceryvnými projevy a vlajícími vlajkami s pruhy a hvězdami. Dílo prostě zůstává i přes volbu tématu příjemně komorní. Venkovské sídlo společně s golfovým hřištěm je navíc opravdu fotogenické a je proto radost se na film dívat. Kamera je chvílemi sice roztřesená, jindy ale u záběrů cítíte tu spoustu práce, než se povedlo docílit takové preciznosti. Trochu mi to připomínalo filmy Stanleyho Kubricka. Budování atmosféry napomáhá i poutavá hudba, ze které jsem si ale schopen vybavit už jenom hlavní motiv (Wagner : Tristan und Isolde - Prelude). Zatím samá chvála. Proč tedy "jenom" čtyři hvězdičky a ne pět? Inu, něco tomu prostě chybí. Film nešokuje jako Antikrist (díkybohu) ale neklade divákovi ani závažné otázky a myslím, že v hlavě nezůstane tak dlouho jako třeba právě Antikrist (bohužel). Při závěrečných titulkách se dostavil jenom pocit prázdnoty. ()

karmalat

Zase po dlouhé době opravdu dobrý film, který nemá za cíl především naplnit kapsy producentů a majitelů studií, ale podělit se v tomto případě o náladu a trochu depresivní pohled na svět, se kterým nejde nesouhlasit. Navíc vizuálně a zvukově krásný film. Trier je režisér, který dokáže s málem vyprávět silné příběhy a vůbec si nemyslím, že manipuluje s divákem. Dává šanci vybrat. Jeho filmy nutí přemýšlet a nevyženete je z hlavy. A to se počítá. Tleskám..... ()

Honey007

Dlouho jsem váhala mezi 3 a 4 hvězdičkami...první část filmu je výbornou hereckou etudou Kirsten Dunst, taková klasicky trierovská, plná napětí, emocí, skrytých rodinných intrik (matka v podání Charlotte Ramplingové je prostě geniální a trierovsky fatalistická v "nevinné" scéně s koupelí ve vaně) občas i vtipu (nenapravitelně vtipkující otec - sukničkář), nicméně u druhé části se nemohu ubránit pocitu, že jsem se prostě nemohla dočkat, až to do nich narazí. Možná je to tím, že mě vůbec neoslovila Wagnerova hudba, která mi přišla poněkud předvídavě nudná, možná tím, že druhá část byla prostě zbytečně dlouhá. Jedno se ale Trierovi upřít nedá - je to ten nejoriginálnější film o konci světa, který jsem kdy viděla a závěrečná scéna nárazu je teda něco. 70% ()

P/\/EL

teutates * haha, ježiš, sorry, ale vo tom art je (rači si pusť něco americkýho..akčního..tenhle hollywoodskej filmovej jazyk tady ovládá většina lidí..), jinak právě naopak, co se týče artu - netřeba všecko chápat, mnohdy je možnejch víc interpretací....art se prostě nedělá jen pro prachy, aby bavil, aby byl všem lidičkám pěkně srozumitelnej, dobrej art dělaj většinou individuální umělci, který zajmaj určitý věci, chtěj si hrát, experimentovat, tvorba je jejich potřeba, až pak všecko další - živobytí apod. , s filmovym artem to těžký, film je dražší než běžný vizuální umění, je potřeba spousta lidí..moc lidem se nepoštěstí dělat si svoje filmový umění...lidi z toho bejvaj mnohdy roztrpčený, že někdo se nesnažil něco udělat vyloženě pro ně..že na ně nebral uplně ohledy....ohledy na to, na co sou zvyklý...no...to by bylo na delší povídání....ale zase Melancholia až tak hardcore art neni, je z mnoha důvodů velmi atraktivní pro diváka...vizuál, nápaditost, celkem nevšední humor atd., samože moc lidí na to nepude, mainstream divák možná ze zvědavosti, protože ho zmátla média...může bejt buďto naštvanej, protože čekal větší šílenost, nebo se nudil nebo já nevim....když je jasný, že pro hodně lidů to bude první setkání s Larsem....ale tak....................já teda za sebe bych dal asi 4, až tak sem odvařenej nebyl - druhá půlka, ale spíš asi, že sem měl smůlu a v polo prázdnym světozoru si museli před mě zrovna sednou ty dnešní hodně vysoký lidi (podle babička je to chemií a že se dneska nemusí tolik dřít na poli a brigádách soc. práce nebo, co, jak voni kdysi..ale to je fuk...)....prostě mi vadili ve výhledu a ještě se cicmali, nj, Melancholia může bejt pro někoho i romantika............né, dal bych i 4, protože se mi od Triera líběj o dost starší věci, pak to je prostě celkem náročný, ale protože to je záměr, tak....prostě by mě to nemělo štvát..že sem se chvílema ani nebavil.........ale jasně, Trier si pořád hraje, ze začátku chvíli trvá, než si člověk zvykne na digi - limuzína, svatba je určitě nej, nechci to moc rozebírat, už bylo napsáno celkem dost...............................já třeba osobně sem z filmu nijak zvlášť vydeptanej nebyl, prostě, hrozby z vesmíru, možností je spousta a odvrátit by to nešlo, hehe, nj, všecko by šlo uplně do......celý čsfd, všecky kompy, kabely, klávesnice, diváci, dvdka, hardisky, kina, všecky znalosti o vesmíru........teda pokud je nemá nějaký ufo jinde, kdoví, třeba na Melancholii život třeba byl, ikdyž.....no, já nevim, a co Měsíc chudák, no řekněme, že tohle na Melancholii důležitý neni, já to beru prostě tak, že u artu nemusí bejt všecko logický (stejně jako v hollywoodskejch mrtkách, kde teda to lidem obvykle neva, protože jim to nedojde), no.......já nevim, co se týče konce světa, tohle by většinu lidí nemrzelo, spíš sobecky pěkně - konec mě....takže prostě by lidi asi byli stejně v pitchi, jak před popravou......nebo...to je fuk.......jestli je život zlý, dobro, zlo, problémy člověka, ne.......člověk tyhle výrazy vymyslel, ale asi jo....no, jako já sem z filmu zdeptanej ani nebyl, ale na známý to zapůsobilo - ten konec, zdeptalo je to..mě nějak ne..ehm :)..................rodinný - lidský sratc*ky někdo zná, někdo ne...jasně, že se všichni snažili nějak uniknout, kromě Justine, ta to brala jakože to je správně, nakonec....když to budeme brát, tak, že už se nikdo nikdy nebude trápit......ale ani...radovat.......dobře...trošku ateistickej přístup..................ale jasně, že tohle přináší všecko, co chybělo hollywoodskejm katastrofickejm filmům...strašně popisnejch, falešně emotivních, patos, trapná naděje pro masy..............možná by se lidi neměli brát až tak moc vážně...liborek_****, jo ten tam má to o těch konvencích, nj, taky sem si řikal, bohatý lidi - maj víc účinnejch svobod, ale sou v zajetí konvencí, pořád nějaký parády a tak.....neni divu, že sou z toho v.....přitom zase na druho ustranu dá rozum, že svatba může bejt krásná záležitost (stejně jako celá řada jinejch akcí...jen prostě..víte co..plánování....), jenže...tam se nějak sešli samí narušenci, plný ***, já vim, připadal sem si nějak nad nima, ale pak mi došlo, že vlastně občas, víceméně řešíme ledasco podobnýho taky....nakumulovaný neřešený....problémy.........................no, takže Triera se prostě asi zabejval v poslední době (nebo kdoví, delší dobu), buĎto to sám zná,nebo to pozoroval (proto taky sám fakuje konvence - parády typu Cannes - kde zas až tak o filmovej art nejde, spíš se tam taky promenádujou trapný celebrity na červenejch kobercích, řeší se snad víc, co má kdo na sboě, než v čem hrál, hraje..a jak :), ale jasně......tenhle svět povrchní byl nějak vždycky, moderní civilizace je plná rozporů a fakt celkvoě zkažená, ikdyž, co je vlastně nezkažený.......dobře...prostě možná mě trošku zklamala hudba, jasně...Wagner je prostě dobrej (ikdyž, možná hudbě nerozumim...ale řada věcí mi přišla od něj jediněčná, zajmavá, vzrušující....), to, jestli tam je něco antisemitickýho a nacionalistickýho, to, že byl Hitlerův oblíbenec a dalších nácků, na to se*e pes, to ať si řeší někde v Izraeli, jestli dovolej koncert, nedovolej........prostě to je art, kterej vznikal v divný době - 19. stol,, ve který se položily základy mnoha sratch*ám a i skvělejm věcem (marxismus, nacionalismus, liberalismus, ultra lib. kapitalismus, socialismus, rasismus, darwinismus....apod...), ale prostě trailery poslední mě zaujaly dost, pak nějak v celym snímku tam nebylo až tolik povedenejch pasáží na Wagnera.........Trier má rád i klasiku art, četl sem pár podařenejch výkladů na Melancholii, ale nechce se mi tady nic citovat....film je plnej detajlů a víceméně skrytejch odkazů.....né všecko ještě všichni v recenzích vypíchly (já mám rád komplikované věci...)............................no, prostě třeba to příští rok bude, ale já nevim, mělo by se asi žít normálně nějak víc...teda...může mě přejet i autobus, že jo.....proč se trápit pořád něčim.........jo....tohle by bylo dobrý, kdyby si lidi z filmu třeba odnesli..............jinak mě napadá taky, že Trier parádně využívá potenciálu kina - 4K...projekce...nj, mohlo by to bejt i víc, ale delší krásné záběry - např. Melancholia na jedné straně a na druhé Měsíc, člověk má celkem dost času si to slušně prohlídnout přejíždí očima sem tam......pak svatba je tada víc Dogma...volná kamera (nelíbí se mi, když se řiká dokumentární, tady to je uměle doku...), ale jasně....nestandartní střih, prej to byla vlastně pěkná improvizace, ještě když máte takový dobrý herce, svatba pěkně navozuje intenzivní pocit, v reálu jsou akce taky spletité, na jedný svatbě prožijete taky zážitků....a tunu zapomenete....mikrozážitků....filmy obvykle značně všecko redukujou.........no...co se týče obrazů....dnešní epické digi šílenosti plné triků....jsou příliš rychlé, ufona vám ukážou na pár vteřin, 2012...jasně..je to útěk, ale stejně.....člověk by si chtěl dicky něco pěkně prohlídnout, jenže......třeba Star Trek novej.....tam taky............................spousta detajlů...ale je pro pocit větší autenticity.....ale.....jo...Gregory Crewdson....možná...trochu.......fotograf (vlastně skoro filmař...má na ty fotky štáb, ale pro mě je víc pop..).....prostě ač se to nezdá, Trier dokáže dělat mnohdy velmi zajímavé vizuály a nijak nezanedbává obsah.....vlastně ho až tolik neznám...ale třeba se mi vybavuje Europa.......jinak....ať si Trier točí dál filmy hlavně podle sebe...nevim, jak mco dává prostor dalším umělcům - kamera, herci...asi taky dost............to je záruka, že budou zajmavý filmy....zajmavější..... () (méně) (více)

Fleur F.

Nový film Larse von Triera se dá charakterizovat jedním slovem : Obraz. Už od začátku vidíte na plátně dechberoucí výjev vzdáleně připomínající ikonografii Hieronyma Bosche. Od začátku víte, kam film směřuje, a přesto vás strhující konec zaskočí. Možná kvůli přesvědčivému výkonu Kirsten Dunst, možná kvůli Wagnerově mrazivé hudbě, ale možná jen proto, že jste přeci jen vteřinku doufali, že všechno skončí jinak. ()

tomkat

Vizuálně skvělé, dějově "o něčem" - ale s poselstvím nemůžu souhlasit. Uctívat jedině svébytnou lidskou individualitu a zatracovat instituce, které si lidi vytvořili, s tím, že ty už nemají ani šanci na zlepšení ani budoucnost, tak to prrrr. ()

mjuran

Přiznám se, že před návštěvou tohoto filmu jsem si přečetl pár recenzí, abych neskončil jako ti, kteří se domnívali, že Justine v půli filmu nasedne do raketoplánu a dynamitem odpálí ve svatebních šatech zlověstnou planetku blížící se k zemi. Dvě části, dvě sestry. První část - dekonstrukce povrchní svatby, kde Justine jako nevěsta opravdu trpí v každém záběru. Je naprosto bez zájmu, odevzdaná, depresivní a bez chuti do života...oproti tomu její starostlivá sestra, která pragmaticky řídí celou svatbu. Bohužel pro mě místy trošku nuda. Oproti tomu druhá část - blížící se katastrofa. Čím více se planetka blíží k Zemi, tím více Justine ožívá (viz chuť k jídlu), naopak její sestra Claire upadá do bezmocnosti a paniky. Karta se obrací. Viz můstek - nejprve se přes něj nedaří dostat Justine, v závěru ho nepřejede Claire. Subjektivně nejkrásnější momenty filmu - úvodní intermezzo, noční záběr na zahradu ozářenou Měsícem a Melancholií, naprosto emotivní a gradující závěr! Navíc krásná hudba (Wagner). Apatičnost Justine by se dala vysvětlit i tak, že již od začátku filmu (svatba) o konci světa věděla. Pokud věděla přesný počet fazolí ve sklenici, proč by nemohla vědět i tohle? Prostě takový novodobý Nostradamus... P.S. Rozhodně nejlepší ztvárnění konce světa. Opravdu monstrózní finále. ()

HanLiuKun

Jsem ráda, že jsem film viděla v kině a mohla si vychutnat skvělý zvuk a dojem konce světa na velkém plátně. Typický Trier, kterého mám ráda, i když Antikrist byl mnohem lepší. Po filmu ve mně zůstalo to "něco" co u většiny filmů postrádám, celé kino sedělo u titulků jak zabité a neodcházelo. Většinou nemám potřebu vidět filmy několikrát, ale tento byl pro mě takový obrazový a zvukový zážitek, že bych šla znovu klidně zítra. ()

gorobily.pes

Můj první Trier. A hned taková srážka. Zajímavé a hluboké vykreslení hlavních postav, veskrze všemi výborně zahrané (Dunstová jak ji neznám), zastiňují jak pěst na oko předkládané symboly, obrazy a odkazy, které sice příjemně začínají v barevně kořeněných úvodních scénách, ale v dalším průběhu už z příběhu neorganicky trčí, jako by autor sám říkal "pozor, teď to bude důležitý". I přes otravnou ruční kameru je první příběh docela povedeným, (ne)příjemným vykreslením té pozemské melancholie. Ovšem od chvíle, kdy se zraky upřely ke hvězdám a jedné tryskem se přibližující planetě, stal se ze mě spolu s Justine nevzrušený očekávatel konce světa. Je mi líto, ale žádné vnitřní pnutí se nekonalo. Melancholie, alespoň kolem mě, jen prolétla a asi mířila zasáhnout jinou planetu, jinou, připravenější jamku. ()

BellaRagazza

Komentář pro náročnějšího diváka: Dunst v hlavní roli skvělá, dobrý příběh, který se občas trochu táhne. Soundtrack dodává šťávu scénám, které jí postrádají a naopak. Možná by to šlo sestříhat do 60-ti minut, ale po Stromu života zvládnu už asi všechno. :-) Komentář pro méně náročného diváka: Kirsten Dunst tam ukáže kozy!!! ()

alex.doherty

Mnou velmi očekávaný film. Film, který mě oslovil svým začátkem. Ten byl naprosto božský a velmi působivý. Zpomalené obrazy, dramatická hudba. Wagner v tomhle díle byl skvělým výběrem filmařů. Střední část děje byla napínavá a divák byl pořád nucen se strachovat o osud postav. Finální scéna byla vážně dokonalá a pohlcující. Na filmu si nejvíc cením hudebního doprovodu, hereckého výkonu Kirsten Dunstové a oněch již zmiňovaných dramatických obrazů, které propojovaly celý film. Sledování tohoto filmu pro mě bylo jedním z nejsilnějších zážitků v kině vůbec. ()

Gazzellka odpad!

alright, takze som tu evidentne jedina, ktora som nepochopila hlboku hodnotu tohto jednoznacneho skvostu...... nominujem na cenu KKR - Korunovana Ko**tina Roka, pricom si samozrejme plne uvedomujem, ze na mna zautoci zo dvadsat pseudointelektualov, ktori su tymto pocinom nadseni. nezachranil ma ani upir eric, ani mocenie na golfovom ihrisku. kazdopadne uznavam, ze kto huli, ten umi a travnati nadsenci museli mat extaticky zazitok. ()

TucinaxD

Mám tu lehce šílenou, Trierovskou poetiku ráda. Melancholie jsem se nemohla dočkat od prvního zveřejnění traileru a i přes spoustu otrávených reakcí lidí, co film viděli přede mnou, jsem si dnes v kině užila jeden z těch dokonale exaktických zážitků, který ve mě umí vyvolat jen kvalitně natočený film. Charlotte tentokrát ustupuje do pozadí magicky krásně Kristen a začíná podívaná plná deziluzí, zvratů a konečně vyřešené marnosti. Asi nemá moc cenu řešit, nakolik divák souhlasí s vizí "zlého světa", přistoupit na tu hru a kochat se komorním dramatem obou hrdinek a vizuálně dokonalými obrazy, které potěší nejen milovníky německého romantismu. Jediné, co filmu dle mého názoru ubírá na plném hodnocení, je prvoplánově dramatická hudba, která v některých chvílích až přehnaně tlačí na pilu. Kdyby se Trier aspoň v tuto chvíli navrátil ke kořenům Dogmatu a zanechal místo té majestnátnosti hrdinky jen tak rozrušeně dýchat do tiché noci, ve které se planeta stále víc blíží, byla by atmosféra mnohem tíživější... Ale i tak výborné, těším se, co na nás Trier ukuje příště! ()

Kino Světozor slaví Patnáct let

15.07.2011

Melancholická Kirsten Dunst

Melancholická Kirsten Dunst

17.04.2010

V restartu Spider-Mana bude její postava přeobsazena podstatně mladší herečkou, tudíž má Kirsten důvod na trochu smutku. Stejně tak Kiefer Sutherland (zrušili mu 24), Alexander Skarsgard (nezískal… (více)