Detektiv Emmet Fields (Luke Evans) je povolán k případu brutální vraždy dvou žen. Při pátrání zjistí, že zločin se až moc podobá smyšlené vraždě, která byla do detailu popsaná v povídce spisovatele Edgara Allana Poa (John Cusack). Předvolá tedy tohoto sociálního vyvržence k výslechu, ale zatímco je Poe ve vazbě, dochází k další strašlivé smrti - opět inspirované jedním z jeho příběhů. Fields tedy vyzve Poa, aby mu pomohl zastavit toto krvavé šílenství… (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

Genero

Havran seznamuje mého zvídavého a poetického ducha ponurou, zábavnou a zaručeně autentickou formou s posledními dny Poeova života a vysvětluje, proč ho tehdy toho nevlídného rána našli v parku vykropeného, pochcaného a úplně tuhého. Jsem malinko smutný, že zcela opomíjí jeho životní trampoty okolo lásky k třináctileté manželce a k opiu. Zaujal Luke Evans, který jako zarputilý a bystrý detektiv dedukuje o stobrko, ale ani Cusack nezůstává pozadu (zde se zásadně rozcházím s kolegou Cervenakem) a v roli Nicolase Cage v roli Edgara Allana Poea předvádí odzbrojující výron a kvalitní tupé. Na dvě hodiny je to dostačující náplast na manželčinu procítěnou migrénovou etudu a protože mě navíc básnické střevo políbilo na čelo, dovolím si ještě jako přídavek připojit romantický verš z vlastní dílny: Havrane, dím, elce pelce, táhni třebas do prdelce... a víckrát ne. ()

Gwaihir

Díla některých autorů svádí k myšlenkám nejtemnějším, a právě proto je střetnutí básníka s realitou vlastních smyšlených příběhů poměrně zajímavým námětem vyžadujícím pro své ztvárnění vysokou míru promyšlenosti, jejíž záblesky je možné v tomto snímku spatřit pouze místy v rozestoupivším se mlžném závoji pochmurnosti nesoucí se celým jeho dosti krvavým a víceméně napínavým dějem. 55% ()

maseer2

z prstu vycucaná slátanina, která je odfláknutá po všech stránkách a v níž každá vážně se tvářící scéna působí směšně.. potenciál E. A. Poea absolutně nevyužit.. nevermore... ()

PROROK14

Mne sa to teda páčilo, a to dosť. Cusack sa podľa mňa do tej role hodil a nemal som s ním problém. Prostredie bolo temné, ako sa na napínavé hororové detektívky patrí. Dej nenudil a bolo sa na čo pozerať, takže spokojnosť. ()

Avalon820

Vizuálně pěkný Havran je kvůli absenci atmosféry ve výsledku zcela průměrným a sterilním thrillerem, na který se snadno zapomene. Autoři násilně šroubují jednu Poeovu povídku za druhou na obyčejnou story o sériovém vrahovi, která je bohužel dosti jalová a vykrádá, co může, nehledě na skutečnost, že pokud jste přece jenom od toho Poea něco četli, nejen že vás vraždy nepřekvapí, ale celkem spolehlivě i odhadnete vraha. Musím říct, že raději bych se podíval na seriózní životopisný film. Na druhou stranu udělit dvě hvězdičky by bylo známkou nepochopení, neboť cíl měl tento snímek pouze jediný - pobavit diváka mladého i starého, prostého i náročného, znalce i neznalce. A kdyby byl každý takto vedený kriminální thriller "podprůměrný" jako Havran, stal by se zmíněný filmový žánr mým denním chlebem. ()

Terva

1849 - Příběh o posledních dnech živote Edgara Allana Poa. CITÁT - A havran děl: Už vícekrát ne!......... Temný krimi příběh spojující rok 1849, město Boltimor, vraždu a soubor povídek E. A. Poa. Zajímavý je jeden z úvodních kamerových záběrů, kdy kameraman nejdříve snímá Měsíc a pak odraz v kaluži vody. Tenhle záběr se mi mocinky líbil. Karty jsou rozdány, jen najít smysl. CITÁT - Prosím slitování, proč mi to děláte? Jsem jen kritik............. Okolo 17 minuty je záběr, který si užijí brutální maniaci. Mě se dělalo špatně. Střední část filmu je sice napínavá, ale jsou tu u nudné pasáže. CITÁT - Je řada chyb, které je třeba prominout......... Dějově je to hodně "střípkovité". Vrah někoho zabije, vždy podle nějaké Poeovi povídky a zanechá náznak pro následující vraždu. Příběh nás provede přes jámu a kyvadlo, divadlo, bál až do Baltimorského kanalizačního systému...a dost možná ještě dál (hloub). CITÁT - Ať už to skončí jakkoli, zabiju ho........... Ano, "krok za krokem". Film poukazuje i na to, jak dokáže být geniální obyčejný vrah. Až se někdy divím, že se se svou genialitou musel dát na cestu zločinu - já bych ji využil účinněji a lépe. Příběh je napínavý, má dobré herecké obsazení, povedenou hudbu, ale příběh samotný není nic geniálního. CITÁT - Umělec proti umělci......... Scénář - Hannah Shakespeare a Ben Livingston. ()

corpsy

Tu sa zjavná snaha napodobiť úspech SHERLOCKa HOLMESa ( 2009 ) skryť nedá. Zmodernizovaný look, rýchly drajv, dobová atmosféra. To všetko, keby sa bolo dotiahlo do úspešného konca, mali by sme tu ďalší hit, ktorý by si diváci na celom svete stále radi pripomínali. A možno by sme sa dočkali aj pokračovania, s takým Julesom Vernom. ()

Padme_Anakin

Mám z tohoto snímku poněkud rozporuplný pocit, rozjezd parádní, o tom žádná, několik silných momentů a velmi zajímavých scén, v druhé půli jsem se však ztratila a závěr mě rozesmál, což asi neměl.. John Cusack vůbec nenaplnil mou představu o hlavní postavě Edgara Allana, no.. Na druhou stranu mě příjemně překvapil Luke Evans, byl lehce uvěřitelný, sympatický a dobře koukatelný.. ()

Hoyt

Po skvělých snímcích V jako Vendeta a Invaze jsem se hodně těšil i na tento nový film mého oblíbence Jamese McTeigue. Ale jsem mírně zklamán a také si myslím, že nebyl využit velký potenciál tak zajímavého námětu. Scénář byl ze začátku velmi mdlý a dobová atmosféra mohla být ještě tajemnější. Bohužel si Havrana dlouho v paměti nezachovám. ()

liquido26

Rozpaky a mírné zklamání (i když ne zase tak moc, protože ani očekávání nebylo nastaveno příliš vysoko). Poea miluju, takže jsem byl docela dost zvědavý, co tento film předvede a tak nějak mám pocit, že toho moc nepředvedl. Kdybysme hlavního hrdinu přejmenovali třeba na Johna Nováka, tak nám z toho zbyde pouze hodně průměrný thriller se stokrát se opakujícím schématem a postupy, což je zde oživeno právě pouze tím, že vraždy vychází z Poea a Poe se aktivně účastní vyšetřování, aby zachránil svou milou a to tak nějak nestačí, protože morbidních vražd podle literatury a vyšetřovatelů, kteří chtějí zachránit někoho blízkého už tu taky byly mraky. Takže zkrátka mi to přišlo příliš obyčejné, málo temné a málo napínavé. Když už se tvůrci zaštítili géniem hororového a detektivního žánru, tak bych čekal trochu více. ()

Ajinka126

Pro mě to byla kvalitní detektivka, která mě bavila. Tak přeci jen mám něco po prarodičích.. ;). Mám ráda i Poa a tahle fantazie s jeho posledními momenty života mě zaujali. Co se mi ale nelíbilo, bylo to, že se sám tak rychle otrávil.. Mělo to být trochu dramatičtější a ne tak odevzdané. ()

PauloZ

Zasloužilo by to ještě krapte promakat scénář a možná to trošku natáhnout, aby to nevyznělo, nechcu říkat jednoduše, ale víc promyšleně prostě. Jinak Cusack v roli Poa naprosto super a napínavé je to ják ďábel. Bavil jsem se náležitě. ()

hous.enka

Až na závěrečné titulky velmi povedený snímek. Konečně jsem viděla Johna Cusacka ve filmu, kde dokazuje, jak dobrý herec je. Snesla bych trochu víc vražd, ale myšlenka byla dobrá a hlavně si s ní autoři dost pohráli. A pohráli si taky s množstvím kladiv, která se ve filmu nachází. Je potřeba něco rozbít? Hle - o kus dál leží alespoň jedno kladívko. ()

agentmiky

Vůbec bych nečekal, že se dají klasické povídky v podání mistra ve svém oboru Poea zfilmovat tak akčním a svižným způsobem, který mě upoutal už v prvních minutách. Zasazení do 19. století bylo výborně ztvárněné, ponurá atmosféra tomu přidávala na napínavosti. Herecké obsazení bylo dobře vybrané, John Cusack v hlavní roli mile překvapil, docela se hodil na tuto roli hodil. Musím pochválit český překlad, neboť hlášky postav a samotné povídky byly výborně přeložené. Líbila se mi i dobová hudba, která již tak skvělé tempo jen zlepšovala. Překvapil mě samotný konec. Určitě velmi dobrá podívaná. Za mě dávám 75 % ()

MartinezZ

[SPOILERY] ~~~ Divně započatá a divně ukončená drsnější detektivka, která by nevyznívala nedobře, kdyby se události v ní vyobrazené neodehrávaly tak nudně. Vrahoun zabíjí podle povídek EAP, který je přizván k vyšetřování, a spolus pokrokovým vyšetřovatelem pátrají, proč s nimi vrah komunikuje touto cestou. Navíc je záhy unesena Edgarova dosud neohlášená nastávající a vše se posouvá do ještě osobnějších rovin. Divákovi je to ale jedno, protože i tak je to nuda. A pověstná rána pěstí na závěr, kdy se vlastně po dvou hodinách dozvíte (pokud jste to už hodinu sami netušili), kdo je vrah a proč, a že vlastně celé vyšetřování nikam nevedlo, protože rozuzlení napomohl sám vrah, který z nutnosti (protože dvojice vyšetřovatel+Egar by všechno vyřešili asi až v pátém pokračování) udělá záměrnou chybu. Zřejmě proto, že už ani jeho nebavilo ve filmu účinkovat. Veškeré snažení tedy vyzní takřka na prázdno a divák se u toho unudí. ~~~ Nejvíce mě z toho všeho zaujali asi dva herci, Cusack, který když se rozohnil, hrál celkem dobře, jinak jen "byl", a Alice Eve, kterou jsem zprvu považoval za Reese Witherspoon. Zřejmě je to tak nějaký její klon, který mi ksichtíkem do filmu nějak moc nesednul. ~ O využití povídek jen coby přečtení pár slov, které seděly na vraždy, považuji za dost nevyužitý potenciál, který významně přispěl k nudě. ()

SaNcHeZ_cz

Tohle ne. McTeigue se tentokrát už definitivně zapisuje do škatulky rutinér bez ohledu na naprosto dokonalou V jako Vendeta. A John Cusack se snaží vyzvat na souboj Nicolase Cage o krále přehrávání. Havran i přes veškeré přísliby skončil jako čistě průměrná statická sranda, která spíše než k serioznímu dílu má blíže k blábolu, využívající k marketingu literární klasiku. Chudák Edgar Allan Poe teď musí házet na hřbitově v Baltimore přemety. ()

Paxxx.cz

Dobře obsazený thriller s výbornou atmosférou. Samotné vyšetřování případu mě hodně bavilo a očekával jsem nějaký velkolepý konec, který mi vyrazí dech, ale to se nakonec bohužel nekonalo, takže mírné zklamání a 6/10. ()

Alqarin

Variace na Sedmičku, která marní originální zápletkou, seč může. Bez vyšší herecké podpory by Havran zasloužil odporoučet se spíš do bažin televizního průměru až podprůměru, ale Cusack táhne a sem tam se dostaví i náznak funkční hororové atmosféry, což nás dostává kamsi lehce nad čáru aneb strohými slovy čísel 55%. ()

CBD

John Cusak paroduje Nicolase Cage, který hraje Edgara Allana Poea ve filmu, na který si za týden budete s obtížemi rovzpomínat? Nevermore... ()

Režisér To a drákulovský prequel

Režisér To a drákulovský prequel

09.09.2017

Trend filmů o spisovatelích, kteří v podstatě zažívají svůj vlastní román, ještě neskončil. Možná si pamatujete romanci Vášeň a cit s Jane Austen nebo Havrana s Edgarem Allanem Poem, no a teď se… (více)

Špionážní mimozemská invaze

Špionážní mimozemská invaze

06.09.2014

Jovovich prchá před teroristy a ex-Bondem

Jovovich prchá před teroristy a ex-Bondem

10.10.2013

Netěšte se, neznamená to, že další Resident Evil nebude. Bude, šestka se připravuje a její premiéra je stanovena už na podzim příštího roku. Milla ale nezahálí a po právě natáčených Expendables 3 a… (více)

Cusack je Poe

Cusack je Poe

31.08.2010

John a Edgar Allan – to jste si určitě domysleli. Zdá se, že slavný básník a jeden z otců moderní detektivky a hororu je v podobné situaci jako Dracula – plánuje o něm film úplně každý. Sylvester… (více)