Nákaza

• USA Contagion (více)

Podnikatelka Beth Emhoffová se vrací ze služební cesty z Hong Kongu, kde se nakazí neznámým virem. Brzy onemocní i její syn Clark. Bethin stav se stále zhoršuje a o dva dny později se zhroutí s těžkými záchvaty. Její manžel Mitch ji odváží do nemocnice, ale žena přesto umírá. Patologové konstatují, že byl napaden mozek a centrální nervový systém meningo-encefalitickým virem. Zdrcený Mitch se vrací domů, a nachází syna Clarka mrtvého. Mitch je okamžitě izolován, ale ukáže se, že je vůči nákaze imunní. Se svou dospívající dcerou se pokusí odjet z města, ale národní garda jim v tom zabrání. Nastává chaos, nepracují sociální služby a objevuje se rabování obchodů a domů. Smrtící, vzduchem přenosný vir, který nemocné zabíjí během několika dnů, se rychle šíří po celém světě. Lékaři se snaží najít lék a minimalizovat paniku, která se šíří ještě rychleji než samotný virus. (TV Nova)

radektejkal

Nákaza je film (typ filmu), který si můžete sami natočit a přehrát v hlavě cestou třeba autobusem třeba z Brna do Prahy. Pokud jste speleologové nebo vepřofilové, můžete si vybrat jiná zvířata. Pokud se podíváte na manželčiny fotky v mobilu (co by asi udělal každý) dříve, potom potom vám film do destinace nevystačí, nebo ho budete muset rozšířit i na jiné aspekty, nebo si udělat review průběhu epidemií v lidské historii, nejen španělské chřipky jako zde. Není tu ale ještě nějaká jiná vrtsva, stratum, do něhož by šlo kopnout? Možná ano. Možná by to mohl být KONTAKT. Příliš mnoho lidí, příliš mnoho kontaktů. Méně lidí a navzájem více oddělených, méně kontaktů. A tak by nejspíš přežil jen slovenský bača, který by zrovna nesestoupil z hor do Bratislavy, aby nakoupil zimní zásoby a trochu se pobavil - v baru si poručí whisky a barman se ptá: skotskou?, bača odpoví: aj bez kocky. ()

Trevor

Číselná symbolika musí byť zachovaná, aj keď javorový sirup má radšej tú s číslami 1488, u mňa to nadnes vyšlo na 4747 hodnotenie v poradí a tak s ohľadom na aktuálnu situáciu vo svete a tak ako podotkol najlepší filmový kritik z kategórie U21 bohužiaľ aj u nás na Slovensku a susednom Česku som si zvolil film o celosvetovej pandémii. Jeho spracovanie sa ako to už u podobných filmoch býva zvykom točí predovšetkým okolo úzkeho okruhu civilných osôb a lekárskeho týmu, obsahuje katastrofické scénare o tom ako na podobné situácie nie je štát pripravený a ako sa nakoniec predsa len vedcom podarí zvíťaziť (čo sa skôr či neskôr stane aj teraz). Viac ako deju filmu sa tentokrát budem venovať tomu, ako pandémia ovplyvňuje zmýšľanie ľudí v realite. Od tých, ktorí to vnímajú ako Boží trest cez ľudí, ktorí sú presvedčení že sa nám lekciu rozhodla dať samotná príroda až k tým, ktorí vedia že ešte aj na poslednú chvíľu sa končiaca vláda Smerru rozhodla za každú cenu zarobiť...(tá predstava, že kedysi dávno som bol z tohto dievčaťa úplne "mimo" mi teraz pripadá ako zlý sen, tak ale gymnázium a ekonomická vysoká škola dokážu so zmýšľaním človeka urobiť svoje, našťastie to dopadlo tak ako to dopadlo, pretože pri predstave že by sa niečo také vedľa mňa budilo každé ráno a moje dieťa by túto bytosť oslovovalo slovom mama sa mi chce zvracať). Realita je však taká, že rovnako tak ako napreduje doslova míľovými krokmi ľudstvo a technológie (najmä vďaka vedcom a ľuďom s vysokými školami, ktorí však svoju energiu namiesto šírenia politickej nenávisti dokážu využiť veľmi kreatívne) sa prispôsobujú aj tak primitívne organizmy ako sú mikróby, baktérie či vírusy. A nerobia nič iné, iba sa snažia prežiť rovnako tak ako my ľudia a rovnako tak ako my majú v sebe naprogramovanú potrebu reprodukcie. Viem, že to sem nepatrí, ale mojim snom by bolo aby ľudia namiesto vzájomnej nenávisti a toho, aby žili v predstave že iba ten ich názor je jediný správny dokázali rešpektovať jeden druhého, prestali sa navzájom osočovať, závidieť si a hlavne pochopili že Dokonalý svet neexistuje (teraz nemyslím legendárny film Clinta Eastwooda z roku 1993). Ak raz ľudstvo dospeje do tohto momentu budeme si môcť konečne všetci SPOLU povedať "Dobre bude". A ak sa mi podarí presvedčiť čo i len jedného človeka o tom, že nie chváliť to, čomu verím ja ale veriť v to dobré, čo je v tom čo on sám považuje za zlé má zmysel budem si môcť povedať že som bojoval dobrý boj... ()

higuain

...aneb jak se z filmu, po kterém nejdříve neštěkl ani pes, stala nadčasová záležitost. Myslím, že každý, kdo to (stejně jako já) viděl poprvé již před pár lety, tak si ke svému původnímu hodnocení může v dnešním kontextu automaticky přihodit hvězdu navíc. Smekám za to, nakolik se Soderbergh a Burns dokázali trefit do reality. ()

Eldrick

Asi dalo Soderberghovi práci přesvědčit všechny ty známý xichty, aby hrály v tak béčkově vyzerající nudě táhnoucí se jak prasečí chřipka. Další Soderberghův naprosto nic neříkající prázdný výkřik do tmy. ()

fmash

Opakovat zde strokrát zaznělou výtku, že se jedná o profesionálně odvedenou nudu, by bylo nošením lišek do Syrakus. Ve filmu vše jede jako na drátkách, vláda se stará, po uznání lačnící pizizubý blogger není úplně zlý, ale svou hloupou nezodpovědnou š'touravostí způsobuje všem jenom problémy... Neuvěřitelné je, kolik známých tváří se dá pro takovou konvenční blbost zlákat. Ano, takhle nějak by to asi vypadalo. Za to jsou dvě. Třetí hvězdička je za ten šimravý pocit, který jsem měl, když jsem si říkal, že takhle by měl vypadat pěkně realisticky natočený zombie film. ()

dee-key

Tak jsem čekal, že třeba ta chřipka apokalypticky vybije půl světa... a nic. Utahaný nudný film o šíření nemoci a paniky s nádechem rodinného dramatu, aby se neřeklo. Jestli to ve mě mělo vypůsobit, že si teď budu mýt ruce pokaždý, když sáhnu na skleničku, tak se film minul účinkem. Horší tři. ()

sofiapetra

Mrazivě aktuální a hvězdně obsazený film. Je samozřejmě masochistické sledovat to zrovna teď (patnácty den viru v ČR), ale neodolala jsem. Též jsem neodolala a přečetla jsem si tady pár komentářů od lidí, co to viděli už kdysi - psali, jak u toho usínali a že jim to připapadlo málo akční. No, teď už by se dívali asi pozorněji. Ve filmu nakonec vakcínu našli... nezbývá než také spoléhat na chytré hlavy. ()

SonG

Zajímavý námět bez špetky inovace a nezáživnými postavami. Vůbec mi nevadilo, když se některé z postav něco stalo, protože mi film nedovolil vypěstovat si k žádné vztah. ()

ilemas

Děsně nezáživně natočené, k postavám jsem si nevypěstoval žádný vztah, bylo mě úplně fuk, kdo přijde další na řadu. Z Pata Démona se pomalu stává herec třetí kategorie, mám obavy aby neskončil jak Steven Seagal. Hlavně že odmítl roli Bournea, která mu docela sedla. ()

maverick10

Posadka umirajicich ci prezivsich pasazeru byla vybrana jen ze vsech tresnicek ruznych dortu! Avsak letadlo s napisem Contagion melo uz od zacatku potize s manevrovanim. On uz sam pilot ma problemy s rovnovahou svych letu, nekdy je na vysi, podruhe balancuje nad propasti. Tentokrat se spise priblizoval te propasti. Citove chladne, ucebnicove primocare a rutinarsky natocene. Jako by bez zajmu o nejake dramatictejsi strhujici zabery, jen chladne (do velke miry za to muze ledova hudba) suche, vyblite sceny z huby profesora rezie na FAMU. Remeslnici odvedli dobrou praci, ale postavili jen ledovou sochu, ktera se rozpusti a nikdo si na ni po case ani nevzpomene! ()

Jigy

Člověku zamrazí, když si uvědomí jak blízko je ke světové pandemii. Ale jinak průměrný a nikterak originální film, který nepřekvapí ale ani nazklame. ()

Fíla

Mé nadšení z prví půlky se vytratilo ve druhé. Film ve druhé půli provází impotentní děj. Zklamán jsem z toho že scénář dokázal dokonale zastínit herce. Snad jen Jude Law je výjimkou. Sice herecké obsazení hvězdné, ovšem film je příliš nespoutaný a rozjíždí se všude kolem do stran, jen nejde tou správnou cestou. 6/10 ()

easaque

další z řady katastrofických filmů, který ukazuje jak by se lehce šířila neznámá epidemie kvůli propojenosti v dnešním globálním světě. Soderbergh natočil tento thriller zajímavě a poutavě a hlavně nepůsobí hloupě, takže je docela přesvědčivý. Kdyby nedával takový důraz na problémy v samotné Americe, tak bych dal možná i 4* - teď mu musí stačit jen silnější 3*. V každém případě je lepší než většina televizních sraček na podobné téma. [ PŘÍBĚH: 2 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 1 /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

honajz2

Smrtící epidemie, která už v sobě skrývá pouhý virus a nic navíc. Smrtící epiemie byla "koukatelná", ale tohle je jenom virus, všichni umírají, parta vyvolených se snaží přežít. Postava jedna debilnější než druhá a už se jenom čeká na to, kdo přežije a kdo ne. Nuda. ()

BoredSeal

Repríza po deseti letech je za plný počet hvězd. Film má rychlé tempo, s hereckým obsazením zachází u Soderbergha tradičně lstivě, nepodbízí se vytvářením emocí a obsáhne asi všechny aspekty pandemie, které už dnes známe, včetně dnes už typické postavy zmrda ze sociálních sítí šířícího konspirace a bláboly. ()

lekr

Mistrovsky natočená polodokumetaristická utopie, která realisticky ukazuje jak by to skutečně vypadalo kdyby lidstvo zasáhla smrtící epidemie. Snímek se navíc vyvarovává všech žánrových klišé, fantastkních motivů a ani na minuty neztrácí tempo. Dokonalý casting, perfektní práce s velkým množstvím postav a jejich psychologií už jenom dotváří tento komplexní a estetický zážitek z filmu, ve kterém se skrývá mnohem víc než se původně zdálo. Soderbergh je machr! ()

M.i.k.e

řemeslně na výbornou zvládnutá záležitost,která i přes absenci "akčnosti" ve stylu např.Smrticí epidemie dokáže chytit a nepustit.Hodně tomu tentokrát napomáha určitá odosobněnost spolu s pro mě zpočátku rušivou a vcelku nepříjemnou hudbou i poměrně hvězdné obsazení,u kterého si ovšem divák nemůže být jist vývojem a je tak celkem zajímavé tipovat,kdo nakonec přežije.Škoda,že tímhle Soderbergh pravděpodobně nedokáže oslovit každého...80% ()

rakovnik

Pro mě hraný dokument o tom, co se děje při světové pandemii, ale nemohu přijít na to, zda se mi tím film o to více zalíbil, či znelíbil. Postavy jsou velmi sympatické, i v poměrně malých rolích se objevují věhlasní herci, kteří podávají parádní výkony. Líbí se mi zpracování děje na příbězích těch, kdo jsou "u toho", ve srovnání s obyčejnými lidmi. Obzvláště hezky je podána manipulace s veřejností ze strany mocných a médií, síla informací v naší době. Trošičku nelogicky je podle mě zasazena zápletka na závěr filmu. A ponaučení na závěr? Nekácejte lesy :-) ()

Hennes

Katastrofický snímek nepřináší v rámci obsahu nic nového, ale zpracování tady hodnotím velmi kladně. Vše je reálné a hudba dodává snímku tu potřebnou atmosféru. Herecky skvěle obsazený snímek, ale mohl být o něco akčnější a mohl i na závěr více gradovat. Jako by děj od určité chvíle stagnoval. ()

Virová nákaza ve filmech

Virová nákaza ve filmech