Detektiv Emmet Fields (Luke Evans) je povolán k případu brutální vraždy dvou žen. Při pátrání zjistí, že zločin se až moc podobá smyšlené vraždě, která byla do detailu popsaná v povídce spisovatele Edgara Allana Poa (John Cusack). Předvolá tedy tohoto sociálního vyvržence k výslechu, ale zatímco je Poe ve vazbě, dochází k další strašlivé smrti - opět inspirované jedním z jeho příběhů. Fields tedy vyzve Poa, aby mu pomohl zastavit toto krvavé šílenství… (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

Hennes

Edgar Allan Poe, je minimálně v knižní podobě zárukou kvality. Tento film má svoji atmosféru a jako detektivka z temného prostředí je opravdu povedený. Začátek mě trochu děsil, ale snímek se rozjede a svižné tempo si pak udrží. John Cusack se do role výborně hodil a vžil, odvedl velmi dobrý výkon. ()

rakovnik

Protože znám povídky E. A. Poea, dost jsem se na tento film těšil. Zaujalo mě prolínání autorova života s jeho výtvory, takže nakonec vznikla mysteriózní detektivka. Díky skvělému hlavnímu protagonistovi jsem odpustil příběhu několik momentů, které postrádaly logiku, nicméně film je jako celek zábavný a přes svoji poměrně dlouhou stopáž nenudí. ()

Martin741

Reziser James McTeigue /V for Vendetta/natocil tentokrat len priemernu detektivku. Tempo to ma len obcas, nuda zase dostala neprirodzene vela priestoru, dialogy len priemerne. Rovnako sedivy, sivy priemer je aj tento film, Luke Evansa mam na haku, ale nezachranil to ani John Cusack /V Kuzi Johna Malkoviche/a ani Brendan Gleeson /Braveheart/. 58 % ()

Vyhy

Rozhodně podhodnocené a nedokážu si představit, jak lépe by se daná žánrovka mohla natočit. Mysteriózní krimi příběh okořeněn brutálními vraždami na motivy Poe, který tam sám s detektivem poletuje a snaží se vraha chytit. Tady se mi trefili na strunu... ()

shyster

50%. Musím hned zkraje říct, že mě Havran příjemně překvapil. Podle trailerů jsem očekával variaci na Sherlocka Holmese od Guye Ritchieho, po první půlhodině zase směs Z pekla a Ospalá díra. Nevím, čím to bylo, že mě to tak zaujalo, když vezmu v potaz, že detektivní zápletka je velice idiotsky napsaná a film nás musí brát za ručičku, že John Cusack je na herecké dovolené. Možná to budou nádhernou Alice Eve. Nevím. ()

O´Neill

Dobře zvládnutý thriller se skvělým Johnem Cusackem, kterému zdatně sekunduje Luke Evans. Svižné provedení, mysterióznost a skvělá hudba jsou právě lákadlem Ravenu. Když k tomu přidáte skvělé herce dostanete pěknou 75% záležitost. ()

selviskhed

Vzhledem k tomu, že se Zack Snyder v poslední době věnoval dvěma filmům s ratingem PG-13 resp. PG je režisér James McTeigue asi největším současným odborníkem na digitální krev - viz. jeho předchozí film Ninja Assassin a povídka Jáma a kyvadlo zde v Havranovi. Jinak jsem evidentně fanouškem filmů, ve kterých psychopatický masový vrah esteticky aranžuje mrtvá těla svých obětí (Se7en, Muži kteří nenávidí ženy, ale třeba i Andělé a démoni) a k tomu všemu mám navíc chuť si některé z těch Poeových povídek přečíst. ()

Pugo

Toto si Poe nezaslúžil. Namiesto temného a mrazivého thrilleru s tiesnivou atmosférou a presným vyobrazením vtedajšej doby na spôsob "From Hell", sa mi dostalo absolútne prehrávajúceho Cusacka s čudnými replikami, nelogických motivácii postáv s klišovitým dejom založeným na asi troch/štyroch poviedkach. Samozrejme, hlavný antagonista unikne zo všade a je len prepnutým fanúšikom (ooo, aké originálne). Absolútne nevyužitý potenciál, lepšie by bolo možno spracovanie na štýl "Abraham Lincoln: Vampire Hunter". ()

bourec

McTeigue zatim svou flmografií atakoval průměry,nebo v případě Vendety i lehký nadprůměry,Havran je ale jeho jednoznačně nej film.Temně vytvořený město(trochu podobnosti s filmem Z pekla),depresivní atmoška,celkem povedeně natočený vraždy,a i herecky to neni špatný.80%. ()

Nach

Atmosférou velice podobné filmu Z pekla. Což je velice atmosférický, dobře zahraný film, mnohými chválen, ale mou maličkostí kritizován za přílišnou zdlouhavost. Havran je na tom opačně. Nepůsobí dle mého zdlouhavě (herecké výkony má ale kvalitní), ale atmosféru nemá tak promakanou a stísněnou, jako právě snímek Z pekla. I tak se jedná o kousek, který zavrhovat nebudu a moc rád se na něj opět opakovaně podívám. 70% ()

cariada

Spisovatel co píše povídky je svědkem toho jak někdo vraždí podle jeho předloh a je nucen s tím vrahme spolupracovat aniž by věděl kdo to je, neboť má jeho snoubenku. Ponurá atmosféra, kdy je to kdo z koho? Je vidět že když se do toho pustí amíci se španěly stojí to za to. ()

Streeper

Film je dobře natočený, ale představovala jsem si ho více napínavější. Vraždy jsou skvěle promyšlené, díky povídkám Edgara Allana Poea, ale chyběla tomu taková ta jiskra, která mě vždy na filmu upoutá. Ovšem atmosféra a herecký výkon Johna Cusacka je skvělý. ()

enjoi

I když se děj odehrává v Marylandu, nemohl jsem se zbavit dojmu, že koukám na viktoriánský Londýn. No ale zpátky k filmu. Téma mělo určitě velký potenciál, Povídky od Poa jsem četl a těšil jsem se, jak že se s tím McTeigue popasuje. Vyšel z toho klasický americký akční thriller. Celý havran je tak „sherlockovský“ (teď myslím toho Sherlocka s Downeym juniorem), až se může zdát, že je to jakési jeho velmi volné pokračování. Ale co, mně se Sherlock líbil, takže nevidím důvod dát 70 % i Havranovi. Ale nemůžu říct, že jsem od filmu nečekal víc. ()

bukowski83

Nu což očekáváni splněno asi jen tak z poloviny, na můj vkus to bylo málo atmosferické a potenciál Poeovy smrti zůstal nevyužit. Chybělo mně větší tajemno a taky trocha toho strachu, příběh je nedotažený a spousta nelogičností rozčiluje v průběhu celého filmu. Cusack taky nepředvádí nějaký extra výkon a do role mně ani za mák nesedí, jinak snímek který se z hlavy vytratí krátce po shlédnutí. ()

dubinak

Uhrančivější to být mohlo, to bezesporu. Ale jsem strašlivě ráda, že si Američané vzali na mušku zrovínka Edgara, mého nejoblíbenějšího spisovatele, od kterého jsem měla tu čest, číst povídky tak famózní a hrůzostrašné. Joh Cusack mi ale na Poa moc nesedl a podoba vzhledu tam byla velice mírná. Poté bych chtěla upozornit na až příliš velkou fikci, kde jediné, co spojuje Poa s tímto filmem, je fakt, že v něm ztvárnili jeho samotného a motivy jeho už tak záhadných povídek. Celé to působí trochu jako "laciná" kriminálka z tehdejší Ameriky s nádechem Jacka Rozparovače. Mimo jiné, před zhlédnutím doporučuji si přečíst alespoň pár jeho fantastických povídek. ()

Lanark

Tváří v tvář skutečnému kyvadlu i Poe ztrácí řeč. Zde nachází se jáma většiny pokusů o zfilmování literatury. Kouzlo lidské imaginace je totiž nejsilnější, když je zraku skryté. Poe však hraje Cusacka výtečně! :) ()

snob

Ohavně byly zahrány hlavně Púovy emoce. Cusack je všechny odehrál podle stejného metru. Pootevřenými ústy. V divákovi tak byly vyvolávány myšlenky na to, že Pú musel být buďto mírně debilní, nebo musel nosit v nose polypy a bez pootevřené pusy se udusit. Pootevřenou pusou a mdlým pohledem řešil Cusack rozbroje s potenciálním tchánem, únos potenciální nevěsty, veselí na vyšetřovně i zamilované pohledy. Jediný přínos, který film provázel, byla informace, že Alice Eve má ňadra a že ta ňadra jsou asi hezká. Což nelze říci ovšem o celé Alici Eve. ()

annihilation

Literaturou neposkvrněná duše možná snímek může hodnotit jako docela ucházející a místy napínavou detektivku, ale pokud jste Poa četli, ne-li přímo jeho knihy zbožňujete, zklamání nejspíš bude na místě. Je sice vidět, že tvůrci pročetli umělcův životopis, povídky i básně, ale i pár faktických nedostatků pohřbí skutečnost, že díla úplně pomíjí a používají je jen jako nástroj, který má posouvat příběh dál. Je sice pravda, že postavu Edgara Allana Poa velmi dobře ztvárnil John Cusack, který je nejen talentovaný, dokonce se i na roli neobyčejného spisovatele velmi hodil, snad i této postavě přináší dosud nepoznaný charakter, ale ve scénáři visí něco, co jeho postavě bere smysl - arogantní reakce, vzletné výstupy a láskyplná vyznání se přímo příčí představě spisovatele, který musí hledat inspiraci v pitvání mrtvol. Pokud chtějí tvůrci stavět film pouze na hlavní postavě, o což v tomto případě šlo, protože zbytek rolí je téměř nevykreslen, musí ji více propracovat, věnovat se jejím pohnutkám, nechat diváka uvěřit, že jde o reálného člověka a ne o uměle vykonstruovanou figuru, jejíž magnetismus spočívá v tom, že cituje ze svých vlastních knih. Je chyba ohánět se talentem Poa, když nemáte stejně dobrou fantazii, smysl pro dekadenci a nejste vyzbrojeni perfektní dedukcí. Všichni od něčeho tak křiklavého jednoduše budou očekávat silný zážitek a ne jen jednoduchou zápletku s použitím několika povídek, jednu jedinou kloudnou dedukci od samotného pana P. a jeden jediný nápad, který není už od začátku zcela předvídatelný. Film plave sám v sobě a nechytá se břehu, od všeho má kousek, ale víc už nic. ()

C0r0ner

Sice to nebylo tak temné a promyšlené jak jsem čekal (co taky jiného po V jako Vendeta?), ale inspirace Poem byla samozřejmě trefou do černého a celý film měl hodně slušnou atmosféru a dobré tempo. Technicky to nebylo nic převratného, ale na jedno podívání to byla rozhodně dobrá volba, kterou jsem od toho očekával. 80% ()

Režisér To a drákulovský prequel

Režisér To a drákulovský prequel

09.09.2017

Trend filmů o spisovatelích, kteří v podstatě zažívají svůj vlastní román, ještě neskončil. Možná si pamatujete romanci Vášeň a cit s Jane Austen nebo Havrana s Edgarem Allanem Poem, no a teď se… (více)

Špionážní mimozemská invaze

Špionážní mimozemská invaze

06.09.2014

Jovovich prchá před teroristy a ex-Bondem

Jovovich prchá před teroristy a ex-Bondem

10.10.2013

Netěšte se, neznamená to, že další Resident Evil nebude. Bude, šestka se připravuje a její premiéra je stanovena už na podzim příštího roku. Milla ale nezahálí a po právě natáčených Expendables 3 a… (více)

Cusack je Poe

Cusack je Poe

31.08.2010

John a Edgar Allan – to jste si určitě domysleli. Zdá se, že slavný básník a jeden z otců moderní detektivky a hororu je v podobné situaci jako Dracula – plánuje o něm film úplně každý. Sylvester… (více)