Thomick

Oh Alan... we're gonna have such a wonderful war together! Po The Book Thief další netradiční zobrazení WWII s lidskými hrdiny, a další absolutní pecka. Cumberbatchovo znepokojivě povědomý (Sherlock-esque) entrée nakonec zaplaťpánbůh zdatně klame tělem, když je ve finále nucen zaujmout i zcela odlišný polohy. A vážně mu to sedne - všecko, za každých okolností. Veskrze to samý potom platí i pro Keiru, která snad nikde jinde nebyla sympatičtější i pohlednější. A bacha, možná dojde i na kluky z Cambridge...! :) ()

AlfaNumerO

Pocit z rozluštění kódu byl prodaný naprosto bezchybně. Herecky Cumberbatch perfektní, avšak ne už tak Keira "mám větší poprsí jen v pirátech po několikamilionový CGI plastice" Knightley. Jdu si koupit knihu o kryptografii, snad se dostanu dál než k Césarově šifře. 83% ()

hansel97

Bohužel mě Imitation Game příliš neoslovilo. Vévodí mu sice výborný herecký výkon Benedicta a dost slušný podává i Keira, ale příběh mě moc nebavil. Turing je zajímavou osobou, ale na udržení dvou hodin filmu zajímavých to asi není. Nebýt výkonů je to docela slabý film a chtěl jsem dát čtyřku, ale vzhledem k tomu, že jsem se upřímně i nudil, mi to nepřišlo férové oproti filmům, který jsem již dal nadprůměrné hodnocení. ()

luka4615

Hledáte nejžhavějšího kandidáta na poli Oscarových nominací a jejich následných proměn pro rok 2015? Pravděpodobně jste ho právě našli. Životní příběh geniálního matematika Alana Turinga je natočen nevídanou kombinací údernosti a citlivosti prýštící téměř s každého záběru. Je až skoro neuvěřitelné jak tvůrci dokázali věrohodně načrtnout komplikovaná lidská schémata a myšlenkové pochody lidí kteří se snažili prolomit legendární šifrovací stroj Enigma. Výsledný dojem z filmu je tedy více než uspokojující, přičemž hlavní podíl na tom všem má skvělý Benedict Cumberbatch, jehož naprosté ponoření do mentality tak složité postavy jakou Turing bezpochyby byl, mi mírně evokovalo herce Christiana Balea a jeho pohlcení postavou kterou hraje. The Imitation Game je skvělým válečným dramatem a ukázkou toho, že ne všechny zásadní boje druhé světové války probíhali na bojištích po celém světě ale třeba i v malé stodole na jihovýchodě Anglie kde se parta nejlepších mozků z celé Velké Británie snažila zvrátit průběh války matematickými propočty. „Do you know why people like violence? It is because it feels good.“ ()

Chickenka

Nemám slov! Jsem opravdu ohromená výkonem, který předvedl Benedict Cumberbatch, jehož talent je stále podceňovaný. Je vidět, že během posledních dvou-tří let, nám ukazuje, že on opravdu hrát UMÍ. Nedovedu si do hlavní role vyšinutého matematika představit nikoho jiného. To je prostě jeho parketa, hrát podivíny. Musím říct, že to byl chytrý krok obsadit právě jeho, jelikož tím se filmu udává úplně nový rozměr. Slušně mu sekundují i ostatní herci, kde u oceňuji i výběr některých méně známějších, resp. obsazovanějších. Tvůrcům se zkrátka povedlo ze životopisného díla udělat mistrovský kousek s vysokými uměleckými ambicemi. Nejedná se o obyčejný životopis, který je točen kde kdy, ale o perfektně propracované drama, které ve vás po zhlédnutí zanechá stopu po nějakou dobu. Navíc hudba Alexandre Desplat vše krásně doplňuje. I na jeho tvorbě je vidět posun od posledních pár let, který vyvrcholil právě zde. Za mě jeden z nejlepších filmových počinů za rok 2014. (už jen kvůli výkonu Benedicat Cumberbatche stojí film za zhlédnutí!!). ()

Morholt

Sherlock luští Enigmu. Cumberbacht vypadl z holmesovská role až v samotném závěru, ale jinak jsem každou chvíli očekával zjevení Martina Freemana. Na druhou stranu Sherlocka mám rád, takže mi ten projev příliš nevadil a nakonec Turing, stejně jako Sherlock, byl roztržitý génius, takže podobné chování je celkem pochopitelné. A za pozitivní považuji i výkony zbytku ansáblu, který, ač hrál druhé housle, dokázal zaujmout. A teď k negativům. To bylo vlastně všechno ostatní. Luštění Enigmy mě příliš nebavilo a až na pár scén i nudilo, linie studentská mě také příliš neoslovila a tak to zůstalo na poválečném ději, kdy byl Turing zatčen a vyšetřován za oplzlosti. Sice z toho dýchala pro-homosexuální nóta, na což mám alergii, ale ve výsledku to byla jediná dějová linka, která byla vyloženě povedená. Jinak jak píše verbal, Turing v tom nebyl sám a ač by se bez něj kód nejspíš prolomit nepodařilo, dá se to samé říci o zbytku týmu. Ale chápu, že filmaři si jednu z postav vybrat museli a Turing je určitě tou divácky nejatraktivnější. Každopádně já jsem docel zklamán. 50% ()

Coleator

Už snad půl roku jsem filmu nedal pětihvězdičkové hodnocení. Byla The Imitation Game o tolik lepší, aby překonala všechny filmy, které jsem v uplynulém bezpětihvězdičkovém období viděl? Těžko říct... Benedicta Cumberbatche mám opravdu rád a ačkoliv zde vlastně oproti Hawkingovi nepředvedl v podstatě nic navíc, pořád jsem si každou jeho scénu neskutečně užíval... Ačkoliv jeho a Keiřino dvacetileté já moc mladě nepůsobilo, beru to prostě jako daň za to, že jsme mohli sledovat Benedictův herecký koncert... Přiznám se, že co se týče Enigmy, nevěděl jsem téměř nic, jenom škoda, že naprogramování určitých slov mě napadlo asi tak o půl hodiny filmu dřív, než samotného Turinga (jestli Němci opravdu zakončovali každou správu stejně, tak si za to všechno můžou opravdu sami - i když stále chybělo značné množství písmen, vždycky se hodí něco, od čeho se dá odpíchnout)... Co se týče dobové atmosféry, nemám co vytknout...Levně působící válečné záběry mi ani tak nevadily, pro dokreslení situace to stačilo... Desplatovo tradičně gradující téma se mi líbilo a určitě se k němu čas od času rád vrátím... Hledáte film, který vám poutavou formou přiblíží podstatnou část dějin moderní civilizace? Mám pro vás dobrou zprávu: Právě jste jej našli... ()

Lucasion

"You will never understand the importance of what I am creating here!" Životopisný snímek z prostředí druhé světové války o muži, který byl hrdina, přestože během válečného konfliktu nepozvedl zbraň. Profesor matematiky Alan Turing (Benedict Cumberbatch) vypráví svůj příběh, který začal jednoduchým pozváním do kruhu tajných služeb, aby pomohl rozluštit nacistický šifrovací kód. Benedict v roli Alana exceluje jako dokonalý asociální muž, který se snaží postavit první počítač na světě. Nechci říkat, že filmu uděluji nejvyšší hodnocení kvůli výkonu hlavního herce, ale nelze nezmínit a přehlédnout, že výkon Benedicta Cumberbatche je prostě Oscarový. Těžko u tohoto herce vybírat nejlépe zahranou roli, protože má excelentní herecké výkony v každé roli. Alan Turing tedy není vyjímkou. Za mě je Benedict rozhodně jedním z nejtalentovanějších herců současnosti a touto rolí to jenom potvrzuje. Samotný film mě dokázal uhranout však i dalšími aspekty. Jedná se totiž o velmi silný příběh o hrdinech, které nikdo neznal a kteří museli dělat nejtěžší životní rozhodnutí. Příběh se velmi příjemně rozvijí a já si po celý film říkal, ježiš to je geniální. Mohu tedy s klidným srdcem říct, že Kód Enigmy je zatím nejlepší letošní film a určitě bude patřit k jedním z nejlepších. Neskutečné drama o síle lidské vůle, které skutečně plyne pomalým tempem a končí dojemným závěrem. Opravdu jsem z kina odcházel a nahlas prohlásil, to byl luxusní film. Sometimes it is the people who no one imagines anything of who do the things that no one can imagine. (94 %) ()

Sawy

Benedict Cumberbatch hraje svého dalšího Sherlocka v životopisu, který nepřináší nic moc nového, ale v tom starém známém mustru "nepochopený génius/boj s předsudky/úspěchy a pády" si je velmi jistý v kramflecích. A především je narozdíl od ubrečeně limonádové Teorie všeho vkusně napsaný, nestojí jen na hlavním představiteli a ke konci dokonce zvládá slušně dojímat. Důstojná oscarovka. 80 % ()

jerry12

95%. Vysoce inteligentní, vyspělé a emocionálně silné evangelium Alana Turninga, audiovizuálně velkolepé, lidsky však stále komorní a po britsku osobní. Mimozemský Benedict Cumberbatch, snad jeden z nejsilnějších výkonů třetího tisíciletí, prvotřídní režie bez sebemenších přešlapů, brilantní práce s vyprávěním. Samé superlativy. A téměř dokonalý film. ()

Handle

Kód Enigmy je skvěle odvyprávěný příběh, o kterém jsem neměl ani tušení, že se stal a velmi na mě zapůsobil. Není to možná vyloženě "petihvězdičková bomba", nicméně pověděla víc než většina letošních oscarových filmů (Birdman, Americký sniper, Chlapectví,...) Filmařsky je navíc opravdu precizní - hlavně režie, herecké výkony a scénář (fakt nádherné dialogy). Díky silnému tématu také vyvolá ve člověku na konci nějaké ty emoce. Za mě spokojenost. ()

ScarPoul

Taký ten dôležitý film prezentujúci ďalšiu z významných osobností ľudskej histórie o ktorej väčšina z nás nemala ani poňatia. A vskutku čo je lepším spôsobom ako hovoriť o hrdinoch, ktorých nikto nepoznal, hlavne ak majú tvár čoraz populárnejšieho Cumberbatcha a stále atraktívnej Knightley. Je tam kus histórie, niekoľko dobre zohraných vzťahov a rozohraných emócií a Desplat už dlho neukázal tak emotívny klavírny prstoklad ako v tomto prípade. Imitation game sa snaží byť komplexnou v troch dejových líniach - pred Enigmou, počas Enimgy a po Enigme. Bohužiaľ len tá prostredná ma dramaturgicky najčistejšie momenty. Samozrejme, bez ostatných dvoch by bol emotívny vrchol aj motívácie ústrednej postavy neúplne. Film si dovoľuje byť úsmevný a zároveň v ňom veľmi pekne funguje napätie. Keďže sa žánru životopisného filmu snažím vyhýbať a pozerám ho len v nutných prípadoch, nedávam plný počet. Inak rozhodne stojí za zhliadnutie. ()

Iggy

Hodně se mi líbil příběh, většinu mého hodnocení proto tvoří samotný námět, jeho filmové zpracování teda rozhodně ne. ()

Borrtex

Kód Enigmy je dosti zdařilé životopisné a historické drama. Co to ale není určitě, je válečný thriller. Zajimavý příběh, v podání dosti propracovaného scénaře ovšem občas trošku jakoby pokulhává. Režie i zvárnění tehdejší doby bylo v pohodě. Knightley se mi líbila :-). Bohužel, Benedicta Cumberbatche moc nemusím, kromě Sherlocka jsem ho nikde kvalitně neviděl a podle mě by neměl být obsazen do tolika nových neznámých projektů. :-). Nevím, stojí to za zhlédnutí ale podruhé bych si to už asi nepustil. 60% ()

Gwaihir

Netušený zážitek se může skrývat i ve filmu, od kterého byste to nečekali. Příběh rozluštění nejtěžšího rébusu na světě totiž ještě nikdy nebyl odvyprávěn tak poutavě, za což můžeme vděčit hlavně tomu, že tentokrát nestojí ve středu všeho dění jen sama Enigma, ale také zvláštní osobnost a pohnutý osud muže posedlého hledáním řešení. Prolínání tří časových rovin je naprosto perfektní, uvádí děj do vzájemných souvislostí a dává tak všemu ještě hlubší rozměr. Způsob poskládání jednotlivých výjevů ze života Alana Turinga a jeho práce v "továrně na rádia" dokonale stupňuje pocit napětí a hlavně pak emoce, jejichž síla dosahuje vrcholu až v samém konci a které doznívají ještě po závěrečných titulcích. K tomu přispívá nejen úžasný výkon Benedicta Cumberbatche, ale také geniální soundtrack Alexandra Desplata. 100 % ()

Mr. Lobo

Už po několikáté se prokázalo, že čím menší je očekávání, tím lepší je výsledný dojem. Čekal jsem, že to bude jednoklišé za druhým, ale není tomu tak, a ty, které tam jsou (asi tak dvě, tři, které mě troškuznechutily), je třeba odpouštět, protože víte, na co se díváte a víte, že se to bez těchto záběrů neobejde. Několikrát mě zamrzelo, že si film víc nepohrává s výrazovou stránkou, zvlášť by v některých sekvencích slušely lepší střihy a třeba půlené záběry, než překrývačky a prolínačky. Ale může být. Vyprávění je slušné, má tempo, které se dá očekávat, nezabředává do slepých uliček a vše dělá podle schématu, o kterém ví, že bude účinné. Stejně ale nejvíc pozornosti na sebe strhne Sherlock a po něm Mark Strong, kterého jsem viděl vlastně poprvé a naprosto vyhrával, chvíli mi připomínal DeNira, který za svých nejlepších dob dokázal strhnout celou scénu na sebe. ()

GeusX

Velmi povedené, strhující a napínavé, že jsem z filmu nespustil oči. Jednoduše se mi to líbilo a basta! 90% (viděno: 1x dabing) ()

BoPo

Kód Enigmy vyzerá a aj pôsobí presne tak, ako človek očakával pred jeho sledovaním. Dobre odvedená práca, ktorá však neposkytne ani kapku potu navyše. Ďalší z rady filmov z druhej svetovej vojny, ktorý si vyselektoval osudy zopár ľudí v ruchu výbuchov a výstrelov. Nechápem nomináciu na film roka a rovnako nechápem nomináciu pre slečnu Mám jeden výraz pre 100 filmov. ()

Cumberbatch a velký elektrický duel

Cumberbatch a velký elektrický duel