jujec

Možná to bylo způsobilo mé přehnané očekávání, ale tento film mi zase tak úžasný nepřišel. Těšil jsem se na zajímavě podaná historická fakta, ale hlavní linie filmu byla stará, duševně nemocná stařenka, která vzpomíná na minulost. Což by ovšem nevadilo, kdyby těch vzpomínek bylo víc, než okamžiků její stávající zmatenosti a problémů. Škoda. Ale i tak byla Meryl Streep naprosto úžasná, to se popřít nedá. ()

JohnSmith

Maryl Streep podává perfektní výkon, bohužel nemohu hodnotit jak se zhostila anglického přízvuku, ale jak ji znám, tak určitě skvěle. Příběh premiérky a silné ženy, která ve stáří trpí schizofrenií a smutkem po svém zemřelém manželovi, je sice zajímavý, ale poměrně nezáživný s častými hluchými místy. ()

Maik22

Margaret Thatcher - Železná lady alias Iron Lady, díky své nekompromisnosti a rozhodnosti. Meryl Streep nezklamala a určitě se vcítila do role velice rychle a nekompromisně. Roli Margaret zahrála více než výborně, tak jak to umí jenom Meryl, nicméně to je vše. Myslím si, že strategie natáčení "Iron Lady" byla zvolena hodně špatně. Již od samého začátku jsem se ve filmu ztrácel, některé scény byly mnohdy byly hodně nudné a mé oči tak upadaly do hlubokého spánku. Kladu si otázku, zda-li bych tento snímek shlédnul, pokud by v něm nebyla Meryl Streep? ()

Nyck

Snad nejhorší možný způsob, jakým to mohlo být natočeno, uchyceno a podáno... Thank god for Meryl at least. ()

fefee

Vcelku zaujímavý životopisný filmík, no bohužiaľ aj napriek neustálej grotesknosti či neurvalosti hlavnej postavy sa tam v konečnom pohľade na celok akosi dokopy nič nedialo. (2,5*) ()

zdenny

Margaret Thacher je tak zásadní postavou novodobých britských dějin, že je neskutečný hřích ji vyobrazit jen jako starou senilní starou dámu, které evidentně mozek neslouží tak, jak by měl. Flashbacky vyobrazené ve filmu její osobnost nemohou zdaleka popsat. Takže bych velice prosil, aby se této látky ujal někdo, kdo má o tuto osobnost britských dějin skutečný zájem. Co se týče Meryll Streep, klidně by v novém filmu mohla hrát opět, protože jen ona svým výkonem udržela snímek v důstojných mezích. ()

Michi88

Čekal jsem úplně něco jiného. Myslel jsem si, že se podívám na životopisné drama a místo toho jsem dostal příběh staré báby, která si povídá se svým mrtvým manželem. Navíc Meryl Streep zase nepředvedla nějaký super strhující výkon, za který by si toho Oscara zasloužila. ()

VanTom

O hereckém vkladu Meryl Streepové (a maskérů) se nedá mluvit jinak než v superlativech, ovšem film samotný mnoho životnosti do osoby Margaret Thatcherové nededikuje. Na jedné straně totiž sleduje senilnící důchodkyni, kterou obírají o příčetnost vidiny mrtvého manžela, což prokládá propagačními "medailonky" nejzásadnějších úspěchů této ikony britské politiky. Povrchně, zkratkovitě, bez emoční drobnokresby, nedozvíme se skoro nic o ní jako o člověku (manželce, matce), ani jako o neústupné, kontroverzní političce. ()

svobik

Zářný příklad snímku, který toho chce říct hrozně moc, ale nakonec nezvládne vůbec nic. Phyllida Lloyd už u Mamma Mia! ukázala, že moc režijního talentu nepochytila, tentokrát nám ukazuje, že má možná v oblibě Margaret Thatcher, ovšem sama neví, jestli nám nejdříve chce sdělit podrobnosti o jejím současném zdravotním stavu, poutu k Denisi Thatcherovi nebo o činech, které definovaly Margaretinu politickou kariéru. Železná lady je ve všech ohledech extrémně zkratkovitá, tudíž vlastně pořádně nefunguje v žádné vypravěčské linii. Dostaneme od všeho trochu, v kostce ale vlastně nic. Thatcher je navíc ke konci vykreslena jako pedantská kráva, což režisérce také k duhu moc nejde. Některé momenty jsou vynikající, Streep také kvalitní, zbytek je však šedý průměr nebo rovnou průjem k nevydržení. Never more. 4/10 ()

ghatos

Mám názor jako StarsFan. Stáří, samota a duševní nemoc nejsou na Margaret to nejdůležitější. Pro dokreslení jejího života to má smysl, jenže tady je to na úkor politické činnosti. To mělo být merito jejího životopisu. Přes to všechno je to téměř nadprůměr. 69%. ()

Napp

Upřímně? Železná lady je jedno velké zklamání. Přijde mi, že film mohl být daleko lepší, protože příběh sám o sobě je úžasným materiálem. Historicky první žena v čele vlády, která se nebojí jít proti ostatním. Obrovský obdiv tu patří Meryl Streep, protože to, co ona ve filmu předvedla mě donutilo se dívat s otevřenou pusou. A možná právě proto jsem byl hodně na pochybách, jaké hodnocení mám dát. Kdybych se měl jen soustředit na to, jak mi Margaret Thatcher předvedla Meryl, neváhal bych a ani bych o těch 5* nepřemýšlel. Nicméně to není všechno a někdy zmatečné přesuny v časové přímce filmu jen ubírají. Naivně jsem se také těšil, že uvidím Margaret tváří v tvář královně a ani toho jsem se nedočkal. Každopádně stojí za to si film pustit a posoudit, zda-li získala Streep toho Oscara právem, protože podle mě ano. ()

Myrreczech

Vím, že to může říct každý, ale já bych to udělal jinak. Vynechal bych ty scény se starou, senilní a blouznící důchodkyní a pojal bych to jako životopisné drama končící v okamžiku, kdy masy provolávají premiérčino jméno. V tomto podání režisérka ukazuje spíše život starých lidí co to mají za pár. Jinak samotná Meryl je dokonale přesvědčivá, její hlas velice charismatický, jaký bych u paní Thatcherové očekával a její barevné oblečky v davu černošedých kravaťáků vykouzlí i úsměv. Instrumentální soundtrack je výborně napsaný a skvěle doplňuje výborné vzpomínkově scény, kazí ho jen ostatní písně, které do celkového konceptu příliš nezapadají. Za fantastickou Meryl se přikláním ke 4 hvězdám. Bez ní by to bylo horší. ()

blackJag

Vést životopisný film stylem, který použila režisérka Lloydová, není jednoduché z jediného prostého důvod - masový divák není toto schopen/ochoten ocenit. Na jednu stranu takového diváka dokáži pochopit (předžvýkaná strava je prostě nejpoddajnější), na stranu druhou jej chápat nechci. Mezi strnulými (očekáváním) filmy životopisného žánru jen málo kdy vykvete překvapivá forma a pokud ŽELEZNÁ LADY není překvapivou, potom se o tento řídký jev minimálně pokouší. A to oceňuji. Jinak k hlavní roli těžko něco dodat, Streepová prostě bravurní. II Scénář: Abi Morgan. 80% ()

klima777

Film poctivě a fortelně natočený. Žel, sterilní. I když herci dělají, co mohou... P.S. Podotýkám, že mě politika dosti zajímá. ()

R1CH1E

Musím říct, že jsem zklamaný, protože tomuhle kousku filmařiny chybí srdce. Není tu ani jedna zapamatovatelná scéna a s hlavní hrdinkou jsem si nebyl schopný vytvořit nějaký vztah. A proč? Tak zaprvé, když někdo hlavní postavu zachytí hlavně jako psychicky labilní starou důchodkyni místo toho aby se spíše zaobíral jejím dřívějším obdobím života nebo kariérou, je tu něco špatně. A špatně je tu hlavně to, že tenhle film vlastně celou dobu neví, čím chce být. Chce být komorním dramatem, které se soustředí na osobní život Margaret a to, jak jej ovlivnila její kariéra, nebo chce být politický thriller a historický náhled do krize v Británii? A nebo snad chce být podrobný životopis života paní Tatcherové? Snaží se o všechno a ve výsledku vlastně není ani jedno z toho. Na nic se pořádně nesoustředí, žádnou z dříve jmenovaných pasáží neprobírá dostatečně do hloubky, všechno jen tak lehce načne na povrchu a pak hned zase skáče jinam, takže v konečném důsledku se jen díváte na hromadu vzpomínek jedné staré senilní babičky. Promiňte mi, ale od filmu, který měl pojednávat o jedné z nejvýznamnějších žen 20. století, kde navíc hraje hlavní roli Meryl Streep, jsem čekal mnohem víc. ()

Autogram

Čakal som, že to bude viac o Železnej lady, a ono to bolo o Pomätenej lady, ktorá sa rozpráva so svojim mŕtvym manželom. A len v spomienkach prebiehajú dôležité udalosti svetových dejín, na ktoré sa ani tie spomienky nevedia poriadne sústrediť. ()

Sir-Filip

Po přečtení komentářů jsem od "Iron lady" mnoho nečekal a výsledkem je u mě milé překvapení, které mi částečně vynahradilo zklamání ze snímku J. Edgar . Přestože souhlasím s většinou uživatelů, že by snímku neškodilo ubrat pasáže ze současnosti a naopak přidat více těch z politicky aktivních let tak musím říci, že ty politické pasáže jsou natolik dobré, že tuto chybu "iron lady" odpouštím. Příchod do parlamentu a válka o Faklandy mi utkví v paměti na hodně dlouho. Ostré a jasné "sink it!" je nezapomenutelné stejně tak, jako vždy precizní výkon Meryl Streep. Doporučuji všem pustit si skutečný projev Margareth Thatcherové z dolní sněmovny, abyste zjistili, že mezi Thatcherovou a její adaptací od Meryl Streep mnoho rozdílu není. Snímeček tedy má nějakou tu kaňku na kráse, rozhodně ale stojí za to!!! "ENJOY IT!!!" ()

Almásy

takto, nie je to geniálny film a oveľa viac by mu svedčal šať nejakej televíznej minisérie- phylida lloyd skrátka celovečeráky nevie robiť. triumfujúca Meryl Streep dodáva filmu nadpriemernosť a 4* dávam za záverečnú šálku čaju (,,I don´t want to end up washing tea cups!") osobnsoť Margaret Thatcher mi je priznám sa viac neznáma ako známa, ale britský priatelia ju nenazvú ináč ako ,,fucking bitch". ono vždy sú dve strany mince a tento film len tak trochu tieni na tú druhú. určite ma to minimálne heclo, aby som si o nej niečo naštudoval. ale vedľa životopisov ako je Kráľovná alebo Kráľova reč to veľmi selháva. ale oscary má zaslúžené. ()

TroiMae

K čertu s vámi ;-) Je fascinující, jak se režisérka trefila a mnoho diváků/divaček nechápe, že se trefuje do nich a jejich necitlivosti k… člověku, ženám, dějinám „obyčejného“ života. Přes všechny ty reakce, komentáře, recenze… dávám 4* (a ti starší manželé, kteří seděli vedle mě v sále, hihňali se na začátku, a vsadil bych se, že se snad drželi za ruce v polovině, a odcházeli dojatí na konci, by nejspíš souhlasili). A všichni, komu chybí film o „velkých dějinách“, volbách, válkách, „faktech“... trhněte si nohou. Toto je totiž film o jedné ženě, o Margaret Tatcher, jaká je. Jaká JE. Lidská a skutečná. Neustále žehráme, že filmy o jedinečných ženách jsou šablonovité, zpracované do podoby telenovely a červené knihovny, ve kterých těžko poznáte osobnost třeba jako Coco Chanel nebo Jane Austen… Chceme film o faktech a ikoně, biografii vystřiženou z učebnice? Nepřijdete o ony velké momenty z učebnic… ale jak sama hrdinka říká, ona svádí spoustu soukromých bojů ve svém životě (které v televizních novinách neuvidíte). Ony historické milníky jsou vyzobávány s logikou, s jakou vytanou na mysli hlavní hrdince filmu. O ní ten film je, ne o akademické schematické historii! Film pro mě není plytký a bez odvahy. Proč se snažit vše nacpat do jednoho filmu, když ho můžete dát do kontextu s existujícími jinými. Např. zkuste se podívat kromě něj např. na Hlad (http://www.csfd.cz/film/250033-hlad/) – odhodlaný irský vězeň umírající během hladovky, zatímco Železná dáma v proslovu oznamuje, že nehodlá vyjednávat s teroristy o žádných kompromisech. A pak si zkuste odvážně odpovědět na všechny ty kontroverzní otázky samy, místo žehrání, že to za vás neudělala režisérka!! Jestli se vám zdá, že film je o staré senilní dementní bláznivé bábě… není to podáním Meryl Streep, ani diletantstvím režisérky, ale chyba bude někde na vaší straně. Přitom právě tuto necitlivost film několikrát odráží! Nechápu, jestli si toho většina lidí snad ani nevšimla. Že možná důležitější, než válka v parlamentu, je válka, kterou člověk bojuje za uznání, když se o něm ostatní baví za zavřenými dveřmi – ať už proto, že jste žena, nebo proto, že vás okolí má za starého blázna, že vy sami nevíte, zda tomu nakonec nemáte věřit… Margaret jako mladá bojuje v parlamentu, když je vykázána do samotky místnosti pro poslankyně (s žehlícím prknem). Stejně bojuje v osmdesáti letech, když si chce sama koupit mléko a přesvědčit lékaře v obleku i sebe v pacientské košilce o své vlastní důstojnosti. A já na jejím zobrazení nic nedůstojného a neuctivého nevidím. Naopak je velmi lidské, když režisérka všem vytře zrak nekonvenční myšlenkou, že život Margaret Tatcher neskončil odchodem s postu předsedkyně vlády a není o nic méně důležitý! A je příznačné, že na rozdíl od všech těch reakcích (včetně její vlastní rodiny) baronka sama byla projekcí filmu dojatá. Já jsem potkal spoustu mladých „dementů“… ale i ve svém věku bych byl vděčný, kdybych mohl být tak „nemohoucí“ duchem jako stará dáma. Pokud vám tato stará žena opravdu přijde bezmocná, pak byste se měli ve svém vlastním zájmu dívat pozorněji. Uvidíte vítěznou válku o Falklandy, které i dnes plní znovu stránky novin. Mě ale v poslední době nejvíce zasáhla a dojala (a evidentně jsem nebyl v sále jediný) bitva na konci filmu, kterou stará žena svádí, když se 5 let po smrti svého manžela, se kterým žila více jak půl století, rozhodla konečně se s ním rozloučit… Povrchní? () (méně) (více)

MFF CINEMA MUNDI Brno (29.2.-7.3.2012)

MFF CINEMA MUNDI Brno (29.2.-7.3.2012)

20.02.2012