Elitní jednotka 2: Vnitřní nepřítel

(festivalový název)
  • Brazílie Tropa de Elite 2: O Inimigo Agora é Outro (více)

Film začíná potlačením vzpoury ve věznici, kam jsou umístěni bývalí drogoví dealeři. BOPE (speciální policejní jednotka, jejímiž členy jsou nerozluční André a Nascimiento) tuto vzpouru vyřeší po svém. Jen několik vězňů zůstane naživu. Tento zásah díky Fragovi, aktivistovi za lidská práva, bude stát Andrého místo a plukovník Nascimento je odklizen povýšením. Díky aktivitám BOPE jsou postupně zbytky drogových gangů rozprášeny, ale jejich místa nahrazují zkorumpovaní policisté, kteří nejsou o nic horší. Plukovník Nascimento pomalu zjišťuje, že byl systémem zneužit poté, co je zabit André. Vyšetřování Andrého smrti ho dovede blízko k zločineckým špičkám, což málem stojí život jeho syna. Nascimento tak rozpoutává peklo, tentokrát ovšem na poli politickém. (merlinovic)

Wargoo

Zabudnite na nudnejšiu prvú polovicu a svižnejšiu druhú; tu to nieje ako v jednotke... Akcia šľape od úvodnej sekundy, až po záverečnú titulkovú skladbu... Nieje to síce tak morbídne, krvavé a likvidačne na neudržanie. Tu ide všetko hlbšie do systému, politika nepustí, a tak sa musí jednať v rukavičkách... Aspoň zo začiatku !!! Wagner Moura mi ani v jednej sekunde neprišiel ako herec, ale ako samotná predloha.. ako postava, ktorá žila v tomto filme. Bol vynikajúci. Ďalej nieje čo vytknúť mne najobľúbenejšej "greengrassovskej" ručnej nepokojnej kamere. Režisér je macher, a mohol by preškoliť mnohých "top" režisérov. Ktovie, snáď sa dočkáme aj trojky, kde už v BOPE bude bojovať aj Rafa - syn hlavného hrdinu. Ale, z toho, čo máme k dispozícií bolo vyťažené maximum. Aspoň pre mňa. Nedokážem povedať, ktorý diel sa mi páčil viac, pretože každý bol o niečom inom. A predsa boli oba skvelé. 5***** a 84,093% ()

Radek.SCH

Ne tak akční a kontroverzní jako jednička, ale stále dobré. A když jsem si vzpomněl na hype kolem Fast Five, tak to je vyloženě vyšší liga. - 70 % ()

agassi68

Už to nebolo tak prekvapujúce ako prvý diel, ale napriek tomu znova úchvatné. Scenár sa posunul z ulíc viac do kancelárií no na akčnosti mu to neubralo. Fantastická práca kamery, mnohovrstevnatosť korupcie a jasné poukázanie na jej príčiny. Systém požiera svojich tvorcov a tí nevedia čo s tým. Konkurovať môže akurát tak Training Day.. ()

Tom44zKA

Skvělé, úžasné, dokonalé... ale když se člověk zamyslí, že to takhle chodí i v realitě, tak i dost smutné... ()

*Colorado

Není to taková akční jízda jako v jedničce, ale i tak je to povedený film. Hodně mě zamrzela linie s kpt. André Matiasem, od které jsem si sliboval víc (především asi tu akci :)). ()

mala_kea

Od čištění favel v baretu s lebkou ke kravatě a úřednickému stolu...Méně akční než jednička, i když scéna s fotbalem a vojenskou helikoptérou neuvěřitelně vymazlená, ale jako celek stejně nesmlouvavé, zarputilé a dynamické...Politicky opět angažované, depresivní, bez východiska...Na druhé straně postava plukovníka Nascimenta už dostává trochu nedotknutelný heroický rozměr...Možná je to ale právě to, co opravdové Rio potřebuje... ()

TETŘEF

Problém je vypravěčská struktura. Takový opus by od prvoplánovitosti zachránila víceméně jen dvojitá stopáž. Ale to už se pak nebavíme o thrilleru pro široké publikum (a taková "dvojka" je mnohem více než "jednička") ale o kronice kopců, ulic, kanceláří a vil. A na tu Padilha, zdá se,nemá záběr. ()

GOREGASM

Brazílie je velká a krásná země, která pod svou naleštěnou skořápkou tvořenou z trsajících, opálených tanečnic na fotbalových hřištích Copacabany skrývá řádně prohnilý systém, ve kterém se statisice lidí denně pohybují na hranici života a smrti. O slumech a ulicích Rio de Janeira to potom platí dvojnásob. Kreativní tvůrce podrobil důkladné sondě křivolaké uličky hlavního brazilského města již v první Tropa de Elite. Druhý díl navazuje na osudy charismatického Nascimenta, velitele jednotky BOPE, ve fenomenálním podání Wagnera Moury (směr Hollywood a hned), který je středobodem celého vyprávění, jenž se tentokrát věnuje zkorumpovanému politickému a policejnímu aparátu, se kterým se Nascimento rozhodne doslova porvat. Pro Padilhu již typicky syrový "look" a atmosféra obecně, dělají z TdE2 doslova lahůdkovou podívanou, která od akurátního scénáře po dominující herce, nemá viditelnou slabinu. Přestože je zde méně akce než v jedničce, adrenalinu ještě přibylo a řadu rozhodnutí Nascimentovi určitě závidět nebudete. Lahůdková podívaná, po které mám chuť na jedničku a možné přehodnocení jejího ratingu. 100% ()

P.J.2

Tentokrát se z první linie ve slumech přesouváme do boje politického, čili do války, kde je propiska mocnější než nabitá zbraň. A podruhé stejně dobře, vykreslení prolezlé sítě zkorumpované společnosti je zde znázorněno velice autentisticky, přičemž prim zde hraje opět oslavovaný dokumentární styl točení. Bravo. ()

kkarx

Druhý díl tak trochu ztrácí na jednotnosti, na úkor vykreslení většího obrazu problému Ria. Jinak jde o komplexnější pokračování v podstatě se stejnými kvalitami. Socialista nakonec vychází jako vítěz, i přesto, zdá se, je to pro komunisty málo :D ()

Hapretor

Pokračování ála po deseti letech. Pocit a dojem stejný jako z prvního dílu. Nestačím se divit. Jen zírám s otevřenou hubou. ()

WillyMarks

Je už celkem známo, že z Brazílie občas vyjde nějaký ten vydařený film. Toto dílo je pokračování jednoho z nejlepších znázornění policejních jednotek, které jsem kdy viděl. V druhém díle se nebudeme prohánět slumy Ria a honit padouchy, v tomto výborně zpracovaném díle se zahlédneme hlouběji do nitra celého systému. Tento snímek je spíše Drama, Thriller a zatraceně dobré Krimi, než vyloženě akce, která tu samozřejmě také je, a je perfektně znázorněna. Celé se to motá spíše kolem politiky, tahá se za nitky, hlídají se média a možná to pro někoho může být nudnější, ale hlavně nepřehledné. Chvílema, hlavně z počátku jsem se trošku ztrácel v ději a srovnával si daná fakta. Jinak příběh je vyprávěn přehledně, srozumitelně a je hodně zaveden do hloubky, což mi velice vyhovovalo, a to i za těch okolností, že jsem se chvilkama ztrácel. Jsem vskutku unešen, mám rád takové napínavé tahání informací, korupci a o to líp, když je to v divokém Riu, kde se pořád střílí, a tím pádem je to pořádně okořeněno o akci, která v různých "podobně" žánrových snímcích, chybí. Ano, možná tu chybí taková ta pachuť jež byla v předchozím díle...to drsné prostředí, akce chladnokrevnost, nicméně tento díl mě zaujal možná o malinký kousíček víc..... silné 4* 81% ()

strikeman

Drogové dealery a slumy nahradili polkitikové - mafiáni a kanceláře, pořád se však jedná o napínavou podívanou z neokoukaného prostředí. Možná bych uvítal komplexnější závěr ... 75% ()

merigieren

řeší si tam vztahy s děckem, akce je pořád hodně zajímavá, skupinka vojáků s lebkou si prostřílí vždycky cestu městem. Popis mafiánského světa politiků taky ujde, ke konci už mi to připadalo trochu dlouhý. ()

mi-ib

Oproti jedničce tento snímek ztratil jednu z věcí, pro kterou jsem si Tropa de Elite vážil. Jednička dokázala ve svém příběhu snížit projevy "rambovství" na minimum a tím se stát neuvěřitelně uvěřitelná. Jenže dvojka se z tohoto pohledu pro mne až nevkusně přiblížila americkým trhákům. Zápletka je velmi dobrá, pravdivá (systém jako u nás), pesimistická. Bohužel místama už to bylo trochu moc přitažené za vlasy. Nebýt té přemíry drsných pohledů Wagnera Maura a Adréa Ramira mohlo to možná být i na 5*. Dvojce se bohužel nepovedlo to co jedničce. ()

darkreider

Teda na začiatku som neveril, že by som dal plných 5 hviezd. Tá mohutná dávka politiky a novinárčiny vo mne vyvolávala skôr negatívne pocity. Ale potom sa to rozbehlo vo veľkom. Korupcia nabrala obrovské obrátky a film sa dostal na iný level. Veľmi zaujímavé. Oproti prvej Trope de elite obrovská zmena a podľa mňa k lepšiemu. ()

Mayers

Po prvním shlédnutí jsem byl dost zklamaný. Asi sem čekal víc akce ve stylu prvního dílu. Po druhém a třetím shlédnutí však musím přiznat svůj omyl. Elitní jednotka 2 je sondou do superkorupčního brazilského systému. Nascimentova jednotka zmasakruje pár rebelujících vězňů a náš velitel je převelen k rozvědce. Policie zdatně spolupracuje s týmem guvernéra a my zjišťujeme, že smraďoši ze slumů nejsou ani zdaleka tím největším problémem Brazílie. Silný příběh ještě podtrhuje kvalitní výkon Moury, který se na tuhle (životní) roli neskutečně hodí. A jeho Nascimenta bych teda stoprocentně nechtěl nasrat! Když si vzal k ruce svoje hochy od BOPE, byl to vždycky masakr. "Systém se vzdal pěsti, aby zachránil ruku"... 80% ()

bararich8

Na jednu stranu smutný, co se to ve světe všechno děje za hnus, ale na druhou stranu je tohle zase super materiál pro zfilmování a tento snímek je toho dokonalým důkazem. Ono to nakonec v ČR tak špatné není, co? Hodnotím společně s prvním dílem, který byl možná o stupínek lepší, ale jako celek dávají perfektní obrázek, jak to tam na druhé straně chodí. Není k tomu moc co dodat, prostě kvalitka, 4*. ()

DAPDO

Po skvělé jedničce bylo asi nereálný natočit něco, co by se k ní kvalitou přiblížilo. Zkouknul jsem oba díly téměř po sobě, takže z dvojky jsem byl trochu zklamanej. Nascimento už není coby kancelářská krysa tak vostrej a přesvědčivej jako v prvním díle. Ale pořád to má něco do sebe. Tenhle komentář píšu den potom, co jsem oba díly viděl, takže se mi to rozleželo v hlavě a když nad tím tak přemejšlím, i dvojka je nakonec něco, co stojí za vidění. ()

Stíba

Pokračování je výpravnější, nemá ted akční drive prvního dílu ale o to více se snaží rozebírat celý propletec naskrz shnilého systému a všeho co s ním souvisí. Za mě spokojenost a myslím si, že tvůrci rozhodně splnili to, s čím do téhle látky šli. ()