Gorily v mlze

• Česko Gorily v mlze - Příběh Dian Fosseyové (více)

Příběh americké rehabilitační sestry Dian Fosseyové, kterou její zájem o vymírající druh horských goril přivede do afrického Konga, kde má pro National Geografic pokračovat v jejich přerušeném sčítání. Kvůli občanské válce je sice nucena přesunout se společně s domorodým průvodcem Sembagarem do sousední Rwandy, přesto se však rozhodne úkol splnit. Přestože nemá se zvířaty žádné zkušenosti, je odhodlána vytrvat navzdory všem potížím. Pokračuje ve výzkumu, získává zkušenosti a osud goril, které pytláci zabíjejí kvůli suvenýrům a loví pro zoologické zahrady, se stává jejím celoživotním zájmem, který se během let postupně mění v posedlost. Během osmnácti let provedla řadu jedinečných pozorování v přirozeném prostředí zvířat, vybojovala řadu bitev s pytláky, prožila krátký milostný románek s fotografem Bobem Campbellem a také si svým nekompromisním postojem a později i podivínským chováním získala řadu nepřátel. (TV Nova)

agentmiky

Sigurney Weaver si každý z nás asi dokáže představit v roli Ripleyové, ale co tady převedla, to je trochu na jiné úrovni. Samotný příběh, točící se kolem Dian Foessey a jejího životního osudu, je nesmírně poutavý a dojemný, a tudíž si myslím, že převedení tohoto příběhu to na filmové plátno si to bezesporu zasloužilo. Michael Apted je již zkušeným režisérem a z mého hlediaka s tímto filmem neměl žádný problém. Jak jsem již před chvílí zmínil, tak Sigourney Weaver do své postavy vložila všechny své nabyté zkušenosti, které se ve výsledku zužitkovaly na výbornou. Její výkon byl v některých momentech skoro až neuvěřitelný. Z toho všeho se dá vyvodit, jaká skvělá herečka to je. Chci pochválit scény s gorilami, které mě naprosto uchvátily. Skoro by ani člověk nepoznal, že to nejsou živí jedinci. Maskéři a kostyméři odvedli špičkovou práci. Ještě bych upozornil na podmanivou hudbu, která již tak hluboký zážitek jen a jen umocňuje. Závěr byl dost dojemný, ale podle průběhu se dalo očekávat, že dobře to zkrátka dopadnou nemůže. Na pět hvězdiček tomu chybí doopravdy jen malý kousek. Jinak tento snímek mohu doporučit všemi deseti. Za mě dávám 86 % ()

kobejn

Výborná Sigourney Weaver ve vyloženě "oscarové" roli, v tomto případě mě docela mrzí, že se papírové předpoklady nepotvrdily, akademie sice občas překvapí, když udělí Oscara někomu jinému, ale ne vždy je to šťastné, Sigourney by si ho za intenzivní a silně prožitý výkon zde zasloužila, jinak co se týče toho zvláštního "gorilího happyendu", tak nevím, zda to nebyl trochu iluzivní triumf, téma boje a záchrany životů těchto kongů je stále aktuální...myslím, že Gorily nám to pak zas vrátí...ale to až na planetě opic, tady nemaj šanci. ()

Riddick77

Hollywoodsky zidealizované, leč současně nesmírně šikovně natočené a skvěle zahrané. Ostatně i ten nádech kontroverze je v poslední třetině snímku cítit. 9/10! ()

Laxik

Hollywoodská oslava ekoterorismu. Teda neberte mě špatně, Lady Di byla vlastně v právu a kdybych byl na jejím místě, chtěl bych těm hajzlům narvat koule nosníma dírkama až do slinivky, ale ta ženská docela postrádala nadhled. Což z ní na druhou stanu dělá výborný filmový materiál. A Apted se nakonec nebál ani její šílené stránky. Navíc je Weaverová fakt výborná, její nadšení, posedlost, láska, zuřivost, vše je fakt skutečné. ()

Vojcl

Vynikající film inspirovaný skutečnými událostmi. Tak silný příběh s výborným výkonem S. Weaverové jsem už dlouho neviděl... ()

blackrain

Skutečný příběh legendární mladé antropoložky Diany Fosseové (Sigourney Weaver), která uskutečnila osamocenou výpravu do afrických hor na záchranu ohrožených horských goril před krutostí největšího predátora - člověka. Podařilo se jí změnit vše, co bylo o těchto nádherných zvířatech napsáno a popsáno. Diana Fosseová získala v roce 1974 doktorát ze zoologie na Cambridgeské univerzitě. Její láska ke gorilám byla v ostrém kontrastu s nenávistí vůči pytlákům. Pytláky nemilosrdně pronásledovala. Brala jim osobně zbraně.Tvrdě bojovala i s místními úřady. Svou cílevědomou obětavost a statečnost krutě zaplatila. Byla zavražděna 26. prosince 1985. Hlavu měla rozseknutou mačetou. Podařilo se jí zachránit jeden živočišný druh téměř před vyhynutím. Hlavně její zásluhou nejsou horské gorily jen několika obrázky na starých zašlých fotografiích. Dnes je situace ještě horší. ()

kajas

Sigourney ztvárnila zarytou antropoložku naprosto fantasticky a s grácií. Gorily jsou nádherná zvířata a díky tomuto filmu si je ještě více oblíbíte (a máte chuť zabít všechny pytláky světa). Konec samozřejmě každého dojme. Opravdu krásné dílo. ()

Aleee89

Krásný příběh - a to hovoří o všem. Protože to je právě to, co ve filmech vždycky hledám. Tenhle mi tužby splnil dokonale. Poutavý a zajímavý příběh, který je navíc dojemný, nevšední ještě více umocňuje to, že je vyprávěn podle skutečných událostí. O zooložce Diane Fossey jsem moc neslyšela, ale věděla jsem, že existuje tento film a moc jsem se na něj těšila. Sigourney patří mezi mé oblíbené herečky. Tady jenom potvrdila, že hrát umí opravdu skvěle, protože točit se skutečnými gorilami, to chce jistou dávku odvahy, navíc svůj part zvládla opravdu výborně. Kromě příběhu a hereckých výkonů samozřejmě film doplní nádherná africká krajina. Co víc si přát? ()

Diamant

Oči sa môžu popásť na krásnej prírode a roztomilých opiciach. Pozorný divák môže vo filme nájsť dve veľké poučenia: povrchný a hriešny vzťah medzi mužom a ženou nemá dlhú trvácnosť; zvieratá treba ochraňovať, ale nie na úkor človeka. ()

Martin741

Uz ma oslovil Grizzly Man, ktory bol o fanatikovi menom Treadwell a tuna ide o dalsieho fanatika, tentokrat vsak menom Dian Foessey. Samotna Foessey /kniha, ktoru sama napisala, vysla aj u nas, v CZ jazyku- da sa zohnat po knizniciach/ mala dost komplikovanu povahu, skoro s kazdym sa hadala, nikto pri nej dlho nevydrzal a nakoniec aj umrela nasilnou smrtou v chatrci, pricom jej smrt nie je dodnes vysvetlena - a uz asi ani nebude. Sama si za to mohla, jej smrt si prialo vela jej blizkych, lebo sa pohadala s kazdym. No nic. roly Foessey sa bravurne zhostila Sigourney Weaver /Alien, Aliens/ a to v rezii Michaela Apteda /neskor natocil aj bondovku World´s Not Enough s Brosnanom/. Pre divaka, ktoreho fascinuju zahmlene africke hory a fauna /gorily/ to je fascinujuca podivana, a ja som sa pozeral na to len preto, aby som zistil, ako sa Weaver dokaze zhostit roly tej /casto odporne hadavej/ Foessey. Snimku trochu vadi idealizacia goril, a mne tiez. 90 % ()

C0r0ner

Jedna z nejznámějších skutečných událostí, které měly aspoň nějaký dopad na smýšlení lidí v určité oblasti. Příběh Dian Foesseyové je obdivuhodný a jedinečný, ale já jsem přitom trpěl jedním pocitem a to takovým, že mi ty lidoopi byli vážně u prdele, takže mě moc nebavil celý film. 55% ()

danecek24

46. Zlatý Glóbus za rok 1988 - cena (2) - *Nejlepší herečka (drama) - Sigourney Weaver, *Nejlepší hudba - Maurice Jarre + nominace (1) - Nejlepší film (drama) ()

pufina

V dětství jsem to viděla asi pětkrát (ač to není film pro děti), ale mě to neskutečně zajímalo a bavilo. Nádherná příroda a stejně tak scény s gorilami. Milovala jsem ty gorily a Dian byla neskutečná, ten závěr mě vždycky dostane.. ()

pakobylka

Co potřebujete víc, abyste odjeli do divočiny a zasvětili svůj život gorilám ? Víru ... lásku ... empatii ... odhodlání ... přesvědčení ... houževnatost - nebo bláznovství ? Těžko říct - v každém případě platí, že Dian Foessey jim svůj život NEOBĚTOVALA, ona jim ho VĚNOVALA ... tak jako blízkému milovanému člověku, což je docela podstatný rozdíl. Neboť práce s nimi - a vztah, který si k nim vytvořila, ji naplňovaly. Nebýt občanské války - a pytláků, nic víc by nepotřebovala, po ničem jiném by netoužila. Jsem vděčná vrtkavému osudu, že snímek vznikl v digitálním pravěku, tudíž je prostý digitálních zvířátek i digitálních triků - a jeho atmosféra je velice opravdová, bez náznaku falše a přetvářky. ()

Juto

Táto inšpiratívna rozprávka je skutočným príbehom a je založená na africkom regióne Kongo, kam je poslaná Sigourney Weaver, aby našla viac informácií o málo známej horskej gorile.Sigourney je fantastická v tejto úlohe a dokazuje aká je nadaná herečka. 7/10 ()

sator

Zajímavý snímek, Fossey bylo statečný děvče.... Místy silné, zvířata by se neměla zabíjet... dabing Šlechtová au... Druhý dabing Fischerová...by mohl být lepší... ()

LeoH

V době premiéry jsem byl z Goril rozladěn a zmaten (začíná to docela příjemně, ale proč ten brutální a smutnej závěr, proč ta ženská ke konci dělá tak šílené věci, že vlastně nevím, jestli ji vůbec mám mít rád, a proč mi pořádně nevysvětlili, jestli víc záleží na vymírajících opicích nebo na hladovějících Afričanech? myslelo si dítě ve mně, uvyklé ideově nalajnované bolševické kinematografii), ale zůstaly mi zaseknuté v paměti jako máloco z konce osmdesátek; po letošním vánočním repete (z DVD pořízeného na popud mé dobré ženy, která film chtěla ukázat dětem) musím hluboce smeknout. Už jen ta absurdní představa, že by dneska někdo vzal hollywoodskou hvězdu na vrcholu slávy, odvezl ji do afrického pralesa, vyšlapal s ní, s šestičlenným štábem a s metráky techniky na zádech bůhvíkolik kilometrů do chatrné horské chajdy a začal tam točit scény zahrnující osobní interakce mezi dotyčnou superstar a občas pěkně rozběsněnými dvousetkilovými primáty, a to všechno jenom proto, aby vznikl portrét jakési podezřelé, před pár lety zamordované ekofašistky se všemi těmi nehollywoodskostmi a nejednoznačnostmi, o kterých píšu v úvodu… V tomhle smyslu představují Gorily obrovský kus nadstandardně poctivé práce a vůbec nezáleží na tom, jestli byla skutečná Dian ještě daleko větší exot. (A ano, běžel jsem si po filmu najít, jak jsou na tom Gorillae beringei beringei se stavy dneska, a potěšilo mě, že daleko líp než tenkrát.) ()

andrii

Černé královny, semišové kožíšky zeleně, se usadily do chlopní. Guru fauny. Chopí se opí glorioly, gró země. Píle, síla, vůle. Proti tlupám nenechavých tlap. Klopí klopy se zlem, až jednou stinná silueta, fantom bez regulí tiše k hrdlu přistoupí... ()

Zemřel režisér Michael Apted

12.11.2015

Z Bradavic na Olymp

Z Bradavic na Olymp

22.04.2007

Už z toho pomalu začíná být trapná fráze, ale úspěch 300: Bitvy u Thermopyl opravdu změnil Hollywood. Najednou se s velkým hřmotem vynořují všechny projekty, které jen vzdáleně souvisí se starověkým… (více)