Půlnoc v Paříži

• USA Midnight in Paris (více)

Mladý pár Gil (Owen Wilson) a Inez (Rachel McAdams), který se má na podzim brát, přijíždí s jejími rodiči do Paříže. Gil je nevýznamným spisovatelem, který miluje Paříž a chtěl by se sem po svatbě přestěhovat. Ovšem Inez jeho romantickou představu nesdílí a nemyslí si, že toto město bylo ve 20. letech minulého století zlatým věkem. Jednoho večera jde Inez se svými přáteli tancovat a Gil se prochází noční Paříží. Jeho půlnoční zážitky mu odhalí Paříž v jiném světle a ovlivní nejen jeho budoucí život. Žije v iluzi, kterou lidé někdy trpí a domnívá se, že život ostatních lidí, by byl pro něho daleko lepší. (oficiální text distributora)

salalala

Strašně fajn a pohodový film, který má náboj. Platí ovšem to, co už je tu několikrát psáno, tj. čím víc osobností znáte, tím víc se bavíte. Allen tu opěvuje Paříž a dělá z ní to nejúžasnější místo na zemi, což mu určitě neberu a do jisté míry to chápu. Příběh sice není tak propracovaný, jak by se asi na Allena slušelo, ale to se dá snadno odpustit. Je fakt, že postavy se tu objevují a mizí bez nějakého vysvětlování, většinu z nich si ale díky nějakému fórku zapamatujete. Osobně mi chybělo nějaké alespoň malé vysvětlení toho, jak to bylo s těmi časovými rovinami, a jak to celé fungovalo. Herecké výkony ale výborné - překvapil mě hlavně Owen Wilson, kterého nemusím, ale Allen ho dokázal bravurně udržet v mezích snesitelnosti, McAdams taky parádní a moc krásná, stejně jako Cotillard. Vůbec jsem se té postavě Wilsona nedivil, že se do ní "zabouch" :) Za zmínku určitě stojí i geniální minirole Adriena Brodyho a trošinku větší Michaela Sheena, které si budete pamatovat ještě dlouho. V kombinaci s typickým jazzíkem zkrátka příjemný film do nepohody. 70% ()

togaf

Owen Wilson neuvěřitelně věrně napodobil dikci Woodyho Allena z dob, kdy ve svých filmech hrál. A nejen Owen, ale celý film připomíná to nejlepší z Allena. Žádný jiný režisér nedokáže tak elegantně zapojit město do svého filmu, Paříž se stává hlavní herečkou. A vedlejší role pařížských umělců dvacátých let jsou skvěle propracované, i ten nejmenší detail sedí. Woody prostě opět předvedl perfektní filmařinu. ()

Colby Sawyer

Krásné a podmanivé, no prostě úžasné. Přesně něco takového by jsem chtěl zažít. Úžasní herci, všichni do jednoho, samozřejmě nejúžasnější je Marion Cotillard. Úchvatná Paříž, ze které dýchá úžasná historická atmosféra. Woody Allen to zvládl, jeden z jeho nejlepších filmů. ()

major.warren

Půlnoc v Paříži je příjemná divácky vstřícná a půvabná retro komedie. A hlavně má nějaký nápad. Woody Allen se tentokrát na plátně vůbec neukázal, což je na jednu stranu "trochu" škoda, protože i když nejsem jeho největrnější fanda, mám rád, když si se mnou v Annie Hallová začne povídat, jestli se mi příběh líbí, nebo co bych jako jeho postava měl na jeho místě udělat. To umí jen Allen. Na druhou stranu vložil do svých herců důvěru a sám za kamerou drží pomocnou ruku a vše si řídí po svém. Půlnoc v Paříži není typické Allenovské dílo. Příběh, styl vyprávění, to všechno tam je, ale hlavně je to neskutečně detailně propracované, barevné, zábavné, půvabné, a neskutečně originální, že si člověk řekne: Allen, ten už se vystřílel. Tohle snad ani není jeho film." A přece je. Woody si za kamerou s jemností podává každý záběr, soustředí se na všechny detaily, úžasně (ostatně jako vždy) pracuje s herci a pohrává si s barvitostí příběhu a dodává mu jeho vnitřní i vnější surrealistickou stránku, na které je mimo jiné příběh postaven. Hned první záběry by se daly označit jako prohlídka Paříže očima Woodyho Allena, ale jakmile přijdou titulky a my slyšíme "hádku" mezi výtečným Owenem Wilsonem v roli scenáristy Gila a skvělou Rachel McAdamsovou, coby jeho povedenou chotinkou, diváka příběh chytne. Rozjezd Allen zbytečně neprotahuje a po čtvrt hodině nás nasměruje do druhého dějství. Nápady jsou úžasné. Z příběhu panuje poetika a fantazie, ovšem dělaná s citem a lehkým humorem. Na své cestě sny Gil potkává úžasné postavy historie umění, které ještě lépe ztvárňují současní herci. Wilson coby Gil hraje perfektně. Je skvělý komik a role mu sedne. McAdams to samé. Pak tu je Kathy Bates coby kritička Steinová, které bych dal z fleku oscarovou nominaci. Adrien Brody coby Amedeo Modigliani, Hiddleston jako F.S. Fitzgerald, a hlavně úžasná Marion Cottilard coby dívka stejného charakteru jako sám Gil. Úžasné výkony. Přesuny ze snu půlnoci do současnosti Allen skvěle mísí s humorem, jako Gilova poznámka k projevu Paula nad Piccasovým obrazem, či krásnými scénami s Léou Seydoux, která příběh oživila svým úsměvem. A zejména v nádherném finále divák nemůže dělat nic jiného, než s úsměvem na tváři sledovat Gila jak odchází po mostě s někým, kdo má pro něj pochopení:-). Půlnoc v Paříži má pár nedostatků. Občas se Woody až moc zasní, ale jinak tam není moc co vytknout. Námět je skvělý sám o sobě, a provedení také. V poslední půlhodince má snímek lehce slabší baterky, ale to všechno vyhradí úžasná Allenovská pointa ve Versailles, za kterou bych přihodil klidně pět procent na vrh. Woody Allen točit filmy prostě umí. Je jedinečný a je vidět, že ho to baví a naplňuje, a aby mu nějací "usmrkánci" strkali klacky pod nohy, kvůli nepodloženým obviněním, které si stejně slečna Farrow bůh ví proč vymyslela, mi prostě nepřijde v pořádku. Člověk, co natočí takový film...to je úchyl, ale sám pro sebe komický, což Woody prostě je:-). Půlnoc v Paříži je asi jeho nejlepší poslední film. Nejde jen o retro romantickou komedii, kterou doprovází nádherná výprava a kostýmy či krásná kamera a nostalgický výběr hudby, ale je to snímek o snech, které má každý z nás. A je ukázkou toho, že půlnoční Paříž vám ten sen dokáže splnit. 75% a čtyři hvězdičky. Nejlepší scéna je finální. Krásný a milý film. Oscar za původní scénář je tu právoplatně. () (méně) (více)

Hamaradža

Zhliadnuté v letnom kine na Tyršáku. Ako ľahká letná komédia veľmi príjemné, o filme som si dopredu nič nezisťoval a od Allena čakal nudnú konverzačku, prekvapil ma ľahkosťou, atmosférou, no najmä milým a pomerne originálnym námetom. Marion Cotillard je tu minimálne tak krásna, ako ten Paríž. Myšlienka filmu je však banálna až beda a už niekde v polke musí byť jasná aj najzabrzdenejšiemu divákovi - napriek tomu je z nepochopiteľných dôvodov ešte niekoľko krát opakovaná a doslovne pitvaná. Takýto banálny "skeč" že dostal oscara za scenár? V rovnakom roku ako vyšiel (napríklad) The Help, Sunset Limited, Rozchod Nadera a Simin, či Tinker Tailor Soldier Spy? Oscary sú zlý vtip. ()

Vědma

Půlnoc v Paříži má velké kouzlo - sčítá se v ní totiž spousta kouzelných věcí. V první řadě Paříž, potom Marion Cotillard, Owen a v neposlední řadě kouzlo minulosti. Tím nemůže nepřipomenout Purpurovou růži z Káhiry, moc krásný film. Bylo krásné, kam mě film vzal a tak moc se mi to líbilo a byl to moc zvláštní zážitek. Současnost ve filmu byla tak strohá a necítila jsem se v ní dobře. Znáte písničku Jiřího Suchého Kamarádi? Tak tu jsem si cestou z kina zpívala "....a zatím kolem běžel čas a mně unikly souvislosti - no nedivte se prosím vás .... v takový krásný společnosti!" ()

*Elfík*

Když se v Paříži setmí a padne hluboká noc, vydejte se na procházku. Vydejte se na procházku nočním městem, které nikdy neví, kdy spí. Až trochu zabloudíte, zaručeně se dostanete ke schodům Jen co odbije půlnoc, přijede staré auto. Krásně nablýskané, ze dvacátých, přenádherných let. Prosím, nastupte! Vy, po tomto zážitku, po půlnoční procházce Paříží zjistíte, že váš život by mohl být jiný. Jiný a lepší. A ihned se to rozhodnete změnit. Změníte dosavadní způsob života, vydáte se za svými sny a necháte se unášet spontánností a lehkostí bytí. Žijme přítomností, neohlížejme se na minulost ani na budoucnost. Pojďme se tedy pobavit výtržnostmi Hemingweye, půvabností Adrian, nosorožcem Dalího, nechápavostí Buňuele (u kterého jsem stále nemohla uvěřit, co ten tam dělá), roztěkaností Zeldy a bláznivostí Inez. U té jsem stále přemýšlela, jestli ji mám nesnášet nebo ji litovat. Rozhodla jsem se ji okázale ignorovat a poté nesnášet, což jak si teď uvědomuji, je naprostý nesmysl... U Owena Wilsona jsem se pro změnu nemohla rozhodnout, jestli vlastně hraje nebo si z celého filmu dělá legraci. Jelikož poslouchat jeho hlas v originále, je jako poslouchat někoho, kdo se snaží šeptat, ale stále se mu to nedaří. (Mimochodem, takového člověka znám a není vůbec příjemné slyšet jeho snahu o šeptání). Raději se tedy přikláním k tomu, že opravdu hraje a nenechám se nikým odradit. K úplnému začátku bych chtěla jen podotknout, že ta píseň je skvělá a záběry také (to jsem sehnala ale krásnou kvalitu filmu, všechno je tak úžasně zaostřené, až se tomu sama divím), jenže je to trochu dlouhé a vlastně si říkáte, že by to mohly být dva filmy najednou. Počkat, byly? Že by mi něco ušlo? Na závěr moc děkuji Woodymu Allenovi, že se rozhodl natočit tak skvělý film a ještě uživateli MIGHTTREMU, který mi film doporučil a sice jsem nad ním přemýšlela dlouho, ale on mě výborně popostrčil. Děkuji vám oběma za skvělý zážitek a dám všem vědět, až se vrátím z Paříže, do jaké doby jsem se přemístila (myšlenkově, samozřejmě)! (Jen tak mimochodem, četla jsem předlohu filmu. Vychází z Allenovy povídky, kterou napsal dávno před filmem). ()

Dont

Romantický hlavní hrdina v podání Owena Wilsona hledající svoji životní cestu v kouzelných kulisách Paříže, pochybující o svém současném osobním i profesním životě a často též nepochopený svým nejbližším okolím. K tomu příjemná jazzová hudba, svěží dialogy, někdy nostalgické, jindy úsměvné návraty do minulosti a komické situace nepostrádající trefné vtipy. Nevadí, že film nemá významnější dějovou linii, hledání smyslu života a té pravé lásky v takovémto podání bohatě stačí. ()

Aleee89

Woody Allen patří mezi mé oblíbené režiséry a na každý jeho film se těším, protože ty starší jsem už skoro všechny viděla. Ani s pokročilým věkem režisér neztrácí nic ze svých nápadů a elánu, dokonce můžu říct, že mě Půlnoc v Paříži překvapila, neboť dle mého názoru nedávnou Allenovu tvorbu ještě trochu převyšuje. Paříž je nádherná a i když v tomto filmu vlastně hlavní roli vůbec nehrála (je to Woody Allen, takže tu zase máme vztahy a život), Allen ji dokázal představit jako romantickou, ale přitom ne nevkusnou či kýčovitou a zároveň dokázal, aby se nám přesto vryla pod kůži. Vůbec mi tak nevadí, že se v posledních letech Allen orientuje spíše evropsky a New York už v jeho filmech nehraje prim. Není to třeskutá zábava, ale přece jenom nás Woody přiměje, abychom se zamysleli (tím naplňuje svá dřívější "schémata"). Tenhle film má zvláštní, nepopsatelné kouzlo, svou úžasnou atmosféru. Bavily mě vtípky spojené s transportem v čase a setkáním se s legendami, které v té době teprve legendami být začínaly. Woodyho pocta, pro mě nevšední zážitek. A vůbec celý tento film pro mě takovým zážitkem byl. ()

Skip

Woody Allen zachytil jedinečnou atmosféru Paříže, která z jednotlivých záběrů přímo dýchala. Samotný děj není až tak zajímavý, ale to v tomto případě neubírá vůbec nic z celkové kvality filmu, která je velmi vysoká. ()

kajas

Když přežijete první tři ultrablbé minuty, čeká vás kouzelný pohodový zážitek (který si plně vychutnáte hlavně v případě, když se trochu orientujete v umění) s bezva herci a hezkou myšlenkou. ()

higuain

Já bych tomu snad i dal ty čtyři. Je to taková typická příjemná Allenovka, tentokrát má ale jednu zásadní vadu a tou je Owen Wilson. Nic proti němu, v komediálních rolích ho mám obvykle rád, ale sem se zoufale nehodí. A jelikož je v hlavní roli a prakticky nesleze z placu, je to problém. ()

PP66

Ponořit se v čase s "vyobcovaným" režisérem, mě tak příjemným, a procestovat s ním mě známá místa v Paříži a setkání s umělci 20.let a zlaté epochy. Milé pohlazení. ()

kinderman

Jak v této typicky allenovské romanticko- mysteriózní komedii praví Hemingway: "Nemilovat, nebo milovat špatně vede ke zbabělosti." Milý a příjemný film, který jsem si v kině záměrně naordinoval v tíži prvního dne státního smutku... ()

Sheldra

Jako kdyby nestačilo, když si člověk (a k tomu Američan) vyrazí do Paříže, on si ještě musí vyrazit do minulosti! To je k vzteku, a ještě když tyhle skvělý persóny potká takový ňuma, jako je Gil – teda byl, dokud mu Hemingway nevysvětlil, co je to, být chlap, Getrude Stein neprozradila, jak vyzrát na román, a dokud se mu nezamotala hlava z femme fatale Marion. Owena Wilsona normálně nemusím, nejspíš za to můžou ty debility, ve kterých se zpravidla zjevuje. Tady se mi zdá, že nějak podezřele přesně přebral mimiku, gestikulaci i intonaci samotného pana režiséra, jako kdyby nehrál roli, ale pouze napodoboval, což může být škoda, ale nemusí – to se nedozvíme. Co jsem se ale dozvěděla, jsou dvě věci: 1. Woody rozhodně ještě nevykouřil svou poslední režisérskou cigaretu a pořád má co říct; 2. Musím do Paříže vyrazit na jaře! Vlastně ještě za 3.: Ten chlápek, co hrál Hemingwaye, by rozhodně stál za hřích... ()

ibeh

Svěží oddechový film s krásným magickým prostředím Paříže. Allenovy vtípky, strefující se do amerických nešvarů, nádherné retro výlety hlavního hrdiny do umělecké společnosti 20. let. Příjemný jazz a kolorit té doby. Nerozhodný a typicky Allenovsky tápající hlavní hrdina, konverzační humor a kvalitní herecké výkony. Vydařená filmová pohádka pro dospělé, kteří mají kladný vztah k výtvarnému i literárnímu umění. ()

Fanucci

Příjemné, oddychové. Paříž jak ji vidí zapřísáhlý milovník monstrózního New Yorku:-) Vsuvky s velikány 20. let, narážky na jejich životy a díla mi přišly super a pobavily mě. Už méně mne chytla celá pointa filmu. Klišoidní a hlavně totálně nepřekvapivé. To sebenacházení roztržitých, nesebevědomých, nerozhodných hlavních hrdinů mě už vytáčí. Matchpoint! Ten film měl koule a Allen mne tím úplně odrovnal, protože se v něm nebál riskovat, zkusit něco nového. Filmy jako Půlnoc v Pařízi mám pocit, že má Woody napsané za jeden večer. 70% ()

Aero oslaví osmdesátiny W. Allena festivalem

Aero oslaví osmdesátiny W. Allena festivalem