Za vším hledej nakrknutou ženu. Odlehčený pohled na boj za ženskou rovnoprávnost s vynikající Sally Hawkinsovou v hlavní roli. Vyrobeno v Dagenhamu je svěží britská retro komedie zachycující skutečné události z roku 1968, kdy se v továrně společnosti Ford v britském Dagenhamu vzbouřilo 187 šiček proti pracovním podmínkám. Jejich požadavkem byly rovné platy pro všechny a konec diskriminace žen. Přes vážnost tématu se režiséru Nigelu Coleovi, známému komediemi Bílá vdova nebo Holky z kalendáře, podařilo zachytit tehdejší události zábavnou formou, aniž by sklouzával k lacinému humoru. Film se tak dá zařadit po bok britských sociálních komedií, jako je divácky velmi úspěšný titul Do naha! s Robertem Carlylem v hlavní roli.
Celý film doslova táhne svým živelným projevem Sally Hawkinsová v roli Rity O'Gradyové, která se postavila do čela tehdejších protestů. I v dalších rolích se objevují známí herci, mimo jiné Bob Hoskins, Miranda Richardsonová, Andrea Riseboroughová, Daniel Mays či Rupert Graves. (Česká televize)

StarFsh

Angláni tie historické filmy proste vedia točiť. A pokiaľ je to film o sociálnych otázkach tak si odo mňa tým pádom zaslúži vysoké hodnotenie, pretože sociálna otázka je stále aktuálna, hlavne v dnešnej dobe, keď kdejaký "podnikateľ" zámerne porušuje zákonník práce, aby mohol zamestnancov maximálne odrbať. A presne tento typ filmu dáva zamestnancom nádej a návod na to, ako takýchto parchantov zaraziť. Áno je to vždy ťažký boj, v ktorom zamestnanec vždy ťahá za kratší koniec lana, ale pokiaľ je právo na vašej strane, tak ten boj má zmysel. Už len z princípu... ()

aftershave

Před nikým se neponižuj a nad nikoho se nevyvyšuj..... jednou se ti to vymstí, chtěl autor říct. Tenhle film možná postrádá všechno to, co tady znalci kinematografie tak sofistikovaně pomocí odbornejch termitů popisujou, ale úžasně zachycuje to, co nám poslední dobou chybí, zdravej selskej rozum úplně obyčejnejch lidí. Oskara to určitě nedostalo, tak alespoň ode mně to je za plnej počet. ()

Sejkorka

Toptop film pro mne. Výborné herecké výkony, hlavně Sally Hawkins v hlavní roli a taky paní Rita Holoubková hraje výborně. Super zpracování skutečných událostí, s humorem, nadhledem, žádný sociální drama. Navíc o šičkách v automotive průmyslu docela dost vím. Přes deset let jsem pracoval v podobné továrně. Byť mnohem modernější, než v šedesátých letech. Je to specializovaná fabrika a 95% zaměstnanců jsou ženy, čili spravedlnost při odměňování jednoznačně zaručená ! :) PODRUHÉ 5-5-23 ponechávám 5*, byť reálně spíše 4,5 . Jinak, na poprvé jsem přehlédl, či ještě nevnímal, Andreu Riseborough, v roli promiskuitní dívky s drdolem, které se v této roli nebojí rozdat si to s každým. ()

leafroller

Dobrých filmů inspirovaných skutečnými událostmi není nikdy dostatek. A pokud se v nich navíc vyskytne osvícený politik, je to něco jako zázrak. Zde se nám nejen dostává obojího, ale autoři zároveň našli dobrou rovnováhu mezi ústředním dějem filmu a zobrazením životních podmínek a osudů jednotlivých aktérů. Prostě zajímavý biják bez cukání přetáčet citečky. Jenže ve filmu toho je překvapivě o ještě něco víc. Samotná myšlenka rovnoprávnosti žen je zpracována již v několika snímcích, za všechny nutno jmenovat Úsměv Mony Lisy, který se datuje ještě o pár let dříve před tento snímek. A teď udělejme fastforward do současnosti, kdy ženy nejenže berou stejné peníze jako muži, ale z pracovního hlediska jsou mužům rovny. A je nutné se tedy zeptat, proč některé aktivistky stále tolik tlačí na pilu? Proč se příkladně prosazují zákony, podle kterých mají být do vedení firem přijímány ženy bez ohledu na to, zda mají lepší předpoklady než muži? Kdy má tenhle boj skončit? ()