Nákaza

• USA Contagion (více)

Podnikatelka Beth Emhoffová se vrací ze služební cesty z Hong Kongu, kde se nakazí neznámým virem. Brzy onemocní i její syn Clark. Bethin stav se stále zhoršuje a o dva dny později se zhroutí s těžkými záchvaty. Její manžel Mitch ji odváží do nemocnice, ale žena přesto umírá. Patologové konstatují, že byl napaden mozek a centrální nervový systém meningo-encefalitickým virem. Zdrcený Mitch se vrací domů, a nachází syna Clarka mrtvého. Mitch je okamžitě izolován, ale ukáže se, že je vůči nákaze imunní. Se svou dospívající dcerou se pokusí odjet z města, ale národní garda jim v tom zabrání. Nastává chaos, nepracují sociální služby a objevuje se rabování obchodů a domů. Smrtící, vzduchem přenosný vir, který nemocné zabíjí během několika dnů, se rychle šíří po celém světě. Lékaři se snaží najít lék a minimalizovat paniku, která se šíří ještě rychleji než samotný virus. (TV Nova)

Jordan

neviem, ako to robí, no robí to s ľahkosťou, no pritom dokáže postupne, až hypnoticky prenikať dovnútra - popis, ktorý by sedel na jarmuscha, akurát sa pohybujeme v maintreamovom žánrovom filme 21. storočia... tento film je asi najkomplexnejšia "štúdia" nákazy/epidémie, aká doposiaľ na filmovom plátne vznikla. keď som sa pýtal, kto je (spomedzi všetkých postáv, figúr a charakterov) hlavný hrdina tejto mozaiky, dopracoval som sa k nevyhnutnému záveru: je ním samotný vírus MEV-1; okrem toho ma na tomto filme najviac bralo: krása marion cotillard, hudba cliffa martineza (ktorá je kraftwerkovská, hypnotická a skvelo stupňuje dusivú atmosféru) a herecké výkony asi všetkých zúčastnených... a záver! ()

Anderton

Tak aj Soderbergh sa zviezol na módnej vlne katastrofických filmov. To, že sa nebude jednať o trikový veľkofilm, je jasné, na to je príliš osobitým režisérom. Snaží sa pomocou hereckého umenia viacerých megahviezd pôsobiť autentickým dojmom, čo sa mu väčšinu filmu darí a nikdy nenudí. Časy, keď sme si mysleli, že dokáže zábavne natočiť aj montáž plastových okien, sú preč, Nákaza je príliš chladná. Dilemu, či dať 3 alebo 4, vyriešila záverečná All I want is you od U2. ()

Carol Pifková

Sama sebe sa dosť čudujem, že po tej nevýslovnej nude som dala tomu až 3*. Dôvod bol možno ten, že ako keby to bolo filmové vyobrazenie hry Plague Inc. Nákaza je dôkazom, že aj keď má film dobré herecké obsadenie tak ako celok to môže stáť za hovno. ()

Frajer42

Tak konečně vím, kde vzali tvůrci současné corona taškařice inspiraci. Tahle Soderberghovina mi každopádně moc do noty nesedla. Nejvíce mě zřejmě sral divný scénář, kde kupříkladu linka s novinářem byla z hlediska děje úplně zbytečná, protože nikam nemířila. Jednotlivé postavy zahrály co bylo třeba, ale tak nějak nezaujatě. U podobně orientovaného snímku bych očekával, že se mnou alespoň lehce zatřesou emoce, ale i když lidé padají jako hrušky, tak mi jejich osudy byly zcela lhostejné a vlastně jsem fandil samotné nákaze. Vše bylo šíleně zkratkovité a jednotlivé linky nebyly vůbec rozvinuté, takže tu ve výsledku máme tuctový snímek o tom, kterak netopýr naprcal prase a dal vzniknout smrtící nákaze. 2 kousky. ()

Kothy

Zajímavý film o nákaze, která postihne celý svět. Ukazuje tuto událost bez zbytečných emocí. Celé to sledujeme pohledu několika lidí. Nemoc prostě přijde, zabije asi 140 milionů lidí a zase odejde... V současné době je to dost aktuální. ()

boshke

No jo, no jo, taky jsem se přidal do klubu "Pojďme se podívat, jaká byla vize koronavirové krize v roce 2011". Ač bych to asi bez doporučení mé drahé sestry neudělal... Námět super, ale trestuhodně promarněný. Ač jsem měl pocit, že atmosféra tak první čtvrtiny filmu byla vytvářena hlavně sugestivní hudbou (taková ta hudba, ze které byste byli napjatí, i kdyby k ní byly obrázky skotačících štěnátek), tak atmosféra byla. Děj se však po tomto slibném úvodu podivně rozplizne a člověk se nedokáže ubránit pocitu, že se posouvá od ničeho nikam; pokud to vůbec pohyb byl. Až se člověk diví poměrně hvězdnému obsazení. A nesmí samozřejmě chybět zfanatizovaný rabující dav. Nalijme si však čistého vína, ony by záběry lidí, jak sedí doma na zadku a při cestě do Billy si vezmou roušku, asi tolik neprodávaly... 50% ()

AllShallFall

Přijde mi to jako vysoce propagandistický film. Vzniklo to v době po virech koronavirus SARS (2003), ptačí chřipce (2005), kdy následovala mexická prasečí chřipka (2009). Všechny tyto "vysoce epidemiologické viry" se ale bohužel nechytly nejen jako viry, ale i jako strašák terorizující dnešní společnost. Tak se natočil tenhle film, hvězdně se obsadil, aby měl sledovanost a ukáže se světu, co se vlastně může stát, pokud by byla světová nákaza. Pomineme-li fakt, ze vlastně viry hroznou nejsou, jenže to běžný divák (hloupá ovce) neví, bude hltat příběh plnými doušky a bude brát film, jako nadčasový. Ano, narážím na Koronavirus SARS 2 - Covid 19. Tento film, jak jsem zmínil, je propagací epidemií a pandemií, které na nás ušil globální politický systém. Vir, jako nástroj na vyvolávání strachu ve společnosti, k otevřené ruce a možnostem měnit zákony, vydávat nařízení a omezovat tak svobodu člověka a držet ho na řemenu, poslušně, jak se sluší a patří. Živná půda pro existenci kapitalismu. Strach. Dnešní události tomu nasvědčují. A čím se vlastně liší tento film od dnešní uměle vytvořené situace? Snad jen tím, ze v reálném životě ty viry, co po planetě chodí možná milióny let, vlastně hrozbou nejsou. Imunitní odpověď na ne existuje. Kdyby ne, živočišné druhy by vymíraly a na planetě by zůstal už jen vir. Tohle ale záměr přírody není a nikdy nebyl. Účel existence viru je regulovat světovou populaci. Ne ji vyhladit a nahradit sám sebou. Taková věc není možná. Jelikož by za několik tisíců let nemohl žít ani ten vir. Protože by neměl hostitele. Shrnu to všechno a napíšu to takhle. Kdyby tento plně judaiozovaný režim neplodil tyto "virové hrozby" světu, film by to byl velmi zajímavý, krutý a katastrofický. Bohužel vzhledem k situaci se tomu jen směju. Čistá propaganda toho co bylo, nezabralo a toho, co bude následovat - dnes - už se stalo. ()

teutates

Soderbergh tu svou práci pokaždé jaksi odvede, taky pokaždé sežene hafo zvučných jmen, nooo ty jeho filmy mě osobně přijdou takové, jak bych to řekl a neurazil, že? Takovééé studené. Tohle je má práce a to dělám, ale nebaví mě to, asi tak... nejspíš se pletu, no ty jeho "snímky" na mě tak působí, chybí mi kus srdce, ehm... Nákaza se mi líbila, nedovolím si dát méně než 6/10, protože kosila všechny kolem sebe bez rozdílu národnosti či věrovyznání, ale taky mě srala, protože opět někoho omlouvala. Všechno to děláme vlastně kvůli Vám, protože kdesi tam v dáli nějaké prase sežere netopíří hovno a my chudaci pak tady v USA umíráme. Farmaceutické společnosti se jen snaží pomoct, a to že ten proces je tak zdlouhavý, je ne proto že kazdému kolem jde jen o prachy, ale proto aby to bylo bezpečné... ach jo, opravdu Stevene? ()

swamp

Steven Soderbergh nám zde předhodil dle mého dosti reálnou ukázku toho, jak by se věci mohly dít, kdyby došlo k něčemu podobnému. Jsem rád, že se vyhnul přehnaným konspiračním teoriím, povýšil tak snímek ještě trochu výše. Výborné herecké výkony, mrazivě odvyprávěné. ()

Ant

Čtyři hvězdy už jen za ten nepříjemný paranoidní pocit, který ve mně ten film vzbudil. Možná bych uvítala, kdyby se příběh soustředil spíše na jednu rodinu/postavu, ale pak bychom tu asi měli epidemiologickou verzi Války světů. Každopádně zajímavý film, který nic nepřikrášluje. 3,5* ()

predators

Nemohl jsem se zbavit pocitu, že sleduji dokument o vymydlení lidské populace. Prostoru pro nějaké ohromné herecké výkony bylo poskrovnu a tak vyzdvihnu především hudební doprovod a místy, ale opravdu jen místy vyšpičkovanou atmosféru. 60% ()

cukorek

Davová psychóza, rabovanie a anarchia zapríčinená epidémiou, už bola sfilmovaná viac krát a aj lepšie. Bolo tam aj pár oku lahodných záberov a emociálnych závanov, kiež by ich bolo viac. Zdalo sa mi veľa rozpracovaných príbehov jednotlivých ľudí, ktorým osud určil spoločnú cestu a to tým, že stratili svojich blízkych. To malo asi aj za následok, že ani jedná postava z hviezdneho obsadenia nezažiarila. Súčasťou bola aj reálna kresba dnešnej doby, kto z nás dostane v prípade ohrozenia ľudstva prvý záchrannú protilátku. " ten kto má peniaze a konexie " Číslovanie dní a postup odhaľovania bol zaujímavý, ale objasnenie zrodu nákazy som očakával inou formou. ()

silentname

Trošku som si to ešte preberal v hlave, aby bol finálny rating čo najpresnejší mojim dojmom. "Contagion" si tohto roku získava veľkú dávku popularity a je to celkom pochopiteľné. Ja som film v čase keď vyšiel nevidel a dostal som sa k nemu až práve včera. Takže môj komentár nebude obohatený žiadnou nostalgiou. Myslím si, že Steven Soderbergh tu nechcel vôbec točiť žiadny veľký blockbuster. Išlo mu len o to čo najlepšie zachytiť ako sa môže svet zmeniť, pokiaľ ho chytí takáto pandémia a medzi ľuďmi sa začne šíriť panika. A myslím si, že všetci to už trošku vidíme aj u nás. Najmä je ukážkovo vidieť, že keď nastane podobná situácia, tak najrýchlejšie sa riadime vlastným egoizmom a sebectvom. Nemyslíme na to, že iní ľudia budú potrebovať zásoby. Nemyslíme na to, že na internete zneužívame celú situáciu a vymýšľame si klamstvá. Dôležité je to čo chceme mať teraz hneď. A musíme myslieť na to, aby sme mali všetko. Jasné. A je to tu rovnako dobre ukázané. Vo filme je niekoľko dobrých prekvapení, ktoré ma dostali. Ako príklad by som mohol uviesť príbeh doktorky Mearsovej. Tam som sa dočkal niekoľko poriadnych prekvapení a rozhodne zapôsobili. Matt Damon je absolútne excelentný. Ani raz som nemal pocit, že by sa potreboval nejako pretvarovať. Veril som mu každý jeden moment. Celkovo som mal pocit, že herecké výkony fungujú na všetkých frontoch. Film má aj dostatočnú dávku emócií na to, aby sme cítili záťaž situácie, no nie je ich toľko, aby to začalo pôsobiť melodramaticky. Film si podľa mňa našiel dobrý balans. Okrem toho sa tu veľmi dobre ukazuje ako rýchlo sa môže takýto vírus začať šíriť. A potom je tu aj epilóg, ktorý zase výborne ukazuje ako to celé môže začať. A stačí pritom malá zmes náhod a problém je na svete. Nie všetko je ale úplne zvládnuté, aby som bol stopercentne spokojný. V prvom rade som dúfal, že Alan bude potrestaný za svoje činy, no to sa nestane. A takisto si film vezme na seba veľké množstvo dejových línií a potom ich nestíha všetky dostatočne dobre sledovať. A niekedy si počas filmu uvedomíme - "hej, čo sa deje s touto postavou? Nevideli sme ju už dobrých 45 minút." A hoci sa k tomu neskôr film vráti, chvíľku to pôsobí ako keby naozaj na niektoré momentky úplne zabudol. Čo sa týka dcéry Matta Damona, tak hoci si jej reakcie v situáciach viem veľmi dobre predstaviť, je tu trošku posadená do role stereotypu. Ale dokážem ju pochopiť. Aj jej frustráciu, zlosť a strach. A snaží sa napriek všetkému čo sa udialo stále žiť ďalej. Ako celok ma film príjemne dostal a prekvapil. A v danej situácii je to asi skutočne dobrá voľba na filmový večer. Čeknite si ho a uvidíte sami. Hodnotenie: B+ ()

PetrPan

Zhlédnuto v rámci zlepšování nálady a zabíjení času v této nevšední době. Původní komentář o ničem smazán. Tento nebude lepší. Účel splněn napůl, zkratkovité podání pandemie nevyvolávalo žádné emoce, natož asociace. Soderberghovi se absolutně nepodařilo vystavět mrazivou atmosféru beznaděje, díky níž by se z tohoto filmu dalo dnes i posrat. Dobrý a jak jinak než zkratkovitý konec celé poselství pak definitivně háže do hajzlu. Dokonce se ani nekonalo žádné ale a pozor. Záměrně chladné a nuceně civilní podání dalo možná sem tam vyniknout tomu či onomu herci, ale MEV-1 tedy rozhodně ne, a to jsem ho čekal v hlavní roli. Takže na zabití času dobré stejně jako lecjaká komedie, s náladou to nedělá nic. Tak asi zkusím 28 dní poté.. ()

Bachy

Na půl cesty. Nákaza dokáže vtlačit do hlavy ten hnusný pocit, že se okamžitě musím jít zhygienovat a okamžitě se musím přestat dotýkat všech lidí. Nicméně Soderberg má i několik momentů, kdy jsem nepřemýšlel nad tím, jaké to bude až nákaza opravdu přijde, ale nad tím, jaké to bude až film skončí. Popisně perfektní, nicméně na mne občas až příliš neosobní. ()

eLeR

A mňa to veru bavilo ... zaujímavé spracovanie, slušné tempo, výborná muzika (Cliff nikdy nesklame) a účasť hereckých hviezd mi bola v podstate ukradnutá .. myslím, že film by účasťou neznámych, ale dobrých hercov, na svojej kvalite nestratil. ()

Chrustyn

Soderbergh, který slavil největší úspěchy s filmy "Traffic" a "Erin Brockovich" se v poslední době uchýlil do ústraní a točí filmy, o kterých většinou ví jen jeho skalní fanoušci (Che Guevara) nebo vůbec nikdo (Dívka na přání). Teprve "Nákazou" se opět zviditelnil. A je to jen dobře, jelikož nám přinesl nejen hvězdně obsazený (Soderbergh má nejspíše nějaké zvláštní metody nebo esa v rukávu, protože jenom on dokáže do jednoho filmu získat tolik známých tváří) ale hlavně skvěle natočený, napínavý a bezkonkurenčně atmosferický thriller, o tom co dokáže způsobit neznámý virus. Nečekejte žádné velké davové scény ale spíše komorní film zaměřující se na jednotlivé postavy, z nichž každá má svůj vlastní prostor a prakticky žádná není hlavní (snad jen Matt Damon má o něco více prostoru než ostatní). K tomu ještě profesionální režie, skvělé herecké výkony, padnoucí hudba a povedená kamera a je tu film, který šlape jako hodinky. Trailery mnoho neslibovaly ale v mých očích se jedná o jedno z největších překvapení, které jsem za poslední dobu viděl. ()

klerik

Opäť zaujímavý Soderbergh. Nákaza nie je až taká artová, ako mnohí tvrdia. Má klasické prvky blokbasterov - niekoľko postáv, od bežných bezbranných ľudí až po vedcov riešiacich krízu, je tu láska, nevera, mediálny boj. Lenže pri porovnaní s "klasickými" filmami typu KMEŇ ANDROMEDA ide o značne nekomerčný kúsok. Situácia sa prehlbuje a naťahuje v skvelej paralele s šírením vírusu, všetko je šedivé depresívne. Napätie počas riešenia situácie narastá, ale nie je tu ani náznak nejakého nadšenia či oslavy úspechov... Soderbergh opäť šikovne reflektuje aktuálne témy a pri tom sa im priamo vlastne nevenuje... ()

SeBig

Tak když teď řádí ten korona vir, tak sem si chtěl pustit něco tématickýho. Problémem bylo, že geblo málo lidí a všichni se tam chovaj jak dementi..jen ten Damon byl okey, ikdyž z takový ztráty byl okey až moc. ()

mcb

Precizně sterilní film jako dezinfikované gumové rukavice. Žádný děj, žádné pointy, žádné emoce, žádný hlavní hrdina. Jen chladné znázornění rozšiřující se globální pandemie a její odraz ve veřejných sférách. Odpudivá vizuální stránka skvostná, stejně jako odcizený soundtrack Cliffa Martineze a destrukce diváckých očekávání, trocha hollywoodského balastu by však neuškodila, i když chápu, že rozhodně šlo o záměr. V osmdesátých letech lidé měli žraloka, teď jim bohatě postačí jejich vlastní ruce. Stevene, těším se na Haywire. ()

Virová nákaza ve filmech

Virová nákaza ve filmech