Gorily v mlze

• Česko Gorily v mlze - Příběh Dian Fosseyové (více)

Příběh americké rehabilitační sestry Dian Fosseyové, kterou její zájem o vymírající druh horských goril přivede do afrického Konga, kde má pro National Geografic pokračovat v jejich přerušeném sčítání. Kvůli občanské válce je sice nucena přesunout se společně s domorodým průvodcem Sembagarem do sousední Rwandy, přesto se však rozhodne úkol splnit. Přestože nemá se zvířaty žádné zkušenosti, je odhodlána vytrvat navzdory všem potížím. Pokračuje ve výzkumu, získává zkušenosti a osud goril, které pytláci zabíjejí kvůli suvenýrům a loví pro zoologické zahrady, se stává jejím celoživotním zájmem, který se během let postupně mění v posedlost. Během osmnácti let provedla řadu jedinečných pozorování v přirozeném prostředí zvířat, vybojovala řadu bitev s pytláky, prožila krátký milostný románek s fotografem Bobem Campbellem a také si svým nekompromisním postojem a později i podivínským chováním získala řadu nepřátel. (TV Nova)

Torako.chan

Narazila jsem na tento snímek v televizi. Osobně bych podobné druhy filmů asi nevyhledávala vzhledem k mému kinematografickému zaměření. Nicméně musím seznat, že Sigourney Weaver tady předvedla excelentní výkon, velice uvěřitelné, sedla mi v této roli jako "prdel na hrnec". Jen tak mimochodem jsem asi ještě neviděla film, kde by byla špatná. Je to herečka s velkým H. K tématu nemám vlastně moc co říct.. je to něco o čem by se jistě mělo mluvit/psát/točit a "hrdinové" tohoto typu si zaslouží respekt. Toť vše. Celkově velmi dobrý počin. ()

Ratherfly

Výborná Weaver, výborný Brown, výborné gorily (hlavně ta černá). Společně s Instinktem asi nejlepší film s opicema. Bacha, zrada: pokud máte rádi filmy s obdobnou tématikou, vyhněte se širokým obloukem filmu 12 opic! Já tam totiž napočítal (vyjma těch ze ZOO; točený z dálky a v rychlém prostřihu, takže to vlastně klidně mohly být veverky) všehovšudy jednu!! ..a to jsem si ještě musel trochu "upravit" definicí těchto primátů, abych mohl do výsledného počtu zařadit aspoň Willise. ()

jasiska

Na to, aby sa mi tento film začal páčiť, musel ubehnúť istý čas odvtedy, čo som ho videla. To, že Sigourney bola super, som vedela hneď. Ale aké silné dojmy vo mne zanechal, to som zistila až po čase. Asi som spomalená... Bol zaujímavý (pozerať sa ako sa nejaká doktorka snaží získať si napodobňovaním gorily je nevídané) a normálne aj citovo silný. Fakt som rozhorčená zo zabíjania goríl. Navyše sa mi pozdáva aj fakt, že je to skutočný príbeh a ľutujem neblahý osud Dian Fosseyovej. ()

kwoky

Velice příjemný film. Trochu dojemný, trochu napínavý a hlavně hodně prodchnutý emocemi. Děj byl přeci jen trochu odhadnutelný, ale zpracování se mi moc líbilo a hlavně exteriéry a záběry na opice byly opravdu dokonalé. Líbilo se mi to hodně, ale na pět hvězdiček mi tam něco chybělo... ani nevím co. Možná po druhém shlédnutí přidám. ()

Ještěřák

Zaujalo mne, že film vyobrazuje tamnější křováky více pudové a méně lidské, než samotné gorily. Pokud lze tohle označit zároveň za obraz věrný skutečnosti, tím hůře. Skutečně nečernobílý film hodný mimořádného zamyšlení, a díky Sigourney Weaver, spolu s Meryl Streep asi nejkrásnější a nejtalentovanější hollywoodské herečce 80. let, i mimořádného pokoukání. ()

Norino12

Film, ktorý vo mne zanechal skvelé pocity a to hlavne svojou perfektnou atmosférou a príbehom. Skvelá herečka, ktorá dokázala zahrať prácu s gorilami na obrovskej úrovni. Fakt nemám čo dodať až som dostal chuť si to pozrieť zas. ()

Prochy38

Neskutečně skutečný příběh člověka, kterému záleželo na těch nádherných tvorech víc, než na všem ostatním, včetně vlastního života. Víc takových lidí a dnes by třeba bylo o nějaký ten živočišný druh více. Ale všechno něco stojí a daně jsou vysoké. S. Weaver skvělá! Záběry nádherné. Silný příběh silné ženy. Budiž jí země lehká. ()

Rozjimatel

[3,5*]     "Dear miss Fossey. Surely you didn't expect the poor beggars to come out of the jungle and line up just so we can count them!"     Skutočný príbeh jednej veľmi svojráznej "ohňo-vlasej" baby s poriadne dobrodružnou povahou, ktorej sa svojím tvrdohlavým snažením podarilo zachrániť pred vyhynutím jeden úžasný živočíšny druh. Je pravdou, že tak, ako je Dian Fossey vo filme vykreslená, nevzbudzuje zrovna veľké sympatie (a to ani nemám na mysli to, že fajčí a chlasce ako dúha). V tej svojej skoro až šialenej posadnutosti gorilami to začne totiž poriadne preháňať ("Get off my mountain!") a stáva sa bezohľadnou, až krutou k ľuďom, a to aj k tým, čo si to vôbec nezaslúžia. V každom prípade jej však jej nesporné zásluhy nikdo nezoberie. V hlavnej role žiari Sigourney Weaver (nominácia na Oscara), ktorá parádne utiahne celý film. Okrem jej hereckého výkonu film zaujme ešte krásnymi zábermi divokej africkej prírody a dojímavým vzťahom medzi hlavnou hrdinkou a "jej" gorilami (najmä tým úžasne stvárneným postupným zbližovaním sa). Od slávneho Mauricea Jarreho som naopak očakával trochu viac - jeho hudba je miestami v celkom fajn "etno" štýle, ale väčšinu času je silne poznačená 80-kami.     "Do you think I'm weird?" "I do. Absolutely. Without question. I also think you are wonderful." "Which comes first, weird or wonderful?" "Weird." ()

cityman

Úchvatná podíváná Michaela Apteda s vynikající Sigourney Weaverovou je spolu se "Šamanem" mým nejoblíbenějším filmem s prostředí pralesů. Nádherné scenérie spolu se skvěle vystavěným příběhem jsou to co z tohoto filmu činí nezapomenutelný zážitek. ()

Mikino00

Poutavě natočený snímek o ochránkyni goril je z podstatě představením pro herecký výkon Weaver. Já osobně bych s těmi gorilami točit nechtěl. Moc mě nepotěšil zdejší obsah s velkým spoilerem. ()

Kroupa

Pěkný film, není přehnaný v žádném ohledu, jen mě příliš neoslovil, i když podání Weaver je skutečně výborné ()

Dlubal David

Tenhle skvělej film jsem viděl de facto náhodou, ale ten pocit úžasu, napětí, strachu, dobrodružství, krásy, něhy, zhnusení a znechucení zároveň, jsem si v sobě tiše nesl spoustu dalších let... ■ Vzpomínky jsou sice zrádné a mnohdy nám lžou, ale přesně si pamatuju, jako by to bylo dnes, když film končil, jak jsem si utíral z tváře slzy, ale tak trochu jakože to nesouvisí s filmem, co se promítá na plátno před námi, protože kluci přece nepláčou, že? ■ Byly jsme na dovolené v Železné Rudě, bylo tam takové to malé staré klasické kino, přesně takové mám rád; ta vůně dřeva, vůně staré budovy, emoce, které tě pohladí po tváří, když vstupuješ do takového sálu, prostě žádné nudné chladné sterilní prostředí dnešních multikin... Někdy k večeru jsme s tátou a bráchou šli na inkriminovaný film, nepamatuju si kolik lidí tam bylo, byl to takový maličký vesnický sál, ale vím, že nás tam bylo opravdu, ale opravdu málo... ■ Jako milovník Vetřelce, mám Sigourney WEAVER spojenou s rolí Ellen RIPLEYOVÉ, ale jestliže existuje její hypotetická druhá největší role, tak je to právě Dian FOSSEYOVÁ. ■ Když jsme odcházeli z kina, byla již černočerná tma, venkovní osvětlení nesvítilo, a tak trochu, jen tak mimochodem, se zvedla mlha... ■ (C) [95/100] ()

petikacka

Neskutečně silný film o skutečné osobě Diane Fossey, která zasvětila celý svůj život horským gorilám a jejich záchraně. Musí to být neskutečná síla , která člověka přivede k myšlence, že prostě odjede do centrální Afriky, kde se ubytuje v pralese a odtud odchází do kopců sledovat horské gorily. Postupně je začne milovat víc než lidi (tedy pytláky) a nakonec se ji to všechno vymkne z rukou. Je strašně smutné, že skutečné příběhy lidí, kteří se snaží o záchranu divokých zvířat v jejich přirozeném prostředí, vždycky končí špatně. A s tím bychom měli něco dělat. Za mě 100% ()

Zeek

Úžasná atmosféra, krásná příroda, výborná Sigourney Weaver a jednoduchý (ale postačující) scénář se smutným koncem. Pokud hledáte dojemný příběh, tak jste na správné adrese. Moje hodnocení: 80% ()

piranha

Problém pytláctví v chudých afrických zemích je skvělým příkladem absolutní beznaděje, při které se člověku otvírají všechny kudly po kapsách. Dokonce tu ani hlavní hrdinka nebyla vykreslená až tak idealisticky, aby byla pominuta její konečná posedlost. A tak musíme smutně zkonstatovat, že přece jenom šílenství je tady jediným prostředkem pro dosažení úspěchu. ()

Narciska

Poutavý film o ženě, která zasvětila svůj život gorilám. Pozoruhodné na tom je, že autobiografie ji líčí bez příkras a nezakrývá její lidské slabosti či lépe řečeno kontroverze, jež jsou s její osobou spojeny. Staví tím hrdinku do lidského světla, což u děl tohoto typu není obvyklé, současně ale hrdinkou zůstává. Žena, která byla neoblomná a odhodlaná tak, že pro "své" gorily byla schopna udělat cokoli. Po shlédnutí tohoto filmu je snadné sžít se s stvrzením, že se Dian Foessey skutečně zasloužila o přežití jednoho živočišného druhu. Že započala bitvu proti pytláctví a chamtivosti, jež zdaleka není vyhrána, jíž však stojí za to bojovat, neb jak uvádí poslední věta jejího deníku: „Když si uvědomíme cenu všeho živého, budeme méně lpět na minulosti a můžeme se tak více soustředit na záchranu budoucnosti.“ ()

zdeny99

Sigourney Weaver v boji proti zabijákům goril. Kolem ní běhají opravdové gorily v panenské kráse afrického pralesa. [6863. hodnocení, 178. komentář, 80%] ()

Chundys

Pytláci jsou zmrdi, pardon za slovník! Dian Fossyová byla hrdinka! Fakticky klobouček a Sigourney zahrála naprosto parádně Dian! ()

Zemřel režisér Michael Apted

12.11.2015

Z Bradavic na Olymp

Z Bradavic na Olymp

22.04.2007

Už z toho pomalu začíná být trapná fráze, ale úspěch 300: Bitvy u Thermopyl opravdu změnil Hollywood. Najednou se s velkým hřmotem vynořují všechny projekty, které jen vzdáleně souvisí se starověkým… (více)