Nejznámější román F. Scotta Fitzgeralda Velký Gatsby (1925) nebyl zprvu právě populárním čtivem, i když během jednoho roku od prvního vydání vznikla divadelní adaptace, již na Broadwayi režíroval George Cukor, a podle ní také hollywoodský film režiséra Herberta Brenona, jenž se bohužel nedochoval. O pár let později byla kniha prakticky zapomenuta a teprve po dalších, poválečných vydáních se dočkala zaslouženého uznání i čtenářské obliby. Kniha zachycuje „jazzový věk“ bouřlivých dvacátých let, kdy nečekaná hospodářská prosperita byla často vykoupena ztrátou morálních hodnot a kdy „stará“ aristokracie těžce snášela nastupující konkurenci z řad nejrůznějších zbohatlíků, z nichž mnozí byli zapojeni do bujícího organizovaného zločinu. Podruhé byl román zfilmován v roce 1949 (režie Elliott Nugent, titulní role Alan Ladd) a potřetí v roce 1974 (režie Jack Clayton, titulní role Robert Redford). S ještě větším časovým odstupem, až v roce 2013, vznikla zatím poslední verze, režírovaná australským tvůrcem Bazem Luhrmannem, v níž si hlavní postavu zahrál Leonardo DiCaprio. Na rozdíl od svých předchůdců měl Luhrmann k dispozici pokročilou technologii digitálních efektů, jež mu dovolila mimořádně přesvědčivě zrekonstruovat dobové reálie i tehdejší atmosféru New Yorku a jeho nejbližšího okolí. I ostatní postavy hrají známí představitelé Carey Mulliganová (Daisy), Tobey Maguire (vypravěč Nick Carraway) a Joel Edgerton (Tom Buchanan). Největší devízou snímku je však jeho promyšlená vizuální stránka, která byla mj. vyznamenána Oscary za nejlepší výpravu a kostýmy, jež vytvořila režisérova manželka Catherine Martinová. (Česká televize)

Misulka93

Uprimne receno - ze zacatku jsem neverila, ze se na tento film vydrzim temer 2 a pul hodiny divat.. Zacatek byl v celku nuda a DiCaprio stale nikde :-) ve vysledku, resp. ve druhe polovine se ale pro me film stal celkem zajimavym a tak si myslim, ze si 3 hvezdy zaslouzi :-) jinak ale takova Moulin Rouge v modernejsim provedeni a bez hudby. ()

Nikol10

Barevné, vizuálně dokonalé, soundrtack je vynikající obzvlášť song Lany del Rey. Postava Maguira pro mne velmi blízká a nejlepší. ()

joelly01

Proc jsem shledla film: 1. Kolotocarska poetika BL mi prijde originalni, hrava a roztomila (Romeo & Juliette, Strictly Ballroom) 2. Koupila jsem si novy extravagantni klobouk (a ma kamaradka mi rekla ze proste MUSIM videt noveho Gatsbyho neb kdyz mam takovy klobouk tak ten film si musim zamilovat!) A tak jsem se divala na film. Ktery me nudil. Ktery mi pripadal hloupy. Ktery byl moc dlouhy. Ktery byl vizualne nic moc (no, mozna jsem na to nemela koukat v letadle.. ty miniobrazovky tomu asi udelaly medvedi sluzbu. Ale silne pochybuji ze na flat screen bych z toho vykresala vic. Me takove navonene nic zas nejak extra neberou). Ale hudba byla pekna a kostymy opravdu prekrasne (muj krasny, cerveny klobrk s pompezni krempou a cernym perim by se tam velmi vyjimal!) To co fungovalo u mnou vyse jmenovanych filmu od BL se u Gatsbyho bohuzel proste nekonalo :( Dve s odrenyma usima. ()

Uesbe

O.K. tákže: vizuálne preexponované a preplácané, predloha sa nedala dočítať, lebo bola nudná, ale spôsob prerozprávania bol fakt dobrý......herci boli fakt dobrí, scenár bol zrejme dobrý lebo príbeh odsýpal, niektoré scény boli prehnané a historicky nepresné, ale tak Nick má byť alkoholik a tým pádom jeho opis mohol byť skreslený.....inak Di Caprio fakt dával skvelé ksichty......a vidno, že vie hrať aj kladné role ()

syphoon

Kamera, kostýmy, střih, hudba.............vše excelentní! Samotný příběh je však příliš pohádkový a když nebudu brát romantickou zápletku, pak vlastně žádná zápletka ani ve filmu není. Což je škoda. Trochu jsem čekal, že více rozvinou a vyjasní, kde že se ty peníze na kontě Gatsbyho berou. Co ten záhodný telefon co pořád zvoní........Detroit, Chicago, Philladelphia....... Kdyby se děj točil více kolem špinavých kšeftů, bylo by to jistě zajímavější, ale o tom je vlastně "druhý" díl alias Vlk z Wallstreet :)) Sečteno podrtženo, Di Caprio nezklamal, i když jde jednu z jeho slabších rolí. 68% ()

Kukolar

Celý film sa pohybujeme na povrchu niečoho, čo podľa ani sám režisér nevedel opísať. Preto z toho vznikol film, ktorý vo mne nevyvolal žiadnu emóciu. O týždeň som ani nevedel, že som nejakého gatsbyho pozeral. Umelé,neohybné a iba za hudbu a veľkosť prostredia dám so zatvorenými očami 3/5. ()

hero_bk

Hovno ve zlatým staniolu. Děj takřka nulovej, ale neskutečně pompézní forma, jakou je odvyprávěn. Přestylizovanost mi lezla na nervy od první minuty. Great Gatsby je sice Vlkem z Wall Street 20. let, ale problém je, že vůbec nemá koule, a navíc ty 20. léta absolutně nefungují kvůli nevhodné moderní hudbě. Když ani po hodině nepřicházelo nic jako náznak děje, jen neskutečně toporné dialogy a barvičky, tak jsem to radši zalomil. Jedna hvězdička tak maximálně za Di Capria, který hrál parádně, jenže neskutečně stupidní postavu, a za cover Love is Blindness od Jacka Whita. ()

Rimland

Opulentní přestylizovaná vizuální onanie. Aneb když je forma důležitější než obsah. Což je trochu škoda, protože zrovna ta hlavní myšlenka se mi na Gatsbym líbila zdaleka nejvíc a Luhrmannovo hýření pestrými barvami a digitální New York, který jako by spíš vypadl z dystopického románu (to Údolí popele je 1984 hadr), mi jaksi upírají to, co od takového dobového snímku vyžaduji především, a sice atmosféru. Zkrátka věrnější vykreslení bouřlivých 20. let (pravdou ale je, že Luhrmannovo pojetí umožňuje tu zhýralost přenést na vyšší level). O zbytečnosti přeplácaného digitálu (takhle nevkusně zkopírovat Sunset Blvd.? no fuj) svědčí i fakt, že nejlepší scény filmu jsou ty komornější, interiérové (za všechny můžu jmenovat třeba znovushledání Gatsbyho s Daisy, hotelovou hádku či scénu na benzínce). Nicméně výše uvedené výtky rozhodně neznamenají, že jsem si Gatsbyho neužil. Ba naopak. Vedle té myšlenky (byť ta je proti Fitzgeraldově předloze nepochybně dost osekaná/zredukovaná - budu si ji muset co nejdřív přečíst) se mi velmi zamlouvalo herecké obsazení (i když třeba Maguire nemá zrovna co hrát... naopak nelze nevyzdvihnout Edgertona, který z té role vytřískal maximum) a do značné míry hudba (ten hip hop bych radši zlikvidoval, ale třeba "Together" od The xx je super) - kdykoli totiž spustí Lana Del Rey (zejména v té líbezné jazzové verzi - která samozřejmě na OST nepochopitelně chybí), jsem ochoten odpustit téměř všechno. Byť bych preferoval jazzové dobovky... Prostě a jednoduše, mému vkusu by byla asi bližší dobově věrnější adaptace od "civilnějšího" režiséra. ()

crap

Tady pro mě Luhrman šlápl vedle.. velké zklamání. POPRVÉ, opravdu poprvé jsem prvních 30 min přemýšlela, že odejdu z kina (jen kvůli Leovi, který je pro mě absolutním hereckým hrdinou od dob Total Eclipse a The Basketball Diaries, jsem vyčkala). Prostě mi to přišlo jako totální vykrádačka Moulin Rouge, což je mimochodem jeden z mála muzikálů (společně s Chicago), které můžu zasadit mezi mé nejoblíbenější filmy. Nemluvě o tom, že Carey a Tobey jsou prostě takoví neslaní a nemastní a nebaví mě se dívat ani jednoho ani na druhého.. Dost možná kdyby Leo dostal jiné kolegy, byl by můj vjem zcela úplně jiný (lepší). Tenhle celý film mi prostě přišel tak nějak zbytečný a přeceněný.. což se ale asi není čemu divit, když ten knižní titul je na tom podle mě stejně.. 2,5 * ()

Blutarg

Čekal jsem od toho filmu úplně něco jiného (trochu gangstrovku či něco na ten způsob), ale je to vlastně jen ubulená limonáda o milostném trojúhelníku. Dvě hvězdy za kostýmy a zpracování "legendy" ()

Meev

DiCaprio jako vždy úžasný. Tobey výborný- od toho jsem to tolik nečekal. Celé to bylo zpracováno skvěle- z vyprávění Nicka. Kostýmy, výprava, vše na jedničku. Z kamery jsem byl na větvi úplně. Záběry byly tak úžasné, že lepší být už nemohou. Složitost a vlastně jednoduchost děje jen zdokonaluje samotný konec, který je více než úžasný (už se opakuju, vím). Na konci mi bylo Gatsbyho líto, ale to asi každému, takhle holt život chodí... 99.9%. Kýč ? Nikoli. Kinematografická špička ? Zajisté. ()

MasterD

DiCaprio mi na Gatsbyho sedí jen částečně. Nikdy bych si to nepomyslel, ovšem i hvězda jako on se jeví nedostatečným na roli samotného velkého a mazaného Gatsbyho, zejména nonverbálním vyjadřováním. Je to možná také proto, že jsem DiCapria viděl v tolika jiných filmech a první dojem jako Gatsby prostě neudělá. Líbí se mi též splynutí současné muziky s dobou třicátých let, odvážný krok! Film má být povrchní stejně jako celá knižní předloha (honba za penězi, párty, ...), proto dle mého názoru jsou některé negativné kritické komentáře neopodstatněné. Druhá třetina filmu byla na silné ****, zbytek slabší ****. 68% ()

radaauer

Dostalo mne to stejně jako původní verze. Luhrman s vyčítanou spektakulárností pracoval naprosto účelně tak, aby vynikly "zklidněné" pasáže. Di Capriovi něco chybí do Redforda Luhrmanovi něco chybí do Moulin Rouge. Za mne 90%. ()

Po Velkém Gatsbym za Elvisem Presleym

Po Velkém Gatsbym za Elvisem Presleym

04.05.2014

Muži v černém nás sice naučili, že „Elvis není mrtvej. Odletěl domů.", tohle zakončení ale u jeho nové biografie nečekejte. Ve Warner Bros. ji totiž chystají s muzikálovým klasikem Bazem Luhrmannem … (více)

Oscarové nominace 2014

Oscarové nominace 2014