Gorily v mlze

• Česko Gorily v mlze - Příběh Dian Fosseyové (více)

Příběh americké rehabilitační sestry Dian Fosseyové, kterou její zájem o vymírající druh horských goril přivede do afrického Konga, kde má pro National Geografic pokračovat v jejich přerušeném sčítání. Kvůli občanské válce je sice nucena přesunout se společně s domorodým průvodcem Sembagarem do sousední Rwandy, přesto se však rozhodne úkol splnit. Přestože nemá se zvířaty žádné zkušenosti, je odhodlána vytrvat navzdory všem potížím. Pokračuje ve výzkumu, získává zkušenosti a osud goril, které pytláci zabíjejí kvůli suvenýrům a loví pro zoologické zahrady, se stává jejím celoživotním zájmem, který se během let postupně mění v posedlost. Během osmnácti let provedla řadu jedinečných pozorování v přirozeném prostředí zvířat, vybojovala řadu bitev s pytláky, prožila krátký milostný románek s fotografem Bobem Campbellem a také si svým nekompromisním postojem a později i podivínským chováním získala řadu nepřátel. (TV Nova)

Chundys

Pytláci jsou zmrdi, pardon za slovník! Dian Fossyová byla hrdinka! Fakticky klobouček a Sigourney zahrála naprosto parádně Dian! ()

Bozvav

Velmi silný příběh, který jsem viděla před lety a nemám sílu jej shlédnout znova., zvláště když vím, že se ta situace spíše zhoršila. Skvěle natočený a výborně zahraný. ()

Heavyman

Dian Foessey je největší a i mezi laiky nejznámější ochránkyně goril a přírody. Film na její počest je toho důkazem. Skvělá Sigourney a skvěle natočené scény s gorilamy i když falešnými. Jen nevím jestli já být na jejím místě bych ty pytláky pouze strašil falešnou oprátkou. Jedna ze srdcovek u který mám na krajíčku. ()

JakeG

Asi to budou ty gorily, ale ....... tohle je jeden z mála filmů, na který můžu stále dokola koukat, nechat si stále dokola při určitých scénách přejíždět mráz po celým těle a taky uronit nějakou tu slzu. ()

Wolvie

Naprosto tuctový,chvílemi dokonce laciný životopis,ve kterém ani Sigourney nepodává tak skvělý výkon,jak bych od ní čekal.Pro mě velké zklamání. ()

Hapretor

Na jedno kouknutí až moc zajímavé. Všechny gorily nebyly živé. Byly použity dokonale vyrobené "loutky". Nedá se to ani poznat. Vlastně tento fakt mě dostal víc než film jako celek. Jinak Weaverová se role zhostila skvěle. ()

Ombak▼Penari

Těžko k tomu říct něco jiného, než že je to umně a poutavě zpracovaný příběh Dian Fosseyové. Musel by to být pořádný packal, kdyby zvoral natočit tak dojemný a silný skutečný příběh z úžasné exotické Afriky, když měl k dispozici do hlavní role Sigourney Weaver. Ale nic to nemění na tom, že je to i po letech film krásný a který skvěle představí osobnost a zvláštní život poněkud extravagantní dámy, která obětovala život gorilám a svou zatvrzelostí velmi napomohla záchraně tohoto živočišného druhu. Tento film je jejím nejlepším pomníkem. ()

montongery

Jeden z těch na první pohled perfektních snímků, který je ale založený pouze a jedině na emočně silném příběhu, co má hlavně za cíl dojmout diváka. Bohužel tento typ filmů není nic pro mě a spíše mám vždy tendenci se po nějakém čase,  když objevím tento přímočarý záměr režiséra, začít nudit. Třetí hvězdu dávám hlavně za herecký výkon Signourey Weaver a za mé oblíbené gorily, který jsou zde dokonce více fotogenické než slavní Méďové Václava Chaloupky (Brum brum brum, o čem se zdá medvědům?“ ). ()

Kingjiri

Život Diana Foesseyový (pokud byl apoň z většiny takovej, jak ukazuje snímek), byl určitě zajímavej. Jeho fimová adaptace bohužel už příliš zajímavá neni. Nejdřív jsem přemýšlel o čtyřech hvězdách, ale jak čas plynul (nebo spíš neplynul), začínal jsem se zejména v druhý polovině docela nudit a muj zájem o osud Diany začal klesat. Kromě příběhu s pomalejšim tempem vyprávění obsahuje snímek i povedenější záležitosti - obsazení Sigourney Weaver, výpravu, práci s gorilama nebo silnější závar. Na další projekci už to však nevidim. PS: Viděl jsem jen dabovanou verzi, ale dabing byl vcelku OK. ()

tranquill

"Pokaždé, když si myslím, že už o gorilách vím všechno, objeví se něco úplně nového..." Silný a emotivní příběh bioložky, která gorilám zasvětila doslova celý život. Sigourney byla skvělá volba. ()

Razzor_82

"Jsou nádherné." Pěkně zachycena silná láska ke gorilám a odhodlání  pomáhat.  Sigourney Weaver ve fascinujícím ztvárnění bioložky Dian Fossey. Silná bojovnice za práva zvířat a jejich existenci. Africká horská příroda v plné kráse. Silný životní příběh plný krutosti a zlých lidí.  8/10  ()

waska

Hezký film, plný úžasných záběrů přírody a životy v nich. Kdyby nebylo této kontroverzní a mnohdy i bláznivé antropoložky, možná by už žádné gorily v Africe nebyly. Sigourney Weaver se své role chopila náramně, oskarová nominace naprosto zasloužená. ()

junxi91

Příběh zapálené až fanatické doktorky, která se naprosto bez zkušeností vydala přímo do centra Afriky s hromadou kufrů s fény a zrcátky, aby pozorovala a hlavně počítala horské gorily. Ergoterapeutka Dian Fosseyová se zúčastní přednášky antropologa Louise Leakeyho, který mluví o dvou oblastech, které ještě nebyly důkladně probádány. Jednou z nich jsou předkové člověka, a tak se Diane rozhodne zasvětit svůj život studiu primátů. Po přednášce si Diane odchytne Leakeyho na chodbě a zde ho přesvědčí o svém zaujetí pro horské gorily. Cestuje s ním do Konga, kde je jí přidělen místní stopař zvířat Sembagar, vybavení, a také chata vysoko v horách. Dvojici se povede navázat kontakt se skupinou goril a Diane se povede vyhnout boji s gorilím samcem, ale jejich snažení utnou místní ozbrojené síly. Jsou násilně vystěhováni ze svého výzkumného místa, protože si ti tupouni o ní myslí, že je zahraniční špiónka a agitátorka. Diane je smířená s návratem do USA za svým snoubencem, ale Sembarage a její bílá hostitelka Rosamond Carr ji motivují, aby zůstala v Africe. Diane začne provádět výzkum v sousední Rwandě, kde je však svědkem nekontrolovatelného pytláctví a korupce. Objeví mnoho pastí, na trhu narazí na popelníky z gorilí dlaně, a pro místní domorodce je čarodějnicí. Diane se svým bílým kolegou, fotografem z National Geograhic Bobem Campbellem, se stanou nejen pozorovateli gorilí tlupy, ale také milenci. Naučí se s gorilami komunikovat a zapadnout do skupinové hierarchie. Diane se naučí důkladně napodobovat chování goril ve skupině. Jejich práce si získá mezinárodní pozornost. Campbell je ženatý a chce se rozvést, přesto trvá na tom, že bude muset trávit čas pryč z Karisoke a od jejích goril, a tak jejich vztah skončí. Diane si vytvoří citové pouto s gorilím samcem Digitem, a s obchodníkem Van Vectenem a snaží se zabránit masakrování a odvozu gorilích mláďat do ZOO. Diane si začne stěžovat rwandské vládě a je za to propuštěna, ale aspoň jí vládní ministr slíbí, že najme jednotku proti pytláctví. Diane je však pořád čím dál tím více frustrovaná místními domorodci, kteří zabíjejí gorily a prodávají jejich části těla na černém trhu...Začne je vyloženě nenávidět a plně se vžije do své role čarodějnice, které se domorodci bojí. Po odchodu svého milence začne být Diane čím dál tím více fanatická v pronásledování pytláků, s čímž jí pomáhají proti-pytlácké jednotky. Přijedou sem také mladí studenti na stáž, kteří se diví tomu, že musí kromě počítání a sledování goril také likvidovat pytlácké pasti. Jednoho dne dojde k obrovské tragédii, kdy pytláci přepadnou její skupinu goril a chudák samec Digit skončí bez hlavy a bez rukou. Diane z toho zešílí a rozhodne se jednoho z vesničanů fingovaně oběsit a následně vypálí celou vesnici, i když se jí snaží Sembarage přemluvit, aby to nedělala. Studenti jsou z ní úplně mimo, studentka se rozbrečí a pak se se svým spolužákem oddávají pícháníčku v její chatě, což Diane rozpálí doběla a vyhodí je. Hold mladá labilní pipinka nesnesla fingovanou popravu a potřebovala uklidnit ptákem. Následně Diane vyhrožuje ve městě Van Veetenovi, že pokud se přiblíží k jejím gorilám, tak mu uřeže hlavu a ruce, a ten jí prohlásí za šílenou. Její snažení zašlo příliš daleko a tragický konec této úžasné ženy, která se významně zasloužila o záchranu horských goril, je bohužel nevyhnutelný. Krásný film o zásluhách jedné neohrožené ženy, díky které je svět o něco lepší místo a která probudila ve společnosti snahu o záchranu ohrožených druhů.  () (méně) (více)

xenopus

SPOILERY. Příběh ženy, která se díky výzkumu a záchraně goril dostala do křížku s místní vládou, místními domorodci, spolupracovníky i spolupracovníky zoologických zahrad. Ze ztráty chlapa (fotografa Boba Campbella) se jí podařilo otřepat, ale co nerozchodila, byla vražda gorilího samce Digita. Po ní následovala její vražda a pohřbení vedle něho. S. Weaverovou příliš nemusím (sorry, i díky vzhledu), ale tahle role jí sedla. Ze začátku zanícená vědkyně mající obdiv a lásku k vymírajícím zvířatům, ke konci vyšinutá žena fanaticky bránící "svoji" horu a "svoje" gorily - to je úloha, se kterou se nedovede poprat každý - ale zde jako bych skutečně sledoval D. Fosseyovou a ne jen její hereckou představitelku. Příjemné obrázky, příjemný příběh s občasnými dramatickými momenty, kvalitně filmově zpracovaný (viz seznam nominací na AA) -> 4*. ()

Zemřel režisér Michael Apted

12.11.2015

Z Bradavic na Olymp

Z Bradavic na Olymp

22.04.2007

Už z toho pomalu začíná být trapná fráze, ale úspěch 300: Bitvy u Thermopyl opravdu změnil Hollywood. Najednou se s velkým hřmotem vynořují všechny projekty, které jen vzdáleně souvisí se starověkým… (více)