Čtyři lvi

• Velká Británie Four Lions (více)

Agilní Omar (Riz Ahmed) a trochu pomalejší Waj (Kavan Novak) jedou na výcvik do teroristického tréninkového tábora do Pákistánu, ale po čase jsou odtud vyhozeni pro neschopnost. Dalšími členy teroristické buňky jsou bílý muslim Barry (Nigel Lindsay) a magor Faisal (Adeel Akhtar), který umí sestrojit bombu a rozhodne se vytrénovat vrány, aby se staly nosiči bomb. Pátým členem je Hassan (Arsher Ali), ale ten dlouho nevydrží – při tréninku sám sebe usmrtí. Film končí scénou, kdy se samozvaní teroristé pokusí v převlecích spáchat sebevraždu při londýnském maratónu, ale vše samozřejmě dopadne jinak. (oficiální text distributora)

Morien

(1001) -"That's not a bear, that's a wookie. We have a wookie down." Nejdřív se mi zdálo, že mám spoustu různých argumentů z různých stran, než jsem si uvědomila, že doopravdy nevím, co říct. Snad kromě toho, že tohle u mě vždycky povede desetkrát víc než podobné americké pokusy o satiru. ()

gudaulin

Jeden z největších, ne-li největší, průšvih současné kinematografie je nedostatek odvahy v pojmenovávání věcí a procesů kolem nás správným jménem, konformismus a politická korektnost. Je menšina filmů, která si na nekorektnost hraje, ale jenom hrstka těch, které nekorektní skutečně jsou a zároveň mají nepopiratelné kvality. Patří k nim i Čtyři lvi, kteří představují zajímavou satiru na téma neschopnosti integrace muslimské menšiny v západní Evropě. Čtyři antihrdinové jsou bezvýznamné nuly, které žijí zapomenutelný fádní život a i když jim společnost umožňuje velmi pohodlně přežívat, svou nicotnost si nahrazují politickým radikalismem a sněním o džihádu uprostřed zkaženého světa, který jim nerozumí. Scénárista neváhal jít až na hranu, a tak se o terorismu jenom nemluví, ale taky jedná a dokonce ve jménu Alláha i umírá. Čtyři lvi ukazují, že se dá udělat nekorektní provokativní film i bez zbytečných vulgarismů a vtípků ze suterénu a la Saša Baron Cohen. Ale přesto všechno ode mě nejvyšší hodnocení nedostanou. Přece jen tempo a kvalita scénáře kolísá a ze čtyřlístku hlavních hrdinů si ode mě absolutorium, pokud jde o výběr vhodného hereckého typu a předvedené herectví, zaslouží jenom Barry alias Nigel Lindsay. Přesto jde o v daném žánru a dané tématice asi nejodvážnější filmový počin dneška. Celkový dojem: 80 %. ()

Sarkastic

Velmi svěží a hodně černá britská komedie, která někdy až zbytečně moc hraje na vážnou notu. Což je škoda, protože potenciál mají Čtyři lvi rozhodně na 5*, ale přecházením z humorné roviny do dramatické některé vtipy zbytečně vybouchnou do ztracena (naštěstí ty opravdu povedené převládají) . Taky těch vulgarit tam bylo podle mě až zbytečně moc. Bylo by fajn, kdyby se v budoucnu tohoto tématu zkusil někdo zhostit vyloženě jako odlehčené komedie (za předpokladu, že to vůbec jde), každopádně tento počin vidím na slabší 4*. ()

robbiee

[imdb: 7.6/10] | me: Svojsky satirická komédia s nadhľadom a výborným humorom. Tento film si drží odstup, je vtipný a seriózny zároveň. Výborne dialógy spolu s prekvapivými momentami robia túto komédiu v mori štandardných kusov veľmi zaujímavou. Trošku trvá kým sa človek naladí na jej vlnu, ale potom to už ide. Celkovo to je príjemné prekvapenie, nie je to však štýl, ktorý zareže každému. I think I'm confused, but I'm not sure! [4 a pol *] ()

Kryšpín

Kdyby to byl krátký sitcom do Monty Pythona, tak by to bylo dokonalé dílo, u kterého bych se smál od začátku do konce. Je v tom cítí ta chuť britcomů. Jenže při sledování jsem se zpozoroval, že se bavím u filmu až zpětně (mám chuť i zvednout hodnocení). Nechci tím říct, že by mi ty vtipy nedocházeli. Jsou přímo na místě, jen si říkám: "Co to k čertu..." Má ten film pobavit, nebo vyvolat bouřlivé kontroverzní diskuse? Záleží na vás, jak to přijmete. ()

TheDarKnig

děsivé,... a vražedně vtipné. Britové znovu dokazují, že si s korektností nedělají těžkou hlavu a svým typickým, tentokrát černě okořeněným, humorem získávají další body. Bere se to celé s velkým nadhledem, ale při mnoha scénách (pohádka na dobrou noc, omarův rozhovor s manželkou) je vidět, jak mrazivé téma to zpracovává. A tak divné "hrdiny" jsem ještě neviděl v žádném filmu. Mám velkou chut tomu napálit 5, ale za určité poklesy tempa a nějaké ty opakované motivy "jen" velmi dobré 4. Závěr je brilantní. ()

TeeAge

| Scenár: Chris Morris, Jesse Armstrong, Sam Bain, Simon Blackwell | Hudba: Phil Canning | Produkcia: Mark Herbert, Derrin Schlesinger | Distribúcia: Optimum Releasing (UK), Drafthouse Films (US) | Štúdio: Film4, Wild Bunch, Optimum Releasing, Warp Films | Rozpočet: 2.5 miliónov £ | Tržby: 2,932,366 £ | ()

Krouťák

Yeaah! :-) Tenhle humor mi už chyběl a hlášky typu '' A: You killed him! B: You killed him more! '' nepotřebují další komentář :-D 80%. ()

viperblade

Film, kde jsou momenty, kdy nevíte, jestli se máte smát nebo brečet. Je to střelená satira na teroristy, která vám často připomene zemi původu. Po prvním zhlédnutí čtyři, ale budu si muset sehnat lepší titulky, protože cítím, že tyhle nebyly to pravé ořechové… Za ovci, bazuku a teroristu převlečeného za teroristu prostě nemůžu dát méně. ()

Rex Mundi

Bláznivá satira postavená na vážnej téme, neuveriteľne podmanivo kombinujúca dve extrémne polohy - sociálnu drámu s čiernou komédiou. Vznikajú z toho fascinujúce momenty, kedy sa človek nahlas smeje, no zároveň sa mu v hlave vrtia všetky kolieska a kalkulujú reálne presahy geniálne premyslenej fikcie. Skvelý film, vypointovaný do poslednej chvíle, extrémne zábavný aj smrteľne vážny, ktorý však nikdy neskĺzne k priehľadnému poučovaniu. ()

MMR

Jedna hvězdička je takový kompromis. Taková tečka za nejnudnější britskou komedii, kterou jsem doposud viděl. Nepomohla tomu ani pohyblivá kamera, ani to, že jeden z nich měl stejnou Nokii jako mám já. Zasmál jsem se jednou, jinak jsem nechápal, usínal, a divil se, že to je tak dobře hodnocený film. ()

Wacoslav1

Heh tohle byla správná bejkárna. Když jsem náhodou natrefil na trailer na tenhle film, tak jsem si říkal, že tohle prostě musím vidět! A i když je pravda, že se z toho dal možná vytěžit ještě větší úlet, tak výsledek je i tak dost dobrej. Pěkně zparodovaný téma s typicky Britským sarkazmem. První půlka ještě není takovej mazec i když pár fórů je ultimátních (pokus o sestřelení letadla, explodující vrána) nicméně film má dobrou gradaci a to finále je epický, kdy jsem se při některých scénách válel smíchy po zemi. Cíl má kostým medvěda. Sejmul jsem ho! Mě to připadá jako žvejk! Sejmul si žvejka!!! narážka na zabití Usámy taky super plus titulek, že jedna ovce byla vyhozena do povětří při výrobě filmu. No nic nebudu už bojlerovat mrkněte na to doporučuji to jako dvojprogram spolu s kolekcí teroristických failů na youtube a zjistíte, že tenhle film není zase až tak daleko od pravdy. I když v dnešní době ve světle posledních událostí už aby asi jenom tak neprošel.80% ()

Davies182

Tak přehnaně idiotské, až je zábava se na to dívat. Nejtupější atentátníci na světě tu z úst vypouštějí tak debilní hlášky a inscenují tak bláznivé scénky, že se nezasměje jen ten největší bručoun na světě - a možná i ten ano. Hlavní postavy se tváří smrtelně vážně i při pronesení toho nejšílenějšího dialogu :-D... Dobré, dobré! Škoda, že mi podobný typ humoru (rozhodně ne v TAK velkém množství) moc nesedí (ve filmu), a také jsem to čekal trochu víc do dramatu. 65% ()

gogo76

Aláááhu-akbar!!!...Bum!!! Nie, to nebola bomba, iba papierové, vystreľovacie konfety, ale reakcie davu som si užil. Aj z takej vážnej témy akou je samovražedný atentátnik sa dá vytrieskať slušná komédia. Štvorica tupcov arabského pôvodu sa dá dohromady a plány sú veľké. Ak by sa dalo, odpálili by aj celý Londýn. Ešteže sú nielen tupci ale aj babráci, preto cesta k odpáleniu je fakt vtipná. Najviac ma pobavil "Abdul" so sluchátkami na ušiach, fakt dobrá maska. Jeho výklad o nakupovaní v rôznych hlasoch(hlas IRA !) ma pobavil a jeho nečakaný odpal ma dostal takmer do kolien. Že to v závere zájde až tak ďaleko je jediný problém tejto skvelej komédie. Ako komédia by to malo mať o niečo veselší záver, ale inak zábava. "Aláááhu-akbar!!!" Bum!- Bum!-Bum!-Bum! Štyri hviezdy...80%. ()

Tom_Lachtan

zbožňuju britskou satiru! Tady jsem kromě skvělé komedie dostal i menší dávku husí kůže! Všechny hlavní role byli podle mne skvěle obsazeny a i v těch vedlejších se objevují esa jako Benedict Cumberbatch (o=´ ()

FlyBoy

Trefa do čierneho…a to v rámci pikantného humoru, politickej nekorektnosti a toho príznačneho anglického absurdizmu. Ku Cohenovi by som to neprirovnával, ten je napriek svojmu konceptuálnemu podpichovaniu viac cheesy a user-friendly než Morris ktorý nezakrýva vážne mienenú angažovanosť a jeho situačné vtípky sú čo do komplexného uchopenia viac cutting edge. Po expozícii to vyzeralo na odvážny mockument so spoločenským komentárom na margo slobody slova, ale som rád, že sa to nakoniec zvrtlo do perfektne vypointovaného a vrstevnatého satirického pekla, ktoré to montypythonovské velice záživne variuje. ()

Annaud našel černé zlato

Annaud našel černé zlato