Nákaza

• USA Contagion (více)

Podnikatelka Beth Emhoffová se vrací ze služební cesty z Hong Kongu, kde se nakazí neznámým virem. Brzy onemocní i její syn Clark. Bethin stav se stále zhoršuje a o dva dny později se zhroutí s těžkými záchvaty. Její manžel Mitch ji odváží do nemocnice, ale žena přesto umírá. Patologové konstatují, že byl napaden mozek a centrální nervový systém meningo-encefalitickým virem. Zdrcený Mitch se vrací domů, a nachází syna Clarka mrtvého. Mitch je okamžitě izolován, ale ukáže se, že je vůči nákaze imunní. Se svou dospívající dcerou se pokusí odjet z města, ale národní garda jim v tom zabrání. Nastává chaos, nepracují sociální služby a objevuje se rabování obchodů a domů. Smrtící, vzduchem přenosný vir, který nemocné zabíjí během několika dnů, se rychle šíří po celém světě. Lékaři se snaží najít lék a minimalizovat paniku, která se šíří ještě rychleji než samotný virus. (TV Nova)

Silence

Chytlavý, inteligentní, výborně zahraný a tempo neztrácející snímek, kterému se dokonce daří celkem nerušivě zakomponovat do děje i "povinné" osobní linie. Soderberghův uvěřitelný (polo)katastrofický film ale postrádá trochu více té naléhavosti. Přestože v podstatě jde o soukromé drama několika postav na pozadí pandemie, v divákovi by silnější pocit, že opravdu jde o globální katastrofu s miliony obětí, určitě probudil větší napětí a obavy o postavy. A Contagion by pak v mých očích dosahoval téměř na vrchol bodové stupnice. 8/10 ()

Terva

CITÁT - Jak definujete význam slova lokalizovat ?....... Žralok natočený ve filmu (narážka na Spielbergerovi Čelisti) dokáže lidem na čas zabránit v koupání a vstupu do moře, ale varování na cigaretách o jejich škodlivosti nedonutí skoro nikoho přestat kouřit - tak nevím jak si lidé budou vysvětlovat slůvko kontaktní...... A další CITÁT - Je to polymorfní, ale vejčitého tvaru, což vypadá jako glykoproteiny, ale nic morfologicky patogenního......... Ještě jedna věta pro zajímavost : Blogování není novinařina, je to jen grafity z interpunkcí........ Docela se divím, že nás, lidstvo, něco podobného nenapadlo dřív. Zvlášť v dnešní době globalizace. A my ne a ne vyhynout !!!. Můj názor, že lidé jsou virus této planety tu docela sedí. Není tak lehké nás vyhubit. Virus se jen tak vyhubit nedá. Tento příběh ale vše svaluje na zvířata (netopýři a prasata). Což je dle mého jen důkaz, jak se paní Příroda (Gaya) snaží bránit virům v globalizaci. Ale už je asi pozdě. Ve své podstatě mě ten film ani moc nebavil. Příběh je sice dobrý, herecké obsazení z chybějícím hlavním hrdinou je také dobrý tah, ale obsah filmu mě neoslovil Je tak moc jednoduchý, že vlastně jen dokazuje, jak prachy dokážou hýbat světem. Přežijou jen ty nejbohatší. Protože ti jsou schopni zabít ty imunní. CITÁT - Mám taky své lidi. Všichni je máme........ Pak už to vše jede podle geometrické řady. Lidi umírají a lék nikde. Dochází jídlo a voda. CITÁT - Máte-li příznaky volejte 6121886336 - Pro nahlášení smrti nebo odstranění těla stiskněte jedničku........ Mezi tím vším lidským odpadem se najde i pár dobráků. Otázka však je zda jich bude takové množství, aby bylo jejich úsilí vidět. Celý příběh pak končí dnem prvním. Ta jednoduchost, z jakou se virus začne šířit je k zamyšlení. Proč se to vlastně nestává každý den. Průměrný snímek. ()

MoiJe

Zomreli miliony a vo mne to nezanechalo ziaden silnejsi pocit. Pevne verim, ze je to chyba filmu. // Počas Covid-19 pandémie som pozrela znova a okrem občasného "oh crap" stále hluché. Čo je ale najdivnejšie, až tu zisťujem, že už som to kedysi videla, počas filmu sa mi nevybavila jediná spomienka. ()

moviesfan

Měl jsem pocit, že vše je vlastně dobře natočené, zajímavé, herecky zvládnuté, ale pořád mi něco chybělo. Možná více napětí, vyhrocenosti (ne do přemrštěné míry), něco, co by mě vnuklo lepší zážitek z filmu. Přesto je Nákaza určitě dobrá podívaná. ()

JohnCZ

Tak trochu jiný film. Postrádalo to dynamiku, výraznější herecké výkony a propracovanější story. Přesto je ale Contagion hodně zajímavý snímek. Snaží se být hodně realistický, což se mu daří. Téma je zpracováno dostatečně děsivě a tak i výsledný dojem výborný. ()

m.krudenc

Výborně natočená polodokumetaristická utopie, která realisticky ukazuje jak by to skutečně vypadalo kdyby lidstvo zasáhla smrtící epidemie. Snímek se navíc vyvarovává všech žánrových klišé, fantastkních motivů a ani na minuty neztrácí tempo. Dokonalá výprava, perfektní práce s velkým množstvím postav a jejich psychologií už jenom dotváří tento komplexní a estetický zážitek z filmu, ve kterém se skrývá mnohem víc než se původně zdálo. Hezký film. ()

vurhor

Film o koronaviru... tak trochu. Akorát má jiné jméno, propukne skoro o 10 let dřív a je mnohem MNOHEM víc smrtící. Contagion je v podstatě obecné a téměř až epizodické vyobrazení toho, co se děje se světem, ve kterém propukne pandemie fiktivního viru, jež si během několika měsíců vyžádá více než 2 miliony obětí. Ten film jsem viděl už před lety, ale s onou momentální situací kolem korony bylo tentokrát druhé zhlédnutí o něco více zajímavější, protože se v něm daly najít různé paralely - fake news, vzrůstající panika, zdravotnictví v obležení, atd. Film vcelku obratně přeskakuje z jedné dějové linky určitých postav ke druhé, přičemž každá zastupuje jiný druh pohledu na celou nákazu. Díky tomu se tak prolínají osobní příběhy obyčejných lidí, kteří se s nákazou střetnou, s nezáviděníhodnou světovou politikou, která zase řeší, jak si s celým tím bordelem poradit. Ten minimalizmus a skromnost je ostatně také něco, co je na filmu nejzajímavější - není to žádná apokalypsa katastrofálních rozměrů, ale zároveň je patrné, že to také není žádná brnkačka, kterou by lidé mohli jen tak přejít. Právě díky tomu působí snímek v mnoha pasážích velice autenticky, přičemž kdyby ten koronavirus měl o něco větší mortalitu, tenhle film dává poměrně dobrou ukázku toho, jak by to nakonec mohlo dopadnout. I přes několik utahaných pasáží pěkná podívaná. Btw, a zase za to můžou netopýři! Slabší 4* ()

corpsy

Snímok, ktorý s nekompromisnou údernosťou ukazuje potenciálne možnú udalosť, znamenajúcu pre obyvateľov tejto planéty istú skazu. Bez nejakej spektakulárnej akcie, veľkolepých scén, len komorne a o to realisticky podané dielo, ktoré narába s citlivými aspektami okolo takejto pandémie ( napr. zisk ňuchajúce farmaceutiká atď ). ()

PauloZ

Po dlouhé době se nám představuje opět tématika celosvětové virové pandemie. Výsledek mohl být ovšem podstatně napínavější a lépe zpracovaný. Necelé 2 hodiny mi přišli hlavně ke konci dost utahané, některé věci na které jsem čekal, že se dořeší, se nedořešily a i přes celou řádku známých herců si mě to nepřiklonilo na svoji stranu a neudělalo to na mě moc velký dojem. Začátek je dobrý, ale pak se děj zbytečně rozvětvuje a motá. Scénarista si to asi uvědomil a velmi rychle to ukončil dnem 1. ()

Ten Druhy

Chýbala tomu rotácia, centrálna os, silný príbeh, ktorý by to celé stmelil a postava s osudom, s ktorým by sa dalo identifikovať. Veď tu gradujú iba počty ľudí, ktorých skolila nákaza! Divák je zahlcovaný množstvom informácii, ale dostáva iba úlomky skutočného dramatu. Postavy, o ktorých som si myslel, že zohrajú dôležitú úlohu (G. Paltrow, K. Winslet) exli skôr než sa stihli výraznejšie prejaviť. Neupieram filmu surovosť realistického zobrazenia pandémie, ale aj tá je záležitosťou niekoľkých svetlých momentov. Soderbergh si zrejme naložil veľa, aj s tými ťažkými hviezdami to jeho loď ťahá dole. ()

Marsik

Z počátku to vypadalo, že se bude jednat spíše o vědecký film, který by se měl vysílat na Discovery Science, apod. Nicméně film se poté atraktivně rozjížděl, známé tváře se před kamerou v rychlém tempu střídaly a díky povedenému hudebnímu doprovodu se podařilo divákovu pozornost udržet až do závěrečných titulků. Samotný závěr (Den 1) mě velmi potěšil. Bylo tedy dobře vidět, jak celá epidemie vlastně vznikla. Prozatím dávám pouze 3 hvězdičky, ale věřím, že po druhém shlédnutí půjdu s hodnocením nahoru. 69% (with J.) ()

ConanVJ

Takový průměrný film o šířící se epidemii a osudech několika lidí. Bohužel mi některé příběhy jednotlivých postav přišli nedotažené a to i přesto jaké to má herecké obsazení. Když by se pominuly příběhy jednotlivých postav, tak má film zajímavé téma a vyobrazení šíření epidemie vypadá dost realisticky. Na to je kladen důraz už od prvních umírajících, přes zatajování šířící se epidemie vládou až po rabování a dalších věcech. Celkově bych to ale hodnotil jako průměrný film, ktrerý mě díky kladům co jsem psal udržel v napětí až do konce, kdy jsem čekal jak to dopadne. Za mě 60% :) ()

hous.enka

Další z filmů o (vše)mocné Americe a o tom, jak Američani našli nejlepší řešení. Skvělí herci se snaží seč jim síly stačí a výsledkem je docela podařený katastrofický film, kde pár největších hereckých es zemře pod vlivem nákazy. Ač příliš nemusím tyhle katastrofické filmy o smrtících virech, tenhle film mě bavil - nepopírám, že převážně kvůli svému obsazení. Ale to byl asi účel. ()

FFilipCZ

Jsem velice překvapen. Výborně natočený snímek, skvělé herecké obsazení, které mi tam přesně padlo. Soustředěnost na jednotlivé postavy a ne jen na děj chválím. Další "+" také za závěr, který je sice krátký, ale odzbrojující. Tohle není žádný sci-fi utopistický snímek - tohle se opravdu může stát a měli bychom si uvědomit, jak málo k tomu stačí. ()

spaceboyCZ

Po strance perfektne odvedene prace je to spicka. Zel ani tolik svetobornych hereckych jmen nezvladne uhrat koncert s podprumernymi notami tak, aby z nich udelalo neco extra... Nejvetsi problem celeho pribehu je, ze to zasadni a nejlepsi a nejemotivnejsi se stihne odehrat behem prvni pulhodiny...pak uz cely film jen dojizdi na volnobeh... ()

selfesteem

Jeden z nejlepších katastrofických filmů, které jsem měla možnost vidět. Jak se všichni báli konce světa, proč by to měl být nějaký zbloudilý meteorit? Mohla by vypuknout obdobná světová epidemie a bylo by po srandě. Tento film mi s přehledem umožnil představit si hrůzu, co by následovala. Člověk je tvor společenský (a to se za takových okolností příliš nevyplácí), ale také sobecký, neohleduplný, a když jde o život, nezná bratra. Film nabídne několik opravdu výživných scén a rozhodně mě nenechal vydechnout až do konce, a že by mě tedy zrovna konec uklidnil ... Mrazivé a vysoce efektní. Ještě teď je mi nějak divně. ()

Virová nákaza ve filmech

Virová nákaza ve filmech