Abes

Američané si nakreslili Doktora Manhattana, britové vygumovali doktora Turinga. Dopadem je pro mě Imitation game k nerozeznání od House of Cards především svým neotřelým pohledem na to jak může fungovat válka resp. politika a tím, že si při otevírání dvířek poznání můžu připadat jako prosťáček. Filmařsky vytříbená věc ale pár situací bych rád viděl jinak. Například ono spontánní uvědomění si, jak budou náckové reagovat až jim dojde, že byl kód prolomen. Tohle musí napadnout snad každého! Ne tak partu matematických géniů, kterým to nakonec musí prozradit až člověk, jehož hladina empatie se přibližuje nule. Bohužel se filmaři nechali ovlivnit senzacechtivostí a právě ve chvíli kdy by filmu mohly trochu klesat otáčky si tímto vytáhli trn a vytvořili trochu úsměvný moment. Druhý přešlap nastává ve chvíli, kdy partička vyhrožuje nadřízenému, že mu z projektu odejdou a tím jej zaženou do kouta. Denniston povolí a nabídne měsíc času navíc, načež jim začne vyhrožovat vyhazovem, tím ten jeho důstojnický postoj získává rozměr starce jehož duševní vývoj zařadil zpátečku. Tyto drobné logické nedostatky si však nezadají s životním absurdistánem doktora Turinga. I přesto, že je vám Cumberbatch sympatický asi tak jako zelený ufoun nejmenované české sebranky (o Turingově dětském já nemluvě) mají především závěrečné scény docela slušný emotivní náboj. ()

bourec

Další film plnej oskarovejch nominací,ale tentokrát ne píčovina,ale skvěle zahranej(Benedikt výtečnej),v nekolika časovejch rovinách skvěle poskládanej,spousty silnejch scén,pro mě překvapivě hodně dobrý,vzhledem k žánru.80%. ()

Rodriguez

Viděl jsem a spokojenost je na místě. Spíše životopisný snímek než válečný, ale o to více mě překvapilo téma o kterém jsem doposud mnoho nevěděl. 80% ()

Joges

Nebyl to úplný trhák, ale film s válečnou tématikou rád podpořím, navíc to byl docela věrně zachycený úsek té doby. Taky bylo napínavé sledovat vznik dekódovacího přístroje, který Turning sestrojil. Díky tvůrcům, že Enigmu znovu natočili. ()

Crawler-D

Jsem hodně na vážkách, jestli jít na čtyři, nebo tři. Ve prospěch lepšího hodnocení mluví výkon Cumberbatche, který Turingovi zajišťuje plnohodnotné ztvárnění, a také tíživější úvahy, které se začnou rozvíjet od chvíle, co je kód Enigmy (spoiler :-D) prolomen. Film totiž opustí technickou a tedy z hlediska vyprávění nepříjemnou záležitost a začne o problému uvažovat z jiných úhlů, kdy už není cílem kryptologů porazit Německo, ale připustit, že lidé budou dál umírat. K tomu se pak přidají zajímavější čachry se zásahy tajné služby, sovětským špiónem a také Turingovou homosexualitou. Proti kvalitám filmu jde např., že Enigma představuje další letošní oscarový film, který nedovede být zhola dramatický a hraje si i na komediální strunu, jako by Turing neměl být nic jiného než historický předobraz Sheldona Coopera, a tudíž autistický přístup k mezilidským vztahům má být jedině zdrojem humoru. Přitom zároveň s tím má film scény, v nichž Turing poutavě rozvíjí myšlenky své práce o mysli počítače a člověka vztažené k tématu odlišných jedinců, do nichž promítá svou homosexualitu. Najednou to jde bez smíchu, který lacině vede k sympatiím s postavou. Rozpačitá je i míra inteligence snímku. Jak jsem psal výše, pochopení toho, jak funguje Enigma a jak se Turingovu týmu podařilo ho prolomit, je tak komplexní technické téma, že ani při pročítání vysvětlujících článků není člověk z toho moudrý. Těžko tak mohli převést osvícení v tomto tématu do samotného filmu. Někteří tak říkají, že zobecnění toho, jak Enigmu prolomí, je příliš jednoduché a předvídatelné. Ačkoliv bych třeba i souhlasil, nedovedu si představit, jak hlubší znalost problematiky by mohl snímek nabídnout, aby byl pochopitelný a pořád odpovídající reáliím. Podobně předpověditelný je i ve své osobní rovině, v níž ve finále prezentuje osud Turingova přítele z dětství jako něco překvapivého, i když své trauma Turing prezentuje od samého začátku. Za nadměrné používání klišé pak můžeme označit opakování motivačních replik, které už v malém dvojitém výskytu v jiných filmech působí trochu nuceně, ale Kód Enigmy jednu frázi použije třikrát (neočekávané věci od některých lidí) a k tomu přihodí ještě jednu (účinnost násilí, jenom když přináší potěšení). Dialogy tím zcela zapleveluje. ()

laik_60

kódovanie a históriu enigmy už troška poznáme, tento film sa zahryzol a skutočne vierohodne do Turinga, anglického matematika ktorému sa nemeckú šifrovaciu metódu podarilo rozlúštiť, majstrovsky spracovaný scenár doplnený všakovakými špionážnymi konšpiračnými doplnkami (sovietski špióni, utajovanie sledovanie ...) Okrem výborného výkonu Cumberbatcha zaujala aj Keira Knightley ani nie tak výkonom, ako - najmä v prvej polovici filmu výrazne maskovanou na našu Pauhofovu táňu. :) Film je dobrý nie len pre milovníkov filmov s vojnovou a špionážnou tématikou . A na margo Enimy iba toľko, škoda, žš niekto z Nemcov nenatočil aj film o vzniku samotnej Enigmy, určite by to bol zaujímav píbeh matematika čo to dal všetko dohromady . Ak niečo také existuje, dajte vedieť :) rád si to pozriem. ()

C0r0ner

Téma nadmíru zajímavé, zpracování absolutně průměrné. Netuším, jestli by se tenhle příběh dal natočit tak, abych mu dal pět hvězdiček, ale Tyldum z něj udělal poctivé čtyři. Teoreticky tomu není co vytknout, akorát mi tam chyběl jakýkoli moment, kdy bych si řekl, že za to kurva stálo na to koukat. 80% ()

Cheeter

Kvalitní válečné drama, které dokazuje, že nepotřebujete nutně bojové scény pro dobrý válečný film. Vím, že existuje starší film Enigma, který nejspíš zpracovává podobné téma, bohužel jsem ho nikdy pořádně neviděl. Takže nemůžu porovnat. Už jsem Cumberbatche v několika filmech viděl, tady ale podle mě podal nejlepší výkon. Ostatně film byl dobře herecky obsazen. Nicméně Knightley mě opět nepřesvědčila, přijde mi, že má jeden styl, který jede pořád dokola. ()

Morzael

Jo, Cumberbatch tyhle asociální geniální mozky hrát umí. Sice jsem měl ze začátku problém si postavu zařadit, protože jsem v něm stále viděl Sherlocka, ale postupně se Alan Turing více vybarvil a stala se z něj opět zcela unikátní postava. Jinak mě film hodně bavil, herecké obsazení naprostá paráda od hlavních po vedlejší postavy, konečně se do popředí dostává síla a moc informací, navíc Turinga jako osobnost obdivuji už dlouho, takže mi to celé naprosto sedlo. Dokonce i Keira, kterou moc rád nemám, mě svou rolí okouzlila. Sečteno a podtrženo parádní film s partou geeků z druhé světové války v hlavní roli. ()

zette

Pres velmi zajimavy namet me film nicim nezaujal. Strasne ploche, nezazivne a s jasnym ukolem prorazit na Oscarech. Osm nominaci je vysmech, jedinou, kterou beru v potaz je herecky vykon Cumberbatche. Za co prosim vyprava, strih ci hudba? Nominace na Oscary jsou stejne pokrytecke jako Turingovo povalecne obvineni kvuli sexualni orientaci. Memu hodnoceni ani nepomuze fakt, ze mi vsechny postavy byly nesympaticke. Morten Tyldum mel zustat v Norsku a bavit nas svymi az absurdnimi filmy a Hollywood nechat jinym. ()

necisty

Precizně natočené dílo o jednom neuvěřitelném člověku, díky kterému možná dnes vůbec žijeme. ... ČSFD projekce Lucerna ()

Martrix

Přiznám se, že by mě do kina dostal jakýkoliv životopisný film, kde by si vystřihnul hlavní roli Benedict Cumberbatch. Ten chlapík je prostě zajímavý a každé postavě ve které jsem ho zatím viděl, dodává charisma a punc jedinečnosti, o kterém si může spousta tzv. hvězd jenom zdát. Když jsem si přečetl něco víc o Turingovi, bylo mi jasné proč padla volba právě na Benedict Cumberbatcha a stejně tak mi bylo jasné, že to chci vidět. Nejsem moc kovaný v historii a už vůbec ne, co se druhé světové války týká, takže pro mě byl pohled na zásluhy Turinga a jeho týmu nový. Resp. ve filmu jsou pasáže, které vás donutí uvědomit si jak moc zásadní jeho práce byla. A totéž platí i o roli MI6. Takže i když nevím, jak moc se tvůrci odchýlili od skutečnosti...bylo to zajímavé. Tzn. máme tady zajímavý příběh podle skutečné události, výjimečnou postavu Alana Turinga a partu opravdu dobrých herců. Je jasné, že průměrný film to být nemohl. A ani nebyl. A to i když se po obsahové stránce jedná o podobně idealizující pohled na hlavního hrdinu, jako tomu bylo v případě Čisté duše alias Johna Nashe, nebo posledního Jobse. Pokud někde vidím rezervy, tak snad v režii. Kdybych byl kruťas, tak napíšu, že průměrná režie, dělá z Kódu Enigmy "pouze" nadprůměrný film. No a když už jsem to tedy napsal, tak si za tím budu stát a hodnotím 85% ()

Pajky3

Enigmu znám, její účel taky a příběh tak trochu. Jméno Turinga a jeho příběh je úplně jiné kafe, o něm jsem v podstatě nikdy neslyšel, takže jsem na konci mohl být jen překvapený tím jak to skončilo. Cumberbatch byl jako obvykle skvělý a film vcelku svižně utekl a bavil mě. Na druhou stranu to však určitě nebyl film, který by mi vyrazil den a dlouho bych na něj nemohl zapomenout. Solidní nadprůměr se skvělým hereckým výkonem Cumberbatche - tak to vidím já. ()

epicek

Nemůžu si pomoct , ale bylo to naprosto geniální! Už jen proto, že nám to opět vylíčilo něco z pozadí války, a navíc Benedict byl v této roli famozní, a naprosto jsem mu to věřil. Je sice fakt , že absence něčeho napínavého tam cítit byla, ale filmu to absolutně neuškodilo, já byl ve svém živlu, a naivně přeju nějákýho oskara tomuto skvostu <3 Do you know why people like violence? It is because it feels good. Humans find violence deeply satisfying. But remove the satisfaction, and the act becomes... hollow. ()

Sammya

Jako historický a životopisný film to funguje moc dobře, a já jsem jsem ani chvíli nenudila. působilo to na mě přesně tak, jak mělo. Výborný film, skvělí herci, hudba se mi taky líbila. Prosím Oscary :) ()

carly

Film stojí na silnom príbehu a silných hereckých výkonoch. Herecké výkony podali skvelé všetci, ale najviac ma zasiahli Benedict Cumberbatch a Alex Lawther. Vďaka nim sa na plátne objavil inteligentný muž, ktorý rozumel číslam a nerozumel svetu. Ktorý v sebe mal silu robiť ťažké rozhodnutia a udržať mnohé tajomstvá. Ktorý chcel lúštiť kódy a nebyť sám. A svet sa mu za všetko, čo urobil odvďačil tým, z čoho mal najväčší strach. Samotou.Tých pár viet na záver bolo trpkým zhrnutím života jedného muža a zároveň aj života miliónov ďalších ľudí. ()

pakobylka

----- "Byl jsem Bohem ? Ne - protože Bůh nevyhrál válku. My ji vyhráli !" ----- Mohlo to být něco jako další dobrodružství "Sherlocka" ... geniálního podivína, který se lišil - tudíž to nikdy neměl lehké ... ale dospěl právě včas, aby dopomohl své vlasti k vítězství v té nejničivější válce v dějinách. Ano, mohlo to tak být ... kdyby příběh Alana Turinga neměl tragický podtext - kdyby nevycházel z reality a nemapoval neradostný osud člověka, kterého jeho zásluhy nezachránily ... ke kterému se vlast otočila zády ... kterého musela obětovat, protože si nemohla dovolit výsledky jeho práce zveřejnit. Ale ... změnilo by se tím něco - nebo by se i tak musel pořídit zákonu jako každý druhý ... i když zachránil tolik životů, že nikdo neměl právo ho soudit ? Vlast ... co je to ? Slovo, které jsme vynašli, aby bylo zač bojovat ? Nemá srdce ani svědomí, protože jsme to my, kdo píše její zákony ... a dbá na jejich naplnění - jsme to my, kdo vynáší verdikty ... vinen či nevinen. Na druhou stranu ... snad i pro všechny naše hříchy a omyly je "Kód Enigmy" tak emotivní, tak opravdový - a tak strhující. Jeho děj je přitom prostý a neokázalý - na nic si nehraje a nesnaží se vám za každou cenu vytřít zrak. Nebo spíš nepotřebuje velká gesta, aby vás dostal do kolen - tiše se soustředí na svou cestu a na svůj úkol. Popravdě - vedle něho je "Enigma" Michaela Apteda (2001) pohádkou pro děti školou povinné ... jakkoli ji nechci nikterak shazovat, neboť je pohádkou nadprůměrně pohlednou a tudíž i přitažlivou. ()

Wormboy

Film s obrovskym potencialom, tak po obsahovej stranke, ako aj tej ludskej. Historicky je vsak film nepouzitelny, pretoze absolutne odignoroval prakticku stranku veci a osoby za nou stojace...Divak vidi Cumberbatcha ako hladi na maximalne zlozity stroj, pricom nikto sa neunuva vysvetlit, ze teoreticky matematik nieco take jednoducho sam nezvladne postavit? Wtf...Zacinam byt silno alergicky na tieto prvoplanove oscarove limonady, ktore su remeselne fajn, ale zvysok stoji za staru Bellu (Swanovuuu). ()

Cumberbatch a velký elektrický duel

Cumberbatch a velký elektrický duel