Lov lososů v Jemenu

• Velká Británie Salmon Fishing in the Yemen (více)

Dr. Alfred Jones má mnoho důvodů ke spokojenosti. Přesto má pocit, že mu v životě něco chybí. Nečekaně je požádán, aby se zapojil do bláznivého projektu, jehož cílem je vybudování řeky pro lososy v Jemenu. Fred myšlenku zavrhne jako naprosto nesmyslnou. Projekt však upoutá pozornost několika zasloužilých britských politiků. Napadne je totiž, že by se tak dala odvést pozornost médií od nepříjemností, ke kterým na Středním východě došlo. Vládní soukolí se dává do pohybu. Fred je donucen, aby odsunul svou výzkumnou práci stranou a místo ní začal přemýšlet, jak přepravit deset tisíc lososů na poušť – a přesvědčit je, aby tam plavali. Celý bláznivý projekt se zrodil v hlavě jemenského šejka, zbožného a bohatého muže, jehož láska k lovu lososů a neotřesitelné přesvědčení, že lze vírou dosáhnout nemožného, nakonec Freda nadchnou. Potlačí v sobě všechny logické námitky – i námitky své nesnesitelné ženy. Když se pak setká s šejkovou elegantní a krásnou správkyní majetku, trhlina, která se objevila v jeho pečlivě organizovaném životě, se ještě zvětší. A když se společně vydají na neobyčejnou cestu víry, a rybolovu, nesmělý dr. Jones v sobě objeví zdroj důvěry, lásky a hrdinství, který zaskočí nejen jeho samotného... (oficiální text distributora)

klerik

Hallström konečne opäť našiel správnu prelohu. Čiastočne absurdnú a miestami uveriteľne romantickú. Motív lovu lososov a britský humor robia z filmu niečo viac ako len romantickú limonádu. Časy ČO ŽERIE GILBERTA GRAPEA a PRAVIDIEL MUŠTÁRNE sú zrejme dávno preč, ale Lososy sú v kvalite Hallströmových filmov hneď za ČOKOLÁDOU... ()

Chrustyn

Herci dobří, příběh zajímavý ale i když mi režisérova tvorba nijak nevadí, zároveň jí ani nevyhledávám a zde jsem se dost nudil. ()

Marze

Politická satira se skvělým humorem. Pragmatička proti charismatickému megalomanskému šejkovi. K tomu rodící se vztah.Bez nadsázky. Něco tak svěžího jako je Lov lososů v Jemenu už jsem dlouho neviděl. Film švédského režiséra Lasseho Hallströma je dokonalým koktejlem romantiky, politické satiry, chytrého humoru a výjimečných hereckých výkonů. Do života bez hmatatelného pulzu vtrhne žádost asistentky jemenského šejka Harriet. Myšlenka vybudovat v horách Jemenu řeku s lososy v suchopárné mysli upjatého vědce okamžitě hyne. Je až neuvěřitelné kolik důvtipu úředník vyvine, aby šarmantní asistentce v podání  Emily Bluntové vysvětlil, že ryby v uměle vybudovaném korytu nikdy nepotáhnou. Když "vrtí psem" událostí je ve své bezohlednosti až zlá, zároveň ale manipuluje s noblesou a humorem. Suverénní pragmatička je dokonalou protiváhou charismatickému šejkovi, který svůj megalomanský projekt nechce uskutečnit proto, aby exhiboval, ale chápe ho jako duchovní cestu. Když osvícený Arab chytá ryby a pronáší hluboká  moudra, stávají se z diváků (i díky uhrančivému výkonu Amry Wakeda) konvertité a začínají nápadu bohatého šílence držet palce.Je sympatické, že tato linka je stejně důležitá jako rodící se vztah mezi autisticky necitelným vědcem a jeho krásnou spolupracovnicí, které tak důsledně vyká. S cukrem se ale zachází opatrně a z romance nebolí zuby.Režisérovi Lassemu Hallströmovi téměř nikdy neujede ruka, pracuje přesně a čistě. Při nadšeném budování šejkova snu nesklouzává do patosu, vyznání lásky je decentní a politická karikatura neruší aktivismem. Zaskřípe to snad jen při závěrečném prozření a lehce křečovitém nalezení pokory, jinak je Lov lososů v Jemenu filmem téměř bez kazu. .. ()

mat.ilda

Model první poloviny byla haute couture jak vyšitá, tetelila jsem se blahem nad upjatým suchopárem McGregorem a jeho kouzelným přízvukem s důrazem na Chetwode-Talbot a dychtivě očekávala věci příští - bohužel, sestupnou tendencí jsme se ubírali k tuctové konfekci, abychom klesli až do second handu na předměstí, mezi ty nejobnošenější lunty s visačkou Made in USA. Jaká škoda, zrovna, když mě začala bavit i Kristin Scott-Thomasová - satirické to ztělesnění donebevolajícího oblbování veřejnosti...:-( I tak musím udělit šedesát procent, i kdyby jen za Ewanovu prezentační ilustraci jemenského projektu a šibalské záblesky v oku při pokusech o vtip. ()

jojinecko

Prapodivný, podľa mňa kŕčovitý a nefungujúci "divný" film, ktorý vo svojej v podstate nie je ničím. Asi chcel byť romantikou (tá je tu ozaj banálna a niekedy skutočne trápna - napr. keď na vrtuľníku k priehrade prifrčí Bluntovej "osudová" trojtýždňová známosť, ktorú si citujem "ani veľmi nepamätá" - vtedy som sa ozaj schuti zasmial!), do toho šejk s obrovským srdcom, ktorý svoj rozmar prezentuje ako dar "svojim ľuďom" a do toho hádže filozofické múdra na počkanie, divný McGregor, divný príbeh, všetko nasilu napasové na hlavnú myšlienku, ktorá je... aká vlastne je??? Všetko zachraňuje Emily Blunt, ktorá má v sebe aspoň nejakú charizmu a keď už nič iné, tak poteší oko:) Všetko okolo toho (počnúč slabučkým a prostoduchým scenárom) je divný zlepenec, ktorý je tak rozpačitý, ako výskyt samotných lososov v Jemene! ()

lillien

Námět filmu mě nejprve upřímně vyděsil, nějak jsem si totiž nedokázala představit, že by mě bavilo sledovat vrtochy oručníkovaného muslima s nadšením pro rybolov. A do toho romantický, milostný kýč s vojákem odvolaným do Afghánistánu, no to zas bude slátanina..Nicméně žužu Ewan je pro mě vždy velkým lákadlem, neb mi pořád vrtalo hlavou, kam se posunul od dob homohrátek s Jimem Carreym, které ztvárnil tak špičkově, že bych mu udělila růžového oskárka. Shrnuto podtrženo, pořád má takový lehce zasněný, bezbranný výraz zamilované bukvice, ale příšerně mě baví a v tomhle kousku byl opravdu největším pozitivem právě on. Nebýt jeho a sympaticky půvabného britského suchého humoru , byla by to samozřejmě opravdu jen kýčovitá, romantická sračka s urputně umělou snahou vyvolat v lidech dojem, že někteří ručníkáři středního východu jsou nadpřirozeně okouzlující , sofistikovaní , milí filozofové. ()

rikitiki

Los lotosů v jelenu připomíná podzimní rybaření v bazéně: stojíte dlouhé hodiny, ale šance, že vytáhnete zlatou náušnici je téměř mizivá. O rybě ani nemluvě. Spíš chytíte zahnívající plavky. _____ Solidní rozjezd snímku dostal asi po půl hodině pořádnou ránu po čumáku a už se z ní neotřepal. Začalo to jako mile ironická komedie o jednom absurdním plánu na oživení jemenského suchopáru, ale pak se to převalilo do totální bezradnosti. _____ KOUSEK DĚJE Od chvíle, kdy začne hlavní hrdinka srdceryvně truchlit po své osudové třítýdenní známosti, už nikdo neví, co by vlastně měl hrát. _____ Na romantickou komedii tomu chybí romantika, na komedii vtipy, na politickou satiru zuby. Chutná a vypadá to přesně jako ten dort, co vařili Pejsek s Kočičkou, jen místo husí tam tentokrát dali lososí hlavu. Na rozdíl od lososů, kteří mají vrozené, jakým směrem se dát, to tvůrci absolutně neutuší a rozutekli se jako klubko hadů. Snímek bezradně tápe v labyrintu různých žánrů, ale žádný z nich si nevybere. ____Nesoudržnost snímku ještě podtruhují motivy a postavy, které jsou zbytečné nebo hloupé (například vojenská láska hlavní hrdinky i manželka hlavního hrdiny jsou nevýrazné papírové figury, které slouží jen k tomu, aby je ústřední pár opustil, bouřící se synek protřelé tiskové mluvčí nedostal šanci vysvětlit proč a hlavně jak to s jeho revoltou bude, ministr zahraničních věcí VB jede do Jemenu bez ochranky - asi ji zastupuje mluvčí atd.). I hloupé filmy můžou pobavit, ale tenhle je hlavně nudný. /14. 5. 12./ ()

poz3n

Už je tomu pár let, co Lasse upustil cukřenku a jak se zdá, asi pořád nemá dost. Lov lososů v Jemenu je opět na hraně naivní romantiky a příjemné oddechovky. Díky bohu, Emily Blunt a Ewan McGregor zvládají držet ten patos na uzdě, a tak jsem se dočkal mnohem méně úsměvných momentů než třeba v Hachikovi. Na druhou stranu, vyděračský výraz v Hachikových očích značně úspěšně nahrazuje distinguovaný a usedlý Ewan. Nečekejte od toho velké věci, a pokud se trochu podvolíte přeslazené režii, pak vás to dobře pobaví. 7/10 ()

honajz

Ten film je od začátku tak strašně průhledný (a pracuje s tolika klišé), že nemá žel čím překvapit, natož v romantické linii, a po té údajně politicko-satirové už vůbec ne. Jen si odškrtáváme položky jako nezávislá partnerka chladná jako led, nesmyslný úkol, který lze provést jen s hromadou miliard dolarů či liber („Proč si raději nekoupí fotbalový klub?“ - skvělá hláška, ale popravdě mi pak celou dobu vrtala v hlavě, protože to nedávalo smysl), postupné sbližování... a jasně, nějaká ta hezká příroda, pohádkově bohaté kulisy jak v českých komediích 30. a 40. let, a to je asi tak vše. Nepředává to kromě prvotního, postupně utahaného a zvláčeného nápadu nic navíc. ()

=woody=

Čaučau! Tak nádhernou romanci, s tak originálním dějem, sehranou tak skvělými herci, natočenou v tak krásném prostředí, bez tak zbytečného patosu, s tak vzdušnou lehkostí, tak svižným nadhledem, a přitom tak hlubokým citem pro tak důležité poselství, jakým je víra ve správnou věc, jsem už dlouho neviděl.. :-) Mezi Ewanem a Emily to příjemně jiskří a mě se jiskří v očích, když se na něco tak úžasného dívám.. Když se mám filmově. Woo. ()

Thomick

Úvodem bych měl jeden návrh: místo sázky na jeden z nejmíň vábných názvů filmového světa bych to pojmenoval prostě Wag the Fish. Ploutví se dá koneckonců za účelem odvedení pozornosti mrskat stejně snadno jako psím ocasem, no ne? --- A že tady se pozornost odváděla jedna radost. Ať už na poli dějovém, kde samotná alfa samice Kristin Scott Thomas málem zastínila tandem Hoffmann-De Niro; nebo na poli diváckém, kde by to jednoho navádělo, aby se pro (tradičně stoprocentní) Emily uhvězdičkoval k smrti. Bohužel... mě můj "pud sebezáchovy" dál než na tři nepustil. Na to tam na onu vytučněnou romantickou linku dohlíželo až moc bohů ze stroje. --- Ale když to vezmu kolem a kolem, tak jde rozhodně o příjemnou záležitost, která až nečekaně přesvědčivě vyvolává dojem, že se tohle všechno někdy někde opravdu stalo. ()

becki_tu

Typický Hallström se vším všudy. Je naprosto fascinující, jakým způsobem Hallström přechází z vážnějších poloh do těch komediálních, jakým způsobem dávkuje humor a že stále nezapomíná poutavě vyprávět originální příběhy. Je taky zajímavé, že politické pozadí (ikdyž je zde bráno s jistým nadhledem) vůbec neruší a v celém příběhu má také své důležité místo. A v neposlední řadě musím vyzdvihnout hlavní hereckou dvojici Blunt - McGregor a překvapivě zábavnou Kristin Scott Thomas v roli ředitelky tiskového odboru. Zkrátka kdo má rád Hallströmovu filmovou poetiku, ten zklamán rozhodně nebude. Jeden z nejpozitivnějších a nejpříjemnějších filmů roku. 90% ()

Chickenka

Už z názvu děje jsem měla obavy, že tenhle film mě moc nechytne. Ale naštěstí(!) jsem se zmýlila! Tenhle snímek Lasse Hallströma mě upoutal hned ze začátku a zaujetí vydrželo celý film. Nejedná se o žádnou klasickou romantickou komedii, naopak je to film, kde vlastně ani nevíte, zda se nějaké romatiky vůbec dočkáte, jelikož chybí všechny tomu napomáhající scény. Párkrát jsem se i zasmála anglickému homoru především v podání jako vždy vynikajícího Ewana McGregora. Také mě zaujal výkon Kristen Scott \thomas, kterou nemám nijak extra v oblibě, ale tahle menší role ji byla přímo šitá na míru. Neustále naštvaná, svérázná a především vtipně poskakující po place. Pro mě jednoznačně se jedná už teď o srdcovku! ()

snaked

Chtělo by se říct "doják" tříhvězdičkovej... Ale kvůli Ewanovi, Emily a Kristin (i když to byla pomalu karikatura) přidávám 1 hvězdičku navrch. ()

Morholt

Slaďárna jak se patří, ale vzhledem k tématu a obsazení to tolik nemlátilo do očí. Jen je škoda, že Britové tady nevyužili svůj vrozený talent pro politckou satiru. Její nádech tu sice občas zavanul, zejména během konverzací premiéra s jeho tiskovou mluvčí (výborná Kristin Scott Thomas), ale dalo se z toho vytřískat víc. Vlastně by bylo vůbec nejlepší, kdyby to bylo celé politickou satirou. Ale i tak převládala na konci spokojenost. 70% ()

Kamca_

Na tento snímek jsem se hodně těšila, ale už na začátku jsem byla mírně zklamaná. Čekala jsem strhující podívanou a po prvních minutách mě to začalo nudit. Na můj vkus se tam až moc mluvilo a chvílema jsem postrádala hudbu. Jsem zvyklá ve filmu na výraznější a častější hudbu než byla tady. Herecké obsazení se mi docela líbilo. Ale čím víc jsem z filmu viděla, tím míň mě to bavilo. Uvažovala jsem o 40%, ale slituju se a dám 60%. Je to zatím jeden z nejhorších filmů od Lasseho. A zase mi vadila přehnaně dlouhá stopáž. ()

ScarPoul

Henry David Thoreau povedal: Je veľa tých, ktorý po celý život chodia na ryby a netušia pritom, že o ryby im vôbec nejde. Hallstroma mám ako režiséra veľmi rád. Vždy dokáže natočiť jednoduchý, ale ľudský príbeh. Rovnako je to aj v prípade Lososov v Yemene. Veľké plus patrí hlavne ústrednej dvojici krásnej Emily Blunt a fešákovi so škótskym prízvukom Ewanovi McGregorovi. Ich vzťah je podaný decentne, nenásilne a obsahuje v sebe neuveriteľné čaro zázraku o ktorom celý príbeh je. Ďalšou zložkou je Amr Waked ako šejk, ktorý s rukáva trúsi jednu múdrosť za druhou a pritom je to strašný sympoš so strašnou záľubou v rybolove. Veľmi krásny príbeh, ktorý nenesie nejaké výrazne špecifikum ani neponúka niečo nové - niečo čo sme nikdy nevideli. Ale rovnako ako v prípade nedávneho Marigold hotelu aj toto je príjemný film aké nikdy nie sú na škodu a ktoré rozprávajú o ľudských hodnotách pekným spôsobom. Film postavený na hercoch, nenásilných ale trefných vtipoch, ktoré najlepšie robia angličania a ktoré sú hlavne bez prehnaného sentimentu aj keď sú trocha rozprávkové. ()

08.12.2012

07.07.2012