Příběh zrodu psychoanalýzy a vztahu Sigmunda Freuda a Carla Gustava Junga... Píše se rok 1904. Psychiatr Carl Jung přijímá do své péče v curyšské nemocnici Burghölzi mladou pacientku, u níž byla diagnostikována hysterie. Ctižádostivý lékař, inspirovaný prací Sigmunda Freuda, chce na nové pacientce vyzkoušet experimentální léčbu zvanou psychoanalýza. Léčba Sabiny Spielreinové je úspěšná a Jung o svých poznatcích s nadšením píše Freudovi. Na základě vzájemné korespondence vzniká mezi oběma muži přátelství. Freud Junga požádá, aby léčil jeho přítele, psychiatra Ottu Grosse, anarchisticky založeného volnomyšlenkáře. Ženatý Jung pod jeho vlivem ustupuje ze svých pevných morálních zásad a navazuje se Sabinou vášnivý vztah, který může být zničující nejen pro ně dva, ale i pro jejich blízké... Životopisný film Davida Cronenberga vznikl podle scénáře Christophera Hamptona, jemuž předcházela jeho hra Léčba řečí, inspirovaná knihou Johna Kerra Nebezpečná metoda. Jeho protagonisty jsou velikáni psychoanalýzy Carl Gustav Jung (1875–1961) a Sigmund Freud (1856–1939), jejichž učení i život významně ovlivnila dnes pozapomenutá psychoanalytička Sabine Spielreinová (1885–1942), jež byla první Jungovou pacientkou, na niž aplikoval Freudovu revoluční léčebnou metodu. Děj, odehrávající se v letech 1904–1913 sleduje složité lidské i profesní vztahy ústředních postav. Kultivovaný a esteticky působivý snímek také podává obraz doby, pod jejímž idylickým povrchem se odehrávala osobní dramata a vřely temné vášně. (Česká televize)

Blackwolfik

Jung: " Vy nevěříte v monogamii? " Gross: " Pro neurotika jako jsem já, si nedokážu představit víc stresující koncept. " :D Já se bavil. Dobře natočené freudovské drama. Dávám 6/10. ()

Calvus77

Tak tohle je hodně zajímavý film, ale ne pro každého. Udivuje mě to obsazení i to, že ho vidělo tolik lidí. Známé tváře prostě táhnou, ale pak se divák diví na co to vlastně kouká... Ano, je to hrozně ukecané, místy zjednodušující, ale věrohodně ukazující počátky moderní vědy a myšlenkové světy končícího dlouhého 19. století. Výborná je tu hlavně Keira! Ten kdo zesměšňuje její grimasy zřejmě vůbec nic nepochopil. Keira je skvělá hlavně proto, že to je MEGAhvězda a přesto se nebojí být ošklivá (pitvoří svou sličnou tvářičku) a dokonce odhaluje i své celkem nehezké tělo (já vím, proti gustu...) ()

oleg121

Ani by som nepovedal, že Keira Knightley niečo dokáže zahrať tak dobre :D. V konečnom dôsledku aj napriek mnohým pozitívam, je to stále miestami chladný, no hlavne ŤAŽKÝ film bez hocijakej odbočky vo forme vysvetľovania smerom na diváka. ()

Nezbednice

Z tohoto nadějného námětu by mohl být pěkný film, ovšem pod jinou režií. Možná natočit o Freudovi dokument, by bylo mnohem lepší. Pro mě to byl zabitý večer, škoda... ()

pepco

Psychoanalyticky blud, pre ktory bude mat pochopenie iba mala specificka skupina ludi (z daneho oboru). Cely film je vyskladany s kuskov myslienok a dialogov, o ktorych sa len tazko da povedat ze tvoria akysi dej. Vacsinu filmu som mal len pocit, ze mi niekto nahlas predcitava knihu a nic na tom nezmenilo ani vyborne herecke obsadenie. ()

Vlad

Súhlasím s tu už dostatočne kvetnato vyjadrenými názormi, že Nebezpečná metóda je síce vizuálne príťažlivá, technicky pekne spracovaná i samotný dej má čo povedať, avšak podarilo sa to dokonale sterilne a nepresvedčivo. Hodnotím s dvojročným odstupom s tým, že si z filmu pamätám len pramálo, vyjadrené v percentách slabých 60. ()

rhodos

Nejlepší z celého filmu jsou herecké výkony Michaela Fassbendera, který hraje psychiatra Carla Junga a Viggo Mortensena, který mu sekunduje v roli Sigmunda Freuda. Fascinující je sledovat vývoj vztahu mezi těmito muži a dialogy mezi nimi. Naopak herecký výkon Keiry Knightley mi přišel hysterický a nepřesvědčivý. Celkově povrchní a vůbec ne kontroverzní a perverzní dílo jindy perverzního režiséra Davida Cronenberga. Nejdřív jsem chtěla dát vyšší hodnocení, ale vzhledem k tomu, že si po pár dnech promítání na něj již nemohu vzpomenout, je mé hodnocení takové, jaké je. ()

dj_p_j

K teme by mi skor sedel nezavisly film. V tomto sa sice nesetrilo na hercoch, kostymoch, vyprave atd., ale cele to len tak plynie a necitit skoro ziadne emocie. Keira to asi vzala s nadejou ze ziska nejake ceny a mozno aj Oscara, ale novy RainMan z nej nebude. Viackrat zbytocne tlacila na pilu a nebola vierohodna. Celkovu nudnost filmu (aj vdaka prehnane komplikovanym dialogom, ktore sa hodia skor do knihy nez do filmu) mali ozivit "terapeuticke" sceny, ale na mna posobili sterilne. Do toho bolo treba ist bud naplno, alebo zostat len pri naznakoch. Toto nebola ani ryba ani rak. K tomu Cassel (toho naozaj nemusim), ktory opat nesklamal svojou interpretaciou "slobody" a nazorov, ktore v psychiatrii su asi tym cim by bolo tvrdenie ucitelky v materskej skole, ze deti treba obchytkavat ak sa im to spravne vysvetli a slobodne sa pre to rozhodnu. Posledne co spomeniem, je zidovsko-arijska tema vo filme. V case ked sa film odohrava este NSDAP nebola ani len v planoch a navyse sme vo Svajciarsku. Zaujimave je, ze tento "segregacny" pohlad prezentuju prave zidovske postavy a Freud natvrdo hovori "sme zidia a vzdy zidia budeme". Mame to chapat tak, ze odlisovanie sa od zvysku populacie prislo povodne z tejto strany? Hm, to by asi nebolo politicky korektne, ci?. ....Celkovo u mna za jednu *. ()

Gigulina

Neprilis pusobivy zivotopisny film.. Davam jednu hvezdu za snahu a druhou hvezdu za Mortensena.. Keira dve tretiny filmu pusobi spis jako naprosto retardovana nez jako pacient trpici hysterii.. ()

audrey.ley

Nesmíš spát se svými pacientkami. Nesmíš spát se svými pacientkami. Nesmíš spát se svými pacientkami, i když jsi zvěrolékař...tedy pardon psychoanalytik, Jung, Freud... kterýkoliv z nich. Dobře zpracované téma vzniku a rozvoje psychoanalýzy i nástin Jungových archetypů a názorového rozporu mezi oběma pány. Keira zpočátku hraje jako o život, načež později bohužel ztrácí dech. Za mínus považuji to, že je z filmu jasně cítit jakýsi tvůrčí strach a stud to pořádně rozjet. ()

PanIncognito

Film nezabírá. Sází jen na silné herecké výkony a zbytek je spíše divadelní. Nad vodou to drží půvabná Keira Knightleyová... je křehká i hrůzná zároveň. Ovšem jinak je drama fádní, suché a nevyzrálé. :-/ (viděno s 2. dabingem) ()

typa

Musím dát pět hvězdiček za výkon Keiry Knightley, byla obdivuhodná. Námět se povedl, životopisné snímky mám ráda a práce Carla Junga a Sigmunda Freuda zajímá snad každého. ()

nelja

To co se odehrává hned na začátku se nebojím označit hereckou smrští. Keira je excelentní, její vyšinutý, expresivní výstup nezapomenutelný, maximálně uvěřitelný. Takhle dokonale dotaženého cvoka jsem na plátně neviděl pěkně dlouho, byl bych si myslel, že k takovému výkonu nejde dojít jinak než Stanislavského metodou, naprostým sžitím se s postavou. Prostě kdo chce s vlky výti, musí v lese žíti. Prostě kdo chce s vlky výti, musí v lese žíti. Ten dynamický nájezd se ale vzápětí rozmělňuje až do velice rozvážného tempa a příběh najednou plyne v úplně jiném rytmu. Když vstoupí do děje volnomyšlenkářský kolega Otto Gross (Vincent Cassel), v jednu chvilku to vypadá, že je jen pouhou personifikací Jungovi podvědomé touhy vzepřít se bezkrevným zásadám, odvrhnout ten monogamní stereotyp a přetransformovat se v dokonalejší formu. Leitmotiv Cronenbergovi práce – proměna (vzpomeňme např. Videodrome, Mouchu, Nahý oběd, Příliš dokonalou podobu) se propadá do spodních ložisek, odkud jej třeba fárat, už se tak okatě nenabízí, ale neztrácí tím, je jen zajímavý jiným způsobem a ta přitažlivost jistě přijde vhod nejen všem hledačům. Trochu naprázdno pak ale vyznívají některé pouze deklamované teorie, které se zabývají docela zajímavými tématy, jako je třeba propojení sexu a smrti. Ty se prostě jen vyřknou, aby zanikly v následující scéně. Nerozvíjí se, slouží jen k naznačení konfliktu mezi „Bohy“ a jejich „učni“, kteří mají náběh k tomu přerůstat je, oponovat, přicházet s vlastními poznatky, nespokojíce se s pouhým bezmezným obdivem. Na druhou stranu snímek v lecčem dává za pravdu spíše Spielreinové, když nás nechá nahlédnout na poušť, kterou po sobě zanechala ničivá síla lidského libida. Příjemné osvěžení pak shledávám v nenásilném zakomponování jemného humoru, který pobaví a zapadne tak dokonale do doby, ve které se odehrává a kterou režisér tak důvěryhodně stvořil. ()

splaty

Od prvních okamžiků byl film poutavý. A pak slábl a slábl. Některé psychologické dialogy mi nedávaly smysl. Až jsem se ztratila úplně a znovu jsem naskočila až na konci, kde jsem se setkala s další promarněnou životní láskou. ()

suffragium

Záměrně dávám plný počet, i když jsem si vědom nedostatků filmu (jako jsou náhlé skoky v čase, jež pak trochu zatemnily motivaci postav apod.). Ten plný počet dávám proto, abych nepatrně zlepšil průměrné hodnocení snímku a především abych vzdoroval některým zdejším komentářům, které považuji za nejapné. Například: ve filmu o psychoanalýze se příliš debatuje o psychoanalýze (koho by to napadlo, že?); film mě nudil, bylo v něm málo děje (psychologické drama zkrátka není akčňák); Keira Knightley zbytečně přehrávala (jistě, neurotici "přehrávají" i v běžném životě). Podle mého názoru je film, navzdory naznačeným nedostatkům, povedeným počinem, a to přinejmenším ze dvou důvodů. Zaprvé, nepodbízí se sentimentem a neklesá do cukernaté limonády, k čemuž přispívá zvládnutý scénář s funkčními dialogy a herecké výkony. A zadruhé, nementoruje, i když tematizuje některé aspekty psychoanalýzy – avšak nikoli samoúčelně a vždy s ohledem na ústřední zápletku. Debaty mezi Freudem a Jungem navíc vysvětlují intelektuální rozměr jejich vztahu; bez této roviny by právě film upadl do banálně psychologizující romance. ()

Sejkorka

Jung, Freud a Sabina Spielrein (Keira Knightley).Nejprve pacoška,poté psycholožka. Ruska, kterou na začátku války zastřelili němci spolu se dvěma dětmi. Poučný film, především o vztahu dvou významných psychiatrů. ()

David Cronenberg si vybral svůj další projekt

07.07.2012

Vincent Cassel zůstává králem zločinu

Vincent Cassel zůstává králem zločinu

09.08.2010

Právě dotočil gotický thriller ze 17. století The Monk, na podzim jej uvidíme v roli baleťáka v Aronofského Black Swan, ale pak se vrátí k tomu, co mu jde poslední dobou nejlépe – likvidování lidí. A… (více)

Viggo opět ruským mafiánem

Viggo opět ruským mafiánem

30.03.2010

Viggo Mortensen ještě nedávno prohlašoval, že s hereckou kariérou končí, teď má ale najednou před sebou dva zajímavé projekty. A oba v režii Davida Cronenberga, což asi nikoho nepřekvapí – jejich… (více)