Nejznámější román F. Scotta Fitzgeralda Velký Gatsby (1925) nebyl zprvu právě populárním čtivem, i když během jednoho roku od prvního vydání vznikla divadelní adaptace, již na Broadwayi režíroval George Cukor, a podle ní také hollywoodský film režiséra Herberta Brenona, jenž se bohužel nedochoval. O pár let později byla kniha prakticky zapomenuta a teprve po dalších, poválečných vydáních se dočkala zaslouženého uznání i čtenářské obliby. Kniha zachycuje „jazzový věk“ bouřlivých dvacátých let, kdy nečekaná hospodářská prosperita byla často vykoupena ztrátou morálních hodnot a kdy „stará“ aristokracie těžce snášela nastupující konkurenci z řad nejrůznějších zbohatlíků, z nichž mnozí byli zapojeni do bujícího organizovaného zločinu. Podruhé byl román zfilmován v roce 1949 (režie Elliott Nugent, titulní role Alan Ladd) a potřetí v roce 1974 (režie Jack Clayton, titulní role Robert Redford). S ještě větším časovým odstupem, až v roce 2013, vznikla zatím poslední verze, režírovaná australským tvůrcem Bazem Luhrmannem, v níž si hlavní postavu zahrál Leonardo DiCaprio. Na rozdíl od svých předchůdců měl Luhrmann k dispozici pokročilou technologii digitálních efektů, jež mu dovolila mimořádně přesvědčivě zrekonstruovat dobové reálie i tehdejší atmosféru New Yorku a jeho nejbližšího okolí. I ostatní postavy hrají známí představitelé Carey Mulliganová (Daisy), Tobey Maguire (vypravěč Nick Carraway) a Joel Edgerton (Tom Buchanan). Největší devízou snímku je však jeho promyšlená vizuální stránka, která byla mj. vyznamenána Oscary za nejlepší výpravu a kostýmy, jež vytvořila režisérova manželka Catherine Martinová. (Česká televize)

Luxocculta

Skvělý DiCaprio, nádherná Carey Mulligan a velký příběh, který se dostává do popředí až po první, těžko snesitelné hodině nablýskaného pestrobarevného prázdna a nevkusného spojení charlestonového nádechu Ameriky 20. let a hudby Jay-Z. Kvalitní herci a poutavý příběh v nesympatickém filmu, který ve mně vzbudil zájem vidět jiná zpracování anebo si přečíst knihu. ()

FIAT 500

2 a půl hvězdičky za skvěle vygradovaný závěr... Minimálně začátek byl však katastrofický... Spojení moderní hudby s divnou kamerou a začátkem 20. století? No, chce to koule, to jo... Di Caprio (jako hlavní postava filmu) je naprosto nevýrazný, Carey Mulligan je ale naprosto okouzlující. Celkový dojem rozpačitý, ale rozhodně ne dobrý ()

For Fun

Kontrastní ost se mi tentokrát líbil, což nebývá zvykem. Jinak je vše nesmírně patetické, na můj vkus přespříliš. Měl jsem tu čest číst knihu a ta opravdu nebyla založena na hřejivých úsměvech Leonarda... Vynikající práce s kamerou. Pastelové kostýmy, Maquire se stále stejnými grimasami. Rozpačitý zážitek. ()

BarMaja

Stále více a více se mi Leonardo šplhá po mém malinkém, pro Vás bezvýznamném, TOP Listu. Nejsem zastáncem 3D filmů, ale pokud mi k tomu nenacpou ve výhodném balíčku i dabing a kamera je tak vyladěná jako právě v tomhle filmu, tak jsem ochotna zanechat svoje řeči někde hluboko v mé mysli. Ve většině filmů moc pozornost kameře nedávám, ale tady to nešlo nevnímat. Pak také atmosféra, která se nápadně podobala Moulin Rouge, mě opět okouzlila a já po chvíli (začátek nebyl tak moc dynamický, ale to s radostí přehlédnu) byla vtažena do Long Islandu. ()

Franche

Nebudeme si namlouvat, že by byl ten příběh kdo ví jak duchaplný, propracovaný a překvapivý. Milostný trojúhelník, samé souhry náhod, smůla a za vším hledej ženu. Nicméně na to, že to mělo 2 hodiny mě to nebavilo asi jen 15 minut, Carey byla tou nejsladší Daisy, šperky, lesk, kostýmy, velkolepé párty, auta, apod. byly neskutečné, píseň Lany mi hraje už posté a Leonardo? Netřeba dlouze komentovat - opět špičkový výkon, to byste ho museli vidět! 4,5* za mě ()

Ramiraa

Miestami prehnane teatrálne, ale vo svojej podstate hypnotické a opojné! Som nedotknutá knižnou predlohou, čo je asi len dobre, lebo nemám pocit, že by ma film o niečo ukrátil. Baz Luhrmann spravil dobre, že stavil na nablýskaný vizuál, živelné scény a moderný soundtrack. A k tomu vytiahol najväčšie eso v podobe Leonarda Dicapria. Ťažko si viem predstaviť v úlohe Gatsbyho niekoho lepšieho. Škoda, že to zase nebude na Oscara. ()

Fafyna

Velkolepost sama, Luhrman útočí na všechny naše smysly. Hlasitá moderní hudba mě dost rozčilovala, karikatury postav mi až nebezpečně připomínaly Moulin Rouge (který mimochodem nejsem schopná sledovat..) a některé efekty byly až zbytečně prvoplánové a přehnané.. Ale druhá polovina filmu je prostě okouzlující. Příběh je moje srdcovka, takže jsem si vychutnala Lea v objetí s rozkošnou Carey Mulligan.. Jsem rozpačitá s tím hodnocením, obsah a styl vyprávění mě uchvátil, ale s těmi efekty, hudbou a tím vším ... No, 4*. Ale ta poslední je spíš pro Fitzgeralda:-) ()

keka68

Dávám 4 hvězdičky především díky vydařenému spojení dobové párty a současné muziky, ta byla výborná!! ()

xxminulkaxx

Bravo Leonardo, dospěl si! Výborně zahráno, ten výraz, láska, touha, odhodlání a svým způsobem i zoufalství, protože "Daisy přece zavolá...potřebuje víc času". Zase si mě dostal. ()

DadysGirl

Na Baze Luhrmanna je spoleh, že vám nabídne vizuálně okázalou show... Skvělé kostýmy, skvělí herci, cool hudba... Dávám Leovi 5 let a trochu drog a bude to konečně ono... :) Daisy je čubka, ale Carey je sladká... Isla je sexy a Toby je tak trochu ňouma... Iluze, sny a pozlátko... Ale zase mi tam chyběly ty srdcervoucí emoce! ()

Fan

Gatsby? What Gatsby?_Přestože se do jisté míry jedná o klasiku, před shlédnutím této verze jsem nečetla knihu, neviděla starší film s Robertem Redfordem (ani jedno z toho už neplatí) a vlastně jsem celkově ani netušila, o čem to celé bude (přičemž nutno podotknout, že trailer mi v tomto ohledu moc nepomohl), I proto jsem se ale mohla nechat unášet nejenom, v mých očích, skvělým zpracováním, ale i příběhem samotným, který mě chytil a nepustil. Především samotný Gatsby mě díky své nejednoznačnosti neustále nechával v nejistotě a do poslední chvíle přemýšlet a pochybovat (aby mě nakonec nepřesvědčil). Právě Gatsbyho "zásluhou" je na první pohled možná jednoduchá zápletka mnohem zajímavější, přičemž velkou měrou k tomu přispívá i výborný Leonardo DiCaprio, který mé, i pozdější, vnímání Gatsbyho bezpochyby ovlivnil a díky němuž se tak Gatsby nikdy nezařadí mezi nudné postavy. Celkově obsazení je skvělé, ať už Carey Mulligan, jejíž Daisy nepůsobí "nelidsky", nebo Tobey Maguire, který je příjemným průvodcem celého příběhu. Samotné zpracování nemusí sednout každému (ačkoli jako jedno z jeho velkých plus lze zmínit např. provedení Gatsbyho minulosti) hodně v tomto ohledu napoví už Moulin Rouge, které se nese na podobné vlně. Stejně jako tam, je i zde jedním z nejvýraznějších aspektů, které utváří celkový dojem, hudba, tedy fantastický soundtrack, u kterého se nebojím, že by se lehce oposlouchal. ()

nicneznam

Neměl bych s tím problém, pokud by film dostal z knihy o dost víc než jen bujaré večírky v první části a motiv nenaplněné lásky v té druhé. Pak bych o něco lépe zkousl i toho statického Maguireho s tím jeho neumětelským úsměvem. Pokud se jedná o vizuální stránku, která zde hraje bohužel prim, tak ta je z mého pohledu úchvatná a k filmu se naprosto hodí. Luhrmann je asi jediný, který má pro tento druh vizuálna cit. Kombinace hudby a filmu už Luhrmannovy tak nejde a měl by si vzít pár lekcí od Tarantina. 140 minut se na to koukalo celkem hezky proto, že člověk neustále očekával v jakési dějové vyprázdněnosti a mělkosti nějakou emotivní smršť. Znáte to - vygraduje vztah mezi postavami a pak dáte sérii dlouhých emotivních záběrů s gradující hudbou, dostaneme se postavám více pod povrch. Toto je ale vykleštěný Velký Gatsby, z kterého vám v hlavě nakonec zůstanou opravdu jen ty večírky. Kouká se na to hezky, vidíte starý New York, naleštěná auta, průmyslové části, šaty a účesy, dostanete chuť přečíst si myšlenkově bohatou knihu, která je součástí povinné četby, ale s odstupem jsou pocity z filmu nijaké a touha vidět to znova s vědomím té přestřelené stopáže (podruhé určitě špatně stravitelné), to nelze. Přitom DiCaprio by byl s lépe pojatou postavou v lépe pojatém filmu dokonalý Gatsby. A i kvůli němu má ten film nějaký finanční úspěch a dá se dokoukat s lepším pocitem. Dle mého trestuhodně promarněný potenciál, který může být určený snad jen jako reklama na Gatsbyho. Ne film o něm. Tedy podobně jako jeho Austrálie. Ta koneckonců také není o Austrálii, ale o reklamě na ni ()

MysakSim

Opravdu mě to překvapilo, četl jsem knihu, viděl starý film a moc mě potěšilo, že se ve filmu opravdu věnují přesně ději podle předlohy, rozpracovávají postavy, přesně jak to má být. Úžasná hudba zcela nový mix dubstepu s jazzem a koho jiného si představit pod Gatsbym než Capria. Jediné co mě trochu zklamalo je vztah Nicka a Jordan Bakerové jinak opravdu skvělý zážitek, doporučuji všem! 90 % ()

hltlml

Filmy, které se odehrávají ve 20./30. letech patří mezi mé vůbec nejoblíbenější a proto jsem se na Gatsbyho velice těšil. Jaké bylo ale rozčarování nad tím, jak celkový film vypadá a zní. Velmi moderní vzhled plný záběrů před zeleným pozadím (někdy je to opravdu do očí bijící) a hudba současných populárních autorů (JayZ, Will.I.Am, Gotye) působí zvláštním dojmem "pojďme vzít naprosto současný příběh a našroubovat ho do naprosto odlišné doby". Vzhledem k hvězdnému obsazení mě vynikající herecké výkony nepřekvapily, ovšem celkové vyznění filmu bylo něco mezi romantickým slaďákem, historickým velkofilmem a komiksem. Velmi netradiční, ale ve výsledku docela příjemné. ()

boo-boo

Načančané, ale trestuhodne plytké predstavenie. Absolútne sa nedá povedať, že by to Luhrmann so svojim typickým rukopisom "prehnal", to skôr len zabudol na postavy a dej všeobecne. Samozrejme, že sa to dobre pozerá a počúva, že je všetko pekné a deje sa ako má, dilemy sú načrtnuté hlboko a dobovo je to čo do výpravy absolútne presné. To je Luhrmannov štandard. Ale keď postavy proste len prichádzajú a odchádzajú, vzťahy medzi nimi sa profilujú na povinnej jazde kľúčovými momentami príbehu, no nakoniec aj tak pôsobia plocho a fádne. Nehovoriac o tom, že miestami dokonca groteskne (čo ma okrem iného privádza k tomu, že samotná postava Gatsbyho pri Edgertonovom "polo playerovi" vyložene mizne do úzadia). Ctím si predlohu a nedá mi nepodotknúť, že keby Fitzgeraldov Gatsby aj na papieri vyzeral takto, hádam by dnes jeho meno, ako aj samotné slovné spojenie Veľký Gatsby, nemalo zďaleka taký cveng. ()

Shredder

Fraza menej je niekedy viac evidentne Luhrmannovi nic nehovori. Forma prevlada nad obsahom a pomer je dost zly, minimum emocii, trivialny pribeh o lubostnom trojuholniku, len malo hereckeho umenia a takmer ziadne silne momenty. Na druhej strane su digitalne orgie, pompa, prepych, okazale prostredie a kostymy, ktore vsak len zakryvaju prazdnotu. Neviem ci je taka slaba aj predloha, alebo ju len sprznili, pretoze z tejto nudy mi utkvela v pamati len scenka pri vode, kedy v pozadi hra Lana Del Rey. ()

Po Velkém Gatsbym za Elvisem Presleym

Po Velkém Gatsbym za Elvisem Presleym

04.05.2014

Muži v černém nás sice naučili, že „Elvis není mrtvej. Odletěl domů.", tohle zakončení ale u jeho nové biografie nečekejte. Ve Warner Bros. ji totiž chystají s muzikálovým klasikem Bazem Luhrmannem … (více)

Oscarové nominace 2014

Oscarové nominace 2014