Lov lososů v Jemenu

• Velká Británie Salmon Fishing in the Yemen (více)

Dr. Alfred Jones má mnoho důvodů ke spokojenosti. Přesto má pocit, že mu v životě něco chybí. Nečekaně je požádán, aby se zapojil do bláznivého projektu, jehož cílem je vybudování řeky pro lososy v Jemenu. Fred myšlenku zavrhne jako naprosto nesmyslnou. Projekt však upoutá pozornost několika zasloužilých britských politiků. Napadne je totiž, že by se tak dala odvést pozornost médií od nepříjemností, ke kterým na Středním východě došlo. Vládní soukolí se dává do pohybu. Fred je donucen, aby odsunul svou výzkumnou práci stranou a místo ní začal přemýšlet, jak přepravit deset tisíc lososů na poušť – a přesvědčit je, aby tam plavali. Celý bláznivý projekt se zrodil v hlavě jemenského šejka, zbožného a bohatého muže, jehož láska k lovu lososů a neotřesitelné přesvědčení, že lze vírou dosáhnout nemožného, nakonec Freda nadchnou. Potlačí v sobě všechny logické námitky – i námitky své nesnesitelné ženy. Když se pak setká s šejkovou elegantní a krásnou správkyní majetku, trhlina, která se objevila v jeho pečlivě organizovaném životě, se ještě zvětší. A když se společně vydají na neobyčejnou cestu víry, a rybolovu, nesmělý dr. Jones v sobě objeví zdroj důvěry, lásky a hrdinství, který zaskočí nejen jeho samotného... (oficiální text distributora)

Lacike

Namet je este absurdnejsi ako nazov, ale spracovanie bohuzial nie je absurdne vtipne a ani nijak inak zaujimave. Keby aspon romanticka linia fungovala, tak by sa to dalo prezit, ale je prilis vlazna ako cely film. ()

maseer2

moc příjemná uvolněná podívaná s hodně netradičním námětem, v níž není nouze o vtip ani o romantiku.. Lasse Hallström tyhle typy filmů prostě umí, to se musí nechat.. ()

bouncer

Trochu milého patosu neuškodí, zvlášť když se toho ujme Lasse Hallström a pozve k němu vynikající herce. Za mě pěkných 75 %. ()

JohnCZ

Příjemná britská romantika šmrncnutá povedeným humorem a v překrásném prostředí kombinujícím Britské ostrovy a Střední východ. Zaujme určitě originální námět a i když je to stejně ve výsledku klasická romantická šablona, prostředí a funkční chemie mezi hlavní dvojicí to táhne hodně nahoru. ()

joehot

Sice tak trochu mišmaš, ale umně pospojovaný a s překrásnými metaforami, takže je výsledek až meditativním zážitkem.McGregor v roli uzavřeného chladného anglického úředníka s lehkým autismem opět dokonalý, Blunt nevadí. Plus nádherná hudba Daria Marianelliho, komická postavička skvělé Kristin Scott Thomas (která ve své podstatě ztělesňuje moderní zlo manipulací obyvatelstvem pomocí médií)...Líbilo. ()

Padme_Anakin

Jednoznačně dávám přednost lovu lososů v Jemenu před Kamčatkou. Je to blíž! Navíc v Jemenu, zdá se, vyrůstají kultivovaní, vzdělaní, veskrze kladní a charismatičtí pracháči. Tedy směle k plánu. Zbuduje se rezervoár vody v jemenské poušti, žádný problém, přece. Dojede se pro karotenové nadopovance do anglických sádek, páč kde jinde jich vzít aspoň 10 tisíc, že? No, a potom už se jenom ty ploutvičky letecky přepraví. Tak prosté a k zaťukání na čelo dělané. Jenže… jakmile jsem odkoukala první půl hodinku, bylo jasno, chycena, lapena, rovněž na háčku. Milý a příjemný humor, jemná satira, ladný posun, úchvatné herecké výkony – ať už zdrženlivý introvert Ewan nebo okouzlující a pulsující Emily, či strhující Amr a k nim bezskrupulózní Kristin, prostě stručně – tohle malebné vyprávění má něco do sebe a ani fakt, že se jedná o romanťárnu, tomu na kvalitě neubírá. ()

Ajinka126

Tak klidný a rozvážný snímek bez zbytečných emocí, nářku a křiku jsem si dlouho přála. Takovému přístupu k životu, ve kterém by si měl člověk žít přesně podle svých vlastních představ, fandím. Takže se mě to dotklo na mém nejcitlivějším místě. Sama nechci žít podle společensky uznávané šablony, která se mi nabízí ze všech stran. Nebudu se ani vyjadřovat ke skvostnému Ewanovi. Je to profík, dokáže se vcítit do jakékoliv postavy, takže to byl právě on, který ve mě vyvolával ten krásný pocit klidu. Oh, děkuji Lasse za to, že točíš krásné filmy blízké mému srdci. ()

F.man

Pohodička, uvolněnost, Jemen, losos, sluníčko ... a k tomu vynikající britský humor, arabská rozvážnost, předsudky, trochu té letní romance, životní prozření ... no a spokojenost s civilním McGregorem a Bluntovou i s poklidnou a pomalou režií Hallstroma ... a ten humor ... ten HUMOR. When things get tricky in my life, I talk to my fish. ()

salisbury

Milý příběh jehož náplní je bláznivý nápad zakládající se na stvoření něčeho nemožného. Někdy nám může chůze po bláznivé cestě přinést víc než život v normálnosti. Je dobré občas se nechat unést i třeba proti dravému toku řeky skákaje přes hřbety kolem letících lososů. Vždy bývá těžší budovat než bořit a v tomto případě se povedl vybudovat velmi příjemný příběh pln nadějné víry v uskutečnění bláhového snu. ()

Tryskomyš

Po celou dobu dost slabý film. Na třetí hvězdičku to začalo vypadat až ve chvíli, kdy Dr. Jones zachrání život šejkovi. ()

hous.enka

Příjemný film o... no o o lovu lososů v Jemenu :) Standartně kvalitní herecké výkony - to je jednaz předností tohohle filmu. Čekala jsem víc lososů a víc seberozebírajícíh monologů/dialogů, ale takhle je z toho tak nějak intelektuálně zabalený romantický film s nepříjemnou Kristin Scott Thomas. Nic víc, nic míň. ()

maddy

Nenechajte sa odradiť podivným názvom – Salmon Fishing in the Yemen je totiž jeden z najpríjemnejších filmových zážitkov za posledné obdobie! V podstate banálny príbeh o vybudovaní vodnej nádrže s lososmi na území Jemenu je podaný s tak neuveriteľnou ľahkosťou a priam z neho srší pozitívna energia, že snáď musí rozveseliť každého melancholika. Režisér Hallström dokázal počas takmer dvojhodinovej stopáže presne vystihnúť, kde ubrať, kde pridať, na ktorý dejový prvok sa sústrediť viac (romantický vzťah) a ktorý zbytočne netlačiť do popredia (politika), aby nepôsobil zbytočne pateticky. Zo začiatku je preto divák obdarený veľmi jemnou a ľahkou komédiou – žiadne pubertálne trápne infantilnosti, len decentný britský humor, ktorý je po celý čas prezentovaný jedine rečovým prejavom postáv, napr. arogantnou cynickou političkou v podaní Kristin Scott Thomas, ktorá má v každej situácii trefný komentár snažiac sa využiť situáciu Jemen VS Great Britain pre politické účely alebo „podpapučovým“ zásadovým vedcom v podaní Ewana McGregora, ktorý banálny nápad s lososmi náležite zhadzuje svojim negatívnym postojom. Jednoducho inteligentný humor na úrovni. Hlavne v tejto časti je možné oceniť kvalitný scenár, ktorého predlohou bola populárna kniha. V druhej polovici film plynulo prejde do prevažne romantickej/dramatickej časti, nevtieravo sa venuje otázkam ako krehkosť začínajúceho vzťahu, kríze stredného veku, resp. dlhodobého manželstva, dokonca aj terorizmu. Ničím však nenarúša plynulosť deja. Nenásilne servíruje aj niekoľko učebnicových fráz o hodnotách života (prezentované možno až príliš „bezchybným“ šejkom), čo pár divákov už nemusí tak úplne zniesť. V dramatickej časti príliš nepreháňa, v tej romantickej nepôsobí sladko a afektovane, vykresľuje len začínajúce sympatie dvoch ľudí, ktorí sa zanietili pre jednu a tú istú vec. Hudba je svieža a splýva s atmosférou filmu. Kamera prekvapivo vytvára niekoľko veľkolepých záberov na prekrásnu rozsiahlu krajinu, či už Škótska alebo Jemenu. Vynikajúce herectvo súčasnej Britskej špičky už ani nie potrebné spomínať (hlavne Kristin Scott Thomas a Ewan McGregor dokazujú, že im je možné veriť akúkoľvek úlohu). Áno, priznávam, že filmu sa toho dá aj veľa vytknúť, či už jednotvárne postavy, ktorá majú jasne definované vlastnosti a správanie podľa ktorého sa riadia celý film a nejaký vývoj od nich očakávať nejde, v jednu ruku s tým ide aj predvídateľnosť, kde záver snímku je možné odhadnúť po jeho prvých 10. minútach, ale na komplikované rozprávanie sa „lososy v Jemene“ ani len nehrajú, občas sa jemne preháňa aj v tej „dobrosrdečnosti“ a naivite (postava šejka). Pre tentokrát však rapídne nadhodnocujem, pretože takýto pozitívny dojem vo mne žiaden film už dlho nezanechal, nechal som sa uniesť jeho príjemnou atmosférou a počas celých dvoch hodín som nemal ani na sekundu pocit nudy. A to ani nie som rybár! :) CELKOVO: 4,5* ()

baribal

Romantické rozhodně ne a vtipné poskrovnu. Pouze drama o lososech, kteří navzdory tomu, že jsou v názvu filmu, hrají zde tu nejmenší vedlejší roli. Emily a Ewan mohli být krásnou zamilovanou dvojičkou, ale prvdpdbne si tu romantiku nechali až do "pokračování".. Co se lososům upřít ale nedá, je že se jedná o příjemný film. Žádné pohoršení, žádné rozčarování, žádné nadšení.. průměr. ()

MartinezZ

Celkem pohodový odpočinkový film, nenucená zajímavá romantická linka, promíchaná s humorem a dobrými známými i méně známými herci. Tak asi za dvě třetiny filmu bych dal bez mrknutí očka 4 lososy. Jenže pak... SPOILER! ...pak to autori knihy nebo scénárista (nečetl jsem, nevím) pokaňhal přeživším vojclem, který do pohodového filmu vnesl nucené klišovité romantické ždímání ála Rosamunde Pülcherová. K tomu přidám ještě pokus o atentát z pod plachetky osobou a hrdinná záchrana a poslední třetina filmu tak celou předchozí pohodu posílala kamsi k výpusti. Všezachraňující přeživší skákající losos už byla jen perlička. Veliká škoda. ~~~ Kristin perfektní, Ewana ani Emily obecně nijak zvlášť nemusím, ale tady mi nevadili. Amra neznám, ale hezky zapadl. Ostatní byli skutečně podružní (projevem, časem "na plátně" i příběhově). ~~~ Výsledkem je romantická humorná limonáda, která chutná, ale na dně má něco usazeno a kazí to závěrečný dojem i chuť. A není to ten skvělý štěrk. ()

Tayen

Jestli si nějaký film zaslouží nálepku "britská komedie", je to Lov lososů v Jemenu. Tolik náznaků, opatrného sbližování, jemného humoru a formálnosti mezi dvěma zamilovanými lidmi jsem snad ještě neviděla. Úžasná britská angličtina, sympatičtí hlavní hrdinové (Blunt a McGregor). Pokud nemáte rádi přeslazené komedie a spíše si zakládáte na konverzaci a čtení mezi řádky, Lov lososů v Jemenu je tou pravou komedií. Pohladí a plyne v příjemné společnosti. Ale bohužel už balancuje na hranici přehnané sterility, ze které nás vytrhne sarkasmus Kristin Scott Thomas. ()

Lamiczka

Nojo, přiznávám, jsem stará citlivka, takže tohle mě dostalo. Životní osudy dvou velice zajímavých lidí, nenásilnou formou svedených dohromady v paradoxně velmi kontroverzním projektu - lovu lososů v Jemenu. Zamotání a jejích následné rozuzlení je milé, romantické, ale žádné přeslazené milodrama nečekejte. Naopak, v druhé linii příběhu je satyrické pohlédnutí pod pokličku britských médií velmi vydařené a vtipné, to se povedlo! Moc se mi líbila závěrečná písnička v titulkách - http://www.youtube.com/watch?v=DL8_8hQFzdw ()

javak810i

Lehce netradiční romantický film, který ničím moc nenadchne, ale ani neurazí. Proč netradiční? Tak třeba protože zde není pevně daná hlavní "romantická" dvojice. Respektive je, a vy to od samého začátku tušíte, jenže samotný film vám to potvrdí až v úplném závěru, a i tak se možná nevyhnete pocitu "nenaplnění" ;). Příběh je prostý, ale naštěstí není plný klišé, a McGregor s Emily Blunt působí docela sympaticky. Co mi trochu vadilo, byly rádoby vtipné scény s Prime ministrem, ty mohli tvůrci vynechat. Sečteno podtrženo - lepší 3*. ()

08.12.2012

07.07.2012