Nejznámější román F. Scotta Fitzgeralda Velký Gatsby (1925) nebyl zprvu právě populárním čtivem, i když během jednoho roku od prvního vydání vznikla divadelní adaptace, již na Broadwayi režíroval George Cukor, a podle ní také hollywoodský film režiséra Herberta Brenona, jenž se bohužel nedochoval. O pár let později byla kniha prakticky zapomenuta a teprve po dalších, poválečných vydáních se dočkala zaslouženého uznání i čtenářské obliby. Kniha zachycuje „jazzový věk“ bouřlivých dvacátých let, kdy nečekaná hospodářská prosperita byla často vykoupena ztrátou morálních hodnot a kdy „stará“ aristokracie těžce snášela nastupující konkurenci z řad nejrůznějších zbohatlíků, z nichž mnozí byli zapojeni do bujícího organizovaného zločinu. Podruhé byl román zfilmován v roce 1949 (režie Elliott Nugent, titulní role Alan Ladd) a potřetí v roce 1974 (režie Jack Clayton, titulní role Robert Redford). S ještě větším časovým odstupem, až v roce 2013, vznikla zatím poslední verze, režírovaná australským tvůrcem Bazem Luhrmannem, v níž si hlavní postavu zahrál Leonardo DiCaprio. Na rozdíl od svých předchůdců měl Luhrmann k dispozici pokročilou technologii digitálních efektů, jež mu dovolila mimořádně přesvědčivě zrekonstruovat dobové reálie i tehdejší atmosféru New Yorku a jeho nejbližšího okolí. I ostatní postavy hrají známí představitelé Carey Mulliganová (Daisy), Tobey Maguire (vypravěč Nick Carraway) a Joel Edgerton (Tom Buchanan). Největší devízou snímku je však jeho promyšlená vizuální stránka, která byla mj. vyznamenána Oscary za nejlepší výpravu a kostýmy, jež vytvořila režisérova manželka Catherine Martinová. (Česká televize)

red_spirit77

Tak ako mám veľmi rád DiCapria, tak aj veľmi som sa tešil na Gatsbyho, ale bohužiaľ som bol sklamaný a film ma nijak zvlášť neohúril... ()

SimonShot

Snímek, který si asi jedinou pozornost přitáhl tím, že se v tomto doceněném filmu učinkuje DiCaprio, který sice podal absolutně všechno a zahrál to lišácky, ale podle mého názoru určitě nehrál v tomto filmu hlavní roli. Film se odehrává ve 30. letech v New Yorku, který vypadá dost přesvědčivě. Konec filmu ukázal, že v kinematografii není o překvapení nouze. ()

jsemzuzu

Ach, Bazi !!! Zase zklamání. Bohužel průměrný film. Opět se snažil narvat vše do jednoho filmu a ani jedna věc nebyla dotažená hezky do konce. Leo, Tobey a Carey skvělí, ale zkrátila bych stopáž, ubrala na rychlosti a pořádně přepsala scénář. Hudba fajn, kostýmy taky, ale to se můžu podívat i na jakoukoliv přehlídku z Fashion Weeku a měla bych možná i lepší zábavu. Palec dolů za tohle. ()

Hartigan

Luhrmann & spol. dávají Fitzgeraldovu literárnímu dílu přesně ten správný nádech, jaký si už dlouho měl zasloužit. Jako výtku bych akorát vypíchl fakt, že s přibývajícími minutami dokáže příběh méně vtahovat do vyprávění. Filmově je to tak na 80 %, ale ten žánrově přepestrý soundtrack, zároveň představující prostředek k mapování změn nálad, zvedá kvality tohoto přepychového filmového večírku ještě výše. ()

solcik9

Zbožňuji filmy, kde ze začátku vůbec nevíte a najednou se vám příběh rozbalí, jak červený koberec a vy můžete volně kráčet. Takto asi kráčela má mysl, ve které to zanechalo spousty otázek k zamyšlení. Pro mne je to film, který ukazuje, co vše je muž ochoten udělat pro ženu. Když se do někoho tak silně zamilujete, jdou ostatní věci jako například peníze stranou. Škoda jen, že to vždy končí smutně.. Jinak úžasný herecký výkon DiCapria (ostatně jako vždy). ()

mirecek

Little party never killed nobody 1922 no... zajímavé podaný, gatsby trochu přeslazený, ale aspoň že to schytá a nedopadne to jak každej americkej shit. Ale ani to nic nemění na tom že příběh nebyl žádná bomba a často ho zachraňoval jen zlatý Leonardo. odřený **** ()

Dimo

Vizuál, ze kterého by se jeden zalknul v ohromné stopáži, zakrývající jednodušší příběh. Bylo to tak ohromující, že mě to nejenže neunudilo k smrti, ale snad i nalákalo na potencionální budoucí opakovanou projekci. Takže už jen kvůli vzhledu a dost dobrému 3D uděluji doporučení. Pro filmové NEmasochisty bych doporučil ušmiknout 40 minut. ()

Hpatrik

The Great Gatsby je pro mě naleštěná audiovizuální lahůdka, která je ale příběhově slabá, a v místech kde by měla diváka zasáhnout, ne úplně funguje. Herecky je to ale skvělé, a závěrečný song Lany Del Ray je opravdu magický. ()

Sgt.Cliffer

Znám knihu. Co se týká přesnosti bych neměl ani námitek, ovšem prostředí jsem si vysnil trochu jiné. Námitku mám ale proti hudbě. Čekal jsem dobovější hudbu, i když proti electroswingu nic nemám. Sem se prostě zas až tak nehodil. Nakonec dám 3* ale to spíš 3+. ()

moviechecker

Jedno obrovské sklamanie. Chápem, že chce Leo dostať konečne Oskara a tie sa dávajú za podobné sračky, ale toto opäť nevyšlo. Ročník 2013 u neho veru nie je dobrým ročníkom, ktorý by si fanúšik jeho doterajšej tvorby užil ako za starých čias. ()

ludva10

Tak já nevím, jak film vlastně hodnotit. První půlka filmu slušné napětí, netrpělivě jsem čekal jak se to celé rozvine, ale druhá půlka a závěr filmu mě tak nějak zklamal. Čekal jsem prostě nějaký nečekaný rozuzlení. Dávám tedy tak 3,5. ()

UniqueNett

Začátek velmi zdařilý. Tajemný Mr. Gatsby a jeho teatrálnost. Roztomilý Maguire a charismatický DiCaprio. Moc pěkné. Posledních 45 minut jsem se ale nudila. Velkolepý Gatsby s velkolepým koncem. Přehnané a ty emoce jsem nevěřila nikomu z nich. Velká škoda. ()

Critic

Co je pro mě definice kýče? Tento film !!! Obrovský rozpočet vyplýtvaný na tak prostinký příběh, ve kterém jsou nejen naprosto zbytečné megalomansky zrychlené CGI scény honiček aut, které mi přišly jako bych se díval na intro z nějaké hry, ale hlavně mě, obzvláště v první půlce filmu, naprosto iritovala nevhodně zvolená hudba ! PANE BOŽE, PROČ VE FILMU, KTERÝ SE ODEHRÁVÁ SKORO PŘED STO LETY, VŠUDE ZNÍ RAP A HIP HOP?! PROSTĚ PROČ?!!! Tenhle film už nikdy více ! Odpad nedávám jen kvůli DiCapriovi, který když zrovna dokola neříkal co tři sekundy "Old sport", tak docela kvalitně hrál. Zbytek obsazených mi tam neseděl skoro jako ten HIP HOP (!) z první světové. Nyní mne omluvte, jdu se z téhle trapné sračky plné nudy notně zeblít. ()

MissSimm

Doopravdy nedokážu pochopit, jak je možné, že DiCaprio nemá Oscara. Je prostě neuvěřitelný! Každý detail v jeho mimice je dokonalý! Nádherný film. Prostě krásný, ani nevím co víc k tomu říct :) ()

chrispe

Chtěla jsem napsat, jak jsem z toho filmu docela zklamaná, jak mi v něm něco unikalo a bla bla bla. Pak jsem komentář začala psát a na všechny své ALE jsem skládala odpovědi. Asi ve mně musel ještě doznít. Rozhodně to není film, který si budu pouštět vícekrát, ale pravda je ta, že stojí za podívání a má nějakou myšlenku. Což se vždy sakra počítá. Co když se člověk kus života lopotí za vytouženým cílem a když je na dosah, stále mu uniká mezi prsty. Protéká jako voda. SPOILER: Do prčič kdyby za to ta ženská aspoň stála. ()

frbulka

Když jsem zasedala k filmu, nevěděla jsem o něm vůbec nic a přece mi bylo po dvou minutách jasné, že ho režíroval Baz Luhrman, tak je jeho rukopis zřetelný. Jenže Moulin Rouge bylo navíc skvěle zhudebněné dílko a celkově mě mnohem více okouzlilo. Neříkám, že Velký Gatsby je úplně špatným filmem, už samotný Leonardo DiCaprio a jeho charsima povyšuje film alespoň o jednu hvězdičku, ale pod nánosem všech těch nablýskaných kostýmů a honosných efektů se cosi podstatné ztrácí a ustupuje do pozadí. Takže shrnuto - Velký Gatsby se bude líbit lidem, kteří dokážou ocenit barvy a efekty a ženám, které těžko odolávají ustarané vrásce mezi očima Lea DiCapria, ale asi ho nedocení úplně ti, kterí čekají namísto efektů hloubku děje a pro něž je základem každého pořádného romantického dramatu nehynoucí a neopakovatelná láska... ()

Po Velkém Gatsbym za Elvisem Presleym

Po Velkém Gatsbym za Elvisem Presleym

04.05.2014

Muži v černém nás sice naučili, že „Elvis není mrtvej. Odletěl domů.", tohle zakončení ale u jeho nové biografie nečekejte. Ve Warner Bros. ji totiž chystají s muzikálovým klasikem Bazem Luhrmannem … (více)

Oscarové nominace 2014

Oscarové nominace 2014