Sherlock

Krimi / Mysteriózní / Drama
Velká Británie, (2010–2017), 17 h 51 min (Minutáž: 88–90 min)

Předloha:

Arthur Conan Doyle (kniha)

Série(4) / Epizody(12)

Recenze uživatele Anderton k tomuto seriálu (17)

Sherlock (2010)

Hodnotenie po dvoch častiach. Vopred sa treba zmieniť o tom, že tento experiment o modernizáciu kultovej klasiky vyšiel na výbornú. Bohužiaľ okrem onej modernizácie sa stále drží viac svojej predlohy, ako by sa mi páčilo. Ja by som zašiel ešte ďalej a postavu Holmesa obdaril aj niečím iným, ako nikotínovými náplasťami a povahou, akou disponoval v knihách. Ale to by zase bola väčšina sklamaná. Prípady super, ich rozbeh je výborný, lenže tie záverečné vyústenia nie sú až tak prekvapivé a trochu zbytočne akčné. V tomto by som tiež ako scenárista zašiel ďalej a pokúsil sa o prekvapivé pointy v štýle Columba. Uvidíme, čo mi povedia ďalšie časti. Takže aj po kompletnej prvej sérii ostávam na štyroch. Sherlock je staromódny seriál v duchu svojej predlohy v novej dobe. Na rozdiel trebárs od nového Bonda, kde pribudli agentovi aj nové vlastnosti. Vek a vyšportovanosť sú iba kozmetické úpravy. Mne toto trochu v seriáli chýba. Ja by som sa obišiel aj bez Moriartyho. HODNOTENÉ PO 3 SÉRIÁCH: Sherlock je ten prípad, kde 9x80%=100%. Príbehy nie sú nijako zvlášť komplikované, ale o to tu nejde, dôležitejšie sú všetky tie maličkosti okolo. Geniálny casting, grafické zobrazenie sherlockovho myslenia, napätie medzi postavami a hlavne zachovaný duch predlohy, ktorý vďaka britskej nesmrteľnej nonšalantnosti je živý aj v dnešných schizofrénnych časoch. ()

Série 1 (2010) (S01)

Jednotlivé epizódy síce nie sú všetky za plný počet, ale ako celok, kedy je nám predstavený zhusta nový, postmoderný fikčný svet s inak značne otrepanou seriálovou postavou, skrátka Sherlock nemá chybu. Chybu nemajú ani Cumberbatch s Freemanom a nakoniec som si zvykol aj na Scotta ako Sherlockou nemesis. ()

Studie v růžové (2010) (S01E01)

Tvorcovia si dali záležať, aby nám predstavili svoj svet v tom najlepšom svetle. Dôraz bol kladený najmä na casting, ale každého zaujímalo najmä to, či bude fungovať aktualizácia klasiky do súčasnosti. Funguje to dokonale a už v prvom dieli bolo jasné, že to nie je náhoda a seriál bude dokonale premyslený. Ten prípad je síce tajomný, ale ukazuje, že Sherlock nepotrebuje nijako zvlášť prekvapivé pointy, dôležité je vyšetrovanie a dialógy. Je Sherlock najextrémnejším príkladom postmoderny v súčasnosti? ()

Slepý bankéř (2010) (S01E02)

Začína to dokonale, vyšetrovanie je taktiež napínavé, aby to ku koncu prešlo k lacným banalitám a zameniteľnej tuctovosti. V druhej časti série však ani nie je ešte priestor na pociťovanie nejakého sklamania, pretože je to stále nové, neohmatané a visíme na každom Sherlockovom slove, geste, pohybe. V skutočnosti jediným skutočným prešľapom je neschopnosť dvojice ochrániť Číňanku v múzeu a ich následná ignorácia pocitu viny. ()

Velká hra (2010) (S01E03)

Sherlock sa už naplno rozbehol a tvorcovia usúdili, že je ten pravý čas na vytiahnutie najväčšieho žolíka, Moriartyho. Sme z jeho vizáže prekvapení? Asi všetci áno, ale mne zase Andrew Scott ako dokonalý sliz nesedí. Ale aspoň má Sherlock o jeden dôvod k nenávisti viac. Scott je btw dokonalým dvojníkom Caseyho Afflecka. ()

Série 2 (2012) (S02)

Moja najobľúbenejšia séria z celého Sherlocka. Tvorcovia sa rozbehli a najmä ponúkli ten najznámejší prípad, a to Psa Baskervilleského. Tentokrát šlo o psi, ale modernizácia v tomto prípade bola dokonalá. No a ostatné dva diely taktiež výraznejšie nezaostávajú, čo vo výsledku znamená, že sériu číslo dva som videl trikrát, pričom tie ostatné "iba" dvakrát. ()

Skandál v Belgravii (2012) (S02E01)

Sherlock v konfrontácii so svojim ženským ekvivalentom, to je ešte omnoho príťažlivejšie, ako Sherlock a Moriarty v tom najnapínavejšom dialógu. ()

Psisko baskervillské (2012) (S02E02)

Pes Baskervilský je asi najznámejší Sherlockov prípad a preto je asi najjednoduchšie porovnávať jeho modernizáciu s originálom. Scenáristi ju poriadne prekopali, ale dali je presne to, čo zasadením do pretechnizovanej spoločnosti potrebovala. Atmosféra vidieka funguje skvele, nie je to tá temná romantická gotika, ako máme prípad zafixovaný, ale o to je lepšie, že je svojská, že pôsobí ako prípad sám o sebe. ()

Reichenbašský pád (2012) (S02E03)

Moriarty videl prvý diel druhej série a rozhodol sa, že musí slečnu Adlerovú prekonať. Skoro sa mu to podarilo. Namotaní diváci tu musia hltať každú scénu až do finále, kde je jasné, že veci sa zdajú byť inak, akými v skutočnosti sú. Lepší "vrabec na streche", ako "holub vo vreci pri bazéne". Toľko k porovnaniu finále oboch sérií. ()

Série 3 (2014) (S03)

Zrejme ide o najslabšiu sériu celého seriálu, a môže za to asi prostredná časť. Mierne sklamanie ale súvisí s vysoko nastavenou latkou prvých dvoch sérií a zároveň aj s tým, že moment prekvapenia je už dávno preč a tvorcovia sa museli spoliehať čisto už iba na príťažlivosť prípadov. Každopádne rozhodne tretia séria stála za pozornosť a aj za opätovné pozretie, ktoré celkový dojem vylepšilo. ()

Prázdný pohřebák (2014) (S03E01)

Scenáristi išli na to tentokrát trochu inak. Upustili od atmosféry, pridali na hravosti a trochu zabudli pritom na prípad. To ale nevadí, pretože sledovať alternatívne verzie pádu zo záveru druhej série mi pripadá ako zatiaľ ten najlepší nápad celej série. Nakoniec ide samozrejme aj v tom prípade o vysokú hru a finále je napínavé. Freeman s fúzami vyzerá ešte horšie, ako Pavel Trávniček. ()

Znamení tří (2014) (S03E02)

Originálne formalistické hrátky neprekonali pocit z najhoršej časti Sherlocka vôbec. Je to absolútne bez atmosféry, no proste svadba. Ak by to bola pohrebná hostina a scenár by bol cca totožný, bol by som spokojnejší :). Ako už vieme, možno by to bolo tak pre Watsona lepšie. Stále však vysoko nadpriemerná zábava. ()

Poslední přísaha (2014) (S03E03)

Tento diel obsahuje najzákernejší zvrat s celej sérii, ale je vopred skvele pripravený tak, aby bolo dostatočne veľa priestoru na nápravu vecí do pôvodného stavu. Navyše mi Magnussen pripadal ako dôstojný Sherlockov protivník a osobne som ho pred trochu nasilu cool Moriartym preferoval. Ale prišiel záver a ten ma bohužiaľ sklamal, je to v podstate iba snaha o naviazanie na napínavosť vyvrcholenia série druhej a príliš sa na vysvetľovačky v prvom dieli série štvrtej neteším. ()

Série 4 (2017) (S04)

Na prvé pozretie celkom slušná facka verným fanúšikom predchádzajúcich troch, respektíve dvoch obľúbených sérií. Na ten druhý mi ale jednotlivé epizódy nepripadali ani zďaleka tak zmätočné a Gatissovým a Moffatovým zámerom celkom rozumiem. Asi mi prospela ročná pauza, kdežto predtým som si epizódy druhý krát pozrel asi až s príliš krátkym odstupom. Má to svoje chyby, divák už nezažíva neopakovateľný vow efekt spred pár rokov a musí sa ešte viac sústrediť, aby pochopil o čo ide. ()

Šest Železných dam (2017) (S04E01)

Šesť železných dám ide podľa mňa vo vyšľapaných koľajach a v podstate ma ničím neprekvapili. Je to možno o niečo hutnejšie, ako pominulé roky, seriály totiž musia vyzerať stále filmovejšie, aby obstáli v tvrdej konkurencii. Prípad je opäť zapeklitý, len ten prípad pôvodný, ktorý to celé rozbehne, je šmahom vyriešený, pričom mi pripadal dosť tajuplný na to, aby v ňom bolo niečo viac. Teda čakal som, že prípad mŕtveho študenta bude previazaný so soškami a nebude to iba čistá náhoda, ktorá Sherlocka presmeruje k rozbíjaniu sádrových hláv. To rodinkárske pozadie nie je moja šálka anglického čaju, asi by som sa bez tohto typu zvratov zaobišiel. Inak spätne celkom doceňujem tretiu sériu aj po viacerých jej zhliadnutiach, i keď pomerne bezatmosférické, ale mali nápady, aké som v tomto dieli nezaznamenal. Celkovo spokojnosť a týždeň napätého čakania predo mnou. ()

Skomírající detektiv (2017) (S04E02)

Prvý krát počas sledovania Sherlocka neviem, čo si mám myslieť. Proste to musím vidieť znova a pretrepať si v hlave myšlienky. Všetko je tak extrémne prepálené, od scenára, cez strih až po vizuálne hrátky, že sa v tom strácam a nie som schopný ani odkryť klady. Že je Toby Jones výborný záporák, že sa pani domáca skutočne nezdá, že je na konci šokujúca pointa, ktorá inak s konkrétnym prípadom nijak zvlášť nesúvisí, to sú proste klady, ktoré stoja tak nejak pomimo môjho záujmu o tento diel a jeho ústrednú zápletku. Že je Sherlock zfetovaný automaticky neznamená, že sa tak musím 90 minút cítiť aj ja a dokonca si to ešte užívať. Nejak mi to dnes nešlo. VIDENÉ ZNOVA 12/22: kontinuálny rewatch celého Sherlocka mal za následok aj to, že mi aj na prvýkrát správne nepochopené epizódy prišli oveľa zaujímavejšie. Čím podotýkam, že jedine sledovanie celého seriálu za sebou má ten správny efekt. ()

Poslední případ (2017) (S04E03)

Zo štvrtej série najlepší a najnapínavejší diel, ale stále sa to zubami nechtami drží tej prehnanej prekombinovanosti, ako v predošlých prípadoch a opäť nechápem prečo. Prečo sa to celé nedalo poňať jednoduchšie, s väčším ťahom na bránu a bez toho, aby sa divák na konci cítil tak trochu ako blbec. Riešenie šifry na cintoríne je už značne v zóne vtipnej absurdnosti ala Lovci pokladov, predstavy sa opäť miesia s realitou a akoby to scenáristi písali pre divákov so Sherlockovým myslením. Ale napriek výčitkám je posledný prípad napínavý a úplne iný, ako všetky ostatné diely aj preto, že sa ocitáme mimo obľúbených lokalít. Reakcie budú bezpochyby opäť značne kontroverzné. ()

Andrew Scott je nový pan Ripley

29.11.2018

Febiofest má letos Deneuve i stan na Václaváku

Febiofest má letos Deneuve i stan na Václaváku

11.03.2018

Bond má prvního kandidáta na režii?

Bond má prvního kandidáta na režii?

03.05.2017