Aljak

Pekná pocta jednému z najväčších hrdinov 2. svetovej vojny Alanovi Turingovi. Len škoda, že tohto génia si Británia začala vážiť až príliš neskoro, desiatky rokov po tom ako ho ich inkvizícia napokon stála život! Filmové spracovanie Alanovho života v troch životných fázach, ktoré sa v podstate dopĺňali vystihlo celú podstatu, hoci niektoré časti mi prišli dosť zdĺhavé, iné zase príliš stručné. No rozhodne som sa nenudil a film sa mi veľmi páčil, aj keď mohlo byť v tom primiešaných aj viac tých archívnych vojnových záberov s faktografiou, ktorá by ešte viac vyzdvihla Turingov obrovský prínos pre obrat vo vojne. Ale inak fajn, bez väčších výhrad ohľadom obsahu filmu. ()

zbyshek

Cumberbatch opět prokázal, že podivíny hrát opravdu umí. Něco jako náš Pavel Liška, i když to je asi tak jediné, co mají společného. No nic, Imitation Game není nijak na první pohled atraktivní film. Tedy pokud opomeneme 5 nominací na Zlaté glóby a nejspíše i nějaké ty na Oscary. Ajéje, trochu takový oxymóron. Ale nevadí, chtěl jsem říct, že téma o nějakém matematickém géniovi určitě zprvu moc netáhne. Nicméně po podrobnější analýze zjistíte, že dát Alanovi Turingovi šanci se vyplatí. Ať herecké výkony, nebo dobrý scénář ve vás zanechají uspokojivé pocity. Posléze i děj nabral na obrátkách a stal se z toho poutavý snímek s fakty o válce, o kterých jsem osobně neměl moc tušení. Já byl spokojen. ()

M.i.k.e

jakkoliv nemusí být Imitation Game filme bez chyby,v mých očích naplnila očekávání měrou vrchovatou.Poctivý kus filmařiny,který i přes relativně známé téma dokáže diváka naplno vtáhnout.Není totiž jen válečným dramatem,ale hlavně také filmem o samotném Turingovi a navíc i svědectvím o tom jaká byla tehdejší doba pro někoho kdo se vymykal zajetým standardům.Hodně k celkovému dojmu přispívají výborní herci jako Mark Strong,Charles Dance i Keira Knightley,kteří všichni odvádí svůj vysoký standard.Kapitolou sama o sobě jak pak Benedict Cumberbatch,který neumí zahrát špatně,ale tentokrát mě opravdu dostal do kolen.I kdyby snad člověka nezajímala válečná tématika,už jen kůli němu stojí za to Imitation Game vidět...90% ()

johny89

To, že se mi film hodně líbil nebylo tím, že jsem "ten kluk od počítačů". I když je pro náš obor Alan Turing svým způsobem modla, tak tento film boduje něčím úplně jiným. Přínáší nám informace z témat, o kterých jsme někdy už slyšeli, ale nikdy jsme neměli motivaci je prozkoumat více dopodrobna. V podstatě každý, alespoň trochu dějepisem políbený člověk ví, že když se posílají zprávy, tak je "ti chytří chlapíci" nebo "ty kompjůtry" nějak šifrují. To přece dělal už Caesar, pár tisíc let zpět, no tak co? Proč by měl tedy Alan Turing být nějakým způsobem významnější, když jsme se o něm ani neučili v dějepise, a kdyby se nezačal zabývat počítačovými stroji, tak by je vymyslel o několik let někdo další? Málokdo dokáže přemýšlet v souvislostech. Každý ví že když se prolomila Enigma, tak že to nějak pomohlo spojencům, ale nijak zázračně to přece válku neukončilo. Přeci jenom ještě pár let i přes prolomenou šifru válka pokračovala. A v tom je možná to kouzlo filmu. Člověk se tam dozví, jakým zdánlivě "nehumánním" způsobem bylo nakládáno s rozšifrovanými texty a jak geniálně to bylo vymyšlené. Málokdo si při představě války uvědomí, jak podstatné jsou práce jako právě lámání šifer. Věřil by někdo, že prolomení enigmy zkrátilo 2. světovou válku o dva roky a ušetřilo to životy 14 milionů lidí? Film je má neuvěřitelně skutečný příběh, naprosto vynikající herce a něco, co by se dalo označit jako velký tah na branku. Je opravdu smutné, že jej vysílají spíše jen alternativní kina na místo těch multiplexů, kam chodí většina lidí. Rozhodně je to nejlepší film, co jsem viděl od The Rush, což bylo ale zase trochu z jiného soudku. ()

Jonash87

Slabší 3*, čekal jsem totiž víc a je fakt, že jsem se s postavama příšliš nadokázal ztotožnit, ač Cumberbatch to zahrál velmi dobře. Téma 2. SV je mi blízké, něco o tom vím, i proto mi to přišlo takové nedomrlé, zjednodušené, aby to běžný divák pochopil. Nějak nechápu, kde se vzalo těch 8 nominací na Oskara, asi byl slabší rok... ()

Lischai

Velmi profesionální, ale také velmi limonáda. Je tam všechno, co od filmu na téma "outsider dělá projekt, všichni jsou proti němu a nakonec má pravdu" čekáte. Včetně scény "Když ho vyhodíte, jdu taky!" a monologu "Neoceňují tě, ale já tě mám stejně ráda a to je hlavní". ()

Martin741

"Na tohle nemam cas. Vyhral jste nekdy valku, Turingu ? Ja ano. Vite, jaxe to dela ? Radem, disciplinou, retezcem veleni. Uz nejste na Univerzite, jste jen velmi maly clanek ve velmi velkem soukoli a budete delat to, co vam vas velici dustojnik povi". Toto ja uz dlhodobo plieskam o hlavu vsetkym tym supermodernym, progresivistickym, genderovo vyvazenym lavicovym mrdkam, ked zacnu obhajovat Turinga.Jo a este jedna vec - Enigmu sice pomahal rozlustit Turing, ale samotnu Enigmu poskytli spojeneckym armadam Poliaci -presnejsie polska vojenska spravodajska sluzba, kde na cele polskych divizii bojujucich proti Hytlerovi stal Wladyslav Anders /1892 - 1970/, ale to tu nepatri. Mno podla mna keby sa o tomto filme zapoculi taki Max Novomuz alebo Thomas Flowers, okamzite hned by sa podla mna zacali pichat sa vzajomne do prdeli, len aby o cca 70 rokov zaziarili v akejsi zasranej buzniade. Benedykt Okurkac mohol byt sice pre niekoho vynikajuci, ale ja z neho rozhodne nejsem namako. A nemam ani natecene prirodzenie v trenkach, ne, ne. Ono namet o Turingovi, ktory sa podielal na rozlusteni kodu Enigma je fajn, ale vadi mi ze je to v cervenej farbe a vo vyhriatych 80 % -ach. Prajem si viac triezvych uzivatelov ako Verbal, alebo Pilda17, aby to duufam konecne kleslo na triezvych 45 - 50 %. Jo, keby stat potopil Turinga za povedzme psychicke problemy, Aspergerov syndrom alebo OCD myslienky, vyletel by som s hodnotenim na 5, 6 alebo mozno aj na 7 hviezd, ale ked ja seksualny zivot homosov moc nemusim. Sam nemam gay partnera a ani nemozem mat - A som na to hrdy! A to tak, ze velmi! Takze mam na haku to, ze ho stat potopil za jeho seksualne tuzby. Jo Turing mal svoj seksualny chtic a ne ze ne. Jo a ako pise uzivatel verbal : Turing bol len sucastou obrovskeho stroja a algoritmicky teoretik. 5 % ()

MartinNDL

Skvělý Cumberbatch skvěle plave v ohromné klišé kaši. Klasická zapomenutelná hollywoodská čistodušní pralinka, která do nás poměrně snadno zapluje, lehce se olízneme a druhý den ráno ji bez emocí vysereme. Chtěl bych toho napsat o něco víc, ale už teď si Kód enigmy moc nevybavuju, snad jen že Keira mi pořád přijde dostatečně atraktivní, abych si uměl představit náš společný život plný něžných polibků a oboustranně násilnýho sexu. ()

ProNotor

Dlouho jsem tento film odkládal a byla to chyba. Vynikající herecké výkony, super zápletka, krásná angličtina. Zpracováno dle knižní předlohy a myslím, že velice povedené zpracování. Rozluštění fašistického kódu během 2. světové války, která se dle odhadů zkrátila zhruba o 2 a více let a zachránila nespočet životů. Musím uznat, že tento film bude patřit mezi mé oblíbenější. ()

Marqta

----"Sometimes it's the very people who no one imagines anything of who do the things no one can imagine."---- ----"Do you know why people like violence? It is because it feels good. Humans find violence deeply satisfying. But remove the satisfaction, and the act becomes... hollow."---- ()

Havaj8

Výbornej Cumberbatch, úžasná Keira. Akorát mě to tolik nechytlo. Tématika kolem válek jde trochu mimo mě, až tak se v tom neorientuju. Líbila se mi ta myslitelská část, kolem samotnýho prolamování Enigmy. Obdivuju, když je někdo natolik génius, že dokáže vytvořit něco takovýho (dneska už to známe jako počítač). Ta morální část už šla zase mimo mě. Navíc, jestli je to podle skutečný události a nějakej Alan Turing dokázal díky tomu zkrátit válku o 2 roky a zachránil 14 milionu životů. Je až s podivem, že se to muselo tutlat a docenit až po nějakejch 50 letech. A to ne jen filmem nebo knížkou, ale i samotným oceněním od královny Alžběty. (to sem našel na Wiki). Je dobře, že se na takový osobnosti vzpomíná, ale neoslovilo mě to ve všech směrech. ()

Rocky88

Film, který v Oscarové sezóně nemůže chybět, řekli byste si. S tím určitě souhlasím. Jenže tématika WWII, skvělý Cumberbatch, skvělý Tyldum a následky, který s sebou tento příběh v minulosti přinesl (zkrácení války, Turing Machines) jej povznášejí na něco víc. Kdo čekal, že rozluštěním film už nebude mít co nabídnout, tak vězte, že právě po této události film náležitě zhutní. Jen tu Keiru stále nemohu snést byť jen krátkým pohledem i poslechem. ()

BarryLyndon

Zatím nejslabší oscarovka. O bodík horší, než Theory of Everything. Cumberbatch je než Redmaye horší o parník. Nebudu se pitvat v tom, jak byly události zjednodušený a překroucený, jak v jeho osobním životě, tak s prolomením Enigmy, v tomhle si umělecká forma dvouhodinového filmu s dvěma silnými liniemi zkrátka žádá kompromisy, ale tady je hrubě nezvládli. Přesto jsem se první třetinu filmu poměrně slušně bavil a přemýšlel o osmičkovém hodnocení, pokud se to neposere, což se stalo. Vrstvení děje a flashbacky naprosto nezvládnutý, totálně bez ladu a skladu a s fatálními důsledky. V závěru jsem měl fakt velkou chuť odejít. Jasně, všichni jsme věděli, že kód nakonec prolomí a že byl homosexuál, ale to víme u většiny životopisných filmů jak dopadnou. Tady nějak cca dotáhli hlavní linky a zase to dojeli textově za zpomalení a dojemné hudby, která byla mimochodem počas filmu jeden ze silnějších bodů filmu. Pitvat se ale chci v herectví Cumberbatche. Tohle vážně někoho baví? Vždyť skoro v každé scéně, kde se s ním objevil Mark Strong nebo Charles Dance bylo vidět kdo hraje a kdo je kašpar. Turing byl podivín a jeho chování působilo hodně úlisně, ale pochybuju, že vypadal jako upejpaví kašpar, co výrazivem z JIndřicha V. předříkává ochotnické představení Kašpárka na niti v dětském domově v Berouně. Tohle nasazuje korunu i těm nejotravnějším rolím Meryl Streep a Seana Penna. Škoda, že toho Oscara má asi v kapse. A škoda, že přejede civilnější herectví Keatona a Coopera, kteří se do své role perfektně vžili bez toho, aby působili jako [link="https://www.youtube.com/watch?v=U-n_zk7e0ZU"]Simple Jack[/link]. Strašně smutný, že tenhle film vznikl tak okatě pro Oscary a s Cumberbatchem, jinak to mohla být docela zajímavá a daleko kontroverznější podívaná. 6/10 ()

Nach

Snímek s dech beroucím hereckým výkonem Benedicta Cumberbatcha. Životopis kvalit Čisté duše. Velice poutavý, často i drsný, jak život dokáže k hrdinům být. Nicméně silný od začátku do konce. Alanu Turingovi jsem fandil, co mi síly stačily. A co naplat, že je vlastně nesympatickým intelektuálem. Právě ona ta nesympatičnost je na něm to kouzelné a občas i komické. Kód Enigmy není klasickým válečným filmem. Je filmem o lidech, díky nimž válka proběhla, jak proběhla a jejich činech, které stály mnoho obětí, ale též i mnoho zachráněných. Hlavně je to ale snímek o životě jednoho génia. I film o tom, jak hnusně se země může chovat ke svým hrdinům, a že morální představa o sladkém životě po válce je jen lepem na idealisty, které v závěru chytí a roztrhá krutá realita. 85% ()

Streeper

Hallelujah! Poděkujme Bohu za režiséra Mortena Tylduma a naprosto dokonalého Benedicta Cumberbatche. Už jsem letošní Oscary pomalu pohřbívala a konečně jsem narazila na The Imitation Game! Páni, už od začátku jsem byla neuvěřitelně napjatá. Doslova jsem hltala příběh Alana Turinga. O Enigmě jsem již slyšela, ale příběh jsem neznala a tak jsem opravdu ráda za tenhle skvěle natočený film. Benedict Cumberbatch byl prostě dokonalý, asi jen stěží by to dokázal kdokoliv jiný zahrát tak dobře jako on. Keira Knightley se mi také velice líbila a soundtrack je nádherný. Vlastně nemám nic, co bych filmu mohla vytknout. Je tam vážně všechno a za tenhle snímek jsem vážně ráda. ()

Caym

Stojí to na Benedictovi, padá na Knightleyové a chvílemi to celé kulhá díky Sherlockovi. Už by zase Benedictovi měli dát zahrát něco jiného než sociopatického génia. ()

Daji

Někdy právě takoví lidé, o kterých si to nikdo nikdy nemyslel, dokážou věci, které si nikdo nedokáže ani představit. ()

Cumberbatch a velký elektrický duel

Cumberbatch a velký elektrický duel