Kříž cti

• Norsko Into the White (více)

petrmich

Tak především mi tam chyběl ten kříž. Možná, že jej švédsko-norský filmový štáb udělil německým a britským vojákům za údržbu své vratké dřevěné chajdy. Když už se musím smířit s tím, že v prakticky každém novém válečném filmu musí mít nacističtí vojáci také srdce (představte si něco takového na východní frontě o pár let později), rád bych, aby to alespoň nebyly šablonovité figurky, jejichž charakter a motivace se prezentuje buď v překvapivě otevřených zpovědích, nebo pomocí atributů jako z němého filmu (kniha Mein Kampf). A pokud se těším na příběh soužití dvou nepřátelských skupin na omezeném prostoru, dej Bůh, ať se nerozvíjí pomocí oslích můstků. Ať se jde s každým motivem na dřeň, a nevyskytuje se pouze v okamžicích, kdy se to zrovna scénáristovi hodí (nejmarkatnější příklad: Josephovo zranění). Tolik výhrady. Filmu nelze upřít solidní tempo, atmosféru, a herce, kteří to málo, co dostali, dokáží uhrát. Zkrátka – žádný Kočár do Vídně se nekoná, ale zase se na to příjemně kouká, protože o válku tady vlastně ani nejde. ()

borohub

Film mě připomínal snímek "Hlídka v Ardenách", tenhle se ale tak netáhl jako právě zmiňovaný film. Válečný to není vůbec, každopádně je to velmi dojemný. Cenu sympaťáka si v tomto filmu odnáší trojice německého poručíka, britského kapitána a Strunka, zbylí dva byli nezajímavý a spíše mě srali. Milovníci Harryho Pottera ocení že se tam objevil i Ron "Rupert Grint", každopádně v tomto filmu má aspoň nějakou inteligentní roli. Konec je velmi dojemný. 75% ()

XXXXXXXX

Film ukazuje, že Američané a Němci, měli za války, na rozdíl od Norů, smysl pro čest. Zvláštní na tom je to, že film vyšel pod taktovkou Norska. Že by poválečné sypání popelu na hlavu? ()

SAINTS

Kriz cti ukazuje aka je cela vojna absurdna.Reziser natocil silny pribeh ktory divaka vobec nenudi a to hlavne vdaka dobremu pribehu.Silny proti vojnovy film. ()

Venom666

Nad norskou pustinou jsou sestřeleny dvě letadla. Na mě působila anglická posádka jako namachrovaní angláni a němci jako normální lidé skoro jako my. Angličané mají jinou mentalitu než středoevropané proto mě byly němci bližší. ()

pafka

Koukam, ze to je pry taky akcni film. To bych rad vedel proc. Film pojednava o lidske prirozenosti pratelit i pres sve ideologicke presvedceni, kdyz nejsou zrovna v dosahu ideologicti propagatori a zatemnovaci mysli. Pekne odehrane, vse je tak, jak ma byt. Neco malo tomu schazelo k naproste dokonalosti (hudby je tu jako safranu - je to tim?). Nejspis me to do deje natolik nevtahlo, abych to mohl prozit s nimi. Jinak vazne bez vyhrad. Castecne podobne naprosto neprekonanemu filmu podobneho zamereni Joyeux Noël.. ()

Blazis34

Zajímavý snímek popisující nezávidihodnou situaci pro oba piloty dvou nepřátel. Ve snaze přežít v drsných zimních podmínkách Norska se nepostřílí a sdílí stejnou chatu před nástrahami přírody. V době, kdy si začali vzájemně věřit a spolupracovat se mi film začal moc líbit. To nečekané přátelství a důvěra dvou nepřátel je krásná, když je na prvním místě život. Režisér Petter Næss dokázal tuto atmosféru výborně přenést na diváky, alespoň na mě to tak působilo. V závěru, kdy všechny piloty najdou britští vojáci a roztřídí je podle národnosti, kdy Angličané jdou k výslechu a němci (resp. už jen jeden) do pracovního tábora naznačuje konec příběhu, avšak mě se moc líbí pohled či pocit britského pilota Davenporta a německého důstojníka Horsta Schopise, kde ani není zapotřebí slov a divák může přemýšlet, co se jim asi honí hlavou. Zajímavý pocit. Co bych chtěl ještě pochválit je výborný výběr hlavních postav, kteří jsou vlastně v 95% filmu sami. Into the White se mi líbí ještě o to víc, že je natočen podle skutečné události, což mám rád a dávám mu zasloužené čtyři hvězdy - 85%. ()

Vasyl

Cesta do hlubin vojákovy duše, aneb důkaz toho, že když člověk není úplnej kokot, vyjít se dá s každým. Válečnej film kde se neválčí, za celou dobu snad jen 2 výstřely a jeden zásek sekyrou. Jó, válečný já můžu. Tenhle byl sice dost jinej, ale že válka je piča je zřetelný víc než dost. Na to, že se tam toho moc neděje to uteklo jak Jesse Owens němčourům a líbilo se. Akorát ten zrzek se tam ksichtit nemusel, to pak člověk napnutej čeká, kdy vykoukne Hermiona a prd. Furt samí chlapi. ()

Facerr

Nečekejte, že tohle je film o válce. To ani náhodou, i když tu právě pozadí války hraje hlavní part. Přesto jde o dost silný příběh na jehož pozadí vedle zaslepené nenávisti vyleze na povrch lidskost se všema svejma rozměrama. Rozpočet nebyl nikterak velkorysej, ale někdo i tak dokázal udělat slušný dílo. ()

sodomex

Co k tomu říct...Historické drama podle skutečných událostí, kterému jsem moc nevěřil. Postupem času, když se seznámíte s postavama se do děje vcítíte, alespoň já to tak měl. na 5 hvězd to není...film byl trochu více utahaný a něco ještě chybělo, ale za 4 hvězdy se nestydím. Na konci se mi dokonce stalo, že mi Němců bylo líto.-- Neskutečný. ()

McMurphy

Velmi povedený a nenudící film s důležitým protiválečným poselstvím o tom, jak se z nepřátel stanou přátelé, kteří si uvědomí, že válka je jen geopolitickou záležitostí, v níž sehrávají roli pouhých figurek. Nejen proto si tento film zaslouží pět hvězdiček. Od druhé světové války uplynulo více než 70 let a přesto se lidstvo ani z této kapitoly dějin nepoučilo. ()

wanry02

Krásné válečné drama ve kterém se z nepřátel stanou přátelé a budou spolupracovat, aby se znovu podívaly domů. Film popisuje předevších neskutečnou absurdnost války a to jak za něčí pošetilodt platí jiní. Zajímavý, krásný a hlavně dojemný film. 95% ()

DonBraso

Na horší čtyřku nemám problém a nějak to celkově sedí k filmu co bylo dobré a co ne.Zprvu překvapilo,že se jedná o film co natočí zrovna ze severu kluci z Norska a Švédska.Jediný S.H.Hoff jako Strunk byl nor a z mého pohledu to byla nejzajímavější postava,která toho ani moc neřekla.Vůbec mně nevadí tyhle naturál snímky,který se nesnaží přehánět.Vše mělo kupodivu i logické vysvětlení,což u těchto filmů je někdy nadlidský úkol.Bohužel sestavička na obouch stranách mě vůbec nebavila.Bylo mně celkem putna jestli někdo umře a handrkovat se o část plácku s vtipným Rupertem Grintem nebavila.Něco málo o postavách sice divák dostane,ale vesměs je to tak všechno co diváka nechá chladným.Ono vcelku není moc co vymýšlet,že u jednoho ho nechá jeho žena a druhý měl Sheilu,kterou chtěl sbalit.Takže nejlepší scény jsou ty venku,o čemž podle mě film ani tak být neměl.Herecky jsem byl kupodivu na chladným levelu,ale některé scény byly super.Lyžování,postava Strunka a poslední záběr na člun.75% ()

RomaS

Nepřítel mého nepřítele, je můj přítel. V tomto případě společný nepřítel sestřelených britských a německých pilotů bylo drsné počasí zimního Norska. Od začátku bylo zřejmé jakým směrem se bude příběh odvíjet. To nejzajímavější ale bylo jakým způsobem se dopracují do stavu, kdy odloží své zbraně a předsudky vůči tomu druhému a začnou si navzájem důvěřovat. Sice 90 % filmu se odehrává v jedné místnosti, ale velmi zajímavým a poutavým způsobem. ()