Lov lososů v Jemenu

• Velká Británie Salmon Fishing in the Yemen (více)

Dr. Alfred Jones má mnoho důvodů ke spokojenosti. Přesto má pocit, že mu v životě něco chybí. Nečekaně je požádán, aby se zapojil do bláznivého projektu, jehož cílem je vybudování řeky pro lososy v Jemenu. Fred myšlenku zavrhne jako naprosto nesmyslnou. Projekt však upoutá pozornost několika zasloužilých britských politiků. Napadne je totiž, že by se tak dala odvést pozornost médií od nepříjemností, ke kterým na Středním východě došlo. Vládní soukolí se dává do pohybu. Fred je donucen, aby odsunul svou výzkumnou práci stranou a místo ní začal přemýšlet, jak přepravit deset tisíc lososů na poušť – a přesvědčit je, aby tam plavali. Celý bláznivý projekt se zrodil v hlavě jemenského šejka, zbožného a bohatého muže, jehož láska k lovu lososů a neotřesitelné přesvědčení, že lze vírou dosáhnout nemožného, nakonec Freda nadchnou. Potlačí v sobě všechny logické námitky – i námitky své nesnesitelné ženy. Když se pak setká s šejkovou elegantní a krásnou správkyní majetku, trhlina, která se objevila v jeho pečlivě organizovaném životě, se ještě zvětší. A když se společně vydají na neobyčejnou cestu víry, a rybolovu, nesmělý dr. Jones v sobě objeví zdroj důvěry, lásky a hrdinství, který zaskočí nejen jeho samotného... (oficiální text distributora)

Le_Chuck

Lasse je posledných 10 rokov (snáď s výnimkou Cassanovy) jak cez kopírak. A nutno povedať, že ta sterilita mu pomaly začína prerastať cez hlavu a aj keď dostane sebelepší príbeh, tak výsledkom je typicky unylá Hallströmovka, ktorá nikoho neurazí a nikoho nenadchne. Control+C, Control+V. 60% ()

Spiker01

Dokonalá chemie mezi Ewanem McGregorem a Emily Blunt, režijní jistoty feel good filmů Lasse Hallströma a neokoukaný námět. Není to taková šleha, jako jiné kultovky v tomto žánru, ale v době sucha na poli dospělých romantických dramedií rozhodně kousek, ke kterému se po letech vyplatí vrátit...8/10 ()

Eddard

Ewan McGregor a Emily Blunt patří k mým nejmilejším hercům - tady však nemají moc co hrát, celý film působí podobně neživotným dojmem, jako ústřední myšlenka zápletky. Hledáte-li romantiku, doporučuji hledat o dům dál - Moulin Rouge či Správci osudu, ať nechodíme daleko. 40% ()

castor

Losos jako mírová vlajka? Je moc příjemné vidět, že žánrovému všudybudovi Lasse Hallströmovi i po dlouhých letech „na výsluní“ ujíždí ruka jen velmi zřídka. Troufám si tvrdit, že Lososy v Jemenu jsou jeho nejpříjemnějším filmem od dob Pravidel moštárny. Doktor Alfred Jones je věcným sucharem pracujícím na britském ministerstvu rybolovu, majíc za manželku stejně nudnou workoholičku, s níž sex vydá na několik zoufalých pohybů. Když mu do života vtrhne energická, usměvavá a ctižádostivá asistentka jemenského šejka Harriet, nestačí se divit, s jakým nápadem přichází a s jakou lehkostí ho pohltí rodící se vztah. Vedle neselhávajícího režiséra potěší hlavně scénář. Takhle dobře napsané postavy se často na plátně nesetkávají. Šťastnou ruku měli pak tvůrci i ve výběru herců. Naprosto všestranný herecký rejstřík Ewana McGregora jen dokazuje, co jsme všichni věděli, Emily Blunt možná není klasickou hollywoodskou krasavicí (pro mě je něco víc!!), ale svůj půvab a hereckou jistotu v různých polohách rozehrává znamenitě. Trefou bylo i oslovení egyptského herce Amriho Wakeda a netřeba připomínat velezkušenou Kristin Scott Thomas coby bezpáteřní a ledově vtipnou mluvčí britského premiéra. To, s jakou noblesou a sebejistotou manipuluje lidmi kolem sebe, je k popukání. Politika neruší, milostná linie je decentní, atmosféra uvolněná, podbízení divákovi snesitelné, síla médií trefná a aktuální, britský humor pořádně břitký a konečně budování šejkova snu o naplnění vyschlých koryt řek vodami plnými lososů nesklouzává do patosu, Výsledek pobaví, zahřeje a nezdráhá se ani vážnějších témat. Tak, a teď jednoho na pánev!! ()

Rex Mundi

Veru Hallström to vie aj lepšie, ako píše Wormboy, to je pravda :-) Ja som nevedela celkom do čoho idem, z upútavky som si pamätala len atmosféru a Kristin Scott Thomas. Nakoniec sa z toho vykľula romantická komédia - lenže čo je super, že Briti aj do "romkomu" dokázali nainštalovať svoju typickú politickú satiru, ktorá na mňa funguje :-) Všetci hlavní herci boli vo výborne ušitých rolách, presne v takých, aké im pasujú. Takže hoci to vie Hallström aj lepšie, na Love lososov vidieť, že to vie minimálne takto na istotu... a na červené hodnotenie mu to vystačilo ;-) ()

D.Moore

Kdyby film končil jako knižní předloha, v níž někteří aktéři nepřežijí a romantická linka vyústí úplně jinak, neváhal bych s pátou hvězdičkou. I tak se mi ale na Lov lososů v Jemenu velmi dobře dívalo, a to hlavně zásluhou výborných herců - sympatického Ewana McGregora, krásné Emily Blunt, pekelně zábavné Kristin Scott Thomas v roli Humphreyho Applebyho v sukních (mimochodem tato postava je v předloze docela slizký muž) a ukázkově příjemné nálady. ()

Hild

Do kina jsem šla proto, že jsem doufala v další hřejivý film Lasseho Hallströma a přesně to jsem také dostala. Můj oblíbený režisér nezklamal. Film, který se mi přesně trefil do noty, a ze sálu jsem odcházela s příjemným pocitem, jako už dlouho ze žádného filmu. Miluju Lasseho vizuál a schopnost navodit správnou atmosféru. Film přesně zapadá do dnešní doby. Celé téma se dá brát jako jakási metafora, je o naději, kterou by člověk neměl nikdy ztrácet a i v navenek vypadající malé a bezvýznamné věci, najít svou důležitost. Jelikož je to film Hallströma, tak samozřejmě nechybí ani romantika, to milostné oťukávaní a postupné sbližování dvou hlavních postav je velmi přirozené a takové milé. Ewan McGregor a Emily Blunt si mezi sebou vytvořili výbornou chemii. Velkou část filmu tvoří humor a musím říct, že jde přesně o můj typ humoru, neskutečně mi sedl, největší podíl na tom mají hlášky Ewana McGregora a samozřejmě bravurně zahraná postava Kristin Scott Thomas. Pokud máte rádi Lasseho Hallströma, nebo pokud toužíte po malém a upřímném snímku, který vás alespoň na chvíli odvede z reality, tak je film povinností. ()

gogo76

Hallstrom ani tentoraz neopustil svoj typicky pokojný štýl rozprávania príbehu, no zdalo sa mi, že oproti minulosti sa snažil byť viac vtipný, čo sa mu sem-tam darí. Humor mala netradične na starosti K. S. Thomas. V úlohe sebavedomej poradkyne premiéra sa zdalo, že by dokázala vybaviť aj počasie. Pri budovaní love story sa akosi pozabudlo na manželské problémy E. McGregora, ktoré nedostali priestor a odbilo sa to tým, že to medzi nimi proste nefungovalo. Ryby, rybárčenie i humor na túto tému boli po love story druhá najvyťaženejšia téma príbehu. Poznám mnoho rybárov, občas s nimi vyrazím a je pravda, že jeden rybár je nevyspytateľný, ale banda rybárov, to je hotová Al-kaidá. Lososy v Jemene? Pre pracháča no problem...80%. ()

Xmilden

Ústřední dvojici to náramně sluší, nicméně rybaření nikdy nebyl můj koníček. Ta britská nadsázka nicméně z filmu cítit je, takže hlavně zpočátku jsem film sledoval s mírným úsměvem na rtech. Kam až je ochotna zajít britská vláda aby odvrátila pozornost od neklidné situace na Středním východě. PS: Přál jsem si aspoň jednu trošku odvážnější scénu s Emily Blunt, ale herečka si to dobře ohlídala. ()

Tom_Lachtan

velmi zajímavé, snímek vlastně není ani tak romantický, jak by měl romantický film být, ani tak vtipný, jak by měla být komedie, nebo tak záludnodramatiozní, jak by mělo být drama. A to dělá přímo ideální kombinaci pro toho, který nehledá jen tak nějakou romantickou komedii, navíc je přítomen humor ražení relativně černého. Co je výborné jsou herci, komplet sestava včele s Ewanem McGregorem zahrála skvěle, od Jemenského šejka, po skákajícího lososáka. "Muškaři.. To je podobná banda jako Al-kaida!" ()

Gimp

Práce hory a lososy přenáší. Škoda že ryby jsou mi opravdu hrozně u zadku, protože romantická komedie, kde si hlavní dvojice nedá jedinou pusu a většinu filmu miluje někoho jiného ... no to je zajímavá podivnost. ()

cheyene

Lasse Hallström umí natočit pěkné příběhy s dávkou romantiky, silnými emocemi a kapkou dojetí. Lov lososů v Jemenu měl poměrně pomalý rozjezd, který působil průměrně a ne příliš záživně. Jakmile se ale děj rozjel, bavilo mě sledovat každou scénu. Atraktivní prostředí, příjemná hudba, zajímavé postavy, dobré zápletky a skvělí herci se postarali o to, že při naběhnutí závěrečných titulků jsem neměl pocit promarněného času, ale naopak. ()

chezush

Nevinný, jedinečný a oddychový film s kouzelnou atmosférou. Nemám žádnou slabost pro romantické filmy a v životě by mě nenapadlo, že na nějakou slaďárnu půjdu do kina. Ale trailer a Ewan McGregor mě navnadil. Film má prvky romantické komedie, i když moc vtipných situací se ve filmu neobjeví. Nechybí ani ironie, drama, zahraniční a politické vztahy,.. naštěstí se to vše spojilo v jeden neobyčejný příběh a má vše, co můžete očekávat od britského filmu. Je to příběh víry a vědy mezi tím co je možné a nemožné a že sny, ať už jsou jakékoliv, se můžou splnit - stačí jen věřit.. ()

nunka

Projekt s rybárčením v exotike mi už od úvodu príliš nešmakoval, prišiel mi umelo vykonštruovaný, už som len čakala nejakú filozofickú paralelu medzi putovaním či osudmi lososov a ľudských vzťahov...stalo sa to našťastie len čiastočne. Na druhej strane všetky negatíva vyvažovala príjemná atmosféra filmu, herci a uchu ľahodiaca britská angličtina. Film je v celej svojej "kráse" len slabším priemerom (príbeh mal pre mňa slabší potenciál a ostatné ingrediencie to dokázali len priemerne vyvážiť). ()

Fiftis

Salmon Fishing in the Yemennie je béčko až to bolí a zaujímavých postáv tu budete hľadať márne. Paradoxne, určite sa nedá čakať klasická romanca od postáv - Ewana MacGregora a Emily Blunt, čo je škoda. Ich vzťah sa rodí len pozvoľna, postupne. Snímka nemá nejak zvlášť skvelé dialógy, rozhodujúce momenty, zaujímavé fázy ani celkový vývoj. Niekedy je film až priveľmi blbý (záchrana šejka pred streľbou švihom udice a pod.) K lepšiemu hodnoteniu chýba možno tak svižnejšie tempo a hlbší zážitok hlavne v druhej polovici, pretože celkovo sú Lososy v Jemene jasne nevyrovnané. Ak je prvá polovica ako tak obstojná, tak rýchlo zistíte, že druhá je slabšia a možno aj tlakom sčasti očakávaného vyústenia niektorých liniek vás toľko nezabaví. A dokonca ani moja obľúbená Emily Blunt tu nežiari ani herecky ani krásou. ()

Pepinec

Britský film o rybách v Jemenu, protkaný humorem a romantikou, ve kterém není ani jedna postelová scéna. To je pořádná nálož na současného racionálního diváka zhýčkaného americkým mainstreamem. Nejen lososi tu táhnou proti proudu a já s velkým nadšením hlásím, že jsem zabral na vynikající návnadu. ()

Big Bear

Do filmu jsem šel nepolíben obsahem jen s vědomím, že tam hraje MCGregor a Kristin. A to mi stačilo, oba mám moc rád. Od prvních minut se film fakt slušně rozjel jako dobrá konverzační britská komedie, dokonce velmi dobrá. Co se týče komedií, už dlouho hledám něco k smíchu a tady to skoro vypadlo, že jsem to mimoděk našel. Ovšem humoru je vyhrazen spíše začátek. Jakmile se ocitneme ve Skotsku, ocitá se na scéně milionář šejk z nějž prýští moudost a poznání. Od půlky film sklouzne k romantickému ději hlavně díky jiskření mezi Ewanem a Emily Blunt. Nedivím se s ní bych na lososy taky klidně jel do Jemenu. Konec je skoro až drama a možná zcela zbytečné. Jenže když běžely závěrečné titule, uvědomil jsem si, že celý film byl vlastně fajn a že i když to byla limonádka, dalo se u ní pěkně vydržet a bublinky vám z ní nešly do nosu! A to se počítá. Takže já dávám za 4 chrostíky . * * * * ()

Boogeyman

Nečekaně nahláškované a plné suchého humoru. McGregor je v první půlce výbornej ňouma. Postupem času film ztrácí tempo a mnohem důležitější pro mne bylo jestli ti pitomý ryby potáhnou nebo ne, než koho si Emily vybere. ()

08.12.2012

07.07.2012