Sherlock

Krimi / Mysteriózní / Drama
Velká Británie, (2010–2017), 17 h 51 min (Minutáž: 88–90 min)

Předloha:

Arthur Conan Doyle (kniha)

Série(4) / Epizody(12)

Recenze uživatele balcazar k tomuto seriálu (16)

Série 1 (2010) (S01)

Rekapitulácia hodnotení znie nasledovne: 5-4-5. Od prvej epizódy nasadzuje Sherlock vražedné tempo a predvádza úplné psycho. V druhej síce predvádza skôr krimikolotoč, ktorý mi šmakoval menej, v tretej to rozbaľuje naplno a súboj o každú sekundu s Moriartym bol famózny a dych berúci. Až na jednu hviezdičku maximum, ktorému v podstate nie je čo vytknúť. Azda len to, že si musíte pretáčať seriál späť, pretože stíhať vstrebávať Sherlockove myšlienky je občas nadľudská úloha. ()

Studie v růžové (2010) (S01E01)

"Pretože si idiot. Nepozeraj tak, prakticky každý je idiot." Sherlock na nič nečaká, vybaľuje to hneď od úvodu a čo je dôležitejšie, ani na sekundu nepoľavuje. Šialené tempo, šialený chod myšlienok v Sherlockovej hlave, šialená, ale presná dedukcia a šialené tempo vysvetľovania, že si musíte pretáčať film niekoľkokrát naspäť, aby ste všetko zachytili. K tomu ako základ parádna psycho-kriminálna hra s taxikárom a dokonalá práca s detailom či už v práci s kamerou, ale aj s grafikou (zachytenie Sherlockových myšlienok a pod.). ()

Slepý bankéř (2010) (S01E02)

Viac krimi ako psycho, vlastne, od psycha z prvej časti seriál dosť upustil, čo je škoda, pretože to bola stránka, ktorá rozbila bank. Tak nejako bolo, samozrejme, jasné, že Watsonova známosť na prvom rande nezomrie smrtiacim šípom, ale tak či tak divák nedýcha a čaká, čo sa stane. Chce to menej bitiek a lepšiu drámu a detail, ktorý bol v prvej časti dokonalý. ()

Velká hra (2010) (S01E03)

Na záver série návrat ku krimi-psychu z 1. časti a k tomu ešte niečo navyše. 5 hádaniek, v ktorých je dôležitá každá sekunda, tomu dodávajú neskutočnú akciu a šťavu. To všetko cez obete, ktoré môžu v prípade nerozlúštenia zomrieť. Na konci čerešnička v podaní Moriartyho. Spojenie génia a psychopata podporené parádnym výkonom Andrewa Scotta so strašidelným výrazom a škrekľavým hlasom budí strach a spôsobuje zimomriavky. ()

Série 2 (2012) (S02)

Rekapitulácia hodnotení znie nasledovne: 4-4-5. Napriek tomu nemôžem hodnotiť 2. sériu celkovo inak ako naplno, vysvetlenie je nasledovne rozvrstvené: 1. Časť s Irene Adler bola na prvé pozretie priťažká, pri druhom môžem pokojne vypáliť 5 hviezd. 2. Pes Baskervilský bol thrillerové predstavenie, z ktorého som skoro pustil do gatí, no - podobne ako v prípade S01E02 - nebol to úplne môj sherlockovský šialok kávy. A potom je tu 3. dôvod = 3. časť 2. série, ktorá je jedným z najdokonalejších filmárskych počinov, aké som kedy videl. To zmietlo akékoľvek pochyby zo stola... ()

Skandál v Belgravii (2012) (S02E01)

Ťažký, prešpikovaný, mozaikovitý, pavučinový dej. (Hoci som už prvé 3 série videl, bolo to dávnejšie), toto je časť, ktorú - pre mňa - nemožno vidieť raz ani dva razy, ale aspoň tri. Takto zatiaľ mám taký ten blbý pocit, že na konci všetko do seba zapadlo, ale nevidím všetky súvislosti. Lara Pulver ako Irene Adler zvodná, 'prolhaná', svojím spôsobom ženská podoba Sherlocka. Cítim však, ako keby Great Game (S01E03) bol vrchol, niečo, čo ma totálne dostalo a presne ten štýl, na aký mám Sherlocka rád a nedokážem sa z tejto ulity dostať. Možno ma Škandál v Belgravii vcucne na tretí raz. ()

Psisko baskervillské (2012) (S02E02)

Romány A.C.Doyla ako predlohy nemám naštudované, preto hodnotím vyslovene tradične filmovo - obsah, myšlienka, spracovanie, výkony, atď. Prvá polovica ma trochu nudila, záležitosť so zmiznutým králikom doktorky mi prišla zbytočná. V druhej polovici sa to však parádne rozbehlo a videl som výborné psycho, čomu okrem v úvode spomínaných aspektov na najvyššej úrovni rozhodne pomohla kamera. ()

Reichenbašský pád (2012) (S02E03)

Mnohí považujú prvú časť z 2. série za vrchol, pre mňa je ním jednoznačne Reichenbašský pád. Neuveriteľné, čo so mnou táto časť spravila za jeden a pol hodiny. Geniálne, bez chyby. Či už dej, jednoduchá a zároveň zložitá a prešpekulovaná zápletka, fantastické výkony postáv v dychberúcom psycho súboji Sherlocka s Moriartym. Inak, nebudem porovnávať postavu Moriartyho s Jokerom v podaní Heatha Ledgera, ale je to jedna z najdokonalejších záporných postáv, aké som kedy videl. Toto bol jednoducho majstrštyk. ()

Série 3 (2014) (S03)

Rekapitulácia hodnotení znie nasledovne: 4-4-3. Seriál oproti prvým dvom sériám akoby ubral nohu z plynu, čo sa týka prešpekulovaných psycho-krimi prípadov a zápletiek. Ako som spomínal v jednom z komentárov, zopakovať majstrovstvo z S02E03, ktorí mi vybilo poistky, je priam nemožné. V S03E01 sledujeme ľudské prekáračky po Sherlockovom návrate, S03E02 k nim dopĺňa zaujímavý prípad na svadbe. Obe časti síce neboli top, ale priniesli zaujímavú podívanú. Posledná časť ako vrchol série sklamala. Síce zvládla záverom navnadiť diváka na ďalšiu sériu, ale sama o sebe bola nič moc. ()

Prázdný pohřebák (2014) (S03E01)

Po poslednej časti z druhej séria bolo jednoducho takmer nemožné zopakovať také majstrovstvo. Pozornosť sa zameriava - myslím, že celkom pochopiteľne - viac na vzťah Sherlock - Watson (a ostatní), čo kriminálny prípad, ktorý Sherlock rieši, vytláča do úzadia. Nehodnotím to vyslovene negatívne, ľudské prekáračky v rámci zohratej dvojky ma naozaj bavili, parádny ironický a cynický humor mi sedel. Len to teda nebol úplný TOP, inak ma táto časť ako oddychovka zaujala. ()

Znamení tří (2014) (S03E02)

Musím sa priznať, že som prekvapený, že sa seriál oproti prvým dvom sériám ubral pomerne výrazne iným smerom. Avšak príjemne prekvapený. Nie je to všetko o riešení záhad(y), hoci v druhej časti je tento moment výraznejší ako v prvej. A to jej dodáva šťavu a robí ju lepšou, hoci aj prvej časti som dal rovnaký počet hviezdičiek (fu%king 5-hviezdičkový systém hodnotenia:). Páči sa mi prelievanie komediálnej a kriminálnej roviny, spozoroval som na sebe, že som sa v jednom momente reálne smial a v ďalšom netrpezlivo očakával. Chápem, že niektorí ľudia nechcú vyliezť z ulity a neakceptujú zmenu štýlu oproti predošlým sériám, u mňa nastáva opak, pretože tretia je skôr o tom, ukázať pohľad do Sherlockovej hlavy a objaviť v ňom ľudskosť. A kde bolo viac ľudskosti ako v tom parádnom prejave? ()

Poslední přísaha (2014) (S03E03)

Samostatné časti filmu boli O.K., aj to vložené abstraktno ma zaujalo (keď bol Sherlock na pokraji smrti a v mysli stretol Moriartyho), len ma to nebavilo ako celok. Netuším, či to je prípadom, Sherlockovým nepriateľom alebo zápletkou, ale proste mi to neprišlo nadupané tak, aby som hodinu a pol hltal minútu za minútou. Návrat Moriartyho na konci sa javí, samozrejme, ako návnada, ktorá vás má pohltiť, len samotná 4. séria ukáže, či to nebol krok vedľa. ()

Série 4 (2017) (S04)

Rekapitulácia hodnotení znie nasledovne: 3-4-4. Na začiatok dve veci: 1. Seriálu už miestami dochádza dych a hodnotenie drží pri živote a dvíha láska k seriálu ako takému. 2. Ak porovnám hodnotenie trebárs z S04E02 (4 hviezdy) a S02E03 (5 hviezd), môže sa to pre druhú spomínanú časť javiť až ako urážka, keďže som ju vychválil do nebies, ale faktom je, že tam by aj 10 hviezdičiek bolo málo. Ale späť k 4. sérii. Thatcherky zamotané a slabé, nepresvedčí vás ani smrť Mary. Potom sa úroveň dvihla, S04E02 zmixovala komédiu, rozprávku, krimi aj psycho. Pridaná postava Sherlockovej sestry sa môže javiť ako spomínajúci dochádzajúci dych, ale v poslednej časti spustila slušné divadlo. 4. séria teda nebol prepadák, ale päťku by som neriskoval. ()

Šest Železných dam (2017) (S04E01)

Netuším, čím to je, ale keď zomiera jedna z hlavných postáv vo vašom obľúbenom seriáli, mali by ste byť aj vy smutní, hoci to je len seriál. Keď zomierala Watsonova Mary, bolo to smutné, ale povedané bez servítky: nič extra. Možno to je Amandou Abbington, ktorá hrá Mary, možno príbehom, ktorý bol v tejto časti (ale aj v poslednej časti tretei série, kde bola Mary stredobodom pozornosti) slabý, možno to je zápornou postavou, proti ktorej Sherlock bojuje a je príliš nevýrazná. Neviem. Viem však naisto, že Mary mi v seriáli chýbať príliš nebude a nevytvoril som si k nej žiadny vzťah - ani pozitívny, ani negatívny. Proste nič. A to je chyba. ()

Skomírající detektiv (2017) (S04E02)

Po slabších epizódach, v ktorých som nekompromisne udelil priemerné tri hviezdy, som toto veru nečakal. Prípad Culvertona Smitha ma sám o sebe až tak nezaujal, ale v obsahu, výkonoch postáv a v celkovom zrežírovaní sa miešali okrem filmovej dramatickej roviny aj rozprávková (fakt pripomínal Quasimoda) či divadelná (sfetovaný Sherlock u seba v izbe a jeho výstupy). Do toho vpálime poriadnu dávku psychozvratov - zmena situácie každú minútu aj rozhovory Watsona s nebohou ženou a paráda je na svete. Mary som si obľúbil, paradoxne, až po jej smrti, sedela tu výborne. Záverečný zvrat bol neskutočne rýchly, no nemožno to považovať za chybu. Práve naopak, neskutočne ma navnadil na to, aby som si okamžite pozrel tretiu časť. ()

Poslední případ (2017) (S04E03)

Niektorí hovoria o Sherlockovej sestre Eurus ako o márnej snahe vyžmýkať niečo zo seriálu, ktorý márne spomína na prvé dve série. Ja až taký kritický nie som, hoci keď už vtesnať do poslednej časti späť krimigénia Moriartyho, tak nejako lepšie a prefíkanejšie. Inak zápletka a dej neboli dokonalé, ale na štvorhviezdičkovú drámu, v ktorej sa hralo o sekundy, to bolo fajn. ()

Andrew Scott je nový pan Ripley

29.11.2018

Febiofest má letos Deneuve i stan na Václaváku

Febiofest má letos Deneuve i stan na Václaváku

11.03.2018

Bond má prvního kandidáta na režii?

Bond má prvního kandidáta na režii?

03.05.2017