Muž na Měsíci

• Velká Británie Man on the Moon (více)
USA / Velká Británie / Německo / Japonsko, 1999, 118 min

Režie:

Miloš Forman

Miller

Nádherný film, obzvláště pokud znáte trochu podrobněji příběhy Andyho Kauffmana a Jima Carreyho, dlouho jsem se u filmu tak nezasmál a zároveň mě hodně dlouho nedojal žádný film jindy, než u konce. Jeden z nejlepších filmů, co znám. Koukal jsem na porovnávání scén Andyho Kaufmana a Muže na měsíci, hrozně mě mrzí to, že když jsem se koukal do komentářů, tak většina tam tvrdila, že Carrey přehrával, že nevystihl Kaufmana, že to nebyl věrohodný výkon… Peter Steele z Type O Negative kdysi dostal otázku, proč žádný z coverů, na kterém se kdy podílel, nezní skoro vůbec jako originál. Steele na to podal briliantní odpověď, která stírá tyhle pseudoargumenty, a to je, že zahrát to úplně stejně to umí každý, to najdeš kdekoliv, v každém klubu ti někdo zahraje Paranoid tak, jak to zahráli Ozzy Osbourne a Tommy Iommi. Reinterpretovat, na druhou stranu, to, dát do toho kus sebe a přesto ctít ten originál, zároveň však se snažit ho nějak změnit, to je to, co je umění, to je to, co by ten interpret, pokud je hoden toho, aby se na něj dělal cover, by měl chtít. Dá se to aplikovat i na filmy. Nádhera tohoto filmu je v tom, že Carrey to neudělal úplně stejně, krása tohoto filmu je i v tom, že Carrey do toho dal i Carreyho, i když to o Kaufmanovi a myslím, že každý fanoušek filmu by si toho měl vážit více, než kdyby pouze Forman přetočil záznamy Kauffmana a jediným rozdílem by byla lepší kamera a vyšší herec... ()

pjotr76

Je vidět, co Formanovi v USA chybí..a to je kvalitní scénárista od doby Amadea resp. Přeletu...A proto je nucen točit životopisné filmy, ale které zvládá s bravurou sobě vlastní a nevím kdo jiný by dokázal tak podat kontroverzního Flynta nebo geniálního Kaufmana. Kdo Kaufmana neznal nebo o něm neslyšel tak musí z tohoto filmu pochopit, že to byl génius v oblasti showbusinessu. Jeden z mála komiků, který upřednostňoval to, že pobaví sám sebe nad publikem. Nasrat lidi, nastavit zrcadlo jejich malosti, upjatosti a komplexům a pak sledovat jejich neuvěřitelně vypjaté reakce a tím se bavit, protože to je ta pravá show...to asi dokázal a dokáže jen Andy Kaufman. Skládám hold Carreymu a Formanovi. ()

Arach.No

Formanův opravdu velmi povedený film o jedinečném umělci Andy Kaufamanovi, kterého excelentně ztvárnil JIm Carrey. Ten v tomto filmu podává jeden z nejlepších hereckých výkonů své dasavadní kariéry. Na tento film mám vždycky náladu a velmi rád se k němu znovu a znovu vracím. ()

Radim

Skvěle odvedená práce na všech úrovních. Hlavně Jim Carrey opět a opět dokazje, že když se položí do vážné polohy, je opravdu vynikající herec. ()

Bafo

Pekny film...Ani nevim proc nedavam pet... Mozna proto ze byl az moc pekny... Mam trosku problem temito ultra cistymi filmy kde je vse vlastne vyborne ale je to takove jakesi neduveryhodne... Totiz videl sem tri filmy za sebou a prvni z nich byl muz na mesici... Mel smulu protoze kdybych nemel ten den srovnani tak si reknu ze to je jiste peti hvezdickovy film jenze dalsi dva realisticke filmy me vratili zpet na zem... Je to jen dalsi zabavny film ale to by nemel byt... Tento film by nemel byt pouze zabava ale v tomto podani bohuzel byl... Muz na mesici je proste dalsi krasny americky film ale tech uz mame dost a i lepsich (forest) jenze se jim neda verit do nekonecna... ()

Midnite

Priznám sa. Nemusím ani Formana (proste mi nesedí - jeho filmy mi pripadajú viac-menej "priemerné"), ani Carryho (nepripadá mi vtipný). Preto je pre mňa totálna záhada ako mohla táto kombinácia vytvoriť tak dobrý film s tak geniálnym záverom. ()

Káronoš

Kdo byl Andy Kaufman? Zcela určitě muž mnoha tváří, též komplikovaný člověk, toužící po pochopení jeho složité osobnosti a pro většinu lidí muž s plitkým, trýznivým, neakceptovaným a publikem neuznávaným humorem. Byl Andy genius své doby, nebo ostýchavý muž bez stylu, topící se ve svých myšlenkách? Přesto hlavní otázkou zůstává: Snažil se hrát svoji "hru" pro publikum či pro vlastní sebeukájení? Jediné co můžeme o životě "muže na měsíci" říci je, že ho určitě neprožil všedně a ve své hlavě snad byl tím komikem, za kterého se vydával. V biografickém snímku pana Forman se nám prostřednictvím Carreyho snaží ten jeho "svět" ukázat a přesvědčit nás o jeho existenci. Formanovi snímky jsou vždy trochu "jiné" a tenhle patří v této kategorii k jeho nejdivnějším. Měl jsem rozpolcené pocity z tohoto počinu, ale nakonec jsem hl. hrdinovi porozuměl a zcela ho chápal. Film, který určitě stojí za vaši pozornosto (ne)geniálním muži, který nebyl nikdy pochopen, tak jak sám vyžadoval. Hodnocení: 7/10. ()

Greny

velice kvalitní film z režie Formana a hlavně se skvělým výkonem Jima Carreyho. Ve druhé půlce filmu jsem byl naměkko. ()

Ezekiel1

Dlouho jsem se rozhodoval mezi 4-5*, nehorázně mě štvali scény z Wrestlingu, tenhle druh zábavy mi příjde trapnej a je tak podle mně dobrej pro obézní Američany...,ale strhující Jim Carrey a scény Mighty Mouse a Cizinec mě naprosto dostali a když se pod to všechno podepíše můj oblíbený režisér, tak zkrátka prostě nemůžu hodnotit jinak;) ()

DannyBoy80

Solidní životopis o jednom hodně ujetém americkém komikovi, který se snažil dělat prdel ze všech okolo. Jeho humor jsem většinou nechápal, ale některé scénky měl super ( jak stojí u gramofonu a mlčí a čumí, nebo když mu kiksne babka na pódiu). Některé scénky jdou už lehce za hranu masového vnímání a mají smysl šokové terapie, ale právě takové mám rád. Natočeno je to výborně a Carrey se překonává. Stojí to prostě zato, takového magora jen tak ve filmu nenajdete, budu muset pohledat někde originál záběry z jeho wrestlingové kariéry. ()

Schuldiner

Tímhle filmem mi Carrey dokázal, že umí hrát... Jeho jednoznačně nejlepší role! A jednoznačně nejlepší film, kde on hraje! Baví mě prostě nechápavost lidí, i když je v některých situacích pochopitelná, baví mě, že se tím někdo baví... tedy tím nepochopením.. někdy nechápavostí.. ..já se prostě vesele bavím s Andym.. ()

Wishkah

Jim Carrey znovu dokazuje jak moc výborný je herec a Miloš Forman nám krásně a pomalu vypráví životní osudy extravagantního a kontroverzního komika Andy Kaufmana ()

peetriss

Nebýt tohoto filmu, Andyho Kaufmana bych pravděpodobně vůbec neznal. Díky Miloši Formanovi už vím, že to byl člověk, který měl jakýsi svůj svět, člověk, který byl snílek a který chtěl bavit lidi. Andy Kaufman však měl své vlastní představy o zábavě, kterou prakticky chápal jen on sám a jeho parťák. Zbořil hranice mezi humorem klasickým, inteligentním, nevkusným a vulgárním, miloval kanadské žertíky, velice rád si pohrával s lidmi tak, že ti ho chvíli milovali a záhy nenáviděli. Nikdo nedokázal rozeznat, kdy Andy vtipkuje a kdy to myslí vážně. Krutě humorně si s lidmi hrál, dokonale je dokázal rozčílit, tak dlouho, až si s ním naprosto krutě pohrál osud. A podobně boří hranice i tento film - Miloš Forman v tomto netradičním životopisném dramatu zbořil hranice mezi kýčem a dokonalým filmem, tento je prostě obojí a není vůbec špatný. I přesto, že jsme svědky osobitého Andyho humoru, nejedná se vůbec o komedii, ale o klasické drama, které ač má určitý nádech kýče, je výborné. Obrovská poklona Jimu Carreymu, který dokázal, že jeho "mimické" herectví se dá použít i do vážnějších rolí. Poklona také Miloši Formanovi, který prostě neumí natočit špatný film a dělá čest české filmové škole. Dávám lepší 4*. ()

Prochy38

Jim Carrey mě přesvědčuje každým dalším filmem, který s ním zhlédnu, že není jen ten Ace Ventura. Tento film je úžasná podívaná. Zařadil bych ji asi nějak mezi černou komedii a biografické drama. Před Milošem Formanem smekám i před již zmíněným J. Carreym a samozřejmě D. De Vitem. Na konci jsem si i pofňukal. 95% ()

Ještěřák

NO TO MI POSER BOTU! Miloš Forman nám zde okázale a s drajvem mladého, svěžího filmařského hřebce kinematograficky vyvrcholil a výsledkem je 118 minut šíleného, ale úžasného filmového blaha plného nechutných, ovšem skvělých momentů. A Jim Carrey se s daným cvokem vypořádal na úrovni Vala Kilmera v DOORS, nebo Mickeyho Rourkeho v WRESTLER, zdůrazňuji na úrovni. A přitom do trapasáckých ODPADových močůveček nebylo už dlouho tak blízko, což bylo, uznávám, asi též pointou tvůrců. ()

Itar

Výborný životopisný film podle klasického Formanova receptu. Herecké výkony vydřené až na kost a preciznost, s jakou jsou spracovány sebemenší detaily jednotlivých scén (pomáhá i účast herců, kteří se s Andym znali osobně). Konec konců, na YouTube je originálních videí více než dost, můžete směle porovnávat. Hudba R.E.M. potom krásně podbarvuje celý film... no a mluvit o samotné titulní písni, to snad ani netřeba. Přesto je však hlavním hnacím motorem filmu, jak už bylo řečeno výše, Jim Carrey, který Andyho zahrál do puntíku přesně, a je obrovská škoda, že se nedostal ani do nominačky. ()

ondrula

No tak jsem holt blbej no, ale fakt jsem nepochopil, proč jsou z tohoto filmu všichni tak odvaření. Andy Kaufman měl očividně velký komediální talent a stal se miláčkem publika; pak mu jeblo a stal se k uzoufání nudným, např. na jevišti nahlas čte celého Velkého Gatsbyho nebo se rve s holkama. Pak umře. The end. ()

Mo.

"Neznáš mé pravé já." - "Andy, ty nemáš pravé já." Nechápu, že mi tenhle film tak dlouho unikal. ()