Peníze jako první a poslední životní téma – pro lumpy i pro spravedlivé... Dva zdaleka ne čistí policejní detektivové, jeden zelenáč a druhý zkušený, jdou po dvou kriminálnících, kteří sériově vylupují malé pošty a pobočky bank. Při zásahu a přestřelce zelenáč jednoho z lupičů zastřelí. To mu změní celý život. Je vyšetřován inspekcí ministerstva vnitra, odchází od policie, dlouho marně shání práci, opustí ho žena, začne pít. I jeho zkušený kolega se k němu obrátí zády… Mezitím lupič, který přestřelku přežil, chystá s právě propuštěným vězněm „velkou ránu“ – přepadení transportu s penězi. Tahle partička ale netuší, že jsou sledováni starším z naší dvojice policistů. Do detailů připravený plán svede dohromady všechny jednající postavy. Rádi bychom se dočkali vítězství dobra nad zlem. Jenže to bychom museli věřit na happy endy a poslední dobou je těžké na ně sázet i ve filmu… (Česká televize)

HenryS.

"Pan profesor prosí, abyste si nedělal legraci z polského jazyka!" Vtipny sou ty nizky hodnoceni slezskych a severomoravskych přatel - nedělejte že si ze sebe neumite dělat prdel!! ()

Roman.Ticka

O natáčení jsem věděla, ale film jsem skoro propásla. Byla radost sledovat MĚSTO z ptačí a jiné perspektivy a vidět podivně barevné záběry, kde ani rodilý Třinečák nemá přístup (střecha Hotelu Steel) i absurdní jízdu transportérem do "slepé ulice". Jinak beru s nadhledem "černobílý" náhled na scenérie ocelového města jako stylizaci na doupě zločinu, protože je tu moc hezky, komíny fachčí převážně na sousední Těšín☺ a mnohé výhledy z paneláků ukazují např. na krásný Javorový vrch. Jazykové zmatky kolem polštiny jako varianty typicky slezského nářečí, aby všichni rozuměli, působily jako hotový paskvil v rukou laika neznalého místní problematiky... Perlička? Když byl Třinec v minulosti vyhlášen nejbezpečnějším městem v ČR, vychází z projektu úsměvný počin, respektive slušná reklama v oblasti turismu. ()

SOLOM.

Jak si udělat nekorektní prdel z polské hantýrky, bankovních lupičů, policajtů i hodných hošanů…celé mi to přišlo jako taková parodie na gangsterku po „česku“ v televizním hábitu, kdy úroveň scénáře sice nebyla nějak oslnivá, ale objevilo se tu jak několik humorných tak i dramatických chvilek, které splnily svůj účel. Když k tomu přičteme i jistou dávku skepticismu, dobré herecké výkony a až jedovatý styl humoru + (ne)herecké kopyto Erbovou, vyjde z toho průměrná podívaná, která neurazí… ()

Havenohome

Výborný scenár nielen v rámci Českej republiky ale aj v rámci Sedláčkovej tvorby. Napísal to spolu so Zapletalom. Ten Zapletal to ti je človek, čo ešte za komunistov napísal polokultovú knihu Polnoční bežci. Po revolúcii sa živil mimo iné aj ako lekárnik napríklad a začal sa zaoberať písaním scenárov. Dnes píše napríklad aj pre Súdnu sieň (kvlaitná grcka). Spojenie so Sedláčkom je však veľmi osožné. Dúfam, že sa zopakuje........................Kde je tá kvalita?.......Úspešne zvládnutá uzatvorená žánrová dramaturgia. Storytelling je na úrovni poctivo napísanej kriminálky/ thrilleru a v českom prostredí pôsobí ako zjavenie. Výborné detaily, ktoré spájajú rozprávanie a motivujú konanie postáv. Nevídane elegantná distribúcia informácii (teda antipopisnosť). Ten scenár je o triedu lepší ako scenár k Rodina je základ štátu (aj keď by som to asi nemal porovnávať, keďže v Rodine je otvorenejší typ rozprávania). A práve uzatvorený scenár je podľa mňa to, čo dáva naplno vyznieť Sedláčkovej réžii. Je to strohé, presné a realistické, dokonca mi neprekáža ani Sedláčkov svojrázny štýl (v Rodine boli tie dlhé jimi-jipové jazdy nemotivované, tu tie dlhé stadycamové prechody priestorom posilujú realizmus)...............Sedláčkovi sa podarilo natočiť žánrový film a zároveň zžieravo a nekompromisne hovoriť o problémoch súčasnej spoločnosti. Zabil dve muchy jednou ranou. Ostatným českým tvorcom sa zúfalo nedarí ani jedno. ()

snaked

edit 24. 8.: S téměř měsíčním odstupem přehodnocuji své rozpolcené hodnocení a zvyšuju na ****. Tenhle film jsem musela opravdu vstřebat. Měla jsem totiž tendenci celé Sráče brát opravdu vážně a to nejde, to se jen divíte, co se to tam děje a proč je to celé takové divné. Protože na první pohled to komedii nepřipomíná, ale situací, které jsou komické/absurdní, je tam více než dost (scéna na poště, kdy paní nekonečně dlouho dává peníze do tašky, lupič střílející úplně mimo, přestřelka, dialogy typu "takže ta mrtvola pak vystřelila 5x na mě? to je blbost!" - "kdybyste znal zákon..., tak víte, že to blbost není." atd.). Co mě dostalo: výborná úvodní titulková sekvence s písní Radka Pastrňáka a tepajícími titulky (je i v závěru). Dialogy Plesl-Erbová mi moc nesedly, mám pocit, že to utlumení herců je ne vždycky ku prospěchu. Scénář: Zdeněk Zapletal (zahrál si i jednu z rolí) ()

6thSun

Četl jsem tady několikrát, že se Bartoška na tu roli nehodil. Je to samozřejmě nesmysl, zahrál to naprosto skvěle. Dobře hráli i ostatní, taky lokalita odporně zasmogovaného Třince byla vybrána mistrně, bohužel zbytek nějak nevyšel a pro mě tenhle film znamenal velké zklamání. 45% ()

TaxiDriver odpad!

Nahota na prodej pro 21.století. Bad Boys Jiří Bartoška v Crocsech a Jaroslav Plesl ve skejtových botách, Dulava jako cyp Zidane, Vlaďka Erbová!, šňupající Švarcová, "drsný" Čtvrtníček a lame vtip, bayovské oblety na střeše Hotelu Steel, vrtulníček na ovládání, Michal David a jedna velká reklama na Třinecké železárny. ____ Pořád to ve mně silně rezonuje, více než jakýkoliv jiný Sedláčkův film. Za deset let to bude kultovka a já pak dám 5*. ()

DEXTER099

Docela dobře natočený česká krimi film kde žádný herecký výkon není špatný a i příběh ujde.Poctivých 75% a čtyři hvězdy. ()

Rosana

Depresivní Robert netušící, proč diváci nemají rádi jeho filmy, sází na podobný žánr jako u filmu "Pravidla lži" a toť podle mého dobrý tah. Výborný, sarkastický, temně ponuře humorný film, který se nebojí chodit po tenkém ledě. Pomalý rozjezd filmu doplňuje skvělý a dymanický závěr s písní Michala Davida. Hlavního hrdinu si zamilujete stejně jako ostatní postavy ve filmu. Dokonce mi děj místy připomínal film "po přečtení spalte" - podobně trpký a suchý, avšak úderně vtipný. Velká škoda, že je film jen televizní. ()

Historik

Výborně gradující spíše krimi než komedie, ovšem s několika skutečně dobrými fóry. Z toho, co jsem letos v neděli na ČT viděl, rozhodně jeden z nejlepších filmů. ()

befelemepsvz

Tohle je prostě šílený. Sedláček jak má být, ale ještě víc na hlavu. Z fyzikálního hlediska se amplituda jeho tvorba mrská horem dolem. Krásně vypichuje, co je dneska tolik důležitý: Pár přátel mííít... ()

slunicko2

Ani ryba, ani rak. No, co říci... 1) Pěkný námět. 2) 37letému Jaroslavu Pleslovi (mladý policista) to slušelo. 3) Jo a nečtěte obsah filmu - vyzradí vám děj první hodiny. ()

Rosalinda

Po skvělých "Pravdivých lžích" jsem tedy čekala větší nářez. Asi jsem si nestačila uvědomit, že mezi tím do cesty přišli "Muži v říji" a udělali na Sedláčkových polích trochu nepořádek. Krásná byla chvilka, kdy vpředu vystupoval "Bartoškův a sousedovic" dům v živých a ještě živějších barvách, a za nimi bylo vidět jen totálně šedivě splývající pozadí. Jedna skvělá výpovědní půlminutka. Jinak hudba... dejme tomu... Překvapila mě Mrs. Erbová, která byla přirozeně sympaticky civilní, i když bych ji v civilu nejradši poslala... , ale tady mi zkrátka sedla. Pan Bartoška měl určitě zajímavější role a J. Plesl mně osobně zkrátka nesedl.Takže zkrátka takový televizní průměr. Zkrátka na... si z toho nesednu :-). "I takové dny jsou, kdy rána za ranou..." ()

YURAyura

8/10 Tak kombo Robert a Zidan (docela by me zajimalo, zda mu tak nekde realne rikaji, bo to sedi jak prdel na hrnec ;]]) jede jak cip. I reditel Jirka se da vydrzet stejne jako ti ostani po polski mluvici, ale Jara Plesl nad sebou uz ponekolikate lame hul a Robert by si to mel taky uvedomit a konecne tohoto sveho milce kopnout do prd...e, bo ten mu zmasti svou pritomnosti kazdy film ;[[ ()

salalala

Na televizní film rozhodně nadprůměr. Je fakt, že je to spíš komedie, ale hodně černá. Je tu dost úderných hlášek a neskutečně absurdně vtipných situací. Nesmí se nad tím moc přemýšlet, protože pak některé věci haprují, ale tak nějak mi to pořád funguje. Obsazení velmi solidní - výborný Bartoška s Pleslem, neméně výborní Dulava s Miklušem a ty menší roličky jsou taky parádní - Daniel je borec, Lichý jakbysmet, o Čtrvtníčkovi škoda mluvit. Dokonce ani ta Erbová mi nevadila. Povedená je i kamera a hlavně hudba skupiny Buty. Závěrečná přestřelka s podkresem Michala Davida se zkrátka musí vidět. To je neskutečné. Jo, a Třinec je tu vykreslený fakt dost brutálně :) Body sráží akorát dost utahaný úvod a malinko hlušších míst, jinak ale další dost podařený Sedláček. Škoda, že je jen televizní. Poctivých 70% ()

Toj

Odpornost televizní formy ve střetu všeho, co očekávat od žánru. Na LFŠ jsem četl nějakou docela drsnou sebekritiku Sedláčka kvůli tomuhle filmu. Myslím si, že to není tak zlý, že film má v sobě trochu víc než ten jeden plán. Každopádně Třinec je fakt stylově hnusný místo. A hlavně dlouhý závěr s Michalem Davidem na pozadí buduje zručně napětí až do závěrečné akce a ta obscenita toho všeho v sobě má něco mimořádně oceněníhodného. ()

kajas

"Víš, co má cikán bílýho? Cikán má bílýho poslouchat." Bartošku i Plesla mám ráda, ani jeden mi ale do rolí nečestných policistů vůbec neseděl. Celý film se nesympatickými postavami jen hemží, všechno zachraňuje místy až absurdní černý humor (přestřelka v závěrečných minutách neměla chybu). A Třinec je opravdu tak hnusné, bezútěšné město? ()

kinderman

Docela sympatický pokus o vypořádání se s dobou na půdorysu kriminálky. Kdyby se to dramaturgicky dotáhlo (úsměvné naplňování některých žánrových klišé, jako je převracení nábytku rozzuřeným policajtem nebo rozmluva umístěná nemotivovaně na střechu hotelu) a dostalo to šanci v kině, mohl touhle žánrovkou Sedláček u diváků konečně zabodovat. Určitě by si to zasloužil. "A takhle to jako bude furt?" Tahle závěrečná otázka zůstává viset nejen nad pinožením se ústředních postav, ale také nad celou naší společností. ()