Juto

Film je zábavný a dobre spracovaný, no ako divák som si nemohol pomôcť a prial si, aby táto dráma mala o niečo viac štipľavosti a dramatickosti. 6/10 ()

Fancipal

Šité přesně na míru americké filmové akademie. Silný příběh o skutečných hrdinech minulosti, kteří významnou měrou přispěli k porážce hitlerovského Německa. Jejich příběh ale není součástí oslavných písní, námětů hrdinských eposů nebo válečných seriálů z prostřední nejkrvavějšího konfliktu lidských dějin. Tito lidé nikdy neexistovali, jejich vítězná účast byla z lidských análů důsledně vymazána. Jejich život byl před veřejností zamlčován po více než 50 let. Přesto je dobré vědět o existenci lidí, jejichž přínos se pozná i jinak, než podle počtu vypálených kulek, získaných metálů nebo vyhraných bitev. Tvůrci nám servírují pohnuté životní osudy civilistů za asistence znamenitých herců. Osobitý Benedict Cumberbatch si v přítomnosti britské herecké elity krade každý moment pro sebe a dovolím si tvrdit, že se po boku Michaela Keatona (Birdman) zařadil mezi nejvážnější uchazeče o hlavního hereckého Oscara. Náročnou roli génia, táhnoucího za sebou trauma minulosti a zároveň bojujícího s temným stínem přítomnosti, zvládá s bravurou ve všech polohách. Partnerkou a přítelem v jedné osobě je mu svobodomyslná Keira Knightley. Společně musí bojovat se všudypřítomnými pochybnostmi o samotné splnitelnosti, na první pohled, nesplnitelného úkolu a navrch musí čelit těžkostem, které sebou nese rozhodnutí, které v konečném důsledku ovlivnilo životy miliónů lidí. The Imitation Game je režisérsky bezchybně zvládnutá filmařina, silná v klíčových momentech, emotivní ve vypjatých scénách, vypravěčsky dostatečně zajímavá, aby nedala divákovi ani chvilku oddychnout a to vše bez zbytečné glorifikace nebo nánosu patosu. Film totiž bezchybně funguje v rovině nenucené pocty všem civilistům, kteří byli nucení den co den nést na svých bedrech tíhu zodpovědnosti za osud celé války. Jeden z nejsilnějších zážitků tohoto roku (TIFF 2014). ()

TomPrusik1

Na tento film, jsem se těšil jako malej na Ježíska a konečně to přišlo. Sice dřív na internet, než do českých kin, ale co s tím v dnešní době uděláme. A nebyl jsem zklamaný. Jedná se o peckovou záležitost, která by (pokud hledáte něco složitější, než to co nám převážně loni naservírovali) vám neměla uniknout. Alespoň já dostal dostačují odpověď na známou zapeklitou Enigmu a jejich řešitele. Benedict Cumberbatch zahrál geni(t)álního matematika opravdu bravurně a zadělává si na Oskara. Když nad tím přemýšlím, on ty chytrý lidi umí zahrát vždycky skvěle (viz Sherlock). Ve filmu jsem byl asi nejvíc rád za krásnou Keiru Knightley, která zchladila teplou atmosféru filmu. Hodnocení přidává i povedený scénář. Je to dost ukecané, ale postavy neblábolí nesmysli, které by diváka nudili, ale vcelku důležité věci a vyplatí se dávat pozor (tak jak nás Turing upozornil na začátku). Kód Enigmy je opravdu dobrá volba na Oscara. 90% ()

campix

Typický oscarový životopisný zástupce na které se můžeme těšit každý rok a alespoň symbolicky nominačně bude hlásit úspěch. To ovšem neubírá na faktu, že The Imitation Game je velice kvalitním filmem s hereckými výkony, silným příběhem a emočním přesahem, jaký by jste čekali. Měli jsme tu Čistou duši pojednávající o geniálním matematikovy Johnu Nashovi a teď tu máme příběh o dalším geniálním matematikovy, který formoval svět a dost pravděpodobně má lví podíl na konečné podobě Druhé světové války. Potěšil mě důraz na morální dilema spojené s používáním rozluštěné Enigmy a také homosexuální linka. Každoroční klasika na kterou se rád podívám. ()

papaJA21

Vcelku nudné drama s výborným Benedictem a nevýraznou Keirou. Chtělo by to lépe napsaný scénář, k dramatu se tak schyluje až při závěrečných titulkách. ()

animaxis

Opravdu skvělé zpracování příběhu Alana Turinga, které mě zaujalo už v prvních vteřinách. Film mi přišel dobrý snad po všech stránkách. Už od začátku je znát, že ve filmu je skvělá hudba od Alexandre Desplata, která dělá každou scénu ještě emotivnější. Stejný podíl na tom mají i herci. Benedict Cumberbatch zahrál dokonale jak aroganci, tak pocity. Podobně to je i s ostatními postavami ve filmu. Dějová linie je sestavena tak, aby se pořád něco dělo. I ve chvílích kdy se "jen" mluvilo, tak jsem byl v pozoru a i dialogy mi přišly skvěle vymyšlené. The Imitation Game mi tedy přijde jako silně emotivní film o skvělém člověku, který byl a vždycky bude hrdinou, ale kterého za to svět odměnil jen nepochopením a v podstatě ho donutil k sebevraždě. ()

BoXBe

Dobře odvedené, chvílemi kapku uměle (matematicky přesně) působící, řemeslo. Jakákoliv kniha dá podle mě nepřekvapivě víc dojmů, než dvouhodinová snaha přibližovat rozháranou povahu hlavní postavy ve stylu televizních seriálů. O významu Enigmy se lze dočíst mnoho, nejvíce mi dal na to téma Martin Gilbert v kompletní historii 2. světové války. ()

dr.fish

Rozdíl mezi totalitními režimy a demokracií spočívá v tom, že demokracie dává jedinci iluzi, že může svým postojem něco změnit, či ovlivnit. Tento luxus je v totalitě jedinci upírán. Nicméně výsledek je nakonec stejný, jelikož všecky vlády si dělají v podstatě co chtějí a občan je jim u prdele. A tak i zde, v našem příběhu, dochází k zruinování jednoho matematika ve jménu globálního dobra, díky vědcově genialitě totiž ve Druhé světové válce zemře "až o 14 milionů lidí méně", což je ale jedno, protože to je stejně číslo, které si nikdo nedovede představit. To, že Británie celou dobu války svým občanům lhala a hnala je na smrt jen "aby jich umřelo o něco míň", to je věc další, a proto se to asi odtajnilo až teď, když už jsou veteráni mrtví... Co se týče filmu samého, je zpracován velmi dobře, vybírá si podstatná fakta, jiná ve jménu příběhu zapuzuje, máme před sebou drama matematika-homosexuála-samotáře. Navíc vládní praktiky a celá ta válečně politická mašinérie. Vcelku překvapení, nečekal jsem moc. Deprese slušná, vidět už to nechci. 80% ()

WolfR

Na plné hodnocení to není náhodou. Je to skvěle řemeslně zvládnutý film narvaný skvělými hereckými výkony a hlavně se zajímavou postavou, nicméně jak už tady někdo psal, chybí nějaká výraznější zapamatovatelná scéna, 4 hvězdy. ()

KajusaK

Kapku zdlouhavé ale základ byl velice dobrý. Už jsem si přečetla celý Alanův životopis :)... Tohle je jeden z mála filmů, kde mi Keira vůbec nevadila :) ()

mortak

Tento film je o Turingovi homosexuálovi, a já bych raději viděl film o Turingovi matematikovi. A asi i on by byl rád, kdybychom vyzdvihovali jeho nespornou genialitu, než jeho sexualitu. Ten film je hlavně omluva Velké Británie za své zločiny. A ač je tato omluva velmi důležitá a nutná, nechtěně tlačí samotného Turinga do pozadí. Filmu nepomáhá ani obsazení Keiry Knightley do role matematičky. Keira si zase hraje tu svoji historickou Keiru - moderní feministka uprostřed mužské šovinistické společnosti, zatímco skutečná Joan Clarke byla velmi podobná Turingovi. ()

klida

Netradiční biografický snímek po většinu času maskující se spíše jako válečné drama vypráví příběh nerda, v některých místech až sheldonovsky neschopného chápat dynamiku vzahů kolem sebe, který je přitom strašně osamělý, protože žije v době, jež odlišnosti trestá. Cumberbatch v podstatě nesleze z plátna ty (ti), co jej milují, budou nadšeny. Asi nejsilnější moment s bratrem je trochu překvapivě velmi brzy zahrán do autu. Ze začátku jsem se jen velmi těžko sžíval s přehnanou Desplatovou hudbou. Pošilhávání po cenách akademie více než zjevné. Silná čtyřka. ()

ivet.ka

Dramatický příběh jednotlivce na pozadí celosvětového konfliktu perfektně vykalkulovaný tak, aby prostě nějakou tu zlatou sošku dostal. Na mě to fungovalo naprosto přesně. Má to všechno, co mám ráda. Asociálního hrdinu, který je tak trochu weirdo (ale přitom oplývá neskrývaným sexappealem), silný lidský příběh, tajemství, nepochopení, velké drama a intoleranci. Dokonce i Kiera Knighly mi tu dokázala být velmi sympatická, ač mi ve většině filmech přijde mírně afektovaná. Pokud se zrovna na Benedicta Cumberbatche nedíváte, určitě ho aspoň slyšíte v pozadí. Takže za mě a moje momentální nároky dobrý. ()

mr.filo

Krize - snímek ještě kloudně nedorazil do českých kin, ale už se povaluje po internetech... Místy to je těžkopádné drama s výtečně excelujícími asociálním Benedictem Cumberbatchem a sociální Keirou Knightley. Každopádně toto není životopisný film o Turingovi ( jak je všude prezentováno), ale seskládaná hromádka příběhů podle současného (politického) hlediska na homosexualitu .... což jsme pochopili i bez nápisů na konci. ()

aniabo

Morten Tyldum Tydlidum si s mistrem Moorem přečetli příručku "jak natočit film" a natočili film. Všechno ve filmu je standardní, klasické a akorátní, nechybí sympatický outsider, smyčcová hudbinda, jakkdyby peripetie, klíšťácká motivační hláška, kterou ve filmu musíme třikrát říct aby to bylo jasné "Sometimes it is the people who no one imagines anything of who do the things that no one can imagine." Film se bude líbit Vaší kočičce i Vaší babičce! ()

StanislachKo

Nebyť tej najviac klišé scény v histórií filmu "keď ho vyhodíte, musíte aj mňa!" a sotva uveriteľnej Keire, tak 100 bodov! Cumberbitch je dokonalý charaktérny herec, ktorý netlačí na pílu na úkor vierohodnosti svojej postavy. (a že maestro DiCaprio odmietol túto rolu, pre ktorú bol btw prvou voľbou je najlepšie, čo sa mohlo filmu prihodiť..) Storybuild nie je úplne historicky presný, no napriek tomu rezonuje aj s tým málom, čo so sebou nesie. ()

eisha3

Nevýrazné, zdlouhavé a docela obyčejné drama. Nebýt skvělého Cumberbatche v hlavní roli, s hodnocením bych šla ještě níž. Kolem tohohle filmu je jen další zbytečná bublina. ()

kocik1

Asi mě inspirovala všechna ta matematika, takže teď nevím, mám dát tři anebo 4 hvězdy, když moje hodnocení ustrnulo na přesném aritmetickém průměru? 70% ()

Cumberbatch a velký elektrický duel

Cumberbatch a velký elektrický duel