Nejznámější román F. Scotta Fitzgeralda Velký Gatsby (1925) nebyl zprvu právě populárním čtivem, i když během jednoho roku od prvního vydání vznikla divadelní adaptace, již na Broadwayi režíroval George Cukor, a podle ní také hollywoodský film režiséra Herberta Brenona, jenž se bohužel nedochoval. O pár let později byla kniha prakticky zapomenuta a teprve po dalších, poválečných vydáních se dočkala zaslouženého uznání i čtenářské obliby. Kniha zachycuje „jazzový věk“ bouřlivých dvacátých let, kdy nečekaná hospodářská prosperita byla často vykoupena ztrátou morálních hodnot a kdy „stará“ aristokracie těžce snášela nastupující konkurenci z řad nejrůznějších zbohatlíků, z nichž mnozí byli zapojeni do bujícího organizovaného zločinu. Podruhé byl román zfilmován v roce 1949 (režie Elliott Nugent, titulní role Alan Ladd) a potřetí v roce 1974 (režie Jack Clayton, titulní role Robert Redford). S ještě větším časovým odstupem, až v roce 2013, vznikla zatím poslední verze, režírovaná australským tvůrcem Bazem Luhrmannem, v níž si hlavní postavu zahrál Leonardo DiCaprio. Na rozdíl od svých předchůdců měl Luhrmann k dispozici pokročilou technologii digitálních efektů, jež mu dovolila mimořádně přesvědčivě zrekonstruovat dobové reálie i tehdejší atmosféru New Yorku a jeho nejbližšího okolí. I ostatní postavy hrají známí představitelé Carey Mulliganová (Daisy), Tobey Maguire (vypravěč Nick Carraway) a Joel Edgerton (Tom Buchanan). Největší devízou snímku je však jeho promyšlená vizuální stránka, která byla mj. vyznamenána Oscary za nejlepší výpravu a kostýmy, jež vytvořila režisérova manželka Catherine Martinová. (Česká televize)

Ryuuhei

V první řadě nádherný kýč. Dvacátá léta minulého století jsou zde bujará, barvitá, všechno se leskne a vyniká - asi ten nejoriginálnější a nejkýčovitější pohled do minulosti, jaký jsem viděl, s šedí jen v případě nutnosti vystihnout atmosféru daných částí příběhu. Hlavní hrdina, Nick, zde kupodivu funguje hlavně jako vypravěč a ten, kdo je u všeho, ale na dějství má jen hodně slabý vliv. Později na scénu vstupuje i zprvu záhadný Gatsby, jehož výstřelky mají jediný, až kýčovitě romantický důvod. Charakter snílka, jenž se nevzdává a jde si za svým. Nelze nezmínit ani lehce rozpolcenou Daisy, která je druhou ústřední postavou zamotaného příběhu. Celkově to dává zajímavě podané, vizuálně líbivé drama, které občas až moc tlačí na pilu kýče a od druhé poloviny to už není tak zajímavé a okouzlující, ale stále velmi dobře koukatelné, stylové a napínavé. 80% ()

Mrkvič

Velkého Gatsbyho jsem dlouhá léta opomíjel hlavně kvůli rozporuplným reakcím. A přitom jsem po hodině filmu, která utekla jako nic a já celou dobu nechtěl jít ani pro kartáček a držel v ruce prázdnou misku od chipsů, aby mi neunikl jediný obraz nebo dialog, myslel na to, že bych film rád viděl na velkém plátně. Stylizace filmu je úžasná. Sice mě počítačové triky i zde trochu štvou, ale vizuál to prostě parádní. Fanoušky herní Mafie samozřejmě potěší dopravní prostředky (hlavně jeden žluťásek). Druhou polovinu jsem bohužel dával až druhý den a ještě ji prokládal blijícím dítětem trpícím prdíkama. Stylizace už nebyla taková a film se věnuje ději. Romantika? Nevěry. Lásky. Zde už pouze dojíždělo mé nadšení z první poloviny viděné předchozí den. Ale kdo ví, jak bych druhou polovinu vnímal, kdybych film viděl v celku. ()

mickyreed

3,5 * ... od půlky už to trochu nudí a když už si dali práci s tím, aby všechno bylo bezchybně dobový (šaty, auta, interiéry), proč ne i ta hudba ... soundtrack je hroznej ... radši bych si poslechl nějakej jazz, kterej v těch letech vládl a ne moderní zmuchlaninu: jazz feat. rap feat. r'n'b - fuck that shit ()

danoo

Prvý z filmov, ktorý musíte vidieť v letnej sezóne. Silný v avantgarde (ahistorizmy, detaily a ich kulisy), slabý v zabehaných postupoch (rozprávač píšuci knihu a jeho komentáre). Najdôležitejším asi zostáva, že ducha románu sa Luhrmannovi podarilo vyvolať. To rozhodne nie je zanedbateľné. Ožíva tak slávny príbeh o oddanosti a ľahostajnosti, ktorý nás učí, čo sa stane, keď sa nedokážeme zbaviť svojich falošných predstáv. A je viac než len efektný! ()

terunka003

Klasické i moderní, barevné, zařící, kostýmové × trochu moc... Po prvních minutách jsem měla bohužel pocit, že sleduji Moulin Rouge 2, jen s jinými herci a příběhem. V ději je vyslovena ta tragická stránka děje jako nenaplněná láska, naivita či touha po cinkotu peněz. Ale proč se spoustu lidí v kině smálo? Protože je zajímala jen ta show, ty párty táhnoucí se do rána, divoké pití, tanec. A to jaksi přebíjelo to hlavní. Přišlo mi, že ani herci neměli dost prostoru. Nejlepší byla snad scéna v hotelovém pokoji, kdy se vše "rozřízlo". Jinak herecké výkony supr, jak jinak, Leo, má úžásná Carey, i Joel byl báječný. Kostýmově naprosto skvělé. Je mi líto, ale víc jak tři hvězdy z toho nevytáhnu. ..chci být také tak krásná a něžná jako Daisy.. ()

civalII

Slabší 3*. Navíc to bohužel nemělo. Můj problém byl asi v tom, že znám knižní předlohu a že jsem si od toho hodně sliboval. Což o to, kamera nádherná, vylíčení New Yorku také, herci výborní, ale děj, děj jaksi pokulhává. Z příběhu s takovým potenciálem šlo jistě vytěžit více. Nicméně platí, jděte se podívat do kina. Je to skoro dobré. ()

BoncheR

Myslím, že priblížiť 20´s v New Yorku takým príťažlivým spôsobom ako tu iste nie je ľahké. Luhrmannovi sa to ale podarilo, a tak vznikla táto sociálna dráma (to pomenovanie znie otrasne!), ktorá je skvelá hercami, prevedením a hudbou. Záverečná titulková scéna ma veľmi potešila - nebola príliš uvrešťaná ani príliš deprimujúca. 88% ()

biglion

I zde jsem váhal mezi čtyřmi a pěti hvězdami, ale nakonec mne především podmanivá a dobře vybraná hudba přiměla k tomu oněch pět hvězd dát. Většinou mne soundtracky k filmům nechávají chladným a maximálně si vyberu pár skladeb, zde ale udělám rád výjimku, ať už se jedná o Lanu Del Rey, The XX, Emeli Sandé, Beyoncé či Siu, co skladba to skvost. K tomu pověstná rychlost režie Baze Luhrmanna a automobilové honičky alá dvacátá léta minulého století a povedené letecké přelety nad New Yorkem té doby. Vše jistě podpořené tím, že jsem měl možnost vidět verzi ve 3D. Je sice pravda, že knižní předloha a všechna dřívější filmová zpracování mne úspěšně minula a dost často jsem se nad délkou filmu nudil, ale přesto byla místa, kde jsem se od srdce zasmál. A v neposlední řadě i výkony Leonarda DiCapria, kterému věříte absolutně všechno a v jehož tváři a výrazu to můžete dokonale přečíst, tak i Tobey Maguire, který mu skvěle sekunduje, celý příběh vypráví a bez něhož by vlastně žádného příběhu ani nebylo. Jen mne napadá dotěrná otázka, proč ta hlavní role není Tobeyho? ()

LittleJohnny

Kvalitní kostýmy, hudba(do doby se moc nehodila). Nějak dobu mi vadí Carey Mulligan, ale DiCaprio opět nezklamal. Tuším, že kniha musí být slast, ale film byl průměr... ()

MrMysterious

moje pocity z filmu asi najlepšie vystihuje veta z recenzie Martina Šrajera: "Je totiž nejen značne přepálený, vulgární, naivní, umělý a komicky doslovný polopatistickým vyvětlovaním všech knižných metafor, ale také emocinálně netečný." ()

uiu

Gatsbyho jsem neměla ráda už jako povinnou školní četbu a tudíž se mi nelíbily ani charaktery ve filmu. Gatsby, chudý mladík, který si podvody vydobil jmění, choval se jako gentleman a hlásal o sobě lživou minulost a Daisy, naivní slepička, která byla přitahována luxusem a penězi. Když pominu tuhle averzi vůči postavám, jejichž jediná hnací síla je v tom, že chlap chce okouzlit a získat zpět svou starou lásku pomocí moci a peněz, ačkoliv by měl vědět, že láska založená na takových pomíjivých věcech není skutečná, jde o poměrně slušně zpracovaný film, který chytí. Velkou výtku mám ale vůči volbě hudby. Když v jazzovém věku hraje na večírku a v autě Jay-Z, Alicia Keys pobrukuje "New York" a do ticha zpívá Lana Del Rey, tak prostě něco není v pořádku. ()

Teebo

Že Velký Gatsby bude v jistém smyslu volným pokračováním Moulin Rouge bylo jasné ještě před dokoukáním prvního traileru. Je tu zdánlivě doopravdy všechno - vypiplaný vizuál, moderní hudba v ostrém kontrastu s dobovou atmosférou, ženský poletující během velkých společenských akcí na vysokých houpačkách... Chybí ovšem to hlavní, a to silný příběh. Diváka opravdu zasáhne pouze smutný, osamocený Gatsbyho konec, vše, co se odehrává před ním, (zvlášť při vzpomínce na onen o dvanáct let starší muzikál) se jeví jen jako povrchní plácání. Bez mučení přiznávám, že povinnou školní četbu jsem si v tomto případě nesplnil a předlohu jsem nečetl, takže nevím, kolik z ní šlo vytřískat. Čeho můžeme být také svědky, je, že nestačí, když si vezmu pár písniček, které se mi líbí, naházím je do filmu a budu doufat, že si to snad nějak sedne. Ačkoli mě vždycky zajímalo, jak by něco na způsob Flux Pavilion znělo filmu, nemyslím si, že zrovna v tomto případě se jednalo o ideální hudební doprovod, o rapu už se vůbec nebudu zmiňovat. Jo a taky bych rád příště dostal o něco méně vágní vysvětlení toho, proč hlavní postava musí ke každé druhé větě dodávat oslovení "old sport". Leze to docela na nervy. ()

alyssa18

Luhrmannův rukopis mám ráda. Pamatuju si, jak jsem byla jako dítě do Leonarda naprosto zblázněná díky Titanicu. Pak mě to přešlo a teď je to zas zpátky. Ten chlap má neuvěřitelné charisma. Ne že by ten film stál jen na tom, to vůbec, ale díky Leovi to má tu správnou šťávu. ()

Thommie

Do poloviny sem si říkal, co se to zase děje. Příběh o super byznysmenovi, jehož tajemnost je větší než jeho balík peněz, má v hlavě asi každá holka a každý spisovatel a tady sem si říkal - tohle už dohromady nespobírají. Posbírali. A musím říct že pilně. Tohle je přesně typ filmu do kina. Prostředí New Yorku 20 let, budovy, pumpa... to všechno mělo skvělou atmosféru. Gatsby je těžko pochopitelná osobnost, ale nakonec musíte říct, že dobře propracovaná. Nakonec - nebylo to vůbec špatný - a to i přes přítomnost Carey Mulligan a Tobeye Maguira. ()

Pavlínka9

Neskutečně pompézní, monumentální a extrémně vyšperkovaný film o lásce a touze. Tato předloha je jako stvořená pro Baze Luhrmanna :) Když jsem zjistila, že se bude natáčet remake Velkého Gatsbyho, byl Luhrmann jeden z mých favoritů. Přestože se jedná o jeden z nejvíce přetrikovaných filmů, co jsem v poslední době viděla - a na mě je to opravdu až moc, přesto má v sobě film pro mě velké kouzlo. DiCaprio i ostatní herci jsou úžasní a neskutečně moc mě překvapila hlavní představitelka v podání Carey Mulligan. Příběh Velkého Gatsbyho mě fascinuje již desítku let a přestože se vlastně jedná o příběh muže, který přestože vypadá, že má všechno, za všemi těmi věcmi je to neskutečně smutný člověk, který je beznadějně zamilovaný a touží pouze po dívce, kterou roky neviděl a vzdal se jí, přestože ji hluboce miloval. Zajímavá je filmu hudba, jelikož se tu objevuje i současná hudba, která v tehdejší době neměla ani pramalé začátky....Celé je to vlastně neskutečně smutné, ale ohromně báječně zabalené do umělého štěstí, které z toho přímo teče ze všech stran... ()

venison

Musím přiznat, že jsem se tohoto zpracování poněkud obávala, ale nakonec předčil film moje očekávání. Strašně se mi líbilo "rozehrávání" scén - nejprve nájezd kamerou na dějiště událostí, přidání světel, muziky, mumraje a nakonec entrée hlavních postav. Interiéry, exteriéry perfektní, úžasné snové trikové záběry, zdánlivě nehodící se moderní hudba skvěle podtrhávala atmosféru celého filmu. Perfektní kostýmy i rekvizity. Vymakané do posledního detailu. Tobey Maguire po kratší herecké pauze zazářil. Leonardo DiCaprio mě snad poprvé v historii jeho rolí přesvědčil, že dokáže být sexy. Joel Edgerton mi dokázal, že má kromě svých obvyklých rolí, také na role padouchů. Elizabeth Debicki mě natolik zmátla svým vzhledem, že jsem polovinu filmu uvažovala, jestli Zooey Deschanel o tolik vyrostla a zhubla :-) Jediné pro mě velké mínus bylo obsazení Carey Mulligan, která mi jako křehká famme fatal nepřišla ani z rychlíku. Mám ráda knihu Velký Gatsby a troufám si říct, že je nyní filmově srovnatelná. Great Gatsby je mi blízký schopností seberealizace svou vlastní fantazií a taky tím, že se nevzdává naděje a doufá a doufá a doufá do posledního výdechu. První třetina filmu je trošku načančaná a povrchní, ale naštěstí dějová linie gradovala a konec byl jako slastné vyvrcholení filmového fandy. ()

Cushing odpad!

Autoři filmu se poučili o znacích literární předlohy, zhlédli jeho dosavadní adaptace, označili si jejich znaky a pak je vyprázdnili tím, že vyrobili luhrmannovský tuning (v němž herectví nemá místo; pouze vykřečené panákovité pozérství). Nechápu, jak jsem to mohl vydržet sledovat a poslouchat 39 minut. Dietní vepřovou kotletu, chci říci DiCapriův ksicht, jsem se snažil spíše přehlížet už dřív, ale odteďka naň už opravdu nikdy ani nepohlédnu. Nikdy víc. ()

MiCM

Nějakým způsobem to asi je kvalitní film, ale tak utahané a bez jiskry.. Není to asi pro každého.. ()

sallyann

Vizuální a hudební orgasmus, ale vcelku je to takové nedotažené. Navíc mě štve, že ten Leo pořád nemá Oscara... ()

Po Velkém Gatsbym za Elvisem Presleym

Po Velkém Gatsbym za Elvisem Presleym

04.05.2014

Muži v černém nás sice naučili, že „Elvis není mrtvej. Odletěl domů.", tohle zakončení ale u jeho nové biografie nečekejte. Ve Warner Bros. ji totiž chystají s muzikálovým klasikem Bazem Luhrmannem … (více)

Oscarové nominace 2014

Oscarové nominace 2014