Pilíře Země (TV seriál)

• SK název

Piliere Zeme

Drama / Historický / Romantický / Thriller

Kanada / Německo / Velká Británie, 2010, 8x50 min

Do četby Pilířů země jsem byla rafinovaně vmanipulována, ale nechalo se to, i když to nebyla žádná těžkotonážní literatura. Vlivem času, který jsem s Jackem, Alienou, Philipem a Ellen strávila, se ale stalo, že jsem si je oblíbila a přirostly mi k srdci do té míry, že seriálovému zpracování laskavě prominu značně pohublý scénář a nutné dějové redukce. Vynahrazuje mi to skvělé obsazení, které mi až vyrazilo dech, jak odráželo mou představu, a i taková "maličkost", jakou je hudba.(28.12.2010)

Tak to bych v životě neřekl, že mě bude bavit kniha o tom, jak banda středověkých socek staví kudlankám Imobiliář!. Skotí bratři narvali v rozmáchlé produkci tisíc stran do osmi hodin, proto nejdřív čtěte a pak střílejte! Jinak místy nebudete vědět, která bije. Jen jsem si nevšiml, že by se autor předlohy někde zmínil, že hlavní hrdina má být slizký jeliman s plastikou obličeje. Ten týpek snad o tři strupy prohrál casting na Noční můru!(26.10.2010)

Výprava, za ktorú by sa nemusel hanbiť ani Ridleyho celovečerák (porovnateľná s Robinom Hoodom), vynikajúco posplietaný príbeh, kvalitné obsadenie a skvostná hudba. No napriek mnohým silným momentom zostal napokon dojem istej sterilnosti a nedostatku niečoho (emočne silná scéna, mimoriadny herecký výkon), čo by seriál vytiahlo nad priemer. Určite stojí za pozretie, no šanca na zaradenie medzi televízne historické veľdiela typu Ja, Claudius, Marco Polo či Rím zostala do značnej miery nevyužitá.(14.9.2010)

,,Válka opět začíná a chaos je králem. A když chaos vládne, Satan často zapomene na pokorné boží služebníky, a MY tak můžeme bez rušení pokračovat v našem svatém poslání“….. V časech, kdy umřít na chřipku bylo stejně normální, jako umřít náhodně, za dobré věci mohl Bůh a za špatné vlastně taky, šukalo se a vraždilo (spíš to druhý), se chudý stavitel Tom (Rufusovi tu roli přeji!) se svojí rodinou ..... Ano, to je hlavní premisa příběhu. Moc hezky udělanej historickej seriál! DO PŮLKY! Pak mě začnou děsně štvát!!!! Ti hodní furt dostávají ,,na prdel“, ženský přes ..... , trpí, církev znepříjemňuje život sama sobě a hodný mnich ... se ptá: ,,PROČ, BOŽE PROČ?“ Protože jste debilové!!!! Když jste měli říct pravdu, drželi jste hubu! to mě tak v pátém díle naštvalo!!! Lidi by se neměli chovat jako idioti! Ale já tam tenkrát nežil.... Z uvedeného vyplývá, že záporáci jsou ozdobou série. Když já raději spíš to první.... Závěr se nese v podobném duchu a překvapivě (!!!) konečně v posledním díle jsou hříchy potrestány, kletby naplněny, hajzlové zemřou a ti přeživší hodní – budou žít šťastně až do smrti. A jestli neumřeli... vždyť víte. Několik důvodů, proč má smysl film vidět: 1.) Chci se stát ,,sluhou Božím“. 2.) Jsem fascinován stavbou katedrál. 3.) Je dobře, když kladné postavy dostávají pořádně ,,na prdel“. 4.) Moje nejoblíbenější pohádková postava je Trautenberk. 5.) Jsem syn pana Krále a chystám se tátu sejmout. 6.) Dlouho jsem neviděl historickej seriál. PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ *(14.11.2010)

Tak jak se trůny do mých představ hereckým obsazením trefily, tak se pilíře netrefily. A trefit si zřejmě ani nemohly, protože si vskutku nevzpomínám, že by autor Regan popisoval jako krasavici s malým flíčkem na tváři, Alfreda jako rumuna s pračkou na chvostíky přímo pod nosem, Filipa jako velký lehce obtloustlý přerostlý mimino, a nezmínil například ani to, že Aliena, nejkrásnější žena široko daleko, má mongoloidní rysy dívky nalezené v ústavu strýčka Jedličky. Na druhou stranu, jindy si zas stěžuju na všechny ty muže roku, top modelky a držitelky pornoskarů. Možná je to tedy vlastně plus. Knížka je těžce naivní, místy přímo infantilní, ale je čtivá a zábavná. Tak snad bude zábavnej i tenhle seriál. Po prvním dílu jsem ale trochu v rozpacích, tak uvidíme.. update: seriál se s přibývajícími díly podstatně zlepšil, změny oproti knize jsou kupodivu dost zásadní (nejdivnější je náznak incestního vztahu Williama a Regan a smrti Percyho a Regan H.), nicméně na původní děj to nemá výraznej vliv.. takže nakonec přece jen slušnej seriál(8.12.2013)

Filmový druh zpracování, zajímavé postavy, ale až moc zašmodrchanosti a propletení. Tento seriál mě ovšem bavil, dokázal zaplnit pár všedních nocí když nebylo do čeho "píchnout". Některé epizody jsou průměrné, jiné zase až geniální, škoda, že se neudržela určitá stejnost kvality dílů, zvlášť když jich je jen osm, občas to sice působí až naivně a děj je přeskakován o roky během jedné vteřiny, ale mezi seriály rozhodně nadprůměr. 70%(12.2.2011)

• JFL

Absurdně přepjatý soap-operový midcult, u něhož je nejpozoruhodnější, jak dokáže blafovat výpravnost přemírou účelně rámovaných polocelků a hrstky CGI došperkovaných záběrů. Tedy to vlastně není pravda. Nejpozoruhodnější je spíš zdejší směšná míra naivity a pompézně trivializující pohled na středověk, který si dobu striktně kastovního uspořádání společnosti i absolutní diktatury církve a vládnoucích vrstev přetváří podle demokratických ideálů současnosti.(15.9.2010)

Za výpravu by to sice bylo maximum, ale za naivitu příběhu by to zasloužilo pořádnou ránu dlátem po hlavě. Tolik šťastnejch náhod, neuvěřitelnejch obratů a osudovejch setkání v pravou chvíli na pravém místě snad nemá ani průměrná adaptace knihy Rosamundy Pilcherový. Už u scény odloženýho, sebranýho a nalezenýho dítěte v prvním díle jsem pronesl větu z Pytlákovy schovanky: Copak nemá u sebe něco, podle čeho se poznávají ztracené děti? Některý postavy (Ellen) pak průběhem proplouvají tak, že se vždycky objeví kde je jich potřeba, něco těžce moudrého pronesou a zase kamsi zmizí a ti ostatní, jako třeba úhlavní nepřátelé, jim víceméně zamávají na cestu. Jindy se zase Aliena vydá s miminem z Kingsbridge přímo přes kanál do rozestavěné Notre-Dame, vedena silou nevím čeho, a na spáteční cestě se svým umělcem a jeho dlátem ještě pokecají s jeho rodinou, kterou náhodou potkají a kteří ho samozřejmě bezpečně poznají. A hlavně postavy, od začátku víte, komu se nakonec zadaří a kdo bude padouchem až do (hořkého) konce. Spíš pohádka než historický seriál, a protože je to místy docela sympatická pohádka a přes všechny výhrady jsem viděl všech 8 dílů, by nebylo fér nedat aspoň čestnou půlku.(16.1.2011)

Budu si muset ještě promyslet, co si o tom myslím, ale jedna věc je jistá už nyní - Eddie Redmayne rocks! Hádám, že u věcí tohoto formátu je největším cílem tvůrců donutit diváka, aby bezhlavě šílel po co největším počtu obsazených charakterů, což se tady docela povedlo. Kromě Eddieho, který má své místo u mě už jisté, jsem si připomněla, jak půvabná může být Hayley Atwell, ačkoliv většina těch věcí, co nosila, a vůbec celkově její role by historiky asi rozbrečela. Co mě nicméně nejvíc odzbrojilo, protože jsem to nečekala, to byla Sarah Parish a David Oakes jako dvojice vyšinutých intrikánů. Ti jsou tak rozkošní, že bych je nejradšinky umačkala v objetí. (Poznámka: Nechápu, jak mohly být Pilíře debutem Sama Claflina, protože mám prostě dojem, že už jsem ho někde viděla!) Dál se mi hodně líbily používané barvy. Obraz celkově (až na pár věcí zabíhajících skoro ke kýči) hodně lahodil mému oku. Potěšující věc je, že hodně dlouho se dobrým lidem děly zlé věci a až ve finální epizodě se to všechno napraví. I když pár scenáristických nedodělků bych taky našla, například jsem pořád doufala, že Stephen biskupovi jednou vrátí to plivnutí, ale on ne, on mu věnoval jeho místo pod sluncem. Nebo třeba ta snaha dostát současným seriálovým pořadavkům v podobě nahatých souloží Rufuse Sewella a Natalie Wörner, které s dějem pramálo souvisely. Inu, nemůže mít člověk asi všechno.(9.1.2011)

Najviac seriálu škodí, že je zostrihaný do 8 častí, pričom z neho srší až príliš veľa dejovo posplietaných motívov a postáv na to, aby mal takú krátku dĺžku. Nečítala som knižnú predlohu, ale že sú jednotlivé línie dosť zjavne obsahovo zosekané, robí tvorcom zlú vizitku. Je to vizuálne strhujúce, krvavé bitky občas zbytočne samoúčelné (akoby si tvorcovia mysleli, že zbytočnou brutalitou nahradia zmysluplný scenár) a najmä nepríjemne skratkovité a hollywoodsky popcornové. Chýba tomu určitá kolosálnosť, epický drajv a emócie, ktoré by mi umožnili naplno sympatizovať s konkrétnymi postavami.(30.1.2013)

|| Scenár: John Pielmeier; Based on The Pillars of the Earth by Ken Follett | Hudba: Trevor Morris | Produkcia: John Ryan | Distribúcia: The Movie Network, Movie Central, Starz, Sat.1 | Štúdio: Muse Entertainment Enterprises, Tandem Communications | Rozpočet: 40 miliónov $ || Scenár je pre mňa vždy najdôležitejším článkom u každého filmového alebo seriálového projektu. The Pillars of the Earth s tým nemá najmenší problém, stavia totiž na knižnú predlohu, ktorá je svojou prepletilosťou, no pritom zrozumitelnosťou dokonalým základom. Vykreslenie vtedajšej doby je priam na úrovni filmovej výpravi (dnes sa to už stáva štandardom), no vzhľadom na to, že sa nejedná o americký počin, hviezdička naviac je istá. Zaujímavé, napínavé, kanadsko-nemecko-maĎarské seriálové sústo aj pre tých náročnejších.(6.9.2011)

Celkově velmi zvláštní, ale abych tak řekl seriál má skutečně co nabídnout. Velkolepá freska ze středověké Anglie dvanáctého století má slušně promyšlenou výtvarnou stylizaci, náboženský svár, dobové kulisy, pěkné rekvizity a je tu skoro všechno, co k dobrému historickému seriálu patří. Ovšem s kouzlem knihy nemohu poměřovat, protože pravidla filmového vyprávění jsou úplně jiná a při vší úctě k bohaté dějovosti, je škoda, že ambiciózní filmový přepis svým obsahem vyzněl jako prostomyslná drsnější pohádka. Na druhé straně vím, že film to nemá nikdy oproti knize lehké. To ovšem všechno budiž bráno tak, že tvůrce se snažil vybrat linii románu kvalifikovaně, v nich se prolínají hlavní osudy postav. Co si odnesu hluboko v paměti z filmu, jsou hlavní představitelé, ať již je to Jack Jackson (Eddie Redmayne), převor Philip (Matthew Macfadyen), nebo pozoruhodný ztělesnitel zla Waleran (Ian McShane), který dal postavě dokonalou váhu. A co napsat o seriálu na závěr? Je to rozhodně zajímavý film. Pro úplnost dodám, že díky tomu budu chtít určitě katedrálu v Salisbury někdy rád osobně vidět.(12.11.2011)

Nádhera! Rovnako ako postava Toma staviteľa i ja pracujem v stavebníctve a katedrály a podobné veľkolepé stavby som vždy obdivoval. Tento pre mňa nesmierne zaujímavý seriál, v sebe zlučuje všetko, čo mám na historických filmoch rád. Historický film, to nemusí vždy znamenať iba rytier na koni a krvavé bitvy, aj keď ich tu pár bude. Hlavnými témami sú zrada, láska, priateľstvo a to všetko sa odohráva okolo hlavného motívu- stavby katedrály. Dávna minulosť tu dýcha z každého políčka filmu. Ožívajú trhy a obchody, v krčmách sa pije a tancuje, remeselníci robia na katedrále skvelú prácu a svine na čele s biskupom, ktorých je tu požehnane, sú pripravení bez váhania zradiť i zabiť. Na jednej strane nenávidím vypočítavosť a pretvárku predstavovanú biskupom a na druhej strane som vždy obdivoval skutočnú a nefalšovanú skromnosť a pokoru akú vystihol M. MacFadyen ako prior Filip. Už je to dávno, čo som niekomu tak z duše prial zdochnúť... Tou nezabudnuteľnou sviňou je biskup v podaní fantastického I. McShanea, ktorého som v ničom lepšom nevidel a myslím, že ani neuvidím. Hajzel na pohľadanie, zloduch ako z najhoršieho sna a pritom ani na jediný raz nezvýšil hlas!... To svinstvo mu išlo z očí i jeho "kresťansky" vyrovnaného vnútra. Trošku ma zamrzela priskorá smrť Toma staviteľa, ale na druhej strane jeho gesto rukou tesne pred smrťou - akože uhni, chcem ešte naposledy vidieť, čo som postavil, na mňa maximálne zapôsobilo. Nemám rád príliš rozvláčne seriály. Tých 8-10 dielov je tak akurát a toto je vážne pecka. 100%.(17.1.2012)

• liskam

Předlohu jsem nečetl. A přesto, (po shlédnutí prvního dílu budu pokračovat.) Z prvu velice pomalý rozjezd, hlavní postavy mě vůbec nevzaly... Z mého pohledu nemastné neslané. Ale čím se blížil konec, tím více jsem se dostával do příběhu a začínala mě přepadat zvědavost co bude dál. V tuhle chvíli dávám cca 80% uvidíme co přinesou další díly. Tak jsem shlédl první 4 díly. a už víc nedám. Nejenže mi nesedí snad všechny hlavní postavy, ale ani jim nevěřím. celý příběh je v podstatě o tom kdo je králem a kdo bude vydělávat z tržiště. Z prvotních 80% dávám 45% Dle mého seriál který nemusel být vůbec natočený.!(11.8.2012)

Impozantní výprava, casting, prostě veliký spektákl. Škoda, že poetika, v níž se příběh pohybuje, je do značné míry pohádková až naivní, což nevyváží ani občasné drsnosti. I tak je to ale skvělá podívaná zajímavá mimo jiné tím, že všechny postavy jsou hluboce věřící a všechno dobro (někdy téměř absolutní), stejně jako všechno zlo (stejně vyhraněné) se odehrávají v jejich hlubokém přesvědčení, že právě tak to chce Bůh.(29.4.2011)

DivX/// Obsazení 9/10 Děj 9/10 Hudba 7/10 Výprava 8/10/// +herci (především Eddie Redmayne, Hayley Atwell, Ian McShane) jejich postavy (především Maud, Philip, Tom Builder, Jack), provázanost mezi postavami, historické reálie, dobová výprava, záporné a kladné charaktery, romantika, napětí, intriky -negativa hledám dost těžko, možná by si seriál zasloužil o něco větší rozpočet, přestože nevypadá lacině, klidně bych si dal i nějaké pokračování, přestože zde bylo vše uzavřeno, choreografie bojů byla trochu slabší a bylo jich tu málo na to že se děj odehrával za občanské války, bojům tu nebyla věnována taková pozornost/// Pilíře Země jsou především velice kvalitním a dobře udělaným historickým seriálem. Vše je tu pro diváka atraktivní, možná i právě proto že se děj v některých scénách odlišuje od knižní předlohy. Tentokrát je to spíš ku prospěchu věci. Známé herce si budete vychutnávat a objevíte tu i několik nadějných nových herců. Krom toho pro spoustu z nich by to mohla být nejlepší role jejich dosavadní kariéry. Jsem rád, že jsem mohl být součástí tohoto výborného seriálu. Změnil můj pohled na stavbu katedrál a v mnohém mi ujasnil anglickou historii 12. století. A taky nakopl zájem o tento druh seriálů, takže velká spokojenost./// Celkem 84%///(25.12.2011)

Impozantní televizní produkce s krásnou výpravou, ale Maďarsko přesto nemá šanci nahradit anglickou scenérii. Z celého rozvětveného příběhu na mě nejvíce zapůsobily mocenské a církevní půtky, milostné a osobní příběhy poddaných už tak zajímavé nebyly. Celý seriál je nicméně postavený na úžasném castingu, z kterého mě zaujali především Matthew MacFadyen, Alison Pill a Sarah Parish - velmi charismatické postavy. Za ten atmosférický konec přidávám pomyslnou mini 5*.(30.8.2010)

Výborný historický miniseriál. Téma stavby katedrály sa zaujímavo premietla aj do ostatných dejových línií. Postavy veľmi dobre obsadené, zápletky napínavé, intrigy mali tiež niečo do seba...(26.3.2014)

Musím sa priznať, aj keď nerada, že som knižku nečítala. No, keď budem mať možnosť ju čítať, hlavne teda čas, tak určite tak urobím. Čo sa týka príbehu, jedna hviezdička nie je v mojom hodnotení, hlavne za to. Príbeh sa stupňuje, občas sa mi zdá, že je tam priveľa postáv, no a na konci sa všetko ukončí a vyrieši jedným súdom. V priebehu asi 10 min, sú všetci zlí potrestaní, všetci dobrí odmenení. No napriek tejto malej chybičke je to určite jeden so seriálov na ktoré nezabudnem. Veď ten Eddie a Matthew......hm...dobre sa na to pozerá. Páčili sa mi niektoré riešenia v príbehu(kameň ktorý plače) a podobne. 80%(1.1.2012)

Tvůrci Gladiátora se teda předvedli a ukázali něco, skvělé..(13.11.2012)

<< předchozí 1 2 3 4 6 8 10